Zdjęcie w tle
arcy

arcy

Kosmonauta
  • 237wpisy
  • 624komentarzy

Założyciel i gospodarz podkastu Naukowo • naukowo.net

Komórka. To od niej wszystko się zaczyna. Najpierw dzieli się na dwie. Te dwie na cztery. Po 47 kolejnych podziałach Twoje ciało jest gotowe.
• Twoje ciało składa się z 10 000 000 000 000 000 (dziesięciu biliardów) komórek (wg „Microcosmos”, Margulis, Sagan)
• każda komórka posiada pełną kopię kodu genetycznego – zna nie tylko swoją rolę, ale także rolę wszystkich innych komórek Twojego ciała
• wewnątrz Twojego ciała funkcjonuje min. 200 000 różnych typów białek. Jak dotąd rozumiemy nie więcej niż ok. 2% z nich
• w stanie wolnym tlenek azotu jest bardzo groźną trucizną. Ale w Twoich komórkach jest on produkowany i odpowiada między innymi za przepływ krwi, poziom energii komórek, atakuje nowotwory, reguluje zmysł węchu i wspomaga erekcję
• nitrogliceryna jest silnie wybuchową substancją, którą równocześnie łagodzi bóle serca zwane dusznicą bolesną. Dlaczego? Otóż jest ona przetwarzana we krwi na tlenek azotu zmniejszający napięcie wewnętrznej wyściółki naczyń krwionośnych i ułatwia przepływ krwi
• średnica przeciętnej komórki to 20 mikronów czyli dwie setne części milimetra.
• jajo do którego dociera zmęczony plemnik jest 85 000 razy większe od niego
• wszystkie komórki Twojej skóry są martwe, zakończyły one aktywną fazę swojego życia. Dorosła osoba o przeciętnych rozmiarach mieści się w 2 kilogramowym worku martwej skóry, z której codziennie odpada kilka miliardów małych fragmentów
• większość komórek rzadko żyje dłużej niż miesiąc. Ale komórki wątroby mogą przetrwać całe lata choć niektóre ich składniki są wymieniane co kilka dni.
• komórki mózgu żyją tak długo jak ich właściciel. W momencie urodzin mózg składa się ze 100 miliardów komórek i jest to wartość skończona. Co godzinę tracisz ok. 500 komórek w mózgu. Ale pojedyncze elementy komórek mózgowych są często odnawiane więc żadna część mózgu nie jest starsza niż miesiąc.
• istnieją hipotezy mówiące o tym, że żadna część Twojego organizmu jeszcze dziewięć lat temu nie była jego częścią
• wewnątrz komórki jest ciasno, jest dużo ruchu i oddziaływań. Nie istnieje tu pojęcie góry i dołu gdyż grawitacja nie odgrywa istotnej roli w skali komórkowej. Nie ma żadnego pustego obszaru, nawet o rozmiarze pojedynczego atomu
• wewnątrz komórki rządzi energia elektryczna. Procesy elektryczne zachodzą w bardzo małej skali rzędu 0,1 wolta na odległościach mierzonych w nanometrach. Gdyby przeliczyć to na skalę jednego metra to mielibyśmy pole elektryczne rzędu 100 000 000 woltów na metr!
• w środku komórki znajdują się miliony obiektów, poruszających się błyskawicznie, zderzających się ze sobą. Każda nić DNA jest atakowana i często uszkadzana co ok. 8,4 sekundy – 10 000 razy dziennie!
• szczególnie aktywne są białka, które wirują, pulsują i wpadają na siebie nawet do miliarda razy na sekundę. Niektóre z nich istnieją krócej niż pół godziny, inne żyją wiele tygodni. Przeciętna komórka zawiera ok. 20 000 różnych typów białek, z których ok. 2 000 jest reprezentowane przez minimum 50 000 pojedynczych cząstek
• Twoje serce pompuje 343 litry krwi na godzinę, ponad 8 000 litrów dziennie, 3 000 000 litrów rocznie. W basenach olimpijskich będzie to ok. czterech, a to tylko w spoczynku – podczas ćwiczeń tempo rośnie nawet sześciokrotnie.
• prawie całe spożywane jedzenie jest po przetworzeniu przekazywane do mitochondriów, gdzie przy użyciu tlenu zostaje zamienione w adenozynotrifosforan w skrócie ATP.
ATP to w zasadzie małe baterie, które dostarczają energii wszystkim procesom wewnątrz komórki.
• przeciętna komórka Twojego ciała zawiera ok. miliarda molekuł ATP.
W ciągu dwóch minut wszystkie zostaną rozładowane, a ich miejsce zajmie następny miliard
Każdego dnia Twój organizm produkuje i zużywa taką ilość ATP, która odpowiada około połowie masy Twojego ciała!
Kiedy czujesz ciepło czyjegoś ciała doznajesz działania jego cząstek ATP.
• gdy komórki nie są już potrzebne – giną. Zaprogramowany proces umierania komórki to apoptoza. Gdy komórka nie ginie w przewidziany sposób, a zaczyna się dzielić i mnożyć mamy do czynienia z nowotworem. Rak to przypadek – jeden śmiertelny nowotwór przypada na sto miliardów miliardów podziałów komórek.
• prawdopodobnie najbardziej niesamowity jest fakt, że wszystko o czym przeczytałaś/eś powyżej dzieje się samo – gładko, powtarzalnie i niezawodnie.
Działaniu komórek nie towarzyszy żaden proces myślowy.
Opracowanie na podstawie książki "Krótka historia prawie wszystkiego", Bill Bryson, Zyski i S-Ka Wydawnictwo, 2016, rozdział 24 „Komórki”, strony 433-444
Zdjęcie: Schemat budowy komórki prokariotycznej / LadyofHats / własność publliczna
___________________
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj też wartościowe tagi #qualitycontent #nauka oraz @arcy
766ad9b0-3d10-44d4-ace0-5d1af14e7cca
gacek

@arcy pięknie społeczność Nauka się rozwija- brawo!

