Zdjęcie w tle

Społeczność

Ekonomia

15

Wszystko o ekonomii. Pozostawmy to miejsce ostoją ekonomii pozytywnej.

Kontynuując temat z tego postu , który okazał się być naprawdę solidnie wygrzmocony, nie spodziewałem się, dziękuję
Pojawiają się kolejne smaczki dotyczące upadku Silicon Valley Banku, po podstawowe informacje odsyłam do mojego poprzedniego wpisu (i do komentarza kolegi @macrusher , który uzupełnił tam moje niewielkie błędy spowodowane moją niewiedzą).
  1. Za artykułem z Financial Times (może być za paywallem, ale bardzo polecam, dobrze porządkuje chronologię wydarzeń):
  • w czwartek, w ciągu jednego dnia, klienci SVB chcieli wyciągnąć depozyty o wartości 42 mld USD, czyli około 1/4 wszystkich depozytów. Takiej skali runu na bank nie wytrzymałaby chyba żadna instytucja finansowa. Zadziałał tu klasyczny dylemat więźnia:
  • a) jeśli nikt nie wyciągnie kasy, to wszyscy będziemy mieli niewielkie straty;
  • b) jeśli wszyscy wyciągną kasę, to wszyscy będziemy mieć dużą stratę,
  • c) jeśli tylko ja wyciągnę, a reszta nie, to ja nie stracę, ale reszta straci
  • d) jeśli wszyscy wyciągną, a ja nie, to ja stracę, reszta nie
zabawne, że ludzie prawdopodobnie wyedukowani ekonomicznie postąpili w zgodzie z najbardziej, hm, bezmyślnym zachowaniem. Cóż, chyba warto by im było przerobić jeszcze raz zajęcia z teorii gier
  • to, co doprowadziło finalnie do upadku banku, zaszło w 2017. Wtedy to w zarządzie spółki zaszła zmiana, a wraz z nią zmieniono instrumenty finansowe, w które inwestowano: z obligacji z terminem wygasania do jednego roku na obligacje z terminami wygasania nawet przekraczającymi 10 lat — wszystko po to, żeby się połasić o dodatkowe cztery dziesiąte procentu oprocentowania. Rok 2017 był albo może raczej powinien być pewnym przełomem dla tego banku (i pozytywnym dla systemu bankowego, bo przekroczony byłby poziom wymagający większego nadzoru), o czym będzie szerzej w drugim punkcie, ale ostatecznie okazał się być gwoździem do trumny
  1. Za artykułem z The Lever , przedrukowanym na łamach Guardiana:
  • w roku 2015, kiedy SVB zaczął mieć w perspektywach zbliżenie się do granicy aktywów o wartości 50 mld USD, prezydent banku zaczął lobbować w Kongresie o zmniejszenie nadzoru nad bankiem z uwagi na (UWAGA) "niski profil ryzyka naszej aktywności oraz modelu biznesowego"
  • normalnie banki, których aktywa przekraczają tę granicę, zaczynają podlegać pod poszerzone standardy ostrożności, co oznacza mocniejsze regulacje, konieczność wykonywania stress testów, etc. Oczywiście są to dodatkowe koszty dla banków, ale jak pokazał rok 2008, konieczne do poniesienia dla stabilności całego sektora bankowego
  • prezydent SVB Greg Becker wolał, żeby granicą stała się wartość 250 mld USD
  • finalnie, po kilku latach lobbowania, w latach 2017-2018 takie prawo zostało uchwalone przez Senat (głosami 50 republikańskich i 17 demokratycznych senatorów) oraz, pomimo protestów grupki demokratów, podpisane przez prezydenta Donalda Trumpa. Przypadkowa zbieżność czasowa z punktem 1? Nie sądzę.
  • SVB w szczytowym momencie miał aktywa o wartości 209 mld USD — w związku z tym oraz obowiązującym prawem, nie podlegał pod obserwację, które ze zdecydowanym prawdopodobieństwem pozwoliłyby uniknąć bankructwa banku
Wisienka na torcie: Greg Becker w 2019 roku został wybrany do rady dyrektorów w oddziale FEDu w San Francisco, opuścił to stanowisko w piątek. Dodatkowo Greg Becker sprzedał swoje akcje SVB o wartości 3,6 mln USD na 2 tygodnie przed upadkiem banku, tj. 27 lutego . Oczywiście, żeby zapobiec możliwym spekulacjom, że wykorzystał wewnętrzne informacje, zgłosił chęć takiej transakcji miesiąc wcześniej, ale coś mi się wydaje, że chyba jednak wykorzystał takie informacje i wiedział zawczasu co się święci
To zdeeeecydowanie nie będzie koniec całej sprawy, będzie ciekawie
#ekonomia #gospodarka #gruparatowaniapoziomu #usa #banki
bc3ebd5b-8ac1-4a75-9871-e5e036fd243e
Liquidation4404

