Zdjęcie w tle
arcy

arcy

Kosmonauta
  • 237wpisy
  • 624komentarzy

Założyciel i gospodarz podkastu Naukowo • naukowo.net

Masowe morderstwa Mongołów są bardzo męczące :)
771094b2-22d0-408f-9356-6152814819f7
arcy

@Havelock_Vetinari Moim zdaniem zdecydowanie warto. Klimat samurajski wylewa się z ekranu, walka jest mięsista, sandbox nieco inny niż np. Assasiny, ale moim zdaniem lepszy. No i świetnie wygląda ta wyidealizowana Japonia, krajobrazy robią wrażenie nawet na starej ps4 Ja się bawię świetnie

No chyba, że ktoś nie trawi samurajów, Japonii i specyficznego dla japońskiego kina patosu - to wtedy zdecydowanie odradzam

Havelock_Vetinari

@arcy Chce to! Chyba pora się skusić ;d

Zaloguj się aby komentować

Poniższy wpis jest tłumaczeniem artykułu "These Rocks Made a 1,000-Mile Trek. Did Dinosaurs Carry Them?" / Lucas Joel / The New York Times / 09.04.2021
https://www.nytimes.com/2021/04/09/science/dinosaurs-gastroliths-bellies.html
Latem 2017 roku Joshua Malone, wówczas student studiów licencjackich w Augustana College w Illinois, odwiedził obóz badań terenowych w Wyoming i podniósł kilka skał. Zaokrąglone na krawędziach i wielkości małych pięści, były nie na miejscu pośród drobnoziarnistej skały błotnej, która je otaczała. Malone zapytał swojego ojca, Davida Malone'a, geologa z Illinois State University, który kierował wykopaliskami w tym miejscu, czy wie, skąd pochodzą te skały.
Cztery lata później obaj opracowali zaskakującą odpowiedź.
W badaniu opublikowanym na początku tego roku w czasopiśmie Terra Nova, Malone i jego współpracownicy twierdzą, że kamienie pochodzą z formacji skalnej w południowym Wisconsin, około 1000 mil na wschód od miejsca, w którym zostały znalezione. Jeszcze bardziej zaskakująca jest ich hipoteza dotycząca sposobu, w jaki kamienie odbyły tę podróż.
Naukowcy twierdzą, że zostały one przeniesione... we wnętrznościach dinozaurów o długiej szyi.
Zwierzęta te, znane jako zauropody, osiągały długość ponad 100 stóp i wagę 40 ton, regularnie połykały kamienie zwane gastrolitami, być może po to, by pomóc im w trawieniu roślin, podobnie jak niektóre ptaki i gady robią to dzisiaj. Hipoteza ta wyjaśniałaby, w jaki sposób skały uzyskały swoje gładkie i zaokrąglone tekstury. Pozostają jednak pytania, czy rzeczywiście przebyły one całą drogę w brzuchach tych wielkich bestii.
Gastrolity zostały znalezione w jurajskich mułowcach w formacji skalnej zwanej Morrison. Barwne różowe i czerwone osady formacji Morrison obfitują w skamieniałości dinozaurów, w tym zauropodów, takich jak Barosaurus i Diplodocus, a także mięsożerców, takich jak Allosaurus.
Jednak skały, które są podobne do gastrolitów wykopanych w innych miejscach, zostały znalezione same, bez żadnych pozostałości po dinozaurach. Aby uzyskać wskazówkę, w jaki sposób znalazły się one we współczesnym Wyoming, zespół skruszył skały, aby pobrać i datować kryształy cyrkonu zawarte wewnątrz, co przypomina trochę badanie starożytnych odcisków palców.
"Odkryliśmy, że wiek cyrkonu wewnątrz gastrolitów ma wyraźne spektra wiekowe, które pasują do wieku skał w południowym Wisconsin" - powiedział Malone, który obecnie jest doktorantem geologii na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. "Wykorzystaliśmy to do wysunięcia hipotezy, że skały te zostały połknięte gdzieś w południowym Wisconsin, a następnie przetransportowane do Wyoming w brzuchu dinozaura".
"Tak naprawdę nie było wcześniej takiego badania, które sugerowałoby długodystansową migrację dinozaurów przy użyciu tej techniki, więc był to dla nas naprawdę ekscytujący moment." - dodał.
Połączenie Wisconsin-Wyoming wskazuje na wędrówkę o setki mil dłuższą niż wcześniejsze szacunki dotyczące migracji zauropodów. Zmieniające się pory roku mogą napędzać migracje, gdy zwierzęta przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia i wody. A zauropody w szczególności (mówi Michael D'Emic, paleontolog kręgowców z Adelphi University w Nowym Jorku i współautor badania) potrzebowałyby ogromnych ilości tych zasobów, by podtrzymać swoje ogromne życie.
"Zauropody rosły szybko, by osiągnąć swoje niezrównane rozmiary - na równi z szybkością, z jaką rosną dziś duże ssaki" - powiedział. "Oznacza to, że ich potrzeby kaloryczne były ogromne, więc biorąc pod uwagę wysoce sezonowe środowiska, w których żyły, nie jest zaskakujące, że musiałyby migrować na duże odległości w poszukiwaniu pożywienia".
Ale inni naukowcy twierdzą, że ponieważ skały nie zostały znalezione obok żadnych rzeczywistych szczątków dinozaurów, hipoteza będzie potrzebowała więcej dowodów, aby udowodnić jej poprawność.
"Niestety, nie mamy prawdziwych dowodów na to, że te klastry są rzeczywiście dawnymi gastrolitami" - powiedział Oliver Wings, geolog i paleontolog kręgowców z Martin Luther University Halle-Wittenberg w Niemczech. "Nie możemy wykluczyć możliwości transportu kamieni w brzuchach dinozaurów, ale pozostaje to tylko jedną z kilku możliwości".
Niemniej jednak, dr Wings uważa, że nowa technika zespołu uchyla drzwi paleontologom do datowania innych gastrolitów, zwłaszcza tych znalezionych zachowanych z rzeczywistymi szkieletami dinozaurów. "To byłoby niesamowite, gdyby mogli użyć tej metody na prawdziwych gastrolitach" - powiedział.
Jakkolwiek zaokrąglone skały dotarły do Wyoming, ich odkrycie pomogło panu Malone'owi nawiązać do rodzinnej tradycji studiowania geologii.
"Przez pierwsze 19 lat mojego życia odrzucałem geologię" - powiedział. "Dopiero po tym projekcie, będąc na obozie polowym, zacząłem się interesować tym kierunkiem w moim życiu".
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka
df09891e-4d19-43ea-914b-b5820a453440