Zaloguj się aby komentować

Niesamowita animacja przedstawiająca parę orbitujących czarnych dziur o masie miliony razy większej od masy Słońca wykonuje hipnotyzujący taniec na wizualizacji NASA.
Film pokazuje, jak czarne dziury zniekształcają i przekierowują światło pochodzące z gorącego gazu - zwanego dyskiem akrecyjnym - który otacza każdą z nich.
Widziane z bliska płaszczyzny orbitalnej, każdy dysk akrecyjny przybiera charakterystyczny, wypaczony wygląd. Jednak, gdy jeden z nich przechodzi przed drugim, grawitacja czarnej dziury na pierwszym planie przekształca jego partnera w szybko zmieniającą się sekwencję łuków. Te zniekształcenia pojawiają się, gdy światło z dysków akrecyjnych porusza się po splątanej tkaninie przestrzeni i czasu w pobliżu czarnych dziur.
Symulowany układ podwójny zawiera dwie supermasywne czarne dziury, większą - o masie 200 milionów mas Słońca i mniejszą, ważącą o połowę mniej. Astronomowie uważają, że tego typu układ czarnych dziur to taki, w którym oba człony mogą utrzymywać długo żyjący dysk akrecyjny.
Dyski mają różne kolory, czerwony i niebieski, aby ułatwić śledzenie źródeł światła, ale wybór ten odzwierciedla również rzeczywistość. Gaz krążący wokół czarnych dziur o niższych masach doświadcza silniejszych efektów, które wytwarzają wyższe temperatury. Dla tych mas oba dyski akrecyjne emitowałyby większość swojego światła w UV, przy czym niebieski dysk osiągałby nieco wyższą temperaturę.
Widziane niemal na wprost, dyski akrecyjne wydają się zauważalnie jaśniejsze po jednej stronie. Grawitacyjne zniekształcenia zmieniają ścieżki światła pochodzącego z różnych części dysków, tworząc wypaczony obraz. Szybki ruch gazu w pobliżu czarnej dziury modyfikuje jasność dysku poprzez zjawisko zwane wzmocnieniem Dopplera - efekt teorii względności Einsteina, który rozjaśnia stronę obracającą się w kierunku widza i przyciemnia stronę obracającą się w kierunku przeciwnym.
Film pokazuje również bardziej subtelne zjawisko zwane aberracją relatywistyczną. Czarne dziury wydają się mniejsze, gdy zbliżają się do widza i większe, gdy się od niego oddalają.
Efekty te znikają podczas oglądania układu z góry, ale pojawiają się nowe cechy. Obie czarne dziury wytwarzają małe obrazy swoich partnerów, które krążą wokół nich po każdej orbicie. Przyglądając się bliżej, widać wyraźnie, że te obrazy są w rzeczywistości widokami od strony krawędzi. Aby je uzyskać, światło z czarnych dziur musi być przekierowane o 90 stopni, co oznacza, że obserwujemy je z dwóch różnych perspektyw - od strony twarzy i od strony krawędzi - w tym samym czasie. Zbliżenie do każdej czarnej dziury ujawnia wiele, coraz bardziej zniekształconych obrazów jej partnera.
Wizualizacja, stworzona przez astrofizyka Jeremy'ego Schnittmana z Goddard, polegała na obliczeniu drogi, jaką przebywają promienie świetlne z dysków akrecyjnych w trakcie ich podróży przez wypaczoną czasoprzestrzeń wokół czarnych dziur. Na nowoczesnym komputerze stacjonarnym obliczenia potrzebne do stworzenia klatek filmowych zajęłyby około dekady. Dlatego Schnittman połączył siły z Brianem P. Powellem, badaczem danych z Goddarda, i wykorzystał superkomputer Discover w Centrum Symulacji Klimatu NASA. Wykorzystując zaledwie 2% z 129 000 procesorów Discover, obliczenia te zajęły około jednego dnia.
Astronomowie spodziewają się, że pewnego dnia będą w stanie wykryć fale grawitacyjne - falowanie czasoprzestrzeni - powstające, gdy dwie supermasywne czarne dziury w układzie podobnym do przedstawionego przez Schnittmana nawijają na siebie i łączą się.
https://www.youtube.com/watch?v=rQcKIN9vj3U
Więcej informacji na stronie - https://www.nasa.gov/feature/goddard/2021/new-nasa-visualization-probes-the-light-bending-dance-of-binary-black-holes
arcy

