Społeczność
Ekonomia
Wszystko o ekonomii. Pozostawmy to miejsce ostoją ekonomii pozytywnej.
Czyli inne czynniki "deflacyjne" były na tyle silne, że utrzymała się inflacja poniżej zera?
@Scooter inflacja powyżej zera nie utrzymała się. W 2017 roku już była w okolicy 2%.
@Scooter to nie jest tak że rozdasz ludziom pieniądze i na drugi dzień masz kilka procent inflacji to też zależy co ludzie z tymi pieniędzmi robią. Jeśli nadrukujesz pieniędzy i je rozdasz, a ludzie te pieniądze schowają do tapczana i utrzymają konsumpcje na bieżącym poziomie to żadnej inflacji nie będziesz miał nawet jakbyś tych pieniędzy drukował w nieskończoność. Nie każdy odrazu zaczął te pieniądze wydawać ludzie też je trzymali na "zaś" dla dzieci czy coś tam.
Sory pomyliłem się, nie od lipca tylko od kwietnia 2016 r., a pierwsze wypłaty były w maju.
Zaloguj się aby komentować
Zostań Patronem Hejto i tylko dla Patronów
- Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
- Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
- Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
- Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Dostałem właśnie fakturę za biuro które wynajmuje z waloryzacją wsteczną - czyli za styczeń i luty. Te faktury opłaciłem i spoko. A teraz , do obecnej faktury dopi#@%@ mi dodatkowe koszty za te ubiegłe miesiące pod tytułem:
> Indeksacja czynszu I, II.2023 2 mc
Można ku@#% tak wstecznie robić? 0_o Jeśli tak to się zaraz nie wypłacę, bo zrobi mi waloryzację przez ostatnie 2 lata....
#gospodarka #ekonomia #prawo
walić to, dałem wypowiedzenie. Nie jestem prawnikiem, ale takie zagrywki rażąco psują zaufanie
Zaloguj się aby komentować
@Icon_of_sin te dane są naprawdę ciekawe, troche zmieniają perspektywę
@Icon_of_sin tak, tak w DE jest 21% a w Polsce 23%… szkoda że mieszkając w DE nie widzę takiej drożyzny jak w PL.
@Icon_of_sin uff trochę raźniej że nie tylko my w takiej dupie... ale wraz chujowo
Zaloguj się aby komentować
#ekonomia #finanse #gospodarka #uniaeuropejska
Komentarz usunięty
@VladTheImpaler no kurwa nasz Orlen odkrył to zanim tamci się zorientowali jak wyruchać społeczeństwo
@VladTheImpaler chłop nie potrafi poprawnie zinterpretować danych. Ekonomista za dychę z Zimbabwe.
Zaloguj się aby komentować
Jakie są argumenty za podwyżką stóp procentowych?
- rozgrzana gospodarka, przejawiająca się bardzo dobrymi wynikami dotyczącymi zatrudnienia (styczeń i luty z wynikami dużo powyżej oczekiwań jeśli chodzi o nowe miejsca pracy)
- inflacja wciąż utrzymuje się na poziomie wyższym od zakładanego (6% r/r kiedy cel inflacyjny to 2% r/r), choć jest już w trendzie opadającym
- w dylemacie między skupianiem się na zwalczaniu inflacji a stabilnością sektora bankowego, ten drugi można próbować rozwiązać za pomocą innych administracyjnych narzędzi (co już zostało wprowadzone), co zostawia wolną drogę do skupienia się na inflacji, jako że stopy procentowe są najważniejszym dostępnym mechanizmem na nią wpływającym
- brak działania mogłoby pokazać, że system bankowy jest w gorszym stanie, niż wszystkim się wydaje, co mogłoby wywołać samospełniającą się przepowiednię, patrząc na niski poziom zaufania na rynku – tym bardziej że jeszcze miesiąc temu komunikat FEDu sugerował przyszłe podwyżki stóp procentowych
Jakie są argumenty za pozostawieniem stóp procentowych na obecnym poziomie?
- najważniejszym mechanizmem, przez który zmiany stóp procentowych wpływają na zachowania konsumentów, a w efekcie na inflację, są warunki udzielania kredytów. Obecna sytuacja na rynku bankowym skłania banki do ostrożniejszej akcji kredytowej, co powinno być dobrym narzędziem ograniczenia inflacji.
