Zdjęcie w tle
Ciekawostki

Społeczność

Ciekawostki

5k+
Błękitny duch Większość świetlików emituje żółtawe lub zielonkawe światło, jednak świetliki z gatunku Phausis reticulata występującego we wschodniej i środkowej części Stanów Zjednoczonych są pod tym względem dość wyjątkowe. Z dużej odległości ich światło wydaje się błękitne lub prawie białe i dopiero z bliska widać, że jest w rzeczywistości zielonkawe – stąd wzięła się popularna nazwa tego świetlika, blue ghost.

Świetlik ten nie emituje krótkich sygnałów świetlnych, jak większość podobnych owadów, ale świeci jednostajnie przez około minutę, co sprawia, że często staje się bohaterem zdjęć z długą ekspozycją. Samce nie latają wysoko i zwykle wzbijają się w powietrze na wysokość maksymalnie jednego metra, wypatrując samic. Samice natomiast nie potrafią latać w ogóle – wspinają się na rośliny, świecą i czekają, aż zostaną dostrzeżone przez potencjalnego partnera.

W amerykańskim folklorze świetliki Phausis reticulata bywały uznawane za błąkające się duchy poległych żołnierzy, którzy walczyli po stronie Konfederacji w wojnie secesyjnej.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #usa #7ciekawostekprzyrodniczych
ba5189d0-09c9-4ffb-a91e-dc6cf7bed659
3cf9ac1a-5dc5-49cc-ba84-5c9c3d37caaf
4716e26a-d7b2-4bed-baf4-046001fe4269
ed2b86fa-2a85-4630-8233-8e52b8340ce0
ec2f3a65-b5ee-4ddb-bc5a-e3abb642c59d
zuchtomek

@Apaturia U nas też już się pojawiają i nawet mam miejscówkę


Latać będą świecące samce iskrzyków, przy ziemi siedzą ich samice i samice świetlików świętojańskich.


Dorosłe samce są aktywne tuż po zapadnięciu zmroku. Wspinają się wówczas na rośliny, po czym wzbijają w powietrze i zaczynają świecenie.

Samice są bardziej skryte, gdyż trzymają się ziemi, lub siedzą schowane wśród roślin, dlatego nawet świecące, nie są łatwe do znalezienia przez ludzi. By być jak najlepiej widocznymi dla samców, podginają swoje odwłoki do góry i dopiero wówczas emitują światło.

Samce dostrzegają je z odległości nawet 2 metrów. Kiedy im się uda, zataczają w powietrzu pętle, po czym gwałtownie opadają w dół i lądują dokładnie na samiczce. W czasie kopulacji jeszcze przez pewien czas świecą, jednak stopniowo gasną. W między czasie swej aktywności, iskrzyki są zainteresowane wyłącznie godami, gdyż nie pobierają żadnego pokarmu. Samce po kopulacji niemal od razu giną, natomiast samice zajmują się składaniem jaj.


https://maps.app.goo.gl/tac9VP2vz6XWLnMb7

69e2bbfd-21ca-4145-93c1-45afdd1f5be2
60c94cc0-a0c2-436f-8310-2eed9162cc2e
0472564c-98be-4603-9c4a-c7022297edfb
Krzakowiec

Uuuuuu jednak jestem jakąś luminescencyjną sroką - widzę coś co świeci w ładny sposób i od razu przykuwa moją uwagę :D

Atexor

@Krzakowiec to już wiem jak powstał Twój sklep bido ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A potem będzie tak:

Mój stary to fanatykiem świecidełek, pół mieszkania zaje**ne luminoforami, najgorsze. Średnio raz w miesiącu ktoś wdepnie w leżący na ziemi kryształ czy trytową fiolkę i trzeba wyciągać w szpitalu, bo mają ostre krawędzie na końcu [cdn]...

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Mapa przedstawia tolerowaną ilość alkoholu we krwii przy kierowaniu pojazdami w poszczególnych krajach.

#ciekawostki #mapy
ac1cb53c-27c1-4e69-8973-0b1b7839bb62
RogerThat

Jak kiedyś dmuchalem 0 8 to za cholere nie czułem się, żeby jechać

rzYmskielajno

@RogerThat skoro alkomat pokazał 0,8 to miałeś 1,6 wszystko się zgadza

Jossarian

@Enzo W Irlandii 0.5 ... Byłem tam na właśnie wtedy gdy obniżali poprzedni limit do tej wartości. Była niezła awantura, irasy się buntowali, że jak to po jednej tradycyjnej pincie piwa po pracy nie będą mogli wrócić autem do domu. Echo co za czasy były ...

Zaloguj się aby komentować

Odnośnie kabli podwodnych to ciekawostka - Microsoft testował podwodne datacenter i udało im się zmniejszyć awaryjność 8-krotnie.