@HappyNewYear88 Mnie też ciężko ogarnąć umysłem zwłaszcza te zakrzywienia

Zaloguj się aby komentować

Kolejny ciekawy polski podcast to "Skądinąd" Tomasza Stawiszyńskiego.
Jak najkrócej scharakteryzować „Skądinąd"?
Może tak: są to rozmowy długie, dygresyjne i o sprawach najważniejszych – miłości, śmierci, życiu, sensie i bezsensie, wszechświecie, świecie, rozpaczy, radości, melancholii i nadziei.
I nie tylko.
W każdą niedzielę - nowy odcinek.
Strona www - https://stawiszynski.org/podcasty/skadinad/
Podcasty Google - https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9mZWVkLnBvZGJlYW4uY29tL3NrYWRpbmFkL2ZlZWQueG1s?sa=X&ved=2ahUKEwiwn_vU44XwAhXWBc0KHT_5BTIQ9sEGegQIARAR
Jeśli spodoba Ci się ta audycja warto wesprzeć autora na www.patronite.pl/skadinad
4b4b84a8-7aba-4176-91c8-8c63d6fd5df6

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Kącik Niegłupich Pytań, na które odpowiada znakomita Kasia Gandor - kolejny odcinek odpowie Ci na pytania czy sójka wybiera się za morze, co ze strzelaniem z palców i dlaczego psy wąchają sobie pupki
https://www.youtube.com/watch?v=cFxJOWqP6uE
___________________
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj też wartościowe tagi #qualitycontent #nauka oraz @arcy

Zaloguj się aby komentować

Najbielsza farba na świecie odbija 98 proc. światła i może chłodzić budynki.
W ubiegłym roku naukowcy z Uniwersytetu Purdue stworzyli super białą farbę, która odbija 95,5 proc. światła słonecznego. W nowych badaniach uczonym udało się poprawić ten wynik. Ich nowa farba odbija 98,1 proc. światła słonecznego i może pomóc w utrzymaniu niskiej temperatury w budynkach, potencjalnie ograniczając korzystanie z energochłonnych klimatyzatorów.
Dwie cechy nadają farbie ekstremalną biel. Jedną z nich jest bardzo wysokie stężenie związku chemicznego zwanego siarczanem baru w farbie, który jest również używany do nadawania bieli papierowi fotograficznemu oraz niektórym produktom kosmetycznym.
Więcej informacji w artykule Dziennika Naukowego
https://dzienniknaukowy.pl/aktualnosci/najbielsza-farba-na-swiecie-odbija-98-proc-swiatla-i-moze-chlodzic-budynki
Źródło: https://www.purdue.edu/newsroom/releases/2021/Q2/the-whitest-paint-is-here-and-its-the-coolest.-literally..html
Badanie: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsami.1c02368
fot. Purdue University/Jared Pike
___________________
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj też wartościowe tagi #qualitycontent #nauka oraz @arcy
08e16b92-7b81-42b3-8f4f-b63fb0f35a5b
Bipalium_kewense

@arcy Trochę się obawiam, że w ostrym słońcu wśród takich białych budynków można się nabawić ślepoty śnieżnej. Pomiędzy takimi budynkami powinno być dużo zieleni, zwłaszcza drzew. Lub stosować superbiałą farbę głównie na dachach.

arcy

Masz rację, a widząc betonozę w polskich miastach to raczej ciężko o zieleń

Meverth

Przyjdzie kilka razy deszcz z pyłem z kominów i już nie będzie tak biało... Przykład - wygląd budynków w Katowicach, 10 lat temu

Zaloguj się aby komentować

Pomysł na nowatorską terapię osteoporozy rozwijają naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
Nad środkiem do naskórnego stosowania w formie hydrożelu, który pomógłby w terapii osteoporozy, pracują naukowcy między innymi z Politechniki Warszawskiej. Taki środek mógłby być alternatywą dla stosowanej obecnie doustnej terapii osteoporozy i efektywniej przeciwdziałać występowaniu utraty masy kośćca.
Projekt „Naskórna hydrożelowa nanoformulacja kwasu alendronowego do uwalniania transdermalnego” otrzymał dofinasowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Lider XI”. Będzie realizowany do grudnia 2023 r.
Więcej informacji w artykule Dziennika Naukowego - https://dzienniknaukowy.pl/aktualnosci/pomysl-na-nowatorska-terapie-osteoporozy-rozwijaja-naukowcy-z-politechniki-warszawskiej
fot. Victor93aquino/ Wikimedia Commons/ CC BY-SA 4.0
2e8ee41e-438f-4390-8e59-cd22020e8c49

Zaloguj się aby komentować

Melina Juergens aktorka znana z roli Senuy w grze Hellblade, opowiada, jak wyglądają przygotowania do produkowanej drugiej części, jak musiała nadrobić braki fizyczne i jak wygląda nauka walki mieczem.
Senua's Saga: Hellblade II zostało już zapowiedziane, Ninja Theory potrzebuje dużo czasu na stworzenie i dopracowanie gry. Microsoft aktualnie nie wspomina o produkcji, ale od czasu do czasu deweloperzy publikują dzienniki, które potwierdzają, że prace nad pozycją trwają.
Jedynka była świetną, wymagającą psychicznie grą tak inną i ważną społecznie.
Czekam na dwójkę.
https://youtu.be/LrNpgATiU4Q