Zaloguj się aby komentować

Nowa radiowa mapa Wszechświata
"Opublikowano najdokładniejszą w historii mapę Wszechświata w zakresie niskich częstotliwości radiowych. Powstała dzięki przeglądowi nieba prowadzonemu przez radioteleskop LOFAR, którego trzy stacje znajdują się na terenie Polski. Udział w badaniach wzięli polscy astronomowie z kilku ośrodków.
(...)
Opisywane mapy powstały dzięki połączeniu sygnałów od 70 tysięcy anten wchodzących radioteleskopu LOFAR, które dostarczyły łącznie ponad 4 petabajty surowych danych, co odpowiada pojemności około miliona płyt DVD. Obserwowany na niebie, który obserwowano był około 300 razy większy niż Księżyc w pełni.
(...)
International Low Frequency Array, w skrócie LOFAR, jest europejską siecią anten radiowych, której centrum znajduje się w Exloo w Holandii. Instrument został zaprojektowany, zbudowany i jest aktualnie obsługiwany przez ASTRON, Holenderski Instytut Radioastronomii. Krajami partnerskimi w projekcie są Francja, Irlandia, Łotwa, Holandia, Niemcy, Polska, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy. Polskim udziałem kieruje grupa POLFARO, w skład której wchodzą Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w Poznaniu. Utrzymanie polskich stacji LOFAR finansowane jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki."
Obszerny artykuł na ten temat znajdziecie w serwisie Urania - https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/nowa-radiowa-mapa-wszechswiata-wyniki-z-przegladu-lotss-teleskopem-lofar
Zapraszamy do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
30312a27-002d-4533-b2e6-93771a4de847

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Zapraszamy do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
P.S. Dodałem większą ilość tematów, nową ikonkę i kilka zasad grupy.
Postaram się częściej coś wrzucać do czego i Was zachęcam, nauka jest super niech i grupa będzie taka
89adc197-45df-4250-8927-0f1069f11b13
Hej, dziabongi z jakiej platformy do odsłuchu podcastów korzystacie?
Możecie polecić coś wygodniejszego niż Google Podcasty, co ma też apkę na Androida?
Słucham ostatnio tylko podcastów, baza autorów się powiększa i GP przestał być przejrzysty
pukpuk

@arcy ja spotify only

arcy

@pukpuk Zamieniłem Spotify na YouTube Music + YT Premium w jednym pakiecie za 24 zł. Pod względem muzyki to S i YT to dla mnie to samo

kris

@pukpuk @arcy ja Podcast Addict używam już od dłuższego czasu, mam tam zapisane swoje ulubione podcasty i całą historię przesłuchań więc nie bardzo chce mi się zmieniać. Kiedyś próbowałem Spotify ale to były czasy, kiedy nie było możliwości przyśpieszenia odtwarzania więc od razu zrezygnowałem xD

