Ewolucja przygotowała człowieka na tolerancję różnych pierwiastków, niektóre z nich aktywnie wykorzystując w naszej budowie, a niektóre traktując jako śmiertelne niebezpieczeństwo.
  • w ciele człowieka na każde 200 atomów 126 przypada na wodór, 51 na tlen, 19 na węgiel, 3 na azot, a ostatni podzielony jest na wszystkie pozostałe pierwiastki.
  • żelaza potrzebujemy do produkcji hemoglobiny; kobaltu do produkcji witaminy B12; potas i sód są niezbędne do funkcjonowania nerwów; molibden, mangan i wanad do działania enzymów; i najważniejszy z nich cynk, który utlenia alkohol
  • różne są opinie na temat arsenu, nie wiadomo czy jest nam niezbędny do życia, wiadomo, że zbyt duża dawka jest śmiertelna.
  • z połączenia silnie łatwopalnego wodoru i tlenu powstaje niepalna woda; połączenie mocno niestabilnego sodu i silnie toksycznego chloru powstaje sól spożywcza.
  • nasza tolerancja na pluton wynosi dokładnie zero - nie ma takiej ilości, która nie spowodowałaby negatywnej reakcji.
  • jednym z najmniej poznanych pierwiastków jest astat, poza nazwą i miejscem w układzie okresowym nic o nim nie wiemy.
  • najrzadszym pierwiastkiem na Ziemii jest frans - w dowolnym momencie na całej planecie znajduje się łącznie nie więcej niż 20 atomów fransu!
  • tlen to mniej niż 50% skorupy Ziemii, drugi jest krzem, a tytan dziewiąty. Czwarty jest glin, to prawie jedna dziesiąta tego co mamy pod stopami.
  • w skorupie Ziemii jest więcej ceru niż miedzi, neodymu i lantanu niż azotu, samaru i gadolinu niż cyny. Węgiel stanowi tylko 0,048% skorupy Ziemii.
Miłego weekendu!
Opracowanie na podstawie książki "Krótka historia prawie wszystkiego", Bill Bryson, Zyski i S-Ka Wydawnictwo, 2016
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka #fotografia
118d0cff-195e-4184-9658-d364bf1124d5
Bipalium_kewense

@arcy Według większości źródeł najrzadszym naturalnym pierwiastkiem na Ziemi nie jest frans, lecz astat (chociaż frans jest bardzo blisko, bo na drugim miejscu w tej kategorii) i choć rzeczywiście mało o nim wiadomo, to jednak więcej niż "nic" i mniej więcej tyle samo, co o fransie. Badano go np. pod kątem wykorzystania w leczeniu nowotworów. Link:

https://www.fysik.su.se/english/research/research-news/the-rarest-element-on-earth-is-studied-in-detail-1.511518


Mnie ciekawią takie pierwiastki jak np. cer i tor. Występują stosunkowo często w porównaniu z większością innych, a są jak na taką znaczną ich ilość w skorupie ziemskiej raczej mało znane i wykorzystywane.

arcy

@Bipalium_kewense Dzięki za uzupełnienie! Miło wiedzieć, że nauka idzie do przodu i informacje podane w książce stały się z czasem nieaktualne

Zaloguj się aby komentować