Zaloguj się aby komentować

Rozładował Ci się telefon? Brakło prądu w domu?
Nie martw się w końcu to Ty jesteś baterią!
Generatory termoelektryczne (TEG) są doskonałym kandydatem do zasilania elektroniki noszonej i "Internetu rzeczy", ze względu na ich zdolność do bezpośredniej konwersji ciepła na energię elektryczną.
W artykule Science Advances https://advances.sciencemag.org/content/7/7/eabe0586.full autorzy opisują wysokowydajny, nadający się do noszenia TEG o doskonałej rozciągliwości, samoregeneracji, możliwości recyklingu i rekonfiguracji w stylu Lego, łącząc modułowe układy termoelektryczne, dynamiczną poliiminę kowalencyjną i płynne, ciekło-metalowe okablowanie elektryczne w mechanicznej architekturze "miękkiej płyty głównej - sztywnych modułów wtyczkowych".
Osiągnięto rekordowo wysokie napięcie obwodu otwartego wśród elastycznych TEG, sięgające 1 V/cm2 przy różnicy temperatur 95 K. Co więcej, ten TEG jest zintegrowany z metamateriałem selektywnie odbierającym długość fali po stronie zimnej, co prowadzi do znacznej poprawy wydajności urządzenia w warunkach nasłonecznienia, co jest niezwykle istotne w przypadku urządzeń typu wearable energy harvesting podczas aktywności na świeżym powietrzu. Optymalne właściwości i koncepcje projektowe TEGs zgłoszone tutaj mogą utorować drogę do dostarczania następnej generacji wysokowydajnych, adaptowalnych, konfigurowalnych, trwałych, ekonomicznych i przyjaznych dla środowiska urządzeń zbierających energię o szerokim zastosowaniu.
___________________
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj też wartościowe tagi #qualitycontent #nauka oraz @arcy
35ff7191-295f-4d05-bb40-d61813e0ebb7

Zaloguj się aby komentować

A dziś chciałbym polecić Waszej uwadze w miarę nowy podcast Karoliny Głowackiej, dziennikarki i popularyzatorki nauki - Radio Naukowe.
Radio Naukowe to znakomita audycja, w której autorka zaprasza do współpracy dodatkowych prowadzących i prowadzące (w tej roli również naukowców), tworzy odcinki specjalne na wszelakie tematy związane z nauką - od cebulactwa mózgu, przez Pudziana, aż do krzeseł dla dinozaurów
Strona www - https://radionaukowe.pl/
Podcasty Google - https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly93d3cuc3ByZWFrZXIuY29tL3Nob3cvNDYzODc3Mi9lcGlzb2Rlcy9mZWVk?sa=X&ved=2ahUKEwjHtfLl1oPwAhXpwrsIHcSFAQwQ9sEGegQIARAH
Jeśli audycja spodoba Ci się rozważ wsparcie dla autorki - https://patronite.pl/radionaukowe
b00bd0b6-940a-42a1-91c2-0ed45580aa8f
Czy wiesz, że...
Hejto odpaliło dziś swój oficjalny profil na Twiterze - serdecznie zapraszam i proszę o obserwowanie i udostępnianie twittów - pomożecie w promocji naszego wspólnego dzieła
https://twitter.com/Hejtopl

d05c61f1-f5ec-45d2-96f5-7bb7115249b5
pescyn

@lubieplackijohn Zło konieczne to płacenie na WC gdy potrzeba przycisnęła, Twitter to po prostu zło

