Po 142 latach, 30 września, punktualnie o 16:14 Wielka Brytania przestała produkować prąd z wungla. Elektrownia Rattcliffe-on-Soar została zamknięta po 52 latach pracy.
W gruncie rzeczy generowanie zakończyło się już 19 września, ale 29 zostało wznowione na chwilkę, bo trywialnie zostały im resztki węgla, z partii dostarczonej w lipcu drogą kolejową, których trzeba było się pozbyć przed zamknięciem elektrowni.
Symboliczne jest to, że w momencie ostatecznego wyłączenia ostatniej elektrowni węglowej, najwięcej prądy produkowało OZE – wiatr pokrywał 38% zapotrzebowania, gaz 26%, atom 11%, import 11%, panele fotowoltaiczne 6%.
Ogólnie we wrześniu węgiel pokrył „powalające” 0,33% zapotrzebowania.
Od razu warto zaznaczyć, bo umysł laika widzi przed oczami ogromne kominy prężnie działające i nagle kończące pracę, że Węgiel w Wielkiej Brytanii był w totalnym odwrocie od 2015. Dla przykładu w 2020 UK obyło się bez generowania węgla przez 5202 godzin, co oznacza, że elektrowi nie włączano przez 216 dni w roku. W 2023 UK nie generowało prądu węgla przez 4382 godzin (182 dni), a na tę chwilę, na godzinę 8 rano 1 października 2024 UK obyło się bez węgla przez 3078 godzin (128 dni). I teraz będzie oczywiście tylko rosnąć aż do końca roku, osiągając 5286 godzin bez węgla (220 dni). No a dalej to już 365 dni w roku bez węgla, oby aż po wsze czasy.
W samej elektrowni, należącej do Uniper (niemiecki gigant energetyczny) zostało 120 osób załogi, które w tej chwili ciężko pracują nad wyłączeniem elektrowni na dobre. Kominy zostasną wyburzone, a w przyszłości elektrownia zostanie przerobiona na hub OZE, w którym na powierzchni 810 000m2 Uniper będzie produkować zielony wodór. Dodatkowo, klasycznie dla UK, znajdzie się miejsce dla przestrzeni na magazyny logistyczne, których zawsze i wszędzie brakuje. Wrzucam zdjęcie wizualizacji.
Ratcliffe-on-Soar została zbudowana w 1967 i wysłała pierwszy prąd do sieci w 1968. Miała moc 2GW (Bełchatów ma 5,1GW) Została położona obok kopalni węgla kamiennego, który paliła w czterech boilerach zdolnych spalić 435kg węgla na sekundę (każdy). W 2009 w rankingu największych producentów CO2e zajmowała 18 miejsce, produkując rocznie 8-10 milionów ton CO2e.
Po zakończeniu generowania prądu z węgla, Wielka Brytania teraz skupi się na ograniczeniu roli gazu w miksie. Rok do roku wiatr pokrywa 31% zapotrzebowania Wielkiej Brytanii, gaz 25%, atom 15%. Więc gaz już teraz jest w odworcie, w 2023 wygenerował rekordowo niską ilość prądu i jeśli się trend utrzyma, do 2030 będzie marginesem w miksie.
Na koniec warto dodać, że gdyby nie ten śmieć siedzący na kremlu, to UK odeszłoby od węgla już w 2022, razem z Francją. Francja przedłużyła eksploatację ostatnich elektrowni węglowych do 2027, ale również generują marginalą ilość prądu.
Jednym z głównych celów UK jest zejście w emisjach CO2e generowanych z jednej kWh poniżej 100 gramów. Na dzień dzisiejszy w 2024 UK było poniżej tego poziomu 1468 godzin, czyli 61 dni, co stanowi rekord. Do końca roku pewnie uda się dołożyć jeszcze parę dni poniżej 100g/kWh

kradzione z fejsa

#ciekawostki #oze
3ed8cb21-cb25-430f-a1bf-8c3c3a846699
MostlyRenegade

@RogerThat Polak, węgiel, dwa bratanki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

conradowl

Niemniej w Szkocji, gdzie wiatraków jest mnóstwo znowu podwyżka cen energii na zimę. Gaz w ogrzewaniu zaś jest powszechny.

