Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

823

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

04.01.2023 - godz. 16:17 (czyli dziś ;P) ziemia znajdzie się w punkcie Peryhelium czyli w pozycji najbliżej naszej gorącej gwiazdy.
Dziś znajdziemy się zaledwie 147,1 mln km od Słońca! To o 2,5 mln kilometrów bliżej niż średnia odległość i o całe 5mln kilometrów bliżej niż w trakcie lipcowego Aphelium.
Czujecie jak grzeje?
#astronomia #slonce #cialaniebieskie #gwiazdy #planety #ciekawostki
03d8fb19-888b-475e-932d-077383d31aac
zuchtomek userbar
20
zuchtomek

@Serek_Niehomogenizowany No oś obrotu ziemi jest w tej płaszczyźnie co oś obrotu wokół słońca, wystarcza odrobina wyobraźni


Pomijając już zupełnie, że to obrazki poglądowe, w których nie zgadza się skala ani proporcje


No i tak, 'z góry' miałem dać w cudzysłowie..

Oczk

@Serek_Niehomogenizowany oj już bez przesady, mówimy o takiej skali że gdyby proporcje miały być zachowane a Słońce byłoby wielkości cebularza w moim awatarze, to Ziemia miałaby rozmiar jednego piksela, a rzut prostopadły do płaszczyzny obrotu może zmieściłby się na ekranie kinowym. Albo i nie, nie chce mi się teraz liczyć

Serek_Niehomogenizowany

@Oczk Wiadomo, dlatego skali się nie czepiam, chociaż ja bym tą Ziemię jednak mniejszą zrobił Natomiast poglądowość tego obrazka jest taka, że ludzie nie mają pojęcia, jak wyglądają orbity planet i rysują faktycznie takie wypłaszczone elipsy, nawet na rzucie prostopadłym do płaszczyzny ekliptyki.

Zaloguj się aby komentować

Hej,
Jakby ktoś jeszcze nie zauważył, a miał za oknem ładną pogodę, to dziś można obserwować fajne zbliżenie Marsa z księżycem.
#astronomia #nocneniebo
Oczk userbar
2
Atom

byłem właśnie na balkonie docenić ten widok

Zaloguj się aby komentować

Hej,
Dawno mnie tu nie było
Pogoda ostatnimi dniami nie dopisywała, a swój astromontaż wysłałem na serwis w celu renowacji, to i nie było zbytnio okazji, żeby coś ustrzelić. Aczkolwiek 30.12.2022 niebo wyglądało tak kusząco, że przełamałem się i postanowiłem wypróbować niestandardowy (dla mnie) setup do astrofoto: kitowy obiektyw 18-55mm i nieruchomy statyw.
Szerokie kadry to coś na czym się praktycznie nie znam, kitowy obiektyw też raczej jest mi obcy, no ale nie było innej opcji a już musiałem coś pofocić bo by mnie pierun strzelił.
Obiektyw z zoomem i brakiem ostrzenia na nieskończoność jest cholernie delikatny, każde jego dotknięcie może spowodować rozbicie ostrości bądź zmianę ogniskowej. Także musiałem być ostrożny przy zakładaniu opaski grzewczej i później zakrywaniu obiektywu dekielkiem (do klatek kalibracyjnych), a i tak przy flatach docisnąłem telefon do obiektwu i ogniskowa z ostrością się rozjechały Eh, przynajmniej flaty można było dorobić później - wyostrzyłem sobie już za dnia na antenę kilkaset metrów dalej i wystarczyło.
Celem było ustrzelenie gwiazdozbioru Oriona i okolicy. Zgodnie z regułą NPF, przy ogniskowej 18mm mogłem naświetlać 8 sekund żeby dalej mieć punktowe gwiazdy. Niestety co jakiś czas wymagana była ręczna korekta kadru, żeby Orion nie uciekł z klatki. Niestety kadr zmieniałem zbyt chaotycznie i nie udało mi się połączyć wszystkich zebranych zdjęć w jedno, zwłaszcza że na każdym łapał sie jakiś element otoczenia - ostatecznie wybrałem kadr z tujami na pierwszym planie, łącznie ok. 20 minut naświetlania.
Niestety nie przemyślałem także tego, że krzaki są trudnym pierwszym planem do obróbki - dużo drobnych elementów, bardzo precyzyjnie musiałem zaznaczać nieboskłon w Sequatorze, po to żeby ostatecznie i tak pół dnia spędzić na pierdzieleniu się z wyeliminowaniem niebieskiej poświaty wokół krzaków. Efekt jest jaki jest i przez najbliższe miesiące go nie porawię, bo dostawałem już spazmów widząc po raz kolejny rozjechane niebieskie krzaki na finalnym obrazie.
Przed państwem - Orion w całej okazałości + po lewej mgławica Rozeta.
Canon eos 1100D astromod
Obiektyw 18-55, f5
150x8s, stack z 80%
50 flat,
40 dark
40 bias
Obróbka sequator + PS
#astrofotografia #fotografia #tworczoscwlasna #astronomia
ef2bb046-96bb-4645-939e-096152753fad
Oczk userbar
10
adamo4242

Fajnie ze znowu jestes , buziaczki

Oczk

@ZdrowyStolec format mój własny, musiałem przyciąć boki i górę, łącznie ok 30% kadru. Ale hejto tak czy inaczej niszczy jakość zdjęć, tu ciut lepiej

https://drive.google.com/file/d/10VbQmZDTumRB10N-IZjGn0kI9dbEQrd5/view?usp=drivesdk

Oczk

@Atom 1100D się super nadaje do astro, bo minimalny szum ma przy względnie wysokim iso (1600) i ma duży piksel, 5.2mi m, co powoduje że na jeden piksel przypada łącznie więcej światła (suma z danego obszaru) więc ciemne i duże obiekty łatwiej się fotografują Oczywiście w porównaniu do innych budżetowych zestawów, ale w tej klasie cenowej chyba nic lepszego się nie znajdzie.

No i wycięcie filtra IR też fajna sprawa, dużo więcej czerwonego z mgławic się łapie.

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Druid

@Qtafonix Z tym Panem na drugim ekranie grałem pierwszy raz, całkiem dobrze wszystko tłumaczy. Polecam na pewno filmiki startowe. Gra bardzo przyjemna, warta zapoznania, czasem widoczki i planety zapierają dech. Są mega dobre mechaniki planet, rozwoju nauki, zarządzania zasobami itd. Można znaleźć wiele ciekawych sprintów na społeczności.

https://www.youtube.com/watch?v=muY9k-cQ8wo

Zaloguj się aby komentować

Swobodne czarne dziury - Astronarium 150.
Jak zobaczyć niewidzialne? To dylemat naukowców zajmujących się poszukiwaniem czarnych dziur.
W tym programie pokażemy nowe odkrycie, które pozwala dostrzec te niewidoczne obiekty i zastanowimy się, jakie może być jego znaczenie dla naszej wiedzy o Wszechświecie.
https://youtu.be/gAFtqnnp-N4
4
Armo11

@Serek_Niehomogenizowany niestety nie

Serek_Niehomogenizowany

@Armo11 OK, pytam, bo wkleiłeś opis w pierwszej osobie liczby mnogiej, tak jakbyś był częścią ekipy.

Armo11

@Serek_Niehomogenizowany wrzuciłem opis spod filmiku na YT

Zaloguj się aby komentować