PapaNorris

Ciekawe kiedy Twitter założy konto na Hejto

arcy

@PapaNorris Podobno czekają, aż najpierw zrobi to Mark Zuckerberg

Zaloguj się aby komentować

Ile Tyranozaurów Rexów żyło na Ziemi? Oto nowa wskazówka.
Oszacowanie całkowitej populacji tego ikonicznego drapieżnika może nauczyć nas o dinozaurach rzeczy, których skamieliny nie są w stanie powiedzieć.
_____________________________________________________________________________________
Wpis jest tłumaczeniem artykułu "How Many Tyrannosaurus Rexes Ever Lived on Earth? Here’s a New Clue." / Kenneth Chang / The New York Times / 15.04.2021
https://www.nytimes.com/2021/04/15/science/tyrannosaurus-rex-population.html
Zdjęcie: Di Agsftw - File:Tyrannosaurus exhibit at the Houston Museum of Natural Science Morian Hall of Paleontology.JPG, CC BY-SA 3.0
_____________________________________________________________________________________
Jak obliczyli naukowcy, zanim 66 milionów lat temu zabił je meteoryt, około 20 000 dorosłych osobników ikonicznego drapieżnego dinozaura - Tyranozaura Rex - przemierzało Amerykę Północną w dowolnym czasie.
Nie jest to dokładna liczba, a właściwa suma może być znacznie niższa lub wyższa z powodu niewiadomych, takich jak długość życia, tempo wzrostu i dojrzewania oraz tempo metabolizmu. Mimo to badania, opublikowane w czwartek w czasopiśmie Science, otwierają drzwi do studiowania dawno wymarłych dinozaurów poza tym, co można uzyskać z poszczególnych skamieniałości.
Cechy szkieletu mogą wiele powiedzieć o zwierzęciu. Na przykład, ktoś patrząc na ludzki ząb może wywnioskować, że jest on przystosowany do żucia zarówno roślin, jak i mięsa, a kształt szkieletu może dać szacunkową ocenę tego, jak szybko dana osoba może biegać. Ale te fizyczne atrybuty nie mogą powiedzieć, ilu ludzi mieszka w Nowym Jorku.
"Badania takie jak to są pierwszym krokiem do odtworzenia starożytnych ekosystemów," powiedziała Felisa A. Smith, profesor biologii na Uniwersytecie Nowego Meksyku, która nie była zaangażowana w badania. "Musimy wyjść poza to, jakie skamieniałości zostały znalezione i gdzie, do większego obrazu: jak funkcjonował ekosystem".
Charles R. Marshall, profesor biologii integracyjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, który kierował badaniami, powiedział, że praca zaczęła się od tego, że gdy trzymał skamielinę T. rexa zastanawiał się jak są rzadkie?
"Czy jest milion, miliard, trylion T. rexów?", powiedział. "Czy to jest jeden na milion, jeden na miliard, jeden na trylion? Jak na ziemi moglibyśmy znać tę liczbę? Wszyscy wiemy, że skamieliny są rzadkie, ale jak rzadkie są? I tak naprawdę zaczęło się od tego pytania".
Więc on i studenci z jego grupy badawczej zaczęli używać narzędzi, których biolodzy używają dla współczesnych zwierząt i zastosowali je do ery dinozaurów. Sedno ich obliczeń opiera się na spostrzeżeniu, że jest o wiele więcej małych zwierząt niż dużych, że szczury znacznie przewyższają liczebnością słonie.
Dla gatunków żyjących John Damuth, biolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, wymyślił matematyczną zależność, znaną obecnie jako prawo Damutha, między średnią masą ciała zwierzęcia, a oczekiwaną gęstością jego populacji.
Zależność ta nie jest uniwersalna, ale na ogół sprawdza się w przypadku dużych grup zwierząt, takich jak jaszczurki czy ssaki żywiące się mięsem. Tak więc w przypadku Tyrannosaurusa rexa musieli nie tylko wpisać wagę dinozaura - około sześciu ton, plus minus kilka - ale także wyprowadzić inne liczby z tego prawa.
Dotyczy to również metabolizmu. Nie uważa się już, że dinozaury były zimnokrwiste jak współczesne jaszczurki, ale prawdopodobnie nie były tak ciepłokrwiste jak ssaki. Zespół dr Marshalla założył więc, że ich fizjologia mieści się pomiędzy fizjologią mięsożernych ssaków a smoków z Komodo. Musieli też uwzględnić pewną niepewność co do miejsca, w którym dinozaury żyły w Ameryce Północnej. Paleontolodzy nie wiedzą, czy zasięg T. rex był ograniczony do miejsc, gdzie znaleziono skamieniałości w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanadzie, czy też rozciągał się na inne miejsca o podobnym klimacie, od Alaski po wschodnie wybrzeże.
Ponieważ tak wiele nie wiadomo o dinozaurach, naukowcy nie szukali jednej ostatecznej odpowiedzi, ale chcieli określić granice tego, co uważali za prawdopodobną liczbę, która mogła się pojawić. "W przypadku większości danych paleontologicznych nie wiem, jak odgadnąć liczbę" - powiedział dr Marshall. "Ale mogę ci powiedzieć, co jest dobrym minimum, a co dobrym maksimum".
Obliczenia dały najbardziej prawdopodobną stojącą populację 20 000 dorosłych osobników Tyrannosaurus rex. Wskazywałoby to na rzadkie rozmieszczenie odpowiadające dwóm dorosłym osobnikom na obszarze wielkości Waszyngtonu.
Jednak niepewność wokół tego szacunku była bardzo duża. Te same symulacje komputerowe wskazały, z 97,5 procentowym prawdopodobieństwem, że było co najmniej 1300 dorosłych osobników, ale nie więcej niż 328 000.
Dr Damuth opisał nową pracę jako "świetny wkład". "Pomimo niepewności związanych z większością parametrów modelu, praca przynosi solidny wynik jakościowy."
Jeśli liczba 20 000 jest poprawna, w ciągu 2,4 miliona lat, kiedy T. rex chodził po Ziemi, byłoby w sumie około 2,5 miliarda dorosłych osobników, którzy kiedykolwiek żyli.
Ale nawet dr Marshall uważa, że liczba 20 000 jest prawdopodobnie niska. "To po prostu wydaje się niewyobrażalne, że można przetrwać kilka milionów lat z tymi kilkoma osobnikami" - powiedział. "Potrzebujesz tylko jakiejś strasznej plagi lub czegoś innego i już cię nie ma".
Powiedział, że myśli, że populacja mogła wynosić dziesiątki tysięcy, a może 100 000 lub 200 000. Duża część niepewności polega na tym, że prawo Damutha nie jest absolutne. Jaguary i hieny plamiste są ssakami mięsożernymi o podobnej wielkości, ale gęstość populacji hien jest około 50 razy większa.
"Użycie tych metod jest naprawdę ekscytujące" - powiedział Peter Makovicky, paleontolog z Uniwersytetu Minnesoty, który nie brał udziału w badaniach. "Nie sądzę, że wielu z nas, którzy są rodzajem, powiedzmy, szkieletowo skupionych paleontologów pomyślało, że byłoby to możliwe, ale myślę, że to naprawdę otwiera oczy w tym sensie".
Dr Makovicky powiedział, że kiedy przeczytał pracę, zaczął szukać populacji dużych drapieżnych zwierząt w dzisiejszych czasach, aby porównać je z szacunkami 20.000 T. rexes. "Na wolności pozostało mniej niż 4000 tygrysów, trochę więcej lwów" - powiedział. "To nie brzmiało jak duża liczba, ale w rzeczywistości nie jest tak mała".
W badaniu nie próbowano liczyć młodszych T. rexes. W ostatnich latach badania sugerują, że młode osobniki były prawie jak inny gatunek. Choć mogły być liczniejsze niż dorosłe, znaleziono niewiele skamieniałości, co wskazuje, że większość przetrwała ten okres życia lub że kości młodocianych były mniej podatne na zachowanie.
Doktorowi Marshallowi udało się również uzyskać odpowiedź na pytanie, od którego zaczął: tylko około jeden z każdych 80 milionów T. rexes, które kiedykolwiek istniały, został skamieniały, choć w najbardziej zaludnionych regionach liczba ta może wynosić nawet 1 na 16 000.
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj też wartościowe tagi:
#qualitycontent #nauka
ac4df13c-dc5b-45ea-acd4-902bda207b93
arcy