Zaloguj się aby komentować

Czy uchylono drzwi do nowej fizyki?
O wynikach eksperymentu Muon g-2 w Fermilab w Radiu Naukowym opowiada prof. Krzysztof Meissner.
Pierwsze wyniki prowadzonego od lat eksperymentu Muon g-2 w Fermi National Accelerator Laboratory Departamentu Energii USA pokazują, że cząstki elementarne zwane mionami zachowują się w sposób, który nie został przewidziany przez obecną teorię, Model Standardowy – informuje strona internetowa Fermilab. Świat obiegła informacja, że być może mamy do czynienia z nową fizyką. Sam zespół komunikacyjni Fermilabu pisze o wynikach w tonie ekscytacji.
Na ile jest to istotnie przełomowa praca? Czy starzy fizycy teoretycy mogą już się pakować, bo gmach fizyki będą teraz urządzać nowi-rewolucjoniści? Czym są miony, Model Standardowy i co w zasadzie robi eksperyment Muon g-2?
https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly93d3cuc3ByZWFrZXIuY29tL3Nob3cvNDYzODc3Mi9lcGlzb2Rlcy9mZWVk/episode/aHR0cHM6Ly9hcGkuc3ByZWFrZXIuY29tL2VwaXNvZGUvNDQyNjk3MDY?sa=X&ved=0CAUQkfYCahcKEwjYhtbuiPHvAhUAAAAAHQAAAAAQCA
53a446d0-c055-4316-99be-7aaa3316a90a
Atmosfera - bogom niech będą za nią dzięki. Bez niej Ziemia byłaby kulką lodu ze średnią temperaturą -50°C. A dzieje się tam bardzo dużo, gwałtownych wydarzeń:
  • atmosferę dzielimy na cztery warstwy licząc od powierzchni Ziemi: troposferę, stratosferę, mezosferę i jonosferę.
  • wszystkie te warstwy rozciągają się na wysokość ok. 190 km.
  • troposfera od powierzchni Ziemi ma grubość ok. 16 km na równiku i ok. 10 km w umiarkowanych szerokościach geograficznych. W troposferze zawiera się aż 80% całej masy atmosfery.
  • na szczyt troposfery szybka winda zawiozłaby Cię w 20 minut.
  • temperatura na szczycie troposfery to ok. -57°C, nieco wyżej podnosi się do ok. 4°C, w mezosferze spada znów do -90°C.
  • w jonosferze (na wysokości ok. 80 km) temperatura rośnie do nawet 1500°C, a ponadto zachowuje się kapryśnie zmieniając się o ponad 500°C w zależności od pory dnia. Trzeba jednak zaznaczyć, iż powietrze jest tam tak rzadkie, że sąsiadujące molekuły powietrza prawie nigdy się nie stykają i prawie nie dochodzi do wymiany ciepła.
  • masa całej atmosfery to ok. 5200 milionów milionów ton czyli ok. 25 000 000 ton na każdą milę kwadratową planety.
  • typowy front atmosferyczny składa się z ok. 750 000 000 ton chłodnego powietrza uwięzionego pod miliardem ton cieplejszego powietrza.
  • ludzie mogą długotrwale przebywać na wysokościach nie większych niż 5500 metrów, ze względu na granicę zagęszczenia czerwonych krwinek, powyżej której pojawiają się problemy ze swobodnym przepływem krwi. Powyżej 5500 metrów organizm kobiety nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości tlenu aby utrzymać ciążę do rozwiązania.
  • energia trwającego jedną dobę huraganu tropikalnego jest porównywalna z całorocznym zużyciem energii przez Anglię.
  • chmury burzowe rozciągają się na wysokość 10-15 km, a wewnątrz nich prądy powietrzne przekraczają prędkość 150 km/h.
  • w dowolnym momencie na powierzchni Ziemi trwa jednocześnie ok. 1800 burz, co daje łączni nawet 40 000 burz na dobę.
  • przez całą dobę w powierzchnię Ziemi trafia nawet 100 błyskawic na sekundę.
  • ostrze błyskawicy porusza się z prędkością do 435 000 km/h, za nim podąża główne wyładowanie rozgrzewające powietrze na swojej drodze do nawet 28 000°C.
  • nazwy chmur ustalił Luke Howard w 1803 roku. Podzielił chmury na trzy grupy: warstwowe stratusy, kłębiaste cumulusy (łac. kopiec) oraz wysokie, cienkie cirrusy (łac. lok). Później dodał jeszcze czwarty typ nimbus (łac. chmura) dla chmur deszczowych. Piękno tego systemu polega na tym, że można dowolnie łączyć te typy aby opisać kształt i rozmiar chmur - stratocumulus, cirrostratus, cumulonimbus itd.
  • wbrew pozorom zwykłe chmury nie zawierają dużo wody. Puszysty, letni cumulus zawiera ok. 100 litrów wody.
  • jeśli przejdziesz 100 metrów przez mgłę to będziesz miał/a kontakt z wodą, która nie starczyłaby nawet na jeden łyk - ok. pół cala sześciennego.
  • zaledwie 0,035% ziemskich zasobów wody krąży nad nami w dowolnym momencie.
Opracowanie na podstawie książki "Krótka historia prawie wszystkiego", Bill Bryson, Zyski i S-Ka Wydawnictwo, 2016, rozdział 17
Obraz Keli Black z Pixabay - https://pixabay.com/pl/photos/błyskawica-burza-arizona-monsunowe-1158027/
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka #fotografia
78261ba9-2335-4747-88ad-444be809bf08
tomaszs