- podwyższenie stóp procentowych wywarłoby presję na banki, by podnieść oprocentowanie depozytów, co w konsekwencji zmniejszy dochody banków i sprawi, że staną w obliczu trudniejszej sytuacji, niż są obecnie i mogą być wrażliwsze na runy na bank – tyczy się to szczególnie małych i średnich banków, które nie są objęte ścisłymi regulacjami
Jakie są argumenty za obniżeniem stóp procentowych?
- uniknięcie kolejnych problemów w sektorze bankowym poprzez spójną reakcję regulatorów sektora bankowego oraz banku centralnego, odpowiedzialnego za politykę monetarną, która jednoznacznie odpowie na kłopoty banków
Ponadto istotny będzie jeszcze jeden element: jak będzie wyglądał forward guidance, czyli jak z dzisiejszego punktu widzenia będzie wyglądała przyszła polityka pieniężna na najbliższe miesiące i lata. Od tych decyzji będzie zależała ocena obecnej i przyszłej sytuacji sektora bankowego przez inwestorów.
Zobaczymy, jaka będzie finalna decyzja oraz co konkretnie zostanie ogłoszone przez Jerome Powella i jaka będzie odpowiedź „rynku”. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że jutro swoje decyzje o poziomie stóp procentowych będą podejmować banki centralne w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii i ich decyzje z pewnością będą w części zależne od dzisiejszej decyzji FEDu.
#ekonomia #gospodarka #usa #gruparatowaniapoziomu #banki
Jaki ruch wpłynie na wzmocnienie a jaki na osłabienie dolara względem polskiej waluty?
FED ogłosił podwyższenie stóp procentowych o 25pb, link do znaleziska: https://www.hejto.pl/wpis/fed-podwyzsza-stopy-procentowe-o-25pb-podczas-marcowego-posiedzenia
Podwyżka o 25 pb bardzo sprytna, mniej niż było spodziewane, a jednocześnie więcej niż 0. Pan Powell to jednak fachowiec jest, chociaż od początku cyklu podwyżek dziwi mnie trochę ich zabójcze tempo. Ciekawe czy gdzieś są jeszcze pochowane trupy w szafach, jak w przypadku SVB, trzeba dalej szukać kolejnych instytucji operujących na długu. Nie zapominajmy również o jeszcze jednym wskaźniku, który jest argumentem za podnoszeniem stóp - niskiej stopie bezrobocia - cały czas poniżej 4%, https://tradingeconomics.com/united-states/unemployment-rate
Zaloguj się aby komentować
W lutym jedna z największych spółdzielni w Polsce pisała mi, że od Kwietnia wzrost czynszu (bez ogrzewania) do 730zł.
Dzisiaj mi napisali że jedna wzrost do 801zł xD
A rok temu płaciłem 553,82 , czyli wzrost o 44.6% xD
Po prostu mnie to wkurza, bo przez ostatni rok dostałem 6 maili o podwyżkach.
! ogrzewanie elektryczne, wiec nie jest wliczone w cene. Jak i tez sprzątanie klatki.
#inflacja #polska #mieszkanie #nieruchomosci #japierdole
Dalej głosujcie na PiS i Konfe to będziecie płacić 1500 za 4 lata
@Klopsztanga U mnie akurat była podwyżka pod koniec zeszłego roku o 150zł z czterech stówek - powód to powrót do 23% VAT i miejskia ciepłownia zwiększyła cennik.
@Klopsztanga twory jak spółdzielnia powinny być zdelegalizowane z różnych przyczyn.
Zaloguj się aby komentować
Manipulacje na złocie i srebrze. Parę razy zostali ukarani za to. A ile było wątków co im nie udowodniono?
No i znów mowa o problemach Deutsche Bank... jednego z aktorów kryzysu z 2008r. Znów im pomagać? I głównego manipulanta na giełdzie.
Niech te kurw.... zdechną. Ale nie, oczywiście że im pomogą i utrwalą mit że banki są nietykalne, że banki mogą co chcą, bo jak zrobią źle - to państwo musi im pomóc.