Dla wszystkich zainteresowanych załączam link do promocji - subskrypcja NYT tylko 2 euro miesięcznie przez rok (przy przedłużaniu na kolejny rok też zaoferują dobrą cenę

https://www.nytimes.com/subscription?campaignId=9977U

Zaloguj się aby komentować

Naukowcy stworzyli embriony z mieszaniną komórek ludzi i małp.
W kontrowersyjnym eksperymencie naukowcy stworzyli małpie embriony zawierające ludzkie komórki i byli w stanie utrzymać je przy życiu przez 19 dni.
Badania, pomimo obaw natury etycznej, mogą dostarczyć nowych informacji na temat biologii rozwoju i ewolucji. Mogą również przyczynić się do stworzenia chimer, w których można by było hodować narządy do przeszczepów.
Długi i ciekawy artykuł na ten temat przeczytacie w Dzienniku Naukowym:
https://dzienniknaukowy.pl/aktualnosci/naukowcy-stworzyli-embriony-z-mieszanina-komorek-ludzi-i-malp
Źródło: Nature, Cell Press/EurekAlert!, fot. Weizhi Ji, Kunming University of Science and Technology. Na zdjęciu blastocysta chimery człowieka i małpy.
d78abb6a-314e-47fa-aaca-9d38cb092751
tymszafa

@arcy był taki film o tym jak klony są hodowane na części zamienne i utrzymuje się je w rozwoju jak dla 15 latków a wmawia im, że na świecie była wojna i nie wolno wychodzić. Klonowanie tak, ale ze śmiercią mózgową klona w pakiecie. A najlepiej hodowanie samych tkanek i narządów (i pewnie w tą stronę to będzie szło - nie będzie etycznych rozterek jako, że nerka hodowana w labie nie śni o mechanicznych nerkach).

Zaloguj się aby komentować

"Skąd było wiadomo, że zbliża się zaraza? – Jeden z polskich lekarzy w końcu XVI wieku powtarza taką opinię, że jeśli chcesz sprawdzić czy zbliża się morowe powietrze… bo już był wylęg żab, już były chmury ułożone w groźne kształty nad miastem… pierwsze co się robi to wystawia się mięso na wiatr. Jak gnije, to znaczy, że już jest niedobrze – opowiada w Radiu Naukowym historyk prof. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Właśnie morowym, zepsutym powietrzem próbowano (względnie) medycznie wytłumaczyć pochodzenie epidemii dziesiątkujących miasta i wsie. To przekonanie doprowadziło do zmian społecznych.
Wbrew powszechnej opinii, w średniowieczu dbano o higienę, ale w końcu myć się przestano. Ze względów profilaktycznych. – Gdzieś w końcu średniowiecza, jak już była ta nawracająca dżuma, jak lekarze „pojęli”, że zakażenie bierze się ze złego powietrza, że jak się człowiek umyje i zaczyna oddychać też przez skórę, to jest bardziej narażony, to wtedy pojawiło się zalecenie: nie kąpcie się – dodaje prof. Kopczyński. I stąd wzięło się nowożytne podchodzenie do higieny z daleko idącą rezerwą. Ale czystym chciano być dalej – stąd białe mankiety koszul."
Fascynująca opowieść o epidemiach w czasach gdy nie wiedziano o istnieniu chorobotwórczych cząstek, o przesądach i próbach okiełznania zarazy.
https://radionaukowe.pl/podcast/morowe-powietrze-szarlatani-i-tlumne-msze-przeblagalne-o-dawnych-epidemiach-e33/index.html
Radio Naukowe Karoliny Głowackiej to znakomity podcast naukowy, poruszający przeróżne zagadnienia od cebulactwa mózgu, aż do krzesełek dla dinozaurów
Jeśli Wam się spodoba warto wspierać autorkę w serwisie Patronite - https://patronite.pl/radionaukowe - niechaj podcast się rozwija i dostarcza nam więcej wiedzy! Ja już patronem jestem i Was zachęcam
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka
b935d704-8534-453b-8cd9-358182868e30
arcy

@Bipalium_kewense

Jasne, chodzi tu o zmywanie flory bakteryjnej ze skóry w czym przodują nowoczesne kosmetyki, zwłaszcza te które oferują "usuwanie 99% bakterii" oraz masowe stosowanie antybiotyków.

Inną kwestią jest nie dbanie o higienę w trakcie epidemii, wówczas tylko pogarsza się sytuację i sprzyja rozwojowi patogenów.