Myślałem że wody jest więcej w atmosferze. Ciekawy materiał dzieki

Zaloguj się aby komentować

Dziś rozpoczął się spis powszechny. Twój udział w “Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021” jest obowiązkowy. A niektóre pytania — trzeba to nazwać wprost — naruszają Twoją prywatność, są oburzające, niepotrzebne i żenujące.
Oto bowiem gdy zaznaczycie, że jesteście w związku to w dalszych pytaniach może pojawić się pytanie o Waszą... aktywność seksualną! Partnerkę/partnera trzeba podać z imienia i nazwiska! Jeśli wybierzecie, że figlowaliście z facetem to trzeba podać konkretnie jak długiego ma kutasa
Dobrze, że nie ma pytania o formę aktywności, przecież państwo powinno wiedzieć jak popularne wśród obywateli są anal, fisting czy gangbang!
Pamiętajcie! Odpowiadając na pytania w spisie powszechnym, przy prawie każdym kłopotliwym pytaniu możecie wybrać opcję "nie chcę odpowiadać na to pytanie"!
Problem w tym, że takiej opcji nie ma tylko dla sekcji Aktywność Seksualna
Mało?
Do spisu nie zalogujecie się profilem zaufanym, choć jest taka możliwość. Na chwilę obecną ta forma logowania nie działa wcale
Mało?
Osoba, która zna Twój PESEL i nazwisko panieńskie matki (a to wbrew pozorom w niektórych przypadkach jest bardzo łatwe do ustalenia), może założyć hasło na Twoje konto i w ten sposób odetnie Cię od tej możliwości zalogowania się do systemu i może się za Ciebie spisać w spisie powszechnym. A jeśli skłamie, to narazi Cię na grzywnę do 5 000 PLN albo nawet więzienie do lat 2
Więcej informacji o bezpieczeństwie tego spisu znajdziecie w artykule https://niebezpiecznik.pl/post/bezpieczenstwo-spisu-powszechnego/
PiSowskie państwo z gówna i kartonu część kolejna.
***** ***
***** TVP
Jacek Kurski ty już wiesz co
76ff10f3-f825-4ffe-a1e7-180878b81542
arcy

@Havelock_Vetinari Ja bym się nie zdziwił gdyby to była prywatna firma z zarządem patrzącym na oszczędności. Ale to jest państwo z nieograniczonymi środkami finansowymi, taki projekt powinien być dopracowany i wolny od błędów.

Ja dziś przy wypełnianiu też znalazłem błąd, po zaznaczeniu opcji że żyje się z partnerką nie pojawiało się pole umożliwiające wpisanie jej danych i formularz utknął. Rozwiązanie: wstecz, brak partnerki i jedziemy dalej I tyle z przydatności tego spisu i prawdziwości danych. Bardzo wątpię żeby obywatele zgłaszali błędy i potulnie czekali na ich poprawienie. To nie Cyberpunk 2077

arcy

A wszystkim polecam gdzie tylko można zaznaczenie opcji "wypierdalać"... to znaczy "nie chce podawać"

Zaloguj się aby komentować

Czegoś takiego w polskim rapie nie było. Powiew świeżości, wymiana pokoleniowa, doskonałe operowanie językiem, świetne teledyski. Mimo, że dopiero wchodzi w dorosłość, to muzycznie jest już bardzo dojrzały. Jeśli popularność go nie zniszczy będzie to znakomity artysta.
https://youtu.be/t4O1LLk6qlY
adrian-wieczorek

@arcy word!, ile slow ktore dotyczny nas 20+

Admiral

@arcy teledysk chyba trzeba będzie kilka razy obejrzeć żeby wszystko przyswoić co się tam dzieje. Myślę że Mata znów namieszał

