Rybaczek mały (Chloroceryle aenea) - to ptak należący do rodziny zimorodkowatych. Występuje w amerykańskich obszarach tropikalnych od południowego Meksyku na południe przez Amerykę Środkową do każdego kontynentalnego kraju Ameryki Południowej poza Chile i Urugwajem. Można je również zobaczyć na terenach Trynidadu i Tobago.
Pierwszy formalny opis został sporządzony przez niemieckiego zoologa Petera Simona Pallasa w 1764 roku pod nazwą Alcedo aenea. Nazwa została uaktualniona przez niemieckiego przyrodnika, Johanna Jakoba Kraupa w 1848.
Ptak może osiągnąć około 13 cm długości i waży mniej niż 30 gram. Charakteryzuje się kolorowym i przyciągającym uwagę upierzeniem. Jego głowa i skrzydła są oliwkowozielone, a ciało i szyja jasnożółte, z białą plamką na brzuchu. Ma też stosunkowo długi czarny dziób, który ułatwia mu łapanie zdobyczy. Samice dodatkowo posiadają wąski zielony pasek na piersi. Młode natomiast wyróżniają się bledszym upierzeniem.
Żywi się insektami i rybami takimi jak pstrągi czy chrząszcze wodne, na które poluje przy brzegach rzek. Dlatego też ich siedliskiem są gęste lasy i namorzyny z pobliskimi źródłami wody, stroni natomiast od otwartych przestrzeni. Zwykle latają na niskich wysokościach i pozostają ukryte między gałęziami lub na ziemi. Są to więc ptaki terytorialne.
Ich gniazdami są tunele o długości około 41 centymetrów, zbudowane na brzegach rzek, aby być jak najbliżej ich źródeł pożywienia. W niektórych przypadkach wykorzystują do budowy swoich gniazd kopce termitów czy korzenie zwalonego drzewa. Podczas okresu godowe samica składa 3-4 jaja.
Jego populacja zmniejsza się przez zachodzące zmiany klimatyczne, albowiem rybaczek mały jest wrażliwy na zmiany temperatury.
#ptaki #zwierzeta #ornitologia
64862aa2-1896-4927-8d52-5f5598a306e8

Zaloguj się aby komentować