@zielonkanazawsze99 "współczesne niewolnictwo" xD

nie wiesz jak działa płynność co? nie wiesz jakie funkcje spełnia waluta rezerwowa prawda? Nie wiesz czemu USA ma permanentny deficyt?

wiec po co bierzesz się za tematy które przerastają twój intelekt?

Liquidation4404

@zielonkanazawsze99 patrz parówo. tak wygląda rynek. na screenie widać grubasa. ja o tym wiem bo z nimi tańczę codziennie. ty kupowałeś GME bo chciałeś zarobić na sytuacji która sie działa 2 lata temu. 2 lata się spóźniłeś. Taki jesteś bystry chłopanio. Gówno mi możesz o rynku powiedzieć pajacu.

4f2c564c-d8b0-457a-adfc-eb2657c1b2d9
zielonkanazawsze99

@Liquidation4404 widze kretynie ze az zapieniles swoj polacki pysk a rozumu dalej nie masz za grosz xd

Zaloguj się aby komentować

Rozterka młodego człowieka:
Tak z ciekawości, ile waszym zdaniem (realnie i bez bycia wziętym przez menadżera za człowieka oderwanego od rzeczywistości) można wołać % podwyżki w tym roku w stosunku rok do roku, na rozmowie rocznej podsumowującej?
Macie już jakieś doświadczenia po Waszych rozmowach?
Dla przedstawienia obiegu sprawy dodam że mam rozterkę bo jestem początkującym juniorem (8 miesięcy w branży) na stanowisku które po części można nazwać devopsem z dużym naciskiem na monitoring VM, OS, DB, urządzeń sieciowych, infrastruktury sieciowej itd. Mamy kontakt i współpracujemy z oddziałami firmy położonymi w innych państwach, więc można nazwać ją firmą globalną.
Pierwszą umowę podpisywałem w maju 2022 gdy inflacja jeszcze tak nie szalała (przynajmniej na półkach sklepowych rozkręciło się to nieco później). Rozmowy są raz do roku, wtedy właśnie jest najlepsza okazja do ugrania jakiejś podwyżki, ponieważ potem budżet roczny jest zaklepany i ciężko coś wskórać. Także muszę przeanalizować sprawę na cały rok. Sama inflacja obecnie wynosi 17%, wartość pieniądza spada. Chciałem wyjechać z liczbą typu 30%, po uwzględnieniu spadku wartości pieniądza wywołanego przez inflację moja podwyżka wyniosłaby wtedy około **11,5%**. Tylko czy to nie jest czasem zbyt dużo, jak firmy w tym roku podchodzą właśnie do % wartości podwyżek. Dają te over 20% podwyżki czy raczej niechętnie?
W skrócie: w mojej sytuacji proponowanie podwyżki wynoszącej około 30% jest uzasadnione i realistyczne?
#pensja #wynagrodzenie #ekonomia #praca #it #informatyka #inflacja #ekonomia #zarobki
motokate

@Boniekk Za samą inflację tyle nie dostaniesz. Wszystko zależy, jakie postępy poczyniłeś w ocenianym okresie.

