Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

816

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

04.01.2023 - godz. 16:17 (czyli dziś ;P) ziemia znajdzie się w punkcie Peryhelium czyli w pozycji najbliżej naszej gorącej gwiazdy.
Dziś znajdziemy się zaledwie 147,1 mln km od Słońca! To o 2,5 mln kilometrów bliżej niż średnia odległość i o całe 5mln kilometrów bliżej niż w trakcie lipcowego Aphelium.
Czujecie jak grzeje?
#astronomia #slonce #cialaniebieskie #gwiazdy #planety #ciekawostki
zuchtomek userbar
03d8fb19-888b-475e-932d-077383d31aac
zuchtomek

@Serek_Niehomogenizowany No oś obrotu ziemi jest w tej płaszczyźnie co oś obrotu wokół słońca, wystarcza odrobina wyobraźni


Pomijając już zupełnie, że to obrazki poglądowe, w których nie zgadza się skala ani proporcje


No i tak, 'z góry' miałem dać w cudzysłowie..

Oczk

@Serek_Niehomogenizowany oj już bez przesady, mówimy o takiej skali że gdyby proporcje miały być zachowane a Słońce byłoby wielkości cebularza w moim awatarze, to Ziemia miałaby rozmiar jednego piksela, a rzut prostopadły do płaszczyzny obrotu może zmieściłby się na ekranie kinowym. Albo i nie, nie chce mi się teraz liczyć

Serek_Niehomogenizowany

@Oczk Wiadomo, dlatego skali się nie czepiam, chociaż ja bym tą Ziemię jednak mniejszą zrobił Natomiast poglądowość tego obrazka jest taka, że ludzie nie mają pojęcia, jak wyglądają orbity planet i rysują faktycznie takie wypłaszczone elipsy, nawet na rzucie prostopadłym do płaszczyzny ekliptyki.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Hej,
Dawno mnie tu nie było
Pogoda ostatnimi dniami nie dopisywała, a swój astromontaż wysłałem na serwis w celu renowacji, to i nie było zbytnio okazji, żeby coś ustrzelić. Aczkolwiek 30.12.2022 niebo wyglądało tak kusząco, że przełamałem się i postanowiłem wypróbować niestandardowy (dla mnie) setup do astrofoto: kitowy obiektyw 18-55mm i nieruchomy statyw.
Szerokie kadry to coś na czym się praktycznie nie znam, kitowy obiektyw też raczej jest mi obcy, no ale nie było innej opcji a już musiałem coś pofocić bo by mnie pierun strzelił.
Obiektyw z zoomem i brakiem ostrzenia na nieskończoność jest cholernie delikatny, każde jego dotknięcie może spowodować rozbicie ostrości bądź zmianę ogniskowej. Także musiałem być ostrożny przy zakładaniu opaski grzewczej i później zakrywaniu obiektywu dekielkiem (do klatek kalibracyjnych), a i tak przy flatach docisnąłem telefon do obiektwu i ogniskowa z ostrością się rozjechały Eh, przynajmniej flaty można było dorobić później - wyostrzyłem sobie już za dnia na antenę kilkaset metrów dalej i wystarczyło.
Celem było ustrzelenie gwiazdozbioru Oriona i okolicy. Zgodnie z regułą NPF, przy ogniskowej 18mm mogłem naświetlać 8 sekund żeby dalej mieć punktowe gwiazdy. Niestety co jakiś czas wymagana była ręczna korekta kadru, żeby Orion nie uciekł z klatki. Niestety kadr zmieniałem zbyt chaotycznie i nie udało mi się połączyć wszystkich zebranych zdjęć w jedno, zwłaszcza że na każdym łapał sie jakiś element otoczenia - ostatecznie wybrałem kadr z tujami na pierwszym planie, łącznie ok. 20 minut naświetlania.
Niestety nie przemyślałem także tego, że krzaki są trudnym pierwszym planem do obróbki - dużo drobnych elementów, bardzo precyzyjnie musiałem zaznaczać nieboskłon w Sequatorze, po to żeby ostatecznie i tak pół dnia spędzić na pierdzieleniu się z wyeliminowaniem niebieskiej poświaty wokół krzaków. Efekt jest jaki jest i przez najbliższe miesiące go nie porawię, bo dostawałem już spazmów widząc po raz kolejny rozjechane niebieskie krzaki na finalnym obrazie.
Przed państwem - Orion w całej okazałości + po lewej mgławica Rozeta.
Canon eos 1100D astromod
Obiektyw 18-55, f5
150x8s, stack z 80%
50 flat,
40 dark
40 bias
Obróbka sequator + PS
#astrofotografia #fotografia #tworczoscwlasna #astronomia
Oczk userbar
ef2bb046-96bb-4645-939e-096152753fad
adamo4242

Fajnie ze znowu jestes , buziaczki

Oczk

@ZdrowyStolec format mój własny, musiałem przyciąć boki i górę, łącznie ok 30% kadru. Ale hejto tak czy inaczej niszczy jakość zdjęć, tu ciut lepiej

https://drive.google.com/file/d/10VbQmZDTumRB10N-IZjGn0kI9dbEQrd5/view?usp=drivesdk

Oczk

@Atom 1100D się super nadaje do astro, bo minimalny szum ma przy względnie wysokim iso (1600) i ma duży piksel, 5.2mi m, co powoduje że na jeden piksel przypada łącznie więcej światła (suma z danego obszaru) więc ciemne i duże obiekty łatwiej się fotografują Oczywiście w porównaniu do innych budżetowych zestawów, ale w tej klasie cenowej chyba nic lepszego się nie znajdzie.