A pfuuu #banki #bankowosc #polska #ekonomia #gielda #zloto #srebro
@Klopsztanga prawo jest dla biednych
@Klopsztanga przecież to będzie finansował snb, ecb albo fed. W żadnym z tych przypadków z Twojego hajsu.
Koszt zawalenia się sytemu byłby na pewno dużo większy. Ja wiem że to nie jest sprawiedliwe, ale generalnie życie nie jest sprawiedliwe i im szybciej się człowiek z tym pogodzi tym lepiej.
@Klopsztanga przecież to będzie finansował snb, ecb albo Fed. W żadnym z tych przypadków z Twojego hajsu.
cooo? xD a skąd oni mają hajs? xD
@Klopsztanga Mieszkasz w Szwajcarii, strefie euro albo USA? xD Jeśli nie to tak jakby nie z Twoich podatków. xD (xD) /xD/ [xD]
@Klopsztanga
Ratowanie banku credit suisse....
Ale co to jest "bank"? To nie człowiek, to osobowość prawna.
Firma to generalnie jej akcjonariusze - a ci zostali praktycznie wymazani, zostało usunięte 80% ich własności.
Obrazowo: wyobraź sobie że masz dom warty 1 mln zł który wynajmujesz i zarabiasz na tym niemałe pieniądze (100k rocznie). W wyniku twojej niegospodarności dom grozi katastrofą budowlaną więc wpadł nadzór budowlany i powiedział "ku*wa chłopie ale ty jesteś niekompetentny. Bierzemy to na klatę, naprawimy dom, lokator niech se tam nadal mieszka ale 80% domu przechodzi na własność miasta, masz tu 200k zł na pocieszenie i zamknij mordę, nie przysługuje ci żadne odwołanie. Aha a zarządzać tą nieruchomością będzie miejski syndyk, ty się już biznesów nie tykaj"
Akurat sprawę Credit Suisse załatwiono elegancko - wymazanie 80% akcjonariatu, miliardów ryzykownych obligatariuszy, zarząd pójdzie do wymiany po przejęciu przez UBS a klienci zostaną w miarę nietknięci.
@gatineau the rosen ma im się dobrać do dupy. Oni nie przegrywają. Amerykański inwestor od tak nie odpuści swoich zielonych papierków.
@gatineau Pierwszy logiczny komentarz tutaj. Plus pamiętajcie, że CS również udziela kredytów hipotecznych i pożyczek inwestycyjnych. Gdyby upadł to syndyk zabrałby domy tysiącom ludzi plus zamknięto by setki biznesów. Credit Suisse nie upadł z braku kasy, tylko z tego powodu, że ludzie masowo zaczęli wybierać pieniądze z banku i mimo beznadziejnej prasy, wielu problemów prawnych oraz organizacyjnych gwoździem do trumny był masowy odpływ kapitału oraz spowodowane tym przymusowe wyprzedawanie inwestycji po zaniżonych cenach.
Zaloguj się aby komentować
#ekonomia #pieniadze #gospodarka #cytatywielkichludzi
@POWERUSER Tak zrobię. Mam już nawet pomysł na nazwę działalności - Amber Gold.
Zaloguj się aby komentować
@Prezent Nie, czemu?
@Prezent: Nie, normalnie byś spłacał zadłużenie do nowego banku wg. umowy jaką zawarłeś.
Ale spekulując, to można sobie wyobrazić sytuację jaka miała miejsce w trakcie afery GetBack. GetBack przejął najgorsze zadłużenie od banków (zamiast bankowi byłbyś dłużny takiej firmie), a potem zbankrutował i nie miał się kto zająć najgorszymi do ściągnięcia kredytami. Ponoć niektórym się upiekło.
Jeśli jesteś dobrym, wypłacalnym kredytobiorcom to system nie zapomni o twoim długu.
@matips Raczej nie. Zawsze jest jakiś syndyk masy upadłościowej, żaden nie ma nawet prawa odpuścić takiego długu, bo popełni przestępstwo.
@Prezent przejmujący bank przejmuje wszelkie prawa i obowiązki z zawartych umów i staje się nową stroną umowy. Taka sytuacja miała miejsce np. w przypadku Nordea przejętego przez PKO BP.
