Złotooki mają delikatną budowę, wydłużone i wysmukłe ciało oraz duże, przejrzyste, gęsto użyłkowane skrzydła. Ich oczy mają charakterystyczny, metalicznie złoty połysk, stąd też ich nazwa. Zazwyczaj można je spotkać wszędzie tam, gdzie rosną drzewa, choć sporadycznie zdarza im się wpadać do domów - w środowisku naturalnym często niełatwo je dostrzec, bo z uwagi na zielone ubarwienie doskonale wtapiają się w kolory otoczenia.
Larwy złotooków są drapieżne i zwykle mają duży apetyt - ponieważ żerują między innymi na mszycach i roztoczach, są uważane za owady pożyteczne i bardzo pomocne w kontroli populacji szkodników. Dorosłe złotooki zwykle żywią się pyłkiem, nektarem i spadzią, jedynie w przypadku złotooków z rodzaju Chrysopa jest inaczej. Dorosłe osobniki z tego rodzaju, podobnie jak ich larwy, są drapieżnikami.
Na zdjęciu chyba najbardziej rozpowszechniony w Polsce złotook, a zarazem jeden z najładniejszych - Chrysopa perla.
#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
@Apaturia bardzo je lubię i często pchają się przed zimą do auta.
@Apaturia mi się zawsze kojarzyły z molami co jedzą ubrania. W rodzinnym domu pojawiały się często. Mamełe zawsze krzyczała, że to nie mole i by je zostawić w spokoju. Raczej były bardziej złote niż niebieskie, jak ten ze zdjęcia.
Dom nie stał blisko lasu, ale może z powodu drzew owocowych było ich tak dużo.
@monke Mama miała rację - lepiej zostawiać je w spokoju, to pożyteczne stworzonka
Raczej były bardziej złote niż niebieskie, jak ten ze zdjęcia.
@monke Na początku są bardziej zielone, ale po długim przebywaniu w domu żółkną.
Podobno rozgniecione wydzielają przykry zapach.
@Apaturia to ważka jest! Nie? Strasznie podobne.
@CzosnkowySmok Kolorami i deseniem może przypominać ważkę, ale na żywo wygląda i lata zupełnie jak nie-ważka, więc raczej trudno je pomylić
@Apaturia ma 4przezroczyste skrzydła! To ważka!
Chyba wiem, które to. Dawno nie widziałem.
@Apaturia za złotooka zawsze piorun!
@Apaturia u mnie się na to mówiło "boża krówka"
@Oscypek u mnie tak się mówiło na biedronki...
@Sebgat bo tak na biedronki mówi normalna część ludzkości
@Sebgat @Oscypek I jedno, i drugie zjada mszyce, więc w sumie...
@Apaturia Masz informacje jakie schronienie można im zbudować, żeby im pomóc? Czytałem o dwóch sposobach i stąd pytanie.
@adamec Podobno schronienie dla złotooków powinno być pomalowane na czerwono, pomarańczowo lub brązowo, bo wtedy zostanie łatwiej dostrzeżone przez owady, ale nie wiem, na ile to pomaga. Inna sprawa, że trudno czasem ustalić, na ile schronienia i "hotele dla owadów" reklamowane w internetach są faktycznie przydatne - trzeba by zapytać kogoś, kto zna temat od strony praktycznej.
Zaloguj się aby komentować