Fly_agaric

@conradowl

Właśnie. Mieszkam Rep. Irlandii i mamy podobne problemy. U nas nawet więcej ogrzewania idzie z prądu. Szybkie i liczne, ale też kosztowne, inwestycje w tzw. zieloną energię, to nie jest droga do uczynienia energii tańszą, a jedynie czystszą. Do tego, idzie straszne zapóźnienie w izolacji - budownictwo robi to od niedawna, a i tak jest daleko od poziomu, jaki widzimy np. w PL. Jak znowu przyjdą (a przyjdą) ze dwie naprawdę srogie zimy jak ok. 15 lat temu, to ludzie chyba na ulice wyjdą.

Świat Zachodni ciśnie w tę "zieloną", ale powoli robi się tak drogo, że zaczynamy czuć konkretne ciśnienie finansowe. W tym samym czasie, kraje rozwijające się...

conradowl

@Fly_agaric no niestety, widać dużo błędów. Ja sam w swój domek inwestuję, ale ja to ja. Jest dużo do zrobienia, domek z lat 70tych. Na razie nowe drzwi zewnętrzne i odkładam na dach z ociepleniem. Panele po dachu.

paulusll

@Fly_agaric Ja już widzę jakie w Polsce zaczną się dziać cyrki... Ja odziedziczyłem dom 200m2 i stopniowo sobie go ulepszam, dlatego za okres zimowy spalam 3t groszku(jak byłem mały to szło 8t a i tak było chłodno w domu), ciepła woda w lato z paneli w zupełności wystarcza. Mam sąsiada emerytowanego górnika (50 lat #hatfu ) który miał węgiel za darmo i nie czuł potrzeby termomodernizacji, do czasu.... Założył sobie piec gazowy 2 lata temu na jesieni, w styczniu już praca szła, ocieplanie dachu od środka bo mu wszystkie ciepło spierdalało przez dach. W tym roku już dom ocieplił, nie chce się przyznać jak dużo kredytu wziął ale raczej dużo. Obraził się nawet na mnie gdy mu mówiłem, że piec gazowy w takim domu nie ma sensu i tego pożałuje, no nic wyszło na moje, dla mnie lepiej zamienił kopciucha na gaz Ja mam 3-szybowe okna w całym domu, koszt ok 40tys, ocieplenie dachu 30tys, ocieplenie ścian 100tys, fundamenty 20tys wraz z drenażem, kaloryfery alu z termostatami też ok 10tys. Zostało mi jeszcze wymiana całej instalacji C.O na mniejsze rurki miedziane i ocieplenie dachu od spodu pianą PUR, czyli ok 100tys jeszcze trzeba włożyć zanim pomyśle o pompie ciepła Xd

Dartof

@Fly_agaric w tym samym czasie kraje rozwijające się inwestują w OZE więcej niż cały zachód Same Chiny wydają więcej na OZE niż UE i USA razem

Fly_agaric

@Dartof Albo przynajmniej twierdzą, że tak robią. Porównaj teraz poziomy emisji CO2!

RogerThat

@Fly_agaric mogą też więcej potrzebować i produkować, w końcu dużo więcej odbiorców. Może raczej spojrzeć na udział oze w miksie, o ile są takie dane

conradowl

@Fly_agaric emisja CO2 w Europie to z ogrzewania, ale co się w Europie produkuje? A w Chinach fabryk multum, a ogrzewanie na prąd. Jasne, że to tylko wycinek, ale choćby w Planeta Abstrakcja z wyprawy do Chin, jak pokazali mieszkania - nie masz szans w tych wieżowcach grzać czymś innym niż prąd... To tak co do tego, co my sami, jako obywatele indywidualnie możemy. Prąd z elektrowni węglowej to nadal kominy w jednym miejscu, a nie kopciuchy rozsiane po całym kraju i wioska w Polsce na 5tys ludzi ma gorszy stan powietrza niż milionowe miasta na zachodzie...

LaMo.zord

@paulusll o widzisz Kolego Jeśli nie tajemnica to ile wyszło ci za metr ocieplenia plus drenaż fundamentów i kiedy?

paulusll

@LaMo.zord Większość prac robiłem samemu, no ale postaram się mniej więcej nakreślić. Koparka 2000zł, ja później sam oczyszczałem fundament i nakładałem jakąś dziwną maź za którą zapłaciłem ok 1tys. Piana wyszła mnie jakieś 3800, ok 100zł/m2 ale pomagałem gościowi i trochę inaczej mnie policzył. Kamień rzeczny też ok 1000zł, dreny plus 2 studnie ok 2tys, wszystko sam zakładałem i wymierzyłem zajebiście, nie miałem wody w piwnicy po ostatniej powodzi a mieszkam na południu (koszty drenów wokół domu) Trochę się wykosztowałem na tym drenażu bo musiałem kostkę brukową przeorać i podciągnąć rury na tył działki do studni zbiorczej kopalnianej i mi wywaliło koszty w kosmos, ale mam spokój

paulusll

@LaMo.zord W tamtym roku to robiłem, firma wyceniła mi to na 15tys, ocieplenie i drenaż wokół domu, bez tego przyłącza na tyle działki.