Obecnie projekt został wstrzymany ale firma zapewnia że wykorzysta pozyskaną wiedzę.

Źródło: https://www.windowscentral.com/microsoft/microsoft-waves-goodbye-to-underwater-data-centers

#ciekawostki #programowanie #devops
Pajra

Kiedyś czytałem podobnego newsa, ale z serwerownią google, tylko oni w prost mowili, że chodzi o chłodzenie

Zaloguj się aby komentować

Chlorówka drobna to taki mały i piękny grzybek z bardzo krótkim trzonem i miseczką wielkości do połowy centymetra. Rośnie na martwym drewnie, powodując także na nim zielone przebarwienia. Grzyb rzadki, podobny do częstszej w Polsce Chlorówki grynszpanowej. Niejadalna i obecnie bez praktycznego znaczenia.

#grzyby #grzybyboners
a2394cca-ac44-452e-bdd1-67d15096c2c1
527b8d36-1c1f-4ea4-bb40-17330f82f5ec
33d4edbd-bd64-4067-b40c-41ffab2205ab
a075973d-9d60-4257-9b5a-92de229aa1c7
Rimfire

@Ragnarokk jak byłem mały to takiego widziałem a po latach jak sobie przypomniałem to długo myślałem że to mi się śniło a to była prawda i ten grzybek faktycznie był taki zielony świecący.

myoniwy

@Rimfire Mi kiedyś łeb rozwaliło jak zobaczyłem świecący kawałek kory.

Bo była tam grzybnia opieńki miodowej

Zaloguj się aby komentować

Zastanawialiście się może, skąd Anglosasi mają powiedzenie "turn a blind eye" (udawać, że się nie widzi)?
Ja się nie zastanawiałem, ale wczoraj przypadkiem się dowiedziałem, więc się podzielę

The origin of the expression ‘turn a blind eye’ can be found in the 1801 naval battle of Copenhagen, when Admiral Horatio Nelson and Admiral Sir Hyde Parker disagreed over tactics. The first recorded use of the phrase as we use it today comes from Martha Wilmot’s 1819-1829 More Letters from Martha Wilmot: Impressions of Vienna: “Turn a blind eye and a deaf ear every now and then, and we get on marvelously well.”

Zupełnym przypadkiem parę dni temu wrzucałem o tej bitwie
https://www.hejto.pl/wpis/bitwa-morska-pod-kopenhaga-1801

#ciekawostki #jezykangielski
5996cb3b-88ac-4d83-9e1a-91baebbb8286
cebulaZrosolu

@Ragnarokk ja nawet nie wiedziałem, że mają takie powiedzenie ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Ragnarokk

@cebulaZrosolu

Tym lepiej zatem, że napisałem co napisałem

Zaloguj się aby komentować

Świetlikowe drzewa Niektóre gatunki południowoazjatyckich świetlików z rodzaju Pteroptyx synchronizują swoje świecenie, jednak w inny sposób niż robią to świetliki Photinus carolinus i im podobne. Samce gatunków takich jak Pteroptyx malaccae i Pteroptyx tener tworzą liczne grupy i wspólnie sadowią się w koronie tego samego drzewa, a następnie emitują stamtąd synchroniczne błyski, by przywabić samice. Często wybierają do tego celu korony drzew namorzynowych rosnących przy brzegach wód, rozświetlając je setkami małych światełek i tworząc tym samym niezwykły efekt wizualny.

Świetliki południowoazjatyckie rozmnażają się przez cały rok, więc ich synchroniczny „spektakl” nie jest tak ograniczony czasowo jak ten w wykonaniu świetlików północnoamerykańskich. W południowej Tajlandii i Malezji regiony, w których można oglądać świetlikowe drzewa, cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Tworzy to formę lokalnej ekoturystyki, która z jednej strony ma na celu zwrócenie uwagi na problem ochrony lasów namorzynowych, a z drugiej stanowi źródło dodatkowego dochodu dla miejscowych rybaków organizujących przewóz turystów łodziami do miejsc, gdzie znajdują się siedliska świetlików.

Niestety, ingerencja człowieka w środowisko naturalne sprawia, że populacja świetlików spada, a ich siedliska się kurczą. Świetliki z rodzaju Pteroptyx, podobnie jak wiele innych świetlików, są dość wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, sztuczne oświetlenie i głośne dźwięki, które je niepokoją.

Świecące synchronicznie świetliki zaobserwowane na Filipinach: link.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #azja #7ciekawostekprzyrodniczych
8bd0312c-e71c-4181-b9e3-d402ec8ec2d2
18f31bd1-1d44-44bb-9945-e214906c0e19
dc1dff83-1e1b-4330-b7ab-91ff47972b3d

Zaloguj się aby komentować

Tak wyglądają podwodne kable energetyczne! Nie pytaliscie o to, ale nic nie szkodzi, i tak wam pokażę

Instalacja takich kabli nie jest ani łatwa ani tania (tak, wiem, thx captain obvious ). Dzięki nim możliwy jest przesył energii pomiędzy kontynentami, wyspami tid.