Analnydestruktor

@Pimenista2 aż się chce iść rozwijać gdzieś indziej

Pimenista2

@Analnydestruktor Dokładnie tak. Tylko muszę wyczekać odpowiedni moment ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

Widzę, że tagi #ekonomia czy #gospodarka są głównie podporządkowane bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce bądź tematom politycznym, natomiast nie ma żadnych większych wieści zza polskiej granicy i to w formie dyskusji. No to może spróbuję coś takiego zapoczątkować Temat oczywisty, czyli upadek Silicon Valley Bank (SVB). Od razu zapowiadam — to nie jest tak, że ja coś w temacie wiem na pewno, a jedynie tyle, ile sam przeczytałem. Dodatkowo z takim zastrzeżeniem, że nie jestem dużym specjalistą w dziedzinie rynków finansowych, bankowości czy zarządzaniu aktywami finansowymi, także liczę na wsparcie mądrzejszych ode mnie osób w komentarzach
Co się więc stało? W piątek kalifornijski nadzór finansowy zamknął SVB w związku z problemami z wypłacalnością. Jest to bodajże nasty bank w USA pod względem wielkości aktywów oraz największe bankructwo banku od 2008 roku. Brzmi strasznie, natomiast dla normalnego Smitha nie powinno to nieść ze sobą większych konsekwencji. Dlaczego? Bo SVB to bank specjalizujący się w obsłudze funduszy venture capital, z czego wynika fakt, że na koniec 2022 roku, wg raportu, prawie 96% depozytów nie było objętych ubezpieczeniem FDIC obejmującym depozyty do wartości 250 tys. USD. Z ludzkie na nasze - 96% kasy w banku było na rachunkach bankowych, gdzie kwoty były wyższe niż 250 tys. USD.
No dobra, ale co konkretnie się wydarzyło, co konkretnie doprowadziło do tego bankructwa? Otóż SVB na fali bardzo taniego pieniądza oraz luzowania ilościowego z poprzednich lat zaczął przyjmować gigantyczne ilości pieniędzy od funduszy venture capital. Z tego co wiem, SVB nie był bankiem obsługującym inwestycje, a jedynie coś typu rachunku bieżącego, więc w większości te pieniądze (dziesiątki, a później 100-200 mld USD) leżały na kontach i tyle. Żeby cokolwiek się z tymi pieniędzmi działo, bank te pieniądze wrzucił w najbezpieczniejsze, jak by się wydawało, aktywa — czyli długoterminowe obligacje skarbowe. Były one oprocentowane na niewielki %, ale przy założeniu, że w gospodarce nic nagłego się nie będzie działo, nie powinno być żadnego problemu.
No ale właśnie, w ubiegłym roku doszło do znacznego wzrostu inflacji, a co za tym idzie, znacznego wzrostu stóp procentowych, a więc również i oprocentowania obecnie emitowanych obligacji. Co oznacza, że obligacje wyemitowane wcześniej, które jeszcze nie dobiegły do końca okresu kuponu, zaczęły tracić na wartości (bo trzeba je było zaoferować za niższą cenę, niż były kupione, żeby ktoś miał ochotę je kupić). I dokładnie to był powód upadku SVB. W momencie, kiedy jakiś venture capital chciał wyciągnąć pieniądze na inwestycje, SVB musiał sprzedać część obligacji w swoim portfolio ze stratą. W związku z brakiem takiego dostępu do łatwego pieniądza w gospodarce (i na przykład fundusze przestały przynosić nowe depozyty), SVB chciał załatać tę stratę w kapitale spółki, emitując dodatkową porcję akcji. Tyle tylko, że niektóre fundusze venture capitals zaczęły być podejrzliwe wobec takiego zachowania i zaczęły wycofywać swoje depozyty z SVB. A że komunikacja między takimi funduszami jest na bardzo wysokim poziomie i bardzo szybka, to lista funduszy chcących odzyskać swoje depozyty nagle stała się bardzo duża, dostępne fundusze SVB się wyczerpały, akcje spółki poleciały na łeb na szyję, aż wkroczył regulator i zamknął zabawę — wszystko w zasadzie w ciągu kilkudziesięciu godzin.
Co to oznacza dla sektora bankowego i dla gospodarki? Sam upadek tego banku uważam, że oznacza bardzo niewiele. Patrząc na porównanie do siebie depozytów i aktywów (aktywa 209 mld USD i depozyty 175,4 mld USD), wydaje się, że bank był bardzo "zdrowy", problemem okazało się upakowanie wszystkich jajek do jednego koszyka, nawet jeśli najbezpieczniejszego, to i tak nie w 100% bezproblemowo płynnego, jak widać po powyższym przykładzie. Niemniej jest spore prawdopodobieństwo tego, że fundusze wyjdą z tego bankructwa bez szwanku, tyle tylko, że za jakiś czas, kiedy bałagan zostanie posprzątany. Dla innych banków bezpośrednich konsekwencji być nie powinno, chyba że pojawi się w poniedziałek jakaś irracjonalna panika. Natomiast inna rzecz będzie "szkodliwa" - teraz wszyscy zaczną się bardzo dokładnie przyglądać bardzo dokładnie sytuacji kapitałowej banków i jeśli tylko będą pojawiały się sygnały, że jakiś bank może mieć problemy z dostępnością lub płynnością kapitału, to może dojść do gwałtownego runu na bank i kolejnych upadków. Dlaczego cudzysłów przy szkodliwe? Bo w sumie o to chodzi w pośrednich skutkach podwyższania stóp procentowych — żeby wyczyścić z rynku przedsiębiorstwa, które są źle zarządzane. Taka brutalna natura kapitalizmu i cykli koniunkturalnych.
To chyba tyle, dajcie znać o swoich przemyśleniach w temacie, jeśli go ogarniacie, a jeśli nie słyszeliście o tym, to czy powyższe wyjaśnienie jest wystarczające — jeśli nie, to postaram się coś przybliżyć
#ekonomia #gospodarka #usa #banki
489e70a9-3dc1-4c18-b631-275285aed6ed
bojowonastawionaowca