Zaloguj się aby komentować
Dzieje się, dzieje się. Ale o co tak konkretnie chodzi w przypadku Credit Suisse? Zapraszam do czytania w ramach kontynuacji wątku bieżącej sytuacji w sektorze bankowym. Dla przypomnienia, w ostatnim odcinku omawiałem upadek Silicon Valley Bank, do przeczytania tutaj. Co się od tego czasu stało, że się z…epsuło i trzeba było ratować kolejny bank? Przecież pisałem, że „Dla innych banków bezpośrednich konsekwencji być nie powinno […]”
A stało się to, że w sumie nie stało się nic. W zasadzie. W sensie Credit Suisse miał parę problemów, jak w sumie większość banków (jak na przykład malejące zyski z uwagi na utrzymujące się długo ultra niskie stopy procentowe), największym wydawały się być malejące depozyty – za sprawą tego, że CS obsługiwał parę brudnych interesów (Greensill czy Archegos) i to finalnie nie wyszło najkorzystniej, szczególnie dla reputacji banku. Cóż, niestety banki nie są zwykle oazą uczciwości i Credit Suisse, delikatnie mówiąc, nie byłby w czołówce rankingu pod tym względem. Ale wracając – bezpośrednio do całego tego chaosu doprowadziło zaledwie parę słów:
1) Credit Suisse we wtorek opublikował (z opóźnieniem) coroczny raport za 2022 rok, w którym stwierdzono, że zidentyfikowano „poważne słabości” jeśli chodzi o kontrolę nad raportowaniem finansowym.
2) Zaś w środę w wywiadzie dla Bloomberg TV, największy udziałowiec Credit Suisse czyli Narodowy Bank Arabii Saudyjskiej (a konkretnie jego prezes, Ammar Al Khudairy) na pytanie o możliwość dokapitalizowania banku, jeśli będzie taka konieczność, odpowiedział że „Odpowiedź to absolutnie nie, z wielu powodów poza najbardziej oczywistą, czyli kwestiami regulacyjnymi i statutowymi”. Bo trzeba powiedzieć, że przekroczenie 10% udziałów skutkowałoby większym zainteresowaniem szwajcarskich i europejskich regulatorów (tenże bank ma obecnie ok 9,9% udziałów)
No i tyle w sumie wystarczyło, mleko się rozlało. Co z tego, że to, co powiedział, miało mniej więcej sens, ważniejsze jest to, jak to powiedział. Akcje banku momentalnie runęły o około 25%, szwajcarski bank centralny rzucił się do pomocy i w czwartek udostępnił płynność (zadeklarował możliwość natychmiastowego pożyczenia) w wysokości 50 mld CHF, niemalże równocześnie zaczęły się rozmowy o tym, że Credit Suisse może zostać przejęty przez największy szwajcarski bank, czyli UBS. I to, po weekendzie intensywnych rozmów i analiz, ma się dziś stać faktem, koszt operacji to około 3 mld CHF. Wszystko po to, żeby uchronić szwajcarski (i pewnie też europejski) rynek bankowy od tsunami, które z dużym prawdopodobieństwem uderzyłoby w każdy europejski (a może i światowy) bank oraz zrujnowałoby reputację Szwajcarii na finansowej mapie świata. Dodatkowo na wszelki wypadek szwajcarski bank centralny udostępnił UBS płynność w wysokości 100 mld CHF. I na tym się pewnie historia tego przypadku nie skończy, na pewno to będzie intensywny tydzień w Szwajcarii. Tak jak intensywne było ostatnich 5 dni, które ot tak zakończyły żywot 167-letniego banku.
Tak jak pisałem tydzień temu – bezpośredniego ryzyka SVB za sobą nie niosło, bo nie było na tyle naczyniem połączonym, żeby jakiemukolwiek bankowi na świecie coś poważniejszego się stało. Ale dużo większym zagrożeniem był gigantyczny spadek zaufania inwestorów i depozytariuszy do banków, którzy bacznie obserwowali który bank może być następny w kolejce. Wypadło na Credit Suisse, któremu naprawdę niewiele (jak widać wyżej) brakowało, żeby znalazł się na krawędzi i potrzebne były rozpaczliwe i błyskawiczne ruchy w celu uniknięcia „katastrofy”. I to z całą pewnością powoduje dodatkowe obawy w gabinetach każdego większego i mniejszego banku na świecie. Gdziekolwiek pojawi się jakaś negatywna informacja, tam natychmiastowo przy takim banku inwestorzy postawią duży znak zapytania i może być gorąco. Zaufanie jest równe zero, także pytanie o następne problemy to już nie jest „czy”, ale „kto i kiedy”.