Zaloguj się aby komentować

Ewolucja przygotowała człowieka na tolerancję różnych pierwiastków, niektóre z nich aktywnie wykorzystując w naszej budowie, a niektóre traktując jako śmiertelne niebezpieczeństwo.
  • w ciele człowieka na każde 200 atomów 126 przypada na wodór, 51 na tlen, 19 na węgiel, 3 na azot, a ostatni podzielony jest na wszystkie pozostałe pierwiastki.
  • żelaza potrzebujemy do produkcji hemoglobiny; kobaltu do produkcji witaminy B12; potas i sód są niezbędne do funkcjonowania nerwów; molibden, mangan i wanad do działania enzymów; i najważniejszy z nich cynk, który utlenia alkohol
  • różne są opinie na temat arsenu, nie wiadomo czy jest nam niezbędny do życia, wiadomo, że zbyt duża dawka jest śmiertelna.
  • z połączenia silnie łatwopalnego wodoru i tlenu powstaje niepalna woda; połączenie mocno niestabilnego sodu i silnie toksycznego chloru powstaje sól spożywcza.
  • nasza tolerancja na pluton wynosi dokładnie zero - nie ma takiej ilości, która nie spowodowałaby negatywnej reakcji.
  • jednym z najmniej poznanych pierwiastków jest astat, poza nazwą i miejscem w układzie okresowym nic o nim nie wiemy.
  • najrzadszym pierwiastkiem na Ziemii jest frans - w dowolnym momencie na całej planecie znajduje się łącznie nie więcej niż 20 atomów fransu!
  • tlen to mniej niż 50% skorupy Ziemii, drugi jest krzem, a tytan dziewiąty. Czwarty jest glin, to prawie jedna dziesiąta tego co mamy pod stopami.
  • w skorupie Ziemii jest więcej ceru niż miedzi, neodymu i lantanu niż azotu, samaru i gadolinu niż cyny. Węgiel stanowi tylko 0,048% skorupy Ziemii.
Miłego weekendu!
Opracowanie na podstawie książki "Krótka historia prawie wszystkiego", Bill Bryson, Zyski i S-Ka Wydawnictwo, 2016
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka #fotografia
118d0cff-195e-4184-9658-d364bf1124d5
arcy

@Bipalium_kewense Dzięki za uzupełnienie! Miło wiedzieć, że nauka idzie do przodu i informacje podane w książce stały się z czasem nieaktualne

Zaloguj się aby komentować

Wszechświat jest ogromny. Wielkości jakimi operujemy opisując masy, odległości i inne rozmiary są tak gigantyczne, że ciężko ogarnąć je umysłem i skutecznie je sobie wyobrazić. Nie ułatwia nam tego wiedzą szkolna, która jest zmuszona do fałszywego przedstawiania obrazu wszechświata. Oto kilka ciekawostek, które pomagają wyobrazić sobie ogrom kosmosu.
  • proton to niewielka część atomu. Jest tak mały, że w kropce nad literka "i" znajduje się około 500 000 000 000 protonów
  • w ciągu minuty od powstania wszechświata temperatura wzrosła do 10 000 000 000°C
  • wiek wszechświata szacuje się obecnie na około 13 700 000 000 lat
  • gdy włączysz telewizor na kanał, na którym nie ma żadnego programu tylko szum to około 1% tego szumu to kosmiczne promieniowanie tła czyli pozostałość po powstawaniu wszechświata
  • obecnie jesteśmy w stanie spojrzeć wstecz do 10|-43 sekundy od momentu powstania wszechświata. Oznacza to 0,0000000000000000000000000000000000000000001 część sekundy inaczej to jedna dziesiąta z milionowej z bilionowej z bilionowej z bilionowej części sekundy.
  • jedna z faz powstawania wszechświata jest faza inflacji. Trwała ona jedną milionową z milionowej z milionowej z milionowej z milionowej części sekundy. Wszechświat powiększył się wtedy z czegoś co można zmieścić w dłoni do czegoś 10 000 000 000 000 000 000 000 000 razy większego.
  • widoczny przez nas wszechświat rozciąga się na około 1 000 000 000 000 000 000 000 000 mil. Według większości teorii wszechświat prawdziwy rozciąga się na odległość, którą musielibyśmy zapisać w postaci milionów cyfr.
  • ostatnia do niedawna planeta Układy Słonecznego, Pluton, jest malutki. Gdyby posadzić go na powierzchni Stanów Zjednoczonych to nie zająłby nawet połowy powierzchni. Za to znajduje się w gigantycznej odległości 6 000 000 000 km i odbija tyle światła słonecznego co bryła węgla drzewnego. Z powierzchni Plutona nasze Słońce miałoby wielkość łebka od szpilki.
  • cała materia w Układzie Słonecznym zajmuje tylko jedną bilionową część dostępnej przestrzeni
  • Neptun krąży prawie sześć razy dalej od Słońca niż Jowisz. Ilość światła słonecznego padającego na Neptuna to tylko 3% światła padającego na Jowisza.
  • Pluton znajduje się w odległości ok. 40 jednostek astronomicznych od nas. Obłok Oorta czyli umowna granica Układu Słonecznego znajduje się w odległości 50 000 jednostek astronomicznych od nas.
  • przeciętna odległość między sąsiadującymi gwiazdami to 30 000 000 000 000 km.
  • wybuchy supernowych to bardzo rzadkie zjawiska. W przeciętnej galaktyce, w której jest ok. 100 000 000 000 gwiazd taki wybuch zdarza się raz na 200/300 lat.
Miłego dnia
Opracowanie na podstawie książki "Krótka historia prawie wszystkiego", Bill Bryson, Zyski i S-Ka Wydawnictwo, 2016
Zdjęcie https://www.mamasy.pl/a/uklad-sloneczny-w-sloiku-zabawka-niecodziennie-piekna-390.html
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka #fotografia
fafd8cbb-2f9c-4702-b5f4-cd398bc960a9

