W przypadku samic sprawa jest prosta. Samica jelonka rogacza (drugie zdjęcie) wygląda inaczej już jako poczwarka, a w postaci dorosłej osiąga zwykle maksymalnie cztery i pół centymetra długości. Ma małe, niezbyt okazałe żuwaczki – krótsze od głowy i zakrzywione do środka – i całe szczęście, bo takimi żuwaczkami jest w stanie bez problemu przegryźć się przez korę drzewa, by pożywić się wyciekającym ze zranienia sokiem. Samce ze swoimi wielkimi żuwaczkami wyglądają bardziej okazale, ale nie są w stanie tego robić, więc żeby coś zjeść, muszą albo szukać naturalnych ran na pniu drzewa – albo trzymać się blisko samic.
Samce jelonka rogacza dorastają nawet do przeszło ośmiu centymetrów i mają silnie rozwinięte żuwaczki stanowiące znak rozpoznawczy tego gatunku. Dominującą w naszym kraju formą samca jelonka jest tak zwana forma telodontyczna (czwarte zdjęcie) – u takich samców żuwaczki są mocno rozbudowane i mają długość równą lub większą od długości głowy i przedplecza razem wziętych. Samce reprezentujące formę amfiodontyczną (trzecie zdjęcie) są z kolei mniejsze i mają krótsze, mniej rozbudowane żuwaczki. Spotyka się je najczęściej w populacjach w południowej części Europy, są też coraz częściej notowane w południowej części Polski.
Przyjmuje się, że duża liczba samców z dużymi żuwaczkami świadczy o dobrej kondycji populacji, z kolei zwiększająca się liczba samców formy amfiodontycznej, zwanej też formą głodową, może świadczyć o tym, że w populacji dzieje się coś niedobrego – na przykład że krzyżują się w niej osobniki spokrewnione lub że warunki rozwoju larw lokalnie się pogorszyły.
Ostatnie zdjęcie: różnica w rozmiarach samców innego jelonkowatego z lasów deszczowych środkowej Afryki, chrząszcza Prosopocoilus savagei.
#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #polska #lasy
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
U nas ich jest pełno. Po elewacji łazi mi co roku jakaś parka. Nie chce mi się szukać więcej zdjęć ale dodaje pierwsze lepsze na dowód
edit: robią ogromne wrażenie jak idzie się przez las a taki jelonek przelatuje nad głową jak bombowiec
@mortt Super, że masz sporo jelonków w swojej okolicy, fajny okaz
@Apaturia proszę znaleźć jelonka
@Apaturia "kochanie, proszę, nie zostawiaj mnie, obiecuję że już będę grzeczny i posłuszny, nie chcę głodować"
Nie dość, że rogacze to jeszcze pantofle ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Zjedzon To tak się może wydawać, ale w rzeczywistości samiec jelonka, kiedy już "zaklepie" sobie partnerkę, jest dość zaborczy i bardzo jej pilnuje w czasie, kiedy są razem. Łatwiejszy dostęp do żarcia pewnie nie jest najważniejszym powodem, ale... kto tam wie
@Apaturia ok postaram sie zapamietac
@Apaturia co te samce, w głowach tylko dupczenie i jeść ( ͡° ͜ʖ ͡°)
szukać naturalnych ran na pniu drzewa – albo trzymać się blisko samic.
typowe nawet wśród ludzi… trzymają się bab i ich garów, bo inaczej śmierć głodowa i „nie ma czego jeść” hurr durr
@Apaturia fajnie, fajnie ale nie napisałeś po co im tak duże żuwaczki skoro nie potrafią zdobyć nimi pożywienia
@GrindFaterAnona do walki o te partnerki co im jeść dają i nie tylko
@GrindFaterAnona O tym będzie więcej w następnym wpisie
I "napisałaś", tak na przyszłość
Miałem 32 jak pojawiła się córka, patrząc z perspektywy czasu wolałbym gdyby to było przy tych 28/29
Zaloguj się aby komentować