Zdjęcie w tle
RottenToTheCore

RottenToTheCore

Kosmonauta
  • 198wpisy
  • 62komentarzy
Rybaczek mały (Chloroceryle aenea) - to ptak należący do rodziny zimorodkowatych. Występuje w amerykańskich obszarach tropikalnych od południowego Meksyku na południe przez Amerykę Środkową do każdego kontynentalnego kraju Ameryki Południowej poza Chile i Urugwajem. Można je również zobaczyć na terenach Trynidadu i Tobago.
Pierwszy formalny opis został sporządzony przez niemieckiego zoologa Petera Simona Pallasa w 1764 roku pod nazwą Alcedo aenea. Nazwa została uaktualniona przez niemieckiego przyrodnika, Johanna Jakoba Kraupa w 1848.
Ptak może osiągnąć około 13 cm długości i waży mniej niż 30 gram. Charakteryzuje się kolorowym i przyciągającym uwagę upierzeniem. Jego głowa i skrzydła są oliwkowozielone, a ciało i szyja jasnożółte, z białą plamką na brzuchu. Ma też stosunkowo długi czarny dziób, który ułatwia mu łapanie zdobyczy. Samice dodatkowo posiadają wąski zielony pasek na piersi. Młode natomiast wyróżniają się bledszym upierzeniem.
Żywi się insektami i rybami takimi jak pstrągi czy chrząszcze wodne, na które poluje przy brzegach rzek. Dlatego też ich siedliskiem są gęste lasy i namorzyny z pobliskimi źródłami wody, stroni natomiast od otwartych przestrzeni. Zwykle latają na niskich wysokościach i pozostają ukryte między gałęziami lub na ziemi. Są to więc ptaki terytorialne.
Ich gniazdami są tunele o długości około 41 centymetrów, zbudowane na brzegach rzek, aby być jak najbliżej ich źródeł pożywienia. W niektórych przypadkach wykorzystują do budowy swoich gniazd kopce termitów czy korzenie zwalonego drzewa. Podczas okresu godowe samica składa 3-4 jaja.
Jego populacja zmniejsza się przez zachodzące zmiany klimatyczne, albowiem rybaczek mały jest wrażliwy na zmiany temperatury.
#ptaki #zwierzeta #ornitologia
64862aa2-1896-4927-8d52-5f5598a306e8

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Tytuł: Rój Hellstroma
Autor: Frank Herbert
Kategoria: fantasy, science fiction
Wydawnictwo: Rebis
ISBN: 9788381882668
Liczba stron: 348
Ocena: 8/10
Frank Herbert to nie tylko Diuna. Powieść jego autorstwa, Rój Hellstroma to rozwinięcie filmu, który pod tym samym tytułem miał premierę w 1971 roku. Jego bohaterem był doktor Nils Hellstrom, który wprowadzając widza w świat owadów, rozważał, czy są jedynymi organizmami mogącymi przetrwać zagładę Ziemi.
W książce owa postać jest także na pierwszy rzut oka entymologiem i twórcą filmów przyrodniczych. Jednak okazuje się, że jest też bytem kierującym Rojem, o którym ludzie z zewnątrz nie mają pojęcia.
W miarę rozwinięcia historii dostajemy ciekawą, dość unikalną wizję przyszłości. Autor stawia wiele pytań odnośnie roli człowieka w społeczeństwie i celu jego życia. Momentami ciężka i brutalna, otwiera pole do rozważań na temat "owadziego" systemu. Akcja, choć toczy się spokojnie, wciąga, a niejasne zakończenie sprawia, że po lekturze czytelnik wciąż analizuje i rozważa jej treść.
#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki
ba5d2456-ddea-44f2-b62c-25ec1ed30930
bzdzislaw

Rellstorma, powiadasz? #pasjonaciubogiegozartu

Oberon

@RottenToTheCore Warto obejrzeć film przed lekturą? Czy może lepiej po?

RottenToTheCore

@Oberon oglądałem przed, w sumie to chyba nie ma większego znaczenia.

Zaloguj się aby komentować

Archeolodzy z Uniwersytetu Islandzkiego przeprowadzili analizę taksonów drzew z grenlandzkich osad Wikingów. Zapiski historyczne sugerowały od dawna, że polegali oni na importowanych materiałach takich jak żelazo i drewno. Nie było jednak wiadomo, skąd było brane to drewno. Jak ustalono, najeźdźcy sprowadzali tam drewno z Europy Północnej i Ameryki Północnej. Były to dęby, buki, choiny oraz sosny, a także modrzewie, świerki i jodły.
https://www.national-geographic.pl/artykul/to-dlatego-wikingowie-opuscili-grenlandie-naukowcy-wskazuja-na-nieoczywista-teorie-230418102815
#ciekawostki #archeologia #wikingowie

Zaloguj się aby komentować

Zdjęcie przedstawiające dziwaczny obiekt spiralny, który pojawił się nocą 15 kwietnia nad Alaską. Tajemnicza spirala to zasługa rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, które zostało wyrzucane z szybko wirujących górnych stopni rakiety i zamrożone w przestrzeni.
Na facebookowym profilu SpaceX Polska wytłumaczono, że drugi stopień rakiety Falcon 9, aby ponownie wejść w atmosferę ziemską, wykonuje tzw. deorbit burn (odpalenie silników rakiety, mające na celu umożliwienie jej ponownego wejścia w atmosferę ziemską - przyp. red.). Po tym procesie następuje wspomniany zrzut paliwa w trakcie obracania się.
Wcześniej takie spirale zauważono z Alabamy, Puerto Rico i miejsc tak odległych jak Nowa Zelandia po tych startach.
#ciekawostki #astronomia #rakiety
b3aca33e-6965-4690-9b6b-cb692f44d894
GrindFaterAnona

@BjornIronside zasługi rakiety

EricsoN

Mi się skojarzyło z portalami z Raymana 2

anonekzforczana

@RottenToTheCore Nie kłam, to portal demonów.

Zaloguj się aby komentować

Świątynia Bogini Hathor w Egipcie. Na dach świątyni prowadzą 2300-letnie schody. Zbudowane z czystego granitu i są całkowicie stopione.
#egipt #archeologia
f405d07d-2cbe-4adf-adea-12189e1f9e9b
Kahzad

@RottenToTheCore nie stopiony tylko rozpuszczony

2 KAlSi3O8 + 2 H2CO3 + 9 H2O → Al2Si2O5(OH)4 + 4 H4SiO4 + 2 K+ + 2 HCO3−

Kismeth

Nie stopiony i nie granit

SciBearMonky

@Kismeth nie schody nawet

Zaloguj się aby komentować

Czyli kolejna próba jednak w czwartek.
SpaceX is targeting as soon as Thursday, April 20 for the first flight test of a fully integrated Starship and Super Heavy rocket from Starbase in Texas. The 62 minute launch window opens at 8:28 a.m. CT and closes at 9:30 a.m. CT.
#spacex #rakiety

Zaloguj się aby komentować