"Skąd było wiadomo, że zbliża się zaraza? – Jeden z polskich lekarzy w końcu XVI wieku powtarza taką opinię, że jeśli chcesz sprawdzić czy zbliża się morowe powietrze… bo już był wylęg żab, już były chmury ułożone w groźne kształty nad miastem… pierwsze co się robi to wystawia się mięso na wiatr. Jak gnije, to znaczy, że już jest niedobrze – opowiada w Radiu Naukowym historyk prof. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Właśnie morowym, zepsutym powietrzem próbowano (względnie) medycznie wytłumaczyć pochodzenie epidemii dziesiątkujących miasta i wsie. To przekonanie doprowadziło do zmian społecznych.
Wbrew powszechnej opinii, w średniowieczu dbano o higienę, ale w końcu myć się przestano. Ze względów profilaktycznych. – Gdzieś w końcu średniowiecza, jak już była ta nawracająca dżuma, jak lekarze „pojęli”, że zakażenie bierze się ze złego powietrza, że jak się człowiek umyje i zaczyna oddychać też przez skórę, to jest bardziej narażony, to wtedy pojawiło się zalecenie: nie kąpcie się – dodaje prof. Kopczyński. I stąd wzięło się nowożytne podchodzenie do higieny z daleko idącą rezerwą. Ale czystym chciano być dalej – stąd białe mankiety koszul."
Fascynująca opowieść o epidemiach w czasach gdy nie wiedziano o istnieniu chorobotwórczych cząstek, o przesądach i próbach okiełznania zarazy.
https://radionaukowe.pl/podcast/morowe-powietrze-szarlatani-i-tlumne-msze-przeblagalne-o-dawnych-epidemiach-e33/index.html
Radio Naukowe Karoliny Głowackiej to znakomity podcast naukowy, poruszający przeróżne zagadnienia od cebulactwa mózgu, aż do krzesełek dla dinozaurów
Jeśli Wam się spodoba warto wspierać autorkę w serwisie Patronite - https://patronite.pl/radionaukowe - niechaj podcast się rozwija i dostarcza nam więcej wiedzy! Ja już patronem jestem i Was zachęcam
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy do obserwowanych!
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka
b935d704-8534-453b-8cd9-358182868e30
Bipalium_kewense

@arcy Z tym niemyciem się to nie do końca bzdura. Sam jestem czyścioszkiem i nie wyobrażam sobie dnia bez prysznica, ale czytałem różne artykuły z któych wynika, że jak jakaś osoba już od wczesnego dzieciństwa w ogóle się nie myje to - jeśli dożyje dorosłości - będzie cieszyła się wysoką odpornością na choroby zakaźne (gdzie kluczem jest "jeśli dożyje"). Pamiętam reportaż o człowieku żyjącym na pustkowiu na Iranie, który wcale się nie myje i żyje już wiele lat, nie chorując.

arcy

@Bipalium_kewense

Jasne, chodzi tu o zmywanie flory bakteryjnej ze skóry w czym przodują nowoczesne kosmetyki, zwłaszcza te które oferują "usuwanie 99% bakterii" oraz masowe stosowanie antybiotyków.

Inną kwestią jest nie dbanie o higienę w trakcie epidemii, wówczas tylko pogarsza się sytuację i sprzyja rozwojowi patogenów.

Zaloguj się aby komentować