@macrusher dzięki wielkie!

Themamduzopieniedzy

@bojowonastawionaowca Super wpis, mam pytanie czy jakieś inne grubasy typu JPM, UBS, CS czy inny DB były zapakowane jakoś w SVB? Patrząc na skalę genialnych inwestycji bankierów z CSa to nie zdziwiłbym się jakby coś do tego mieli

bojowonastawionaowca

@Themamduzopieniedzy Nie sądzę, żeby były, raczej jakaś w miarę czysta współpraca (typu przy zbieraniu funduszy na dokapitalizowanie, bodajże Goldman Sachs próbował pomóc). Tak jak pisałem, moim zdaniem to był zbyt specyficzny bank, żeby wywrzeć duże ryzyko na cały sektor bankowy, to jest raczej objaw samoregulującego się rynku

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Gram na giełdzie i dziś XTB dało zarobić 600 pln ( z 20k). Tak trzymać . Polecam.
Chociaż do 17 wiele może się zmienić...
John_the_Revelator

@wonsz Dżizas, Ty po polsku do mnie. Nic nie zrozumiałem. Ja zwykły, szary człowiek jestem. Sorry.

evilonep

@wonsz xD trochę w ponad pół roku W każdym razie ta akcja z wishem to była dobra nauczka, mimo straty - dobrze to wspominam, także nie ma co się orać Zawsze jest nadzieja, że jednak kiedyś się człowiek miło zaskoczy

wonsz

@evilonep ale ja w żaden sposób nie próbuję ci ubliżać etc. ot podnoszę się na duchu twoim kosztem, na szczęście uwaliłem hajs który mogłem stracić więc dramatu nie ma ale potrafię sobie wyobrazić swoje kolejne coraz to głupsze decyzję gdyby to były moje ostatnie pieniądze.


I takie podejście bym ci @John_the_Revelator sugerował, bo pamiętam te emocje jak wjechał pierwszy urobek, pierwsze 50% w dół, jakieś wyratowanie się psim swędem w dwie trafione transakcje na 0 a później...a później już tylko żal ile można było zarobić gdyby człowiek nie zawisł na haku, ale analiza wsteczna zawsze skuteczna.