No i wycięcie filtra IR też fajna sprawa, dużo więcej czerwonego z mgławic się łapie.

Zaloguj się aby komentować

Dobry wieczór hejto!
Czy są tutaj fani gry Dyson Sphere Program?
Wszelkie tematy, ciekawostki związane ze Sferą Dysona również mile widziane!
fba0168e-d193-4e7d-853e-b18db395fa9c
Druid

@Qtafonix Z tym Panem na drugim ekranie grałem pierwszy raz, całkiem dobrze wszystko tłumaczy. Polecam na pewno filmiki startowe. Gra bardzo przyjemna, warta zapoznania, czasem widoczki i planety zapierają dech. Są mega dobre mechaniki planet, rozwoju nauki, zarządzania zasobami itd. Można znaleźć wiele ciekawych sprintów na społeczności.

https://www.youtube.com/watch?v=muY9k-cQ8wo

Zaloguj się aby komentować

Swobodne czarne dziury - Astronarium 150.
Jak zobaczyć niewidzialne? To dylemat naukowców zajmujących się poszukiwaniem czarnych dziur.
W tym programie pokażemy nowe odkrycie, które pozwala dostrzec te niewidoczne obiekty i zastanowimy się, jakie może być jego znaczenie dla naszej wiedzy o Wszechświecie.
https://youtu.be/gAFtqnnp-N4
Armo11

@Serek_Niehomogenizowany niestety nie

Serek_Niehomogenizowany

@Armo11 OK, pytam, bo wkleiłeś opis w pierwszej osobie liczby mnogiej, tak jakbyś był częścią ekipy.

Armo11

@Serek_Niehomogenizowany wrzuciłem opis spod filmiku na YT

Zaloguj się aby komentować

Przywitałem się już z wami, a teraz przedstawię moje jedyne astrofoto w tym roku na które miałem czas. Była to też pierwsze moja pierwsza praca na nowym montażu CEM 26. Na nim posadzony był modowany Canon 700D z Samyangiem 135mm. Mam nadzieję że uda się w tym roku jeszcze złapać Oriona, a jak nie to na początku przyszłego roku spróbuję.
Mam też pytanie do administratorów portalu. Da radę stworzyć "społeczność" astrofotografia? Ewentualnie czy istnieje coś takiego jak autorskie tagi?
NGC 7000 w wersji starless.
Jeśli macie jakieś pytanie odnośnie astrofoto śmiało pytajcie. W miarę mojej wiedzy postaram się odpowiedzieć.
Może kiedyś jeszcze się zdoxuje tutaj również moim występem w 1z10 xd
398e7246-6885-48e4-92a5-6e9db9fd2926
kwahu666

@kruzd ja mam pytanie. Jakie powinienem mieć aplikacje, narzędzia, aby wykonać zdjęcia słońca aparatem telefonu. I drugie: czy warto korzystać z dokładanych do smartfona teleskopów, aby pobawić sie w fotografię obiektów niebieskich?

kruzd

@kwahu666 ja korzystam ze stellarium oraz sky map do szukania obiektów, ale już jak się nabierze doświadczenia i pozna niebo to wiadomo gdzie mniej więcej coś jest. Do nauki nieba polecam tzw Tabele Wimmera, jest w formie pdfu dostępna. Do tego lornetka i wyjście w pole.


Pod żadnym pozorem nie kieruj przyrządów optycznych bezpośrednio na słońce bez specjalnego zabezpieczenia w formie folii ND!!!!!! Jest to skrajnie niebezpieczne!!!!


Z przystawek trzymających telefon nigdy nie korzystałem. Jak chciałem telefonem zrobić przez okular to na chybił trafił celowałem

Serek_Niehomogenizowany

@kwahu666 Jeżeli masz teleskop, to wystarczy umieścić obiektyw przy okularze. Musisz mieć też jakąś apkę dającą dostęp do trybów manualnych. Z tym, że nie wszystkie telefony dają dostęp do takich ustawień. Jeżeli chcesz robić serie zdjęć do stackowania, to montaż telefonu musi być stabilny. Są do tego dedykowane montaże, można też wykorzystać np. magic arm i osłonić czymś szczelinę pomiędzy okularem a obiektywem, a można też sobie samemu zaprojektować i wydrukować.

Jeżeli nie masz teleskopu, to próbuj np. z lornetką, na statywie fotograficznym lub nawet z ręki w przypadku księżyca. Mało to wygodne, ale z braku laku...

Zaloguj się aby komentować