maly_ludek_lego

@Fly_agaric najbardziej węglowe to będą jednak Indie w najbliższych dekwdach XD

maly_ludek_lego

@paulusll już widzę jak jakieś dziadki wydają taki gruby hajs w Polsce na termomodernizacje, bo pompę ciepła trzeba założyć i wungiel zakazany xD

Fly_agaric

@maly_ludek_lego Czyli zdecydowanie członek, wspomnianej przeze mnie grupy krajów rozwijających się...

paulusll

@maly_ludek_lego Mieszkamy w takim rejonie świata a nie innym ¯\_(ツ)_/¯ Znam w moich okolicach ludzi którzy dwa razy do roku jeździli na ryby do Norwegii, a dom mają strasznie zaniedbany. Za tą kasę z termomodernizacji zwiedziłbym cały świat wzdłuż i wszerz, i mam zamiar to zrobić! ale później gdy moje dzieci podrosną.

100mph

@paulusll Panie hej do przodu - sasiad dostal dofinansowanie do termomodernizacji i wydal na to wszystko czapke gruszek, a ogrzewanie gazem wcale drozsze byc nie musi, a na pewno jest wygodniejsze niz groszek

paulusll

@100mph Do pieca fakt dostał i pluje sobie w brodę Do termo może i też dostał ale wiesz jak jest, kwoty przy dofinansowaniu szybują w kosmos.

100mph

@paulusll kwoty przez dofinansowania szybuja w kosmos wiec w zasadzie nie ma znaczenia czy ocieplasz dom z czy bez dofinansowania ale finalnie z dofinansowaniem znacznie taniej ;) po prostu czas chusteczkowy na to ale z drugiej strony te dofinansowania sa od x lat i beda przez y lat wiec tak czy inaczej nic by nie zmienilo to czy robil to rok temu czy dwa lata temu

madhouze

Czemu? Sam będę stał niedługo przed podobnym dylematem.

@paulusll piec gazowy w takim domu nie ma sensu

100mph

@madhouze zakladaj pellet bo nie bedzie objety oplatami za emisje ETS ;) pellet to trociny, a najwiekszym jego producentem w UE sa Niemcy takze tego

mitsue

@madhouze a czemu nie pompa?

madhouze

@mitsue a ona nie potrzebuje stałego dostępu do prądu? To będzie na wsi, a tam czasowe braki zasilania są normą, w szczególności w okresie burzowym, ale też często w mroźne zimy.

madhouze

@100mph potrzebuję czegoś bezobsługowego. Chcę uciec od ekogroszku, bo jestem jedyną osobą, która jest w stanie dźwigać te worki.

100mph

@madhouze to montuj pompe jesli masz podlogowke i dobrze zaizolowany termicznie dom

paulusll

@madhouze Nie ma sensu w domu po którym hula wiatr i piekła nie ma. Bardziej mi chodziło o brak termomodernizacji u sąsiada, przekonał się o tym brutalnie w zimie. Mamy taki klimat jaki mamy. ¯\_(ツ)_/¯ I tak jestem wkurwiony, w 2022 kupiłem groszek po 600zł/t, pod koniec roku cena wyskoczyła do 3tys... W tym roku kupiłem za 1200zł/t i to jest podwyżka o 100% która nie ma nic wspólnego z wolnym rynkiem.

Richter

Kraj w którym uruchomiono pierwszą elektrownię węglową na świecie, zamyka ostatnią elektrownie węglową w kraju. Znamienne

cebulaZrosolu

@Richter a nie w USA była pierwsza?

cebulaZrosolu

@Jurajski_Huncwot ok czyli ta z Londynu została uruchomiona w styczniu a ta o której myślałem (z nowego Jorku) we wrześniu tego samego roku


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pearl_Street_Station


Pierwsza na świecie elektrownia, zainstalowana przez Thomasa A. Edisona, rozpoczęła pracę w Nowym Jorku, przy Pearl Street 257, 4 września 1882 r. Posiadała ona 6 generatorów prądu stałego, z których każdy był napędzany silnikiem parowym o mocy 125 KM (~92 kW). Elektrownia dostarczała odbiorcom energii elektrycznej do celów oświetleniowych: pod koniec 1882 r. zaopatrywała ona w energię 193 budynki, w których zainstalowano ponad 4 tys. żarówek[1].