Zaloguj się aby komentować

Dziś obejrzymy z bliska jeden z najładniejszych tworów w Układzie Słonecznym - pierścienie Saturna:
  • pierścienie zbudowane są z cząstek lodu i skał, a powstawać mogły jako naturalny skutek uboczny procesu formowania się planet w Układzie Słonecznym, kolizji obiektów i rozrywania ich przez siły pływowe planety
  • głównych pierścieni jest kilka, oznaczane są literami alfabetu, a najjaśniejszym jest pierścień B
  • średnica głównych pierścieni Saturna wynosi ponad 250 tysięcy kilometrów
  • masę pierścieni oceniamy na ~~10²¹ kg, czyli jest ona równa ~1/70 masy Księżyca
  • natomiast grubość tych pierścieni to tylko do 15 metrów co w skali kosmicznej jest mikroskopijną wielkością
  • pierścienie nie są idealnie płaskie, pomiędzy nimi poruszają się księżyce Saturna (18 nazwanych i co najmniej 12 kolejnych), które oddziałują grawitacyjnie
  • grawitacja powoduje również powstawanie szczelin pomiędzy pierścieniami, elektrycznie naładowane lodowe cząstki z materii zawartej w pierścieniach Saturna opadają na planetę wzdłuż linii pola magnetycznego
  • sondy Voyager 1 i 2 pokazały że pierścienie składają się z setek kręgów i przerw
  • pierścienie Saturna w przyszłości zupełnie znikną - szacuje się, że nastąpi to za ~100-300 milionów lat
  • co pół godziny z pierścieni ubywa objętość basenu olimpijskiego materii (wody)
  • w płaszczyźnie orbity księżyca Febe znajduje się obłok materii w kształcie spłaszczonego dysku, który można określić mianem drugiego systemu pierścieni. Jest on prawie niewidoczny, tworzy go materia rozproszona, rozrzedzona i niewielkich rozmiarów, pochodząca prawdopodobnie od uderzeń mikrometeorytów w Febe
  • ciekawa jest również historia odkrycia pierścieni, badacze widzący to zjawisko po raz pierwszy nie bardzo wiedzieli z czy mają kontakt. Widzieli tam planetę z "uszami", "bańkami" albo układy wielokrotne.
  • inne planety w Układzie Słonecznym posiadające pierścienie to Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, a także planetoida Chariklo z pasu planetoid za Marsem oraz planeta karłowata Haumea znajdująca się w pasie Kuipera
Miłego weekendu!
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierścienie_Saturna
http://www.wiw.pl/astronomia/a-pierscienie.asp - historia odkrycia i obserwacji Saturna
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pierscienie-saturna-powoli-zanikaja-4930.html
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0019103518302999?via%3Dihub#!
https://www.almukantarat.pl/wiedza/00saturn/
https://fizyka.uniedu.pl/pierscienie-planetarne/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Księżyc_pasterski
Zdjęcia:
NASA Jet Propulsion Laboratory / NASA/JPL/Space Science Institute
https://www.jpl.nasa.gov/search?query=saurn
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka #fotografia
c2130fd0-df6b-403e-9e4c-b4c544281400
47577ebf-f177-4256-8c88-df0adfd47f27
f13f066c-a174-4ac7-9c82-0f4013407275
e6b58b2a-7239-46cc-8863-09fc81887b5e
b8430c75-05eb-458f-aaa2-a11f2a2676bc
arcy

@Havelock_Vetinari Kosmos mnie bardzo uspokaja - jak czuję, że mnie szlag trafia to wybieram się na wycieczkę w kosmos właśnie

Havelock_Vetinari

@arcy Ja również uwielbiam i się fascynuje! :d

Zaloguj się aby komentować

@Havelock_Vetinari
Przyjmij proszę moje wyrazy wdzięczności za Twoją pomoc i szacunku do Twojej wiedzy na temat programowania w C++. Musiałem z oczywistych względów usunąć tamten post.
Bardzo mi pomogłeś, a przede wszystkim mojej kuzynce, przesyła uściski i buziaki, ale jest nieletnia więc nie wiem czy to dobrze
Dziękujemy!
arcy

@Havelock_Vetinari Wynik testu 17 na 18 punktów, ocena 5 Dziękujemy raz jeszcze!