Ok, możecie scrollować dalej

Źródło: Shareably

#ciekawostki #fotografia #technologia
aaa0768c-5f22-459e-9d7c-28360a1c0966
VikingKing

@morrowind chyba sto lat temu. Mi ostatnio światło i wodę jednym cienkim przewodem podłączali, przy domu. Niby internet chciałem ale chyba wymienili i teraz ten cały światłowód mam.

Giban

Rekiny strasznie lubią je gryźć z jakiegoś powodu

mk-2

@morrowind ale gdzie jest trzecia faza?

Zaloguj się aby komentować

Wpadł mi na FB profil Diet Coach Aleksandra Suchy

W sumie fajne posty o filtrach i promieniowaniu UV, przeklejam.

Promieniowanie

Głównym czynnikiem wpływającym na ilość promieniowania UV docierającego do Ziemi jest warstwa ozonowa. Promieniowanie UV A stanowi około 95% energii promieniowania UV. Promieniowanie UV B – 5% promieni docierających do powierzchni Ziemi, a UV C jest pochłaniane przez warstwę ozonową.
Natężenie promieniowania UV A nie zależy od pory dnia i roku, przenika przez chmury i szkło okienne. Natężenie promieniowania UV B zależy od pory dnia i roku, jest największe latem, w bezchmurny dzień, między godz. 10:00 a 15:00. Wzrasta wraz z wysokością n.p.m. Odbija się od śniegu, skał, jasnego piasku i wody morskiej. Na skutek zmniejszania się warstwy ozonowej (głównie przez freony) dawka promieniowania UV docierającego do Ziemi wzrasta. Ubytek 1% warstwy ozonowej wiąże się z 1-2% wzrostem śmiertelności z powodu czerniaka skóry.
Promieniowanie UV bierze udział w syntezie witaminy D3, pobudza melanocyty do produkcji melaniny, zwiększa się produkcja endorfin, co wpływa korzystnie na nasz ustrój. Stanowi pomoc w leczeniu niektórych chorób dermatologicznych (helioterapia), np. bielactwa, łuszczycy, liszaja płaskiego, chłoniaka skóry, świerzbiączki guzkowej czy przewlekłych chorób alergicznych. Zwiększa odporność skóry w zakresie jej zdolności do przyjmowania kolejnych dawek UV.
Promieniowanie UV, które dociera do skóry, jest częściowo odbijane i rozpraszane, a częściowo absorbowane przez różne warstwy skóry. Nie przenika jednak w głąb ciała.
Promieniowanie UV A
-jego podstawowym źródłem jest słońce, następnie lampy samoopalające w solariach i lampy halogenowe
-penetruje skórę głębiej niż UV B, dociera do skóry właściwej
-powoduje reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne, wywołuje stres oksydacyjny i uszkadza struktury komórkowe (w tym DNA), przyspiesza starzenie się skóry
-nie wywołuje rumienia, ale w dużych dawkach może nasilać powstawanie rumienia indukowanego promieniowaniem UVB
-odpowiada za efekt opalenizny
Promieniowanie UV B
-ma większą energię w porównaniu z UV A, jest bardziej niebezpieczny dla organizmów żywych
-nie przechodzi przez szkło okienne i chmury
-mgły, zamglenia i zanieczyszczenia powietrza zmniejsza jego natężenie
-ulega absorpcji głównie w warstwie rogowej naskórka, zaledwie 10% wnika do warstwy podstawnej
-odpowiada za rumień (już po 4 godzinach) i oparzenia słoneczne
-wykazuje o wiele, wiele większe niż UV A działanie karcynogenne w obrębie skóry