Czyli Wiki oszukuje :D

RogerThat

@Fly_agaric "wiatr pokrywał 38% zapotrzebowania, gaz 26%, atom 11%, import 11%, panele fotowoltaiczne 6%.

Ogólnie we wrześniu węgiel pokrył „powalające” 0,33% zapotrzebowania."


Owszem, posiadają.

Fly_agaric

@RogerThat I chyba jest to jednak więcej niż wspomniane 11% (wg. wiki). Śmiem wątpić, że taka transformacja jest w Polsce możliwa, bo mamy inne warunki geograficzne. Chyba musielibyśmy być bardziej zależni od atomu, którego nie mamy wcale...

RogerThat

@Fly_agaric 11% to było w momencie wyłączenia wspomnianej elektrowni. Pewnie te procenty się zmieniają na bieżąco w zależności od warunków i zapotrzebowania.


Z polską kwestią się zgadzam.

mitsue

@Fly_agaric ogladalam kiedys program o polskiej transformacji i wg niego, jak najbardziej jest to mozliwe w Polsce. Panele + wiatr oraz biogaz (ponoc mamy super mozliwosci na jego wytwarzanie i mozemy byc samowystarczalni). Oczywiscie Atom tez super, tylko ze atom to duza i czasochlonna inwestycja, a panele i wiatraki mozna robic tu i teraz

Fly_agaric

@mitsue

a panele i wiatraki mozna robic tu i teraz

Otóż jednak nie można. Czemu? Infrastruktura nie wyrabia, bo jest jakieś 40 lat za potrzebami, a do odbioru energii, to już w ogóle... Inwestycje w nią wymagane przekraczają sporo te, których wymaga sam atom.

Co by nie wymyślić, koszta i potrzebny czas będą przeogromne.

Cinkciarz

@RogerThat

Na koniec warto dodać, że gdyby nie ten śmieć siedzący na kremlu, to UK odeszłoby od węgla już w 2022, razem z Francją

Możesz napisać dlaczego? Jakoś nie widzę związku.

RogerThat

@Cinkciarz Staff were first told in 2021 that the plant would close in late 2022 but Ratcliffe’s owner, the German energy company Uniper, later said it would keep the plant running during the Europe-wide gas crisis triggered by Russia’s invasion of Ukraine under an agreement with the government.


znalazłem artykuł o tym


https://www.theguardian.com/business/2024/sep/30/end-of-an-era-as-britains-last-coal-fired-power-plant-shuts-down

RogerThat

@powodzenia a gdzie napisane, że gaz to oze?

powodzenia

@RogerThat zaraz, czyli jeśli dobrze liczę spalała rocznie blisko 14 mln ton węgla, a emitowała 8-10 mln CO2? (jestem słaby z chemii)

L4RU55O

@powodzenia Jeżeli wziąłeś to że spalania na sekundę to policzyłeś dobrze ale masz złe wnioski.


Elektrownia może działać z taką mocą ale nigdy nie robi tego przez dłuższy czas. 10 mln to CO2 to będzie ze 6 mln ton węgla.

Opornik

No wiatyru to im nie brak.


szkoda tylko że Chiny i Indie budują ciągle nowe węglowe elektrownie.

maly_ludek_lego

@Opornik Chiny będą miały do bodajże końca 2025 roku połowę OZE w miksie i zaczynaja cisnąć transformacje. Czyli są daleko do przodu przed taką Polską. Ja bym się martwił o Indie najmocniej, bo tam żadnego planu transformacji nie ma., a to oni najbardziej odczują rosnące temperatury

Opornik

@maly_ludek_lego no ja czytałem niedawno że przyśpieszają budowę nowych elektrowni ponieważ potrzebna moc do zasilania coraz częściej używanej klimatyzacji


Najbardziej zazdroszczę rozbudowy kolejnych elektrowni atomowych

LondoMollari

@Opornik Chińczycy ograniczają budowę nowych elektrowni węglowych. W 2024 planowane jest o 83% mniej nowych elektrowni niż 2023: https://www.theguardian.com/environment/article/2024/aug/22/chinas-coal-fired-power-boom-may-be-ending-amid-slowdown-in-permits


Oczywiście nie będzie tak szybko to szło jak w cywilizowanych krajach europejskich, ale cały czas to jednak zastępowania węgla będzie szło do przodu, nawet w Chinach. Chińczycy opanowali świetnie produkcję tanich ogniw fotowoltaicznych. Prawdopodobnie nawet nie ze względu na ekologię, a głównie ze względu na ekonomię, będą oni coraz bardziej przechodzić na OZE.