Zaloguj się aby komentować

Ścieki z Fukushimy zostaną wypuszczone do oceanu - twierdzi Japonia.
Rząd twierdzi, że plan jest najlepszym sposobem na pozbycie się wody używanej do zapobiegania topnieniu uszkodzonych rdzeni reaktorów w zrujnowanej elektrowni atomowej.
Japonia poinformowała we wtorek, że podjęła decyzję o stopniowym uwalnianiu ton oczyszczonych ścieków ze zrujnowanej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi do oceanu, określając to jako najlepszą opcję usuwania odpadów, pomimo ostrego sprzeciwu załóg rybackich w kraju i obaw rządów za granicą.
Plan rozpoczęcia uwalniania wody w ciągu dwóch lat został zatwierdzony podczas spotkania ministrów gabinetu we wtorek.
Utylizacja ścieków była długo opóźniana przez opór społeczny i obawy o bezpieczeństwo. Jednak przestrzeń używana do przechowywania wody ma się wyczerpać w przyszłym roku, a premier Yoshihide Suga powiedział podczas wtorkowego posiedzenia gabinetu, że pozbycie się ścieków z zakładu jest "problemem, którego nie można uniknąć."
Rząd "podejmie wszelkie środki, aby absolutnie zagwarantować bezpieczeństwo oczyszczonej wody i zająć się dezinformacją", powiedział, zauważając, że gabinet spotka się ponownie w ciągu tygodnia, aby zdecydować o szczegółach dotyczących realizacji planu.
Niektórzy aktywiści odrzucili zapewnienia rządu. Japoński Greenpeace potępił decyzję, mówiąc w oświadczeniu, że "ignoruje ona prawa człowieka i międzynarodowe prawo morskie". Kazue Suzuki, działaczka organizacji na rzecz klimatu i energii, powiedziała, że japoński rząd "zdyskontował ryzyko związane z promieniowaniem".
"Zamiast użyć najlepszej dostępnej technologii, aby zminimalizować zagrożenia związane z promieniowaniem poprzez przechowywanie i przetwarzanie wody w długim okresie czasu" - dodano w oświadczeniu - "wybrali najtańszą opcję, zrzucając wodę do Oceanu Spokojnego".
Kryzys w Fukushimie został zapoczątkowany w marcu 2011 roku przez ogromne trzęsienie ziemi i tsunami, które rozerwało północno-wschodnią Japonię i zabiło ponad 19 000 osób. Późniejsze stopienie się trzech z sześciu reaktorów elektrowni było najgorszą katastrofą nuklearną od czasów Czarnobyla. Dziesiątki tysięcy ludzi uciekło z okolic elektrowni lub zostało ewakuowanych, w wielu przypadkach nigdy już nie wracając.
Dziesięć lat później prace porządkowe w wyłączonej elektrowni, zarządzanej przez Tokyo Electric Power Company, są dalekie od zakończenia. Aby zapobiec stopieniu się trzech uszkodzonych rdzeni reaktorów, woda chłodząca jest przez nie stale pompowana. Woda ta jest następnie przesyłana przez potężny system filtracji, który jest w stanie usunąć cały materiał radioaktywny z wyjątkiem trytu, izotopu wodoru, który według ekspertów nie jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego w małych dawkach.
Obecnie na terenie elektrowni znajduje się około 1,25 miliona ton ścieków zgromadzonych w ponad 1000 zbiorników. Woda nadal gromadzi się w tempie około 170 ton dziennie, a uwolnienie jej całej ma zająć dziesięciolecia.
W 2019 roku japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu zaproponowało pozbycie się ścieków poprzez stopniowe wypuszczanie ich do oceanu lub pozwolenie na ich odparowanie. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej stwierdziła w zeszłym roku, że obie opcje są "technicznie wykonalne". Elektrownie jądrowe na całym świecie rutynowo wypuszczają do morza oczyszczone ścieki zawierające tryt.
Jednak plan japońskiego rządu spotyka się z silnym sprzeciwem lokalnych urzędników i załóg rybackich, które twierdzą, że zwiększyłoby to obawy konsumentów o bezpieczeństwo owoców morza z Fukushimy. Poziom połowów w tym rejonie już teraz stanowi niewielki ułamek tego, co było przed katastrofą.
Po spotkaniu z panem Suga w zeszłym tygodniu, Hiroshi Kishi, szef Narodowej Federacji Rybołówstwa, powiedział dziennikarzom, że jego grupa nadal sprzeciwia się uwolnieniu oceanu. Kraje sąsiednie, w tym Chiny i Korea Południowa, również wyraziły zaniepokojenie.
Odpowiadając na decyzję Japonii, Departament Stanu USA powiedział w oświadczeniu: "W tej wyjątkowej i trudnej sytuacji Japonia rozważyła opcje i skutki, była przejrzysta w swojej decyzji i wydaje się, że przyjęła podejście zgodne z globalnie przyjętymi standardami bezpieczeństwa jądrowego."
Wpis jest tłumaczeniem artykułu New York Times / Jennifer Jett i Ben Dooley / 12-04-2021 / https://www.nytimes.com/2021/04/13/world/asia/japan-fukushima-wastewater-ocean.html
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka

Zaloguj się aby komentować

Prąd coraz droższy? Dopłaty to kłamstwo? A masz w domu parkiet? No to chodząc po nim możesz produkować prąd!
Szwajcarscy naukowcy zauważyli, że w drewnie zainfekowanym rozkładającymi je grzybami dochodzi do 55-krotnego zwiększenia produkcji energii. Po 10 tygodniach od zainfekowania drewno wytwarzało tyle energii, że wystarczało to do zasilenia LED-ów. Uczeni twierdzą, że podłoga z drewna potraktowanego grzybem mogłaby wytwarzać odnawialną energię elektryczną, która powstawałaby wskutek chodzenia ludzi po takiej podłodze.
Więcej szczegółów jak zasilić dom chodząc po nim - https://kopalniawiedzy.pl/efekt-piezoelektryczny-energia-drewno-grzyb,33585
Czy pajęczą sieć można... usłyszeć?
Tkające sieci pająki posiadają bardzo wyczulone nogi, dzięki którym odbierają drgania sieci, w której szamoce się ofiara. Teraz naukowcy przełożyli te drgania na dźwięki, które możemy usłyszeć i wyobrazić sobie to, co czuje pająk.
Więcej informacji w artykule https://kopalniawiedzy.pl/siec-pajecza-dzwiek-pajak-MIT,33594
https://www.youtube.com/watch?v=s4QtAQhdU2I

Zaloguj się aby komentować

Czy wkrótce jedzenie owadów będzie równie popularne co schabowy? Czy nawóz po hodowli owadów można wykorzystać w rolnictwie?
Eksperci oceniają, że do 2050 r. rolnictwo będzie musiało zaspokoić potrzeby żywieniowe niemal 10 mld ludzi. Biorąc pod uwagę dewastację gruntów rolnych i światowe niedobory wody, jednym z rozwiązań mogą być takie trendy, jak zero waste czy alternatywne źródła białka, które pozwolą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie - bez niszczenia środowiska naturalnego.
Ciekawy artykuł dotyczący przyszłości wykorzystywania owadów w rolnictwie.
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C87269%2Cnawoz-z-hodowli-owadow-naukowcy-oceniaja-czy-i-jak-mozna-go-wykorzystac-w
lubieplackijohn

@arcy Ja to bym sobie takie pieczonego radrakana opierdolił ( ͡° ͜ʖ ͡°)

arcy

@lubieplackijohn

Szaszłyki z szarańczą, drewnojadem i larwą jedwabnika, prażone larwy mącznika na jadalnym talerzu z prasowanych otrębów czy ser camembert z larwami mącznika (jeśli klient sobie życzy - żywymi), podany na owocach duszonych w winie - takie niezwykłe "przysmaki" można jeść w jedynej w Polsce restauracji, serwującej dania z owadów - "Co To To Je" w Warszawie


Ale pewien radrakan postanowił pozamykać wszystko więc raczej nie spróbujesz Hm... radrakan... teraz to ma sens, on chce ratować swoich braci i siostry! Ale przy okazji nie pozwala zjeść schabowego... Czyli nadal to nie ma sensu


Odradzam próbowanie upichcenia czegoś z owadów w domu - te jadalne są specjalnie hodowane i w tym przypadku z wolnego wybiegu nie oznacza zdrowszego jedzenia

lubieplackijohn

@arcy Damn, zrobiłem się nieprzyzwoicie głodny na myśl o tych przysmakach

Zaloguj się aby komentować

zegar_ass

@arcy na mazowszu nigdy mi się taka sytuacja nie przytrafiła ale lepiej wiedzieć co trzeba zrobić dzięki!

Havelock_Vetinari

@arcy Na południu mamy wilki ;d

arcy

@zegar_ass @Havelock_Vetinari Kiedyś myślałem, że widzę wilka na spacerze. Nie było to niemożliwe w okolicy widziano wtedy kilka sztuk. Potem się okazało, że to pies, ale strachu się najadłem Na niedźwiedzia nie liczę, ale strzeżonego...

Zaloguj się aby komentować

Uważajcie!
Po ostatnim wycieku naszych danych z Facebooka przestępcy używają emaili i numerów telefonu do rozsyłania fałszywych powiadomień celem wyłudzenia pieniędzy lub dostępu do konta bankowego!
Przed chwilą dostałem SMS z numeru MANDAT24, który jest próbą oszustwa! Po wejściu w link przestępcy podstawiają Wam fałszywą stronę do płatności, a później fałszywą stronę banku i przechwytują Wasze dane do logowania oraz kod SMS z hasłem jednorazowym. Dzięki temu mogą Wam wyczyścić konto do zera!
Uważajcie i NIGDY, nie klikajcie żadnych linków w wiadomościach SMS czy emailach!
3e5f760d-32f4-4854-bf20-a0822b0197e9
3b34fdff-53c1-417d-b5ff-b0e31a7d2b0a
a9319bfc-df74-4426-8b6b-8cc3332c9145
kris

@arcy dzięki za info, trzeba uważać

Zaloguj się aby komentować

Podcasty zyskują ostatnio na popularności, a ich rozwój cieszy mnie niezmiernie, dostarczając mi nowej wiedzy i rozrywki. Dlatego w niniejszym artykule przedstawiam Wam krótko czym w ogóle są podcasty oraz przedstawię najlepsze, moim zdaniem, polskie podcasty, które warto słuchać, a ich autorów wspierać.
https://arcy.net/2021/04/10/najlepsze-polskie-podcasty-01/
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka
28e83224-1b0d-41ee-87f5-41c644495228
arcy

@kris Ma swoj podcast i stałą naukową wstawkę w Raporcie o stanie świata Człowiek zapracowany musi być, ale cóż to dobrze dla słuchaczy

Zaloguj się aby komentować