Filtry

Fotostarzenie to przedwczesne starzenie się skóry spowodowane długotrwałą ekspozycją na promieniowanie UV. Przyspiesza i potęguje wewnątrzpochodne czynniki powodujące starzenie się skóry. Objawy kliniczne najbardziej są widoczne w miejscach odsłoniętych (twarz, szyja). Na proces ten składają się zmiany w układzie macierzy zewnątrzkomórkowej oraz upośledzenie układu immunologicznego.
Filtry UV to substancje, których zadaniem jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Filtr powinien chronić skórę przed szerokim spektrum promieniowania UV A i UV B, nie może wywoływać reakcji alergicznych.
Ze względu na mechanizm działania dzielimy je na fizyczne i chemiczne. Kosmetyki zawierające filtry UV to preparaty do opalania oraz cała gama produktów do codziennej pielęgnacji skóry, np. kremy na dzień.
Filtry fizyczne (mineralne) odbijają i rozpraszają promieniowanie, chronią zarówno przed UV A jak i UV B. Do filtrów fizycznych zalicza się barwne pigmenty, które zostawiają na skórze biały film. Pigmenty mikronizowane wykazują tendencję do zbrylania się (kosmetyki je zawierające mają w swoim składzie substancje antyzbrylające). Nie powodują uczuleń, nadają się dla dzieci i osób z alergią.
Natomiast filtry w sprayu zawierające dwutlenek tytanu w formie nanocząsteczek drogą oddechową działają zapalnie, toksycznie, a nawet rakotwórczo na płuca
Filtry chemiczne (organiczne) to związki organiczne, który wykazują zdolność absorbowania promieniowania UV. Wnikają w głąb naskórka. Pochłoniętą energię świetlną zamieniają w energię cieplną. Są lżejsze na skórze. Mogą uczulać.
Można je podzielić na kilka grup: pochodne benzofenonu, pochodne kwasu paraaminobenzoesowego, salicylany, metoksycynamoniany, pochodne kamfory, triazyn, benzotriazoli.

#ciekawostki #zdrowie #latko

Zaloguj się aby komentować

Abu dhabi w tym momencie 41C, wczoraj dobiło do 43C a odczuwalna była 50C. Tu nie jest tak, że żar leje się z nieba, tu żar otacza człowieka z każdej strony...
#pogoda #emigracja #lato #praca
Mr.Mars

Wygrzewanie to jeden z etapów hartowania....


... człowieka pewnie też.


Pij dużo płynów.

pol-scot

@Mr.Mars dzisiaj wypiłem przez cały dzień 1,5 litra wody i nawet nie chce mi się pić ale to tylko dlatego że spędziłem go w klimatyzowanych pomieszczeniach

Zaloguj się aby komentować

Świetliki synchroniczne Photinus carolinus to jeden z niewielu gatunków północnoamerykańskich świetlików, których samce potrafią synchronizować swoje sygnały świetlne. Częstotliwość sygnałów zależy w pewnym stopniu od temperatury otoczenia, ale przeciętnie samce emitują w locie od czterech do ośmiu bardzo jasnych błysków w czasie od dwóch do czterech sekund – po czym robią sobie przerwę trwającą osiem do dwunastu sekund.

Samice „odpowiadają” dużo słabszym, pulsującym świeceniem w czasie, kiedy samce nie świecą – dzięki takiej synchronizacji samcom dużo łatwiej zauważyć potencjalne partnerki.

Wokół namierzonej samicy może się zgromadzić nawet około dwudziestu samców. Zalotnicy chodzą energicznie wokół niej, emitują sygnały świetlne, a czasem też próbują się na nią wspinać (lub w zamieszaniu próbują się wspinać na inne samce) – ostatecznie jednak to ona wybiera partnera. Niektóre samice wybierają pierwszego samca, który wyląduje w ich pobliżu, inne jednak są wybredne i mogą odrzucić nawet kilku kandydatów zanim się zdecydują.

Synchroniczne pokazy świetlików z gatunku Photinus carolinus są chętnie obserwowane przez turystów, a jedne z najbardziej znanych siedlisk tych owadów znajdują się w Parku Narodowym Great Smoky Mountains. Podczas tygodni, kiedy trwają gody świetlików, ruch turystyczny na tym obszarze jest ściśle regulowany.

Filmik: https://www.youtube.com/watch?v=0xtFZrm5620 - w bonusie na końcu świecące w ciemności grzyby

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #7ciekawostekprzyrodniczych
6bcfeb4e-924f-4fbc-a5a7-c035927e8baf
f437a193-d36a-4838-b030-bad850591e0e
be9a127c-453b-43dd-bf4e-4b3cda47392e
monke

@Apaturia tylko raz udało mi się trafić na świetliki nocą. Nie było ich aż tak dużo ale i tak robią wrażenie

GrindFaterAnona

@monke raz w życiu? mi, odkąd mieszkam w Katowicach, co roku.

monke

@GrindFaterAnona nie no nie przeprowadzę się do Katowic dla świetlików xD

_Maniek_

@Apaturia Smarter Every Day robił film w tym temacie: https://www.youtube.com/watch?v=ktp62UtKy1c

Rafau

@Maniek o to to! Jak to kiedyś mi jutub podrzucił, to byłem, zauroczony!

HunteX

Ja jeszcze nigdy w życiu świetlika nie widziałam.

Apaturia

@HunteX Teraz akurat jest dobry czas na obserwacje

GrindFaterAnona

@HunteX zacznij chodzić na spacery wieczorami w okolicach gęstych krzaków. czasowo to okolice Świętego Jana jak sama nazwa ludowa wskazuje

Zaloguj się aby komentować