Konto_serwisowe

@znany_i_lubiany ... inwestują w OZE i samochody elektryczne.

znany_i_lubiany

@Konto_serwisowe "tak tak, a świstak siedzi i zawija w te sreberka" https://www.youtube.com/@serpentza/videos cała prawda o "grejt czajna" = wszystko na odpierdol, byle jak, byle by hajs był na chwilę. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Konto_serwisowe

@znany_i_lubiany Znam tego gościa, nawet lubię, ale fakty są bezsprzeczne. Cały europejski rynek automotive trzęsie tyłkiem przed chińskimi markami samochodów elektrycznych. Największe europejskie fabryki paneli fotowoltaicznych padają, bo nie są w stanie konkurować z azjatycką konkurencją.

Ilirian

@znany_i_lubiany a tymczasem na hejto chłop postuje jakieś niedokończone wpisy i wrzuca kanał Serpentza jakby to był jakiś autorytet od Chińskiej energetyki

splatch

@znany_i_lubiany Kojarzę uśmiechniętego Afrykańczyka (Pan serpentza pochodzi z RPA) oraz jego twórczość sprzed wyprowadzki. Nie mam wątpliwości co do tego, że Chińczycy manipulują danymi oraz sporo mają za uszami. Z drugiej strony jego filmy są o wiele mniej wyważone teraz, niż wcześniej, gdy musiał się kryć przed cenzurą.

Rozmawiałem też z ludźmi od magazynów oraz produkcji magazynów i wszyscy oni mówią wprost, że to są w znakomitej większości komponenty chińskie. Cele (komórki) do najpopularniejszych typów magazynów to albo chińczyk albo koreańczyk, z tym że ten drugi negocjuje umowy na poziomie dużych producentów automotive i raczej nie wchodzi w małe umowy.

Pamiętam też rozmowę z człowiekiem, który pracuje w obszarze fotowoltaiki profesjonalnej tj. dużej skali. Okazuje się, że od chińczyka kupisz stalowe konstrukcje, panele pv a także falowniki i stacje transformatorowe w komplecie. W efekcie ich farmy mają zazwyczaj powyżej 10 MW i jadą na tym.

Żeby było ciekawiej podobno SMA ma w ofercie stacje transformatorowe, które chętnie sprzedają (jak jesteś na targach w Niemczech), ale ich dział handlowy u nas w kraju już tego nie robi (xD). Co więcej z tego co słyszałem to serwis na miejscu jest tak kiepski, że mało kto o nim myśli bez obaw. Efekt końcowy - Huawei oraz inne majfriendy pchają swoje klocki coraz dalej i dalej. ( ͠° ͟ʖ ͡°)

znany_i_lubiany

@Ilirian "chińskiej energetyki" no to pisz specjalisto jaka to jest ta "energetyka", chciałbym zauważyć że link do kanału podałem bo ten gość jak i jego kumpel w chinach byli i pracowali przez ponad 15 lat, po tym jak został (jak wielu innych obcokrajowców poproszony o wypierdalanie z kraju) robi posty które obnażają typowe chińskie kłamstwa, oglądałem kontent wiele lat temu przez długi czas, obecnie oglądam od czasu do czasu = tak zmienił się w końcu zdjął rękawice i mówi jak jest i nie boi się (bo co wywalą go ? xD) Mało kto z obecnych "specjalystuf" w TV i innym medialnym syfie wie o czym mówi, ten gość mieszkał ponad dekadę, wie o czym mówi.

Fakt jest taki że chiny od zasyfiałej wiochy doszły do produkcji elektryków których "boi się" Europa. Czemu się boi ? bo są tańsze, czemu są tańsze ? bo są na kradzionej technologii zachodu, i są dopłaty do produkcji od partii, normalnie magia. Polityka polityką, nazwijmy rzecz po imieniu, bez rozwiązań z Zachodu chiny nie były by tym czym teraz są, czyli złodziejami którzy potrafią produkować masowo rzeczy dzięki technologii skradzionej z zachodu. Nie podoba się mój światopogląd ? Świetnie i tak ma być, znaczy że nie jesteś owcą, a może jesteś ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

