Samice jak larwy U niektórych gatunków świetlików, takich jak popularny i występujący w Polsce świetlik świętojański (Lampyris noctiluca), tylko samce osiągają postać dorosłą, która przypomina typowego, uskrzydlonego chrząszcza (ostatnie zdjęcie). Samice natomiast przypominają pod względem wyglądu larwy i w ogóle nie mają skrzydeł, za to rozmiarowo są niemal dwukrotnie większe od samców.

U świetlików świętojańskich to samice wabią potencjalnych partnerów świeceniem – ich narządy świetle znajdują się na spodzie trzech ostatnich, przejrzystych segmentów odwłoka. Każdej nocy jedna samica może świecić łącznie przez dwie godziny i może powtarzać sesje świecenia nawet przez dziesięć następujących po sobie nocy. Świetliki z tego gatunku świecą zwykle w miarę jednostajnie, jednak czasem próbują uatrakcyjnić swój pokaz, poruszając odwłokiem i tworząc tym sposobem efekt lekko pulsującego światełka.

Samce są w stanie dostrzec świecącą samicę z odległości wielu metrów. Szczególnie atrakcyjne są dla nich te najjaśniej świecące – zwykle to jednocześnie te największe i najbardziej płodne. Po znalezieniu partnera samica przestaje świecić, a krótko po odbyciu godów i złożeniu jaj umiera.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #polska #7ciekawostekprzyrodniczych
29f13f7f-ae42-4e06-b771-44db0860e2b5
ec6656d3-7a0f-44c0-989d-1ebcf903aa32
bade63c1-8c37-4eab-a591-577151683483
ZygoteNeverborn

Świecić pupą nie jest łatwo.

myoniwy

@Apaturia Wczoraj widziałem jak latały.

RogerThat

Żyć tylko po to, by złożyć jaja - niesamowita uprzejmość wobec kodu genetycznego.

Apaturia

@RogerThat Z pewnego punktu widzenia, wszystkie żyjące istoty są w pewnym sensie niewolnikami genów...

CzosnkowySmok

@RogerThat tylko kod się liczy

ZygoteNeverborn

@Apaturia Oczywiście, ale ludzie są na przykład bardzo aroganccy nawet w stosunku do swoich genów.

kriss44

@RogerThat Widocznie natura w swoim zamierzeniu wie więcej niż nasz gatunek pojmuje.

Giban

@RogerThat Niektóre cykady spędzają 18 lat jako larwy pod ziemią, żeby przepoczwarzyć się i po tygodniu zdechnąć, tak jest w przypadku samców. Trutnie pszczół też zdychają po kopulacji. Samce niektórych gatunków motyli, po przepoczwarzeniu się, nie mają nawet aparatów gębowych, bo i po co, ma tylko przekazac geny

Bipalium_kewense

@Giban Podobnie jętki: wcale nie żyją krótko jak na owady, jeśli wliczyć w długość życia postać larwalną (kilka miesięcy do nawet roku; dla porównania postać dorosła żyje maksymalnie kilka dni).

kuba-brylka

@Apaturia dzisiaj w nocy pojawiły się u mnie w ogrodzie po 10 latach przerwy lekkie zaskoczenie, gdy zobaczyłem ten wpis od razu po odpaleniu przeglądarki

Apaturia

@kuba-brylka Możesz je obserwować praktycznie nie ruszając się z domu, fajna sprawa

enkamayo

Dzięki za te posty. Uwielbiam świetliki. Zobaczyć takiego w nocy w lesie to jak błogosławieństwo dla mnie. Niestety już od kilku lat nie miałem szczęścia.

Czy one stały się rzadsze? I jaki w ogóle mają status tutaj u nas w środkowej Europie? Zagrożone?

Apaturia

@enkamayo Z tego, co wiem, u nas nie mają statusu zagrożonych, ale tak ogólnie w wielu regionach świata obserwuje się zmniejszanie populacji świetlików - np. w Wielkiej Brytanii ich liczba w ciągu ostatnich dwudziestu lat spadła podobno aż o trzy czwarte.


Składa się na to wiele czynników, jak niszczenie ich naturalnych siedlisk, stosowanie pestycydów i (chyba przede wszystkim) rosnące zanieczyszczenie światłem. Żeby znaleźć partnera, świetliki potrzebują naturalnej ciemności, a sztuczne światło je dezorientuje i zakłóca ich "sygnalizację".

Zaloguj się aby komentować