Havelock_Vetinari

@arcy ajaja uciekł jeden punkt. Nie dobrze xd

arcy

@Havelock_Vetinari Wszędzie kujoni dookoła

Dzięki, piąteczka za tę piąteczkę

Zaloguj się aby komentować

Dzieńdoberek, czy dzisiejszy dzień będzie dobrym dniem?
Oczywiście, że tak, ponieważ sponsoruje go kolor niebieski!
9981b604-7cbd-483c-bfa0-df061e7bbf8d
JustMe

@arcy tylko pamiętaj by nie przesadzać z tym niebieskim w nocy, bo będziesz miał trudności z zasypianiem

Miłego dzionka!

Bipalium_kewense

@arcy Holandia to dziwny kraj. Tam wszystko wygląda jak zbudowane z klocków lub prosto z drukarki 3D. Nawet produkty spożywcze w sklepach.

arcy

@Bipalium_kewense A kamienice w Amsterdamie wyglądają jak klocki pochodzące z różnych zestawów

Zaloguj się aby komentować

Krótko i treściwie o jednostkach miar i wag, których używa się w astronomii, fizyce itp.
  • prędkość światła - 299 792,46 km/s (w próżni)
  • prędkość dźwięku - 0,34 km/s (w powietrzu o temperaturze 15 °C)
  • jednostka astronomiczna - 149 597 870,7 km (odległość pomiędzy Ziemią, a Słońcem)
  • rok świetlny - ≈ 9 460 000 000 000 km (odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego)
  • parsek - ~300 000 000 000 000 km (odległość, z jakiej połowa wielkiej osi orbity ziemskiej, czyli 1 jednostka astronomiczna, jest widoczna jako łuk na firmamencie obserwującego o długości 1 sekundy kątowej)
  • kelwin - 0 kelwinów to −273,15 °C (zero w tej skali oznacza najniższą teoretycznie możliwą temperaturę, jaką może mieć ciało. Jest to temperatura, w której ustają wszelkie drgania cząsteczek)
  • stopień - 1° to 1/360 kąta pełnego, czyli 1/90 kąta prostego. 1° to 60 minut kątowych, 3 600 sekund, 216 000 tercji i 12 960 000 kwart.
  • jednostka masy atomowej - 0,000 000 000 000 000 000 000 000 000 166 kg (1/12 masy atomu węgla 12C)
  • warp 1 - 299 792,46 km/s (szybkość, z jaką porusza się statek kosmiczny używający fikcyjnego napędu warp, wymyślonego na potrzeby serialu Star Trek), warp 9 to już
454 800 000 000 km/s czyli 1516 razy szybciej niż prędkość światła co oczywiście możliwe jest tylko w serialu
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_główna
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka #fotografia
35ad132a-26b0-4f40-982f-2cf25c665983
PeBe

a tak poza tym, to naprawdę fajny wpis.

Doceniono.

PeBe

o cholera, ale się walnąłem. zjadłem minus przed 27 że też nikt nie zauważył, że nie "szło" w tą stronę co powinno...


korekta:

1u=1,66054*10^(-27) kg


ajne klajne scególik

arcy

@PeBe Dzięki za dodatkowe informacje, celowo pominąłem skrótowy zapis, żeby liczby robiły wrażenie

Zaloguj się aby komentować

Jeśli ktoś chce sobie wrzucić stronę hejto.pl do bocznego panelu w przeglądarce Opera (jak na foto 1) to załączam instrukcję:
  • otwieramy Operę
  • w pasku adresu wpisujemy -> opera://flags/#sidebar-site-panel i enter
  • na stronie która nam się wyświetliła, w polu "Custom user sites for browser sidebar" wybieramy "Enabled" (foto 2)
  • otrzymamy komunikat, że trzeba zrestartować przeglądarkę - robimy to
  • gdy Opera otworzy się ponownie, na pasku bocznym z lewej strony klikamy trzy kropki na dole ...
  • szukamy nowej sekcji "Własne panele witryn"
  • klikamy "Dodaj własny panel witryn"
  • podajemy w okienku adres "https://www.hejto.pl/" i wciskamy "Utwórz"
  • jeśli wszystko zrobiliśmy ok, to na bocznym pasku mamy ładną ikonkę h po kliknięciu której otwiera się panel z hejto.pl
  • panel ten możemy rozszerzać jak nam pasuje lub po jego otwarciu przypiąć na stałe za pomocą pinezki w prawym górnym rogu panelu
  • cieszymy się
Niestety nie wiem czy inne przeglądarki oferują coś takiego
8ebc0a5f-b807-4f97-9348-348a831cf5f6
bf227c14-9b3b-4bac-af57-15b33c794eea
JustMe