znany_i_lubiany

@splatch tak, wiem co wstawiam, znam jegomościa, oglądałem praktycznie początki jego kanału, mam także kontakty z sektorami używającymi ich komponenty, dzięki cenom dumpingowym, dotowaniem gospodarki, nie pierdoleniem się z ochroną środowiska itp. itd. mają to co mają + szpiegostwo przemysłowe. Co robi UE ? dopierdala cła/podatki bo nie ma jak walczyć, sami sobie kręcą stryczek ograniczając rozwój. Skomplikowany temat polityka + ochrona środowiska + rozwój gospodarczy, tego nie podsumuję w paru zdaniach, każdy ma swój pogląd na te sprawy, lepiej nie będzie bo UE coraz bardziej uzależnia się od państwa środka, z drugiej strony nie wiem czy to aż tak źle, bo skoro jesteśmy "potrzebni" to majfrendy będą w pewnym sensie bronić zapędów putlerskich i będzie to pewien sposób na szachowanie zapędów kolonialnych ruzkich.

znany_i_lubiany

@Konto_serwisowe wszystko to co napisałeś zgadza się, tylko to jest spowodowane albo przez czysty sabotaż/głupotę polityków UE, lub po prostu ciężkie łapówy. Ktoś tą technologie produkcji PV ukradł, aby produkować taniej w chinach, produkcja dotowana aby uzależnić i wybić konkurencję a potem dyktować ceny bez żadnych oporów i konkurentów.

Konto_serwisowe

@znany_i_lubiany A nawet nie chcę tego tematu zaczynać. Staram się, jak mogę unikać chińskich produktów (w granicach rozsądku rzecz jasna). Ile razy kupując produkt zachodni widziałem metkę "made in China" nie zliczę.

Ilirian

"chińskiej energetyki" no to pisz specjalisto jaka to jest ta "energetyka"


oho, już na początku wjechało agresywne zdanie. Nie ma sensu prowadzić dłużej dyskusji


ten gość jak i jego kumpel w chinach byli i pracowali przez ponad 15 lat


Zrobił przez ten czas studia z energetyki? Ile z jego filmików rozpracowuje kłamstwa związane z produkcją energii w chinach i czy te filmy są poparte jakimiś wiarygodnymi źródłami?


Nie? no to żaden z niego autorytet w tej sprawie

splatch

@znany_i_lubiany Też znam gościa, jeszcze z czasów gdy zastanawiałem się nad wyjazdem na jakiś czas do Chin. Nawet wtedy gdy Afrykańczyk mieszkał w Chinach i miał kaganiec cenzury, skutecznie mnie zniechęcił do wyprowadzki tam. Powiem więcej - wybił mi z głowy raz na zawsze myślenie o tym. Może właśnie za to mu i jego koledze chcieli się dobrać do czterech liter?


Co do samego zacofania Chin, to prawda że Mao zrobił z nich zaścianek i długo się zbierali. To, że kradną też jest faktem. Warto jednak pamiętać, że zachód święty też nie jest:



Wiem, że różnica polega na tym czy kradzież jest podstawą biznesu (jak bywa u majfriendów), i czy jest możliwość walki z tym. Chiny jako takie dopiero od niedawna zaczęły systematyzować kwestie własności intelektualnej i jest przed nimi jeszcze długa droga zanim sprzątną bajzel, który mają. W zeszłym roku w końcu wziąłem się za poczytanie o historii Chin (Chiny portret cywilizacji, publikacja raczej popularnonaukowa) i ten kraj, jak żaden inny, ma wpisane w swoje losy sinusoidę. Od upadku, przez odrodzenie i gwałtowny rozwój aż po stagnację, degenerację, klęski wojskowe oraz naturalne wiodące państwo ku kolejnemu upadkowi. To, co widzimy to nie pierwszy cykl, tylko kolejna odsłona tego samego. Stulecie upokorzeń, do którego odwołują się obecne władze jest tylko i wyłącznie okresem przejściowym między dynastią Qing a komuną. Takim samym jak między poprzednimi tworami politycznymi. Otwartym pytaniem jest to, czy dynastia zakładana przez Xi przetrwa dłużej niż on, czy będzie trwać tak długo jak Tang (290 lat), Ming (276 lat), Qing (267)?


Pomijamy na razie zelotów z http://chiny24.com, którzy będą ogłaszać sukces za sukcesem w drodze do a) pełnej autonomii państwa środka b) kompletnego upadku zachodu.

A_a

@RogerThat z ciekawostek, ze wszystkich wiatraków postawionych w morzu na terenie #uk król Karol co roku dostaje zdaje się 10% z podatku od nieruchomości

znany_i_lubiany

@A_a Poniżej przedstawiam kilka przykładów firm, które są znane z posiadania dużych ilości nieruchomości:


BlackRock - amerykański fundusz inwestycyjny, który posiada ponad 100 mln akrów ziemi na całym świecie.