PS. W ciągu tego miesiąca ze światowego rynku kapitałowego banków „wyparowało” prawie 0,5 bln USD. Szaleństwo. Albo oczyszczenie. Jak kto woli.
#ekonomia #gospodarka #wiadomosciswiat #banki #szwajcaria
@inne_rzeczy @matips jednym z problemów jest na przykład używanie własnych akcji jako zabezpieczenie długów. Jak wycena spadnie to nagle nie masz pokrycia długu i:
@bojowonastawionaowca Fajny wpis. Kilka zdan i wszystko jasne.
@inne_rzeczy
Nie rozumiem czemu spadek akcji taki popłoch wywołał, przecież jako firma dalej działa i stoi. To tylko tymczasowa wycena która może pójść w dowolna stronę.
Bank został przymusowo sprzedany a więc akcjonariusze sobie tego "może pójść w dowolną stronę" nie doczekają bo akcji już nie będą mieli, dostaną w zamian niewielką ilość akcji UBS i tyle.
Plus wymazano bodajże 16 miliardów franków z części obligacji Credit Suisse a to już może się odbić czkawką po rynku
Zaloguj się aby komentować
https://www.marketwatch.com/story/20-banks-that-are-sitting-on-huge-potential-securities-lossesas-was-svb-c4bbcafa?mod=home-page
https://www.marketwatch.com/story/a-dozen-s-p-500-banks-stocks-are-falling-more-than-10-and-half-of-those-are-down-more-than-20-5e60998c?mod=mw_quote_news
@mikeku Jeszcze żeby Bićkoń poleciał.
Zaloguj się aby komentować
https://www.youtube.com/watch?v=7RpX_Y2bzJU
#historia #ekonomia
@Sweet_acc_pr0sa niekoniecznie bo w czasach szlacheckich kasę miał monarcha i kupcy. Nie było globalizacji i popytu na wioskach. A potop był tylko epizodem, Polska całkiem mocno dała wpierdol Szwedom w tych wszystkich wojnach, o czym jest w hymnie nawet
Zaloguj się aby komentować
Economics is a science which studies purposeful behavior.
In search of an economic method, our intuitions would lead us first to the method of empiricism. This method is the same base that underlies the branches of the natural sciences (biology, chemistry, geology, etc). The mantra of empiricism is truth established through observation. Using our senses, we can observe the outside world and determine truths about it from what we see. While there are some complications involved, such as the occasional unreliability of our senses, empiricism has a good track record in many of the fields in which it is applied. Given that economics does try to understand the outside world, it seems like empiricism is a logical choice for an economic method.
From all appearances, it looks like we just apply empirical methods to studying the reaction of consumers as we did with kicking rocks, and then we will be able to formulate truths about human behavior that are relevant for economics. However, there is a very important difference in the behavior of rocks and the behavior of humans. Whenever the rock is kicked by the shoe, the rock does not think to itself, “Here comes the shoe! Better make sure I am steady and firm!” As a matter of fact, the rock doesn’t have any thoughts at all. It does not desire to have the qualities that it has - those qualities are simply inert aspects of its being. What it means to be a rock is to have the qualities of solidness and durableness. Human beings, on the other hand, are quite different. Human beings have desires and motivations. They act purposefully - not just react to the world around them. Thus, the qualities they express in their actions are a reflection of their desires, wishes, and aspirations. To understand their actions, then, we must understand the motivations behind those actions.
What implications does Praxeology have for understanding economics? First, it means that economics proceeds not from going out into the world and observing it, but in logical deduction to discern economic truths. There are aspects of the outside world that we can “plug in” to our economic analysis to ensure that our conclusions are relevant for the world we are living in (such as the assumption that businesses will pursue profit), but these are only additions to our theory and not theory per se.https://austrianeconomics.substack.com/p/teleology-and-economics-an-introduction
#ekonomia #austriackaszkolaekonomii #libertarianizm
Zaloguj się aby komentować
#ekonomia #inflacja #polska
Zaloguj się aby komentować