@arcy przyda się, dziękować

adrian-wieczorek

@arcy ciegle myśle na przejściem na operę z Chrome ale synchronizacja haseł mnie blokuje

arcy

@adrian-wieczorek Skorzystaj z okazji i zmień przeglądarkę przy okazji przenosząc hasła do KeePass albo innego menagera haseł - przechowywanie haseł w przeglądarce jest dużo mniej bezpieczne niż w zewnętrznym sejfie.

https://keepass.info/download.html albo https://keepassxc.org/

Ja synchronizuję bazę haseł między urządzeniami (komputer, telefon, tablet) za pomocą Google Drive lub FTP na swoim serwerze.

Zaloguj się aby komentować

Dzień dobry wszystkim, oby nasz dzień był miły i słoneczny
A zdjęcie pochodzi z wioski Wervershoof na północy Niderlandów
337fbcda-daac-4d9f-bcd8-842ae97158e8
gacek

@arcy super gradient

arcy

@gacek Tylko szumu za dużo, ale zdjęcie robione ziemniakiem... znaczy telefonem w drodze to pracy

lubieplackijohn

@arcy Dzień dobry! A widoki naprawdę w dechę!

Zaloguj się aby komentować

Dziś szybki rzut oka na nasz dom, galaktykę w której mieszkamy - Drogę Mleczną.
  • wszystkie zdjęcia Drogi Mlecznej są wizjami artystycznymi, które powstały na podstawie danych naukowych. Nie jesteśmy w stanie zobaczyć jak naprawdę wygląda Droga Mleczna ponieważ żyjemy wewnątrz niej i nie możemy spojrzeć z zewnątrz.
  • Droga Mleczna to galaktyka spiralna z 4 ramionami (foto 1), średnica dysku to ~120 000 lat świetlnych.
  • Układ Słoneczny położony jest ~28 000 lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej
  • dysk galaktyki nie jest płaski, ale lekko zakrzywiony na krawędziach (foto 2). Przyczyny tego mogą być różne: oddziaływania z innymi galaktykami, wpływ gazu międzygalaktycznego, wpływ ciemnej materii.
  • nasze Słoneczko znajduje się ~50 lat świetlnych powyżej płaszczyzny dysku
  • nasz galaktyka ma grubość od ~500 lat świetlnych w miejscu naszego położenia do ~3000 lat świetlnych na jej krawędziach
  • wiek Drogi Mlecznej to ~13,6  ±  0,8 miliarda lat
  • w centrum Drogi Mlecznej znajduje się supermasywna czarna dziura Sagittarius A* o masie ~4,31±0,06 milionów mas Słońca (a masa Słońca to ~2×10ᵌᵒ kg), a wokół czarnej dziury znajduje się setki bilionów planetoid i komet przechwyconych od ich pobliskich gwiazd macierzystych
  • zdjęcie 3 przedstawia mapę widzianego przez nas wszechświata. Czarny pas pośrodku jest spowodowany tym, że obserwujemy wszechświat z Ziemi i ramiona spirali Drogi Mlecznej zasłaniają nam widok. Niemniej zasada kopernikańska mówi nam, że wszechświat cechuje izotropowość oraz jednorodność – nie ma w nim wyróżnionych miejsc, a materia rozmieszczona jest mniej więcej równomiernie.
Miłego dnia
Źródła
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/polscy-astronomowie-opracowali-trojwymiarowa-mape-drogi-mlecznej
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/polscy-astronomowie-opracowali-trojwymiarowa-mape-drogi-mlecznej
https://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_Mleczna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sagittarius_A*
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka #fotografia
c5bb398d-6a4e-49b4-abbb-7f3ab1e702e4
fa056475-b198-4b41-88d6-fb6d8bafed76
bdd4a004-c8c3-40d3-b895-1bce72d947a2
chusteczka_haftowana

@arcy bo jeszcze nie wyruszyła wyprawa badawcza poza jego krawędź

Havelock_Vetinari

Obowiązkowo do zapoznania się! ;d

Havelock_Vetinari

@chusteczka_haftowana Potwierdzam

Zaloguj się aby komentować