Zaloguj się aby komentować

Półprzewodniki poszły do Azji
W świecie naukowym rodzi się konsensus, że centrum światowej gospodarki i handlu przenosi się z Atlantyku na Pacyfik. W ramach tego procesu, zwanego power shift, a więc przesunięcia ośrodka siły, coraz częściej wymienia się też jeszcze jedną dziedzinę – wysokie technologie, a w ich ramach półprzewodniki.
Staje się jasne i oczywiste, że ten, kto ma przewagę technologiczną jest i będzie teraz na czele. Natomiast w ramach dokonującej się stale i na naszych oczach kolejnej rewolucji naukowo-technicznej, zwanej informatyczną lub cyfrową, jej kolebką i przez długi czas zdecydowanym liderem były Stany Zjednoczone Ameryki, do których później doszlusowali kolejni liderzy, częściowo w Europie, a później w Azji – Japonia, Korea Płd., Tajwan, Singapur, Malezja i wreszcie Chiny. Te ostatnie przyspieszyły ostatnio tak bardzo, że przeraziły dotychczasowego dominatora, USA. Stąd głośne, częściowo znane i u nas, kontrowersje wokół chińskich firm technologicznych ZTE, ByteDance i jego aplikacji TikTok oraz, najbardziej Huawei i jego piątej generacji technologii mobilnej 5G.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/trendy-gospodarcze/polprzewodniki-poszly-do-azji/
#punktzwrotny #ekonomia #technologia #geopolityka #usa #japonia #chiny
Sweet_acc_pr0sa

@Miszcz_Joda chinczycy posiadaja afryke to i beda posiadac większość rynku pol przewodników

Zaloguj się aby komentować

Pisałem na wypoku jakieś 2 lata temu, że czeka nas stagflacja; dostałem masę minusów. Na razie mamy sporą inflację i zwalniające pkb. Oby nie ziściło się
Zielonypomidor

@PanGargamel No ale ciężko było to przyjąć ale jest logiczne. W sumie tylko te magiczne środki z UE mogą nas uratować tylko czy ich inflacja też nie dotknęła? Miliony pytanań xD

PanGargamel

@Zielonypomidor euro jest mocniejsze niż złotówka, takie wspomożenie pomogłoby gospodarce. No ale Ziobro mówi nie, a bez niego piss tonie.

Zielonypomidor

@PanGargamel PiS czy my to nie my

Zaloguj się aby komentować

Przez większą część roku inflacja przewyższała wzrost wynagrodzeń - średni wzrost cen w 2022 r. wyniósł 14,4%, wynagrodzeń 12,1%. Realny wzrost wynagrodzeń spadł o 2,1%. Oznacza to, że zamożność konsumentów spadła najmocniej od 1990 roku.
#ekonomia #inflacja #polska #polityka #gospodarka
0jciecPijo userbar
37b242e5-e010-423b-9195-46d4e6192c08
0jciecPijo

GUS poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2022 r. wyniosło 6346,15zł. Wzrost płac przyśpieszył z 9,6% do 12%. Wynagrodzenia rosły najszybciej od 23 lat. Było to jednak za mało, aby dogonić inflację.

302ecaca-8579-4d61-8490-eaa62846034b

Zaloguj się aby komentować

Faktyczna Konsumpcja Indywidualna: miara, którą w skrócie można opisać jako PKB minus machlojki finansowe (wydatki rządowe na rzecz "dobra wspólnego" niemożliwego do zrzucenia na jednostki), dzięki czemu kraje typu Irlandia czy Luksemburg nie mają sztucznie podwyższonego poziomu zamożności.
> AIC is particularly useful for international comparisons of household welfare because it isn’t influenced by the extent to which services such as health and education are provided by market producers rather than non-market producers across countries.
USA dla porównania 170, UK 111
#ekonomia #4konserwy
9f10447c-1136-403c-8561-eae7cd7b1a0f
bdbfdc76-7ef1-4e35-a0ee-94b7f7a1fc10
mati3654

@MurrayRothbard Ciekawe że Irlandia wypada tutaj gorzej niż Litwa?! Czy chodzi o to że w Irlandii każdy musi zapłacić za edukację i opiekę zdrowotną więc poziom konsumpcji jest sztucznie zawyżany? Dlaczego w takim razie w USA jest tak wysoko gdzie każdy wydaje ogromną kasę na healthcare.