Vanguard Group - amerykański fundusz inwestycyjny, który posiada ponad 50 mln akrów ziemi na całym świecie.

State Street Corporation - amerykański bank inwestycyjny, który posiada ponad 30 mln akrów ziemi na całym świecie.

Fidelity Investments - amerykański fundusz inwestycyjny, który posiada ponad 20 mln akrów ziemi na całym świecie.

Bill Gates - amerykański przedsiębiorca i filantrop, który posiada ponad 250 000 akrów ziemi w Stanach Zjednoczonych.

Ted Turner - amerykański przedsiębiorca i filantrop, który posiada ponad 2 mln akrów ziemi na całym świecie.

Reed Family - amerykańska rodzina, która posiada ponad 1,5 mln akrów ziemi w Stanach Zjednoczonych.

King Ranch - amerykańska firma rolnicza, która posiada ponad 825 000 akrów ziemi w Stanach Zjednoczonych.

Mormon Church - amerykańska organizacja religijna, która posiada ponad 1 mln akrów ziemi na całym świecie.

Roman Catholic Church - międzynarodowa organizacja religijna, która posiada ponad 100 mln akrów ziemi na całym świecie.

W Polsce, niektóre z największych posiadaczy nieruchomości to:


Państwowe Towarzystwo Leasingu Finansowego (PTLF) - polska firma, która posiada ponad 100 000 ha ziemi.

Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) - polska agencja, która posiada ponad 50 000 ha ziemi.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) - polska agencja, która posiada ponad 30 000 ha ziemi.

Polskie Koleje Państwowe (PKP) - polska firma, która posiada ponad 20 000 ha ziemi.

Lasów Państwowych - polska firma, która posiada ponad 7,5 mln ha ziemi.


Z ciekawości poprosiłem pejsbukową "Lamę" (ver 3.3 bodajże) żeby mi listing zrobiła, wersja bez złudzeń, wychodzi na to że rodzina królewska nie jest dużym graczem na skale światową i wystarczy im własny zaścianek.

sireplama

@A_a fan Działu Zagranicznego?

VonTrupka

Zeszli z węgla, obniżyli emisję co2, zwiększyli udział OZE, teraz zejdą z gazu.


To się krw brytole zdziwią jak im rachunki za prąd wypierdolą w kosmos.

Zielona energia może jest czysta, ale nie stać na nią przeciętnego obywatela danego kraju.

U nas prąd jest w K drogi i nie wyobrażam sobie ogrzewania chałupy prądem.

A już unijne krwy zakazały montowania kotłów gazowych od 2029 i remontów już ogrzewanych gazem po 2030.

conradowl

@VonTrupka ogółem energię wyjebało w górę przy okazji Brexit, potem ruskie, a i stawka maksymalna ustalona na ileś tam lat (energy price cap) też akurat się kończyła... Ubiegłą zimę w Szkocji nie było najgorzej, dwa lata temu płaciłem 300£ miesięcznie za prąd i gaz, a domy z np. kilkoma sypialniami (np. trójka dzieci) to rachunki ponad tysiąc funtów miesięcznie lekko.

U mnie wymiana termostatu i sterowania piecem, nowe drzwi... Coś pomału do przodu. Ja się nie boję rachunków, zresztą tak wysokich jak dwa lata temu nie będzie, ale ogółem... W Szkocji teraz stawka na alkohol wzrosła, stawka na energię zaraz wzrasta na zimę, pociągi podrożały bo się skończył rządowy program... Szału nie ma. To już nie czasy na emigrację. Nawet ja w swoim niszowym zawodzie miałbym już porównywalne pieniądze jak w kraju, ale ja siedzę 11 lat, jak wyjechałem to nie było lekko.

VonTrupka

@conradowl gdy już cała energia będzie pozyskiwana wyłącznie z oze dzięki wiatraczkom i fotowoltaice, to się zimą wszyscy dopiero zdziwimy jak wrócą czasy "zaciemnienia" rodem z PRLu


niemcy zrezygnowali z atomu, tacy zieloni że wrócili do węgla

z polskich składów zniknął cały zalegający węgiel

i nagle bumtrach, z tony w detalu po ~800PLN najpierw na 1600-1800, a potem na 4tys. zł

Nie chcę nawet myśleć o tym jak wypieprzy ceny pieców kumulacyjnych.

Choć do tego czasu kotły elektryczne staną się na tyle dojrzałą technologią, że dzięki skurvenej KE zaczną zastępować kotły gazowe.