Zaloguj się aby komentować

Ciekawostka na dzisiaj dla osob ktore nie sledza na biezaco cen ropu naftowej.
Na obrazku wykres notowan ropy urals na przestrzeni od rozpoczecia pelnoskalowej agresji Rosji na Ukraine.
Obecnie (od okolo polowy grudnia) cena oscyluje wokol 60USD.
Nie wiem na jakich warunkach (z rafinerii, z portu, z dostawa) ale z rosyjskich zrodel na poczatku agresji cieszyli sie z cen powyzej 60 gdyz okolo 50 przyjmowane jest za granice zyskownosci.
JAk pisalem - ekspertem nie jestem i fajnie gdyby ktos to przeanalizowal i skomentowal - gdyz cena oplacalnosci barylki moze zarowno byc interpretowana wzgledem zalozen rosyjskiego budzetu jak rowniez wzgledem utrzymania zloz i infrastruktury (widzialem wartosci od 30 do 60)
W skrocie - jest lepiej ale Rosja na kolanach jeszcze nie jest.
#rosja #ropa #wojna
6c1be139-ef56-424f-93c9-8184a014494a
tomek-krzysiu

@RedCrescent też nie jestem ekspertem, ale się wypowiem a tak na serio to czym jest cena ropy urals? wg. googla to cena rosyjskiej ropy? kiedyś czytałem książkę o gazociągach w rosji i rosnieft. Pamiętam, że jeśli chodzi o ropę to Rosja w cale jej tak dużo nie produkuje, jest raczej na końcu produkcji ropy. Więc pytanie jak się ma cena globalna to ich rynku i kto to kupuje. Pewnie kraje z Afryki czy Azji nie mają problemy brać od nich ropy. Jeśli chodzi o sankcje to dobrze, że są na ropę. Najlepsze sankcje będą na gaz bo akurat tutaj nr 1 produkcji jest w Rosji a największy odbiorca bo ponad połowę ruskiego gazu pompowano w EU (najwięcej DE). A ta książka to tutaj jest link https://www.poczytaj.pl/ksiazka/geopolityka-rurociagow-ernest-wyciszkiewicz-red,89829

Zaloguj się aby komentować

WIBOR 3M 6M + FRAsy
2023 sty 19
wyjatkowo wykresy jako linki
https://pbs.twimg.com/media/Fm9dvXZXwAAFfZN?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/Fm9dvXdWYAEfeMc?format=jpg&name=large
#nbp #codziennywibor #gielda #stopyprocentowe
k7f

jako ze nie moge dodac obrazkow pomiedzy godzina 24:00 a 8:00 to wykresy mozna znalezc pod ponizszymi linkami

https://pbs.twimg.com/media/Fm9dvXZXwAAFfZN?format=jpg&name=large

https://pbs.twimg.com/media/Fm9dvXdWYAEfeMc?format=jpg&name=large

Mik

@k7f I o co chodzi, że co?

k7f

@Mik kontrakty FRA (forward agreement rate), w tym przypadku na WIBOR, pokazuja jak rynek widzi WIBOR za 3, 6, 9, 12 miesiecy i pokazuje sentyment rynku i inwestorow oraz czy spodziewa sie kryzysu, stabilizacji czy hossy.

Zaloguj się aby komentować

Idiotyczna wypowiedź
Rozwój ekonomiczny powinien umożliwiać przechodzenie na emeryturę coraz szybciej, a nie później (lub co najmniej pozwalać na utrzymanie tej samej granicy przy wydłużaniu się długości życia)
Podwyższanie wieku emerytalnego to zarządzanie upadkiem, obniżanie oczekiwań i regres cywilizacyjny
#ekonomia - #libertarianizm #austriackaszkolaekonomii - #neoreakcjonizm
43b69dc1-b6e1-4494-8a44-d20942ae9156
MurrayRothbard

Ale w tym modelu o którym mówisz Elon nie miałby 100 mld


@senpai: where problem?


ludzie nie są w stanie dźwigać wyzwań współczesnej ekonomii


Raczej bym powiedział, że to współczesne demokracje totalne mają nierealne oczekiwania względem praw ekonomii i automatyzacja być może będzie ich zbawieniem.

Zaloguj się aby komentować

Poprzednia