LaMo.zord

@VonTrupka jest chujówa. Ale co z tym zrobisz? Wungiel tani to ze wschodniego CPN, ale chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego to problem? Ściągane statkami już było, wiemy jak się skończyło. Polski węgiel to XD do celów grzewczych indywidualnych Pasuje iść w magazyny o tyle ¯\_(ツ)_/¯

conradowl

@VonTrupka w UK od 2025 ban na piecyki gazowe w nowym budownictwie. Ja na szczęście mam dwuletni piecyk i będzie chodzić ile się da.

VonTrupka

@LaMo.zord sięgając jeszcze głębiej w otchłań czasu to pamiętam jak jeszcze do dostania w składach był koks.

Nic piękniejszego, super wydajne, czysto spalane i to w starych piecach - aczkolwiek przystosowanych do spalania koksu. Po tym jak padły kopalnie w wałbrzychu, zaraz po tym koksownie i ostały się dwie na śląsku ceny wyskoczyły do takiego poziomu że kupowanie koksu przestało mieć sens.


Długo by mówić o cenach, ale wymowne jest, że górnicy i emeryci górniczy mogli spieniężać talony na węgiel po 400zł. Znaczy się tyle kosztował węgiel który wyjechał na plac. A się polaki zesrali że importowany węgiel z dostawą do miejsca docelowego po ocleniu kosztował 350/T

Przy czym przez zasiarczenie nie nadawał się do palenia w piecach przydomowych, ale to już polak miał w dupie.

Eternit_z_azbestu

@VonTrupka Trzeba będzie kupić z dwa piecyki gazowe na zapas i jakoś przeżyć to szaleństwo.

VonTrupka

@Eternit_z_azbestu też bym tak zrobił, bo przed wejściem w życie praw unijnych ceny wypieprzy w kosmos

z kolei trzymać 10 lat sprzęt z elektroniką to gwarant, że H to strzeli zaraz po podpięciu ༼ ͡° ͜ʖ ͡° ༽

Eternit_z_azbestu

@VonTrupka Resurs obecnego piecyka właśnie mi się kończy ok. 2030 i się serio zastanawiam czy nie kupić na zapas w niedalekiej przyszłości, bo w takim 2029 to będą dantejskie sceny walki o ostatni wyprodukowany piecyk gazowy XD Już nie mówiąc o januszerce co naskupuje całe tiry żeby opierdzielać je 4x cena rynkowa.

VonTrupka

@Eternit_z_azbestu tej januszery biznesowej to się zawsze najbardziej obawiam

Sądziłby człowiek że największa ludzka chamówa to podczas promocji na crocsy w lidlu.

chyba warto będzie zacząć monitorować ceny pod koniec 2027 (jeśli nie 2026) i jak dygnie mocno, tak ze 2-3 stówki w moment, to będzie ostatni czas na kupno w sensownej cenie. Pomijam to, że do tego czasu sprzęt i tak podrożeje. W tym przypadku przydałoby się aby gwarancja obejmowała jeszcze moment podpięcia i pierwszego serwisu. Choć jeśli piec bez wad fabrycznych składowany w suchym i ciepłym to nie powinien dostać żadnych bolączek.


Życie zrewiduje plany i pomysły, jak zawsze ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

A nuż prąd stanieje wpizdu, a gaz 3x wzrośnie i przerzutka nastąpi na kocioł elektryczny (☞ ゚ ∀ ゚)☞

REXus

11% pochodziło z importu - ktoś sobie dał czas, żeby policzyć, z czego wyprodukowany był ten import? Czy popsuło by to bardzo ładną statystykę?


Nie sztuka wyłączyć elektrownie węglowe u siebie, jeżeli w razie potrzeby ciągniemy prąd od sąsiadów produkowany z węgla.

GrindFaterAnona

wiatr pokrywał 38% zapotrzebowania, gaz 26%, atom 11%, import 11%, panele fotowoltaiczne 6%.


@RogerThat no to zajebiscie, a brakujące 8%? XD

VonTrupka

@GrindFaterAnona agregaty spalinowe? (´・ᴗ・ ` )


nie no tak srsly to brakuje wzmianki o elektrowniach wodnych

AI w szybkim zapytańsku wspomina o 4% pozyskanej energii z elektrowni wodnych w 2023.

Nie szukam dalej, toteż ani nie potwierdzam ani temu zaprzeczam.

VikingKing

@GrindFaterAnona istnieje jeszcze import

GrindFaterAnona

@VikingKing import juz jest wliczony - 11%

Zaloguj się aby komentować