Naszywka na dole to flaga Rodezji, państwa które już nie istnieje. Roof określał się jako "ostatni Rodezyjczyk".
Jakieś trzydzieści lat przed przyjściem Dylanna na świat brytyjscy kolonialiści przyjęli do wiadomości nieuchronność niepodległości całej Afryki. Lecz jedna kolonialna administracja w południowej Afryce nie chciała ustąpić.
W odróżnieniu od Afryki Zachodniej w południowej Afryce panował klimat, w którym kolonialiści mogli czuć się komfortowo. Eksploatowali surowce naturalne i zaanektowali całą ziemię – wprowadzając formę białego supremacjonizmu, która wytworzyła system kastowy, brutalnie uciskający czarną społeczność. Był to terroryzm.
Pod koniec XIX wieku ta forma rządów została wprowadzona przez Brytyjczyków kolonizujących skrawek południowej Afryki nazwany przez nich Rodezją Północną i Rodezją Południową. Potem nastały lata sześćdziesiąte, kiedy ruchy czarnych nacjonalistów w regionie żądały wolności – pokojowo i na inne sposoby – od rządów białej mniejszości. Władze Rodezji Północnej w końcu uległy, zgadzając się na niepodległość w 1964 roku. Nacjonaliści zmienili nazwę kraju na Zambia.
Biali z Rodezji Południowej jednakowoż odmówili oddania władzy – niewzruszeni w swej wierze, że czarni nie są w stanie rządzić się sami, że jest im lepiej pod władzą białych. A skoro nie musiało się już odróżniać od swoich północnych sąsiadów, państwo odrzuciło niepotrzebny przymiotnik i przyjęło nazwę Rodezja. Brytyjski rząd zażądał, aby rodezyjski rząd zrzekł się władzy na rzecz rządów większości. Lecz biali osadnicy twardo odmawiali. Rasistowskiemu ruchowi przewodzili polityk Ian Smith i jego biała nacjonalistyczna partia Front Rodezyjski. Premier Smith przysiągł, że tak długo, jak będzie żył, i jeszcze setki lat po jego śmierci, Afrykańczycy nigdy nie przejmą Rodezji.
Smith był niezwykle przywiązany do tego kredo białych rodowitych Rodezyjczyków. Do tego stopnia, że w 1965 roku Front Rodezyjski proklamował niezależność od Zjednoczonego Królestwa tylko po to, żeby móc kontynuować rasistowską politykę bez kontroli Londynu. Zadziałało. Brytyjski rząd był wściekły, ale niewiele mógł zrobić.
Opór ze strony społeczności międzynarodowej słabł, więc Smith mógł się skupić na tłumieniu wszelkich czarnych powstań w Rodezji. Czarne partie narodowe zostały zakazane, a ich liderów aresztowano i osadzono w więzieniach na dekady. Dziewięćdziesięciu procentom czarnej populacji odebrano prawo do głosowania w wyborach. Najbardziej opresyjne i brutalne – jako forma przemocy sankcjonowana przez państwo – były działania Selous Scouts, regimentu rodezyjskiej armii specjalizującego się w wyłapywaniu buntowników. „Biały jest panem w Rodezji – oświadczył Smith. – On ją zbudował i zamierza ją utrzymać w swoich rękach”.
Międzynarodowa społeczność mogła jedynie potępić rodezyjską administrację. Sankcje nie przynosiły skutku przez całe lata sześćdziesiąte, podobnie jak próby negocjowania z reżimem. Tymczasem rasistowskie nieposłuszeństwo Smitha zapewniało mu coraz większą popularność pośród białych supremacjonistów i neonazistów w USA – grup, które faktycznie wiodły prym, jeśli chodzi o propagowanie idei rasowego podporządkowania swoich współobywateli. Fanatyków, których zachwycało to, jak daleko chce się posunąć Rodezja, żeby utrzymać rządy białych.
Czarni działacze narodowi walczyli o godność. W 1972 roku wypowiedzieli wojnę partyzancką rodezyjskiemu rządowi. Dwa lata później w celu stłumienia buntowniczego ferworu rząd zgodził się uwolnić kilku więźniów politycznych zamkniętych od ponad dekady. Pośród uwolnionych znajdował się Robert Mugabe - twarz ruchu rewolucyjnego, pięćdziesięciojednoletni były nauczyciel, który lącznie spędził za kratami jedenaście lat.
W więzieniu Mugabe wraz z innymi liderami rewolucyjnymi spiskował na rzecz wyzwolenia swojego kraju – ośmioletnia wojna partyzancka rozpoczęła się w 1972 roku. Przełom nastąpił w 1975 roku, kiedy Portugalczycy utracili kontrolę nad Mozambikiem. Bojownicy o wolność, w tym Mugabe, zdołali przedostać się z Rodezji do Mozambiku, aby stamtąd koordynować ruch wyzwoleńczy. Smith i Front Rodezyjski byli więc atakowani z różnych stron.
W połowie lat siedemdziesiątych Smith już tylko opóźniał to, co było nieuniknione. Rodezja utraciła poparcie wielu swoich sąsiadów, szczególnie RPA, a USA zaczynały coraz mocniej naciskać. Lecz Smith nie miał zamiaru łatwo rezygnować. Przez lata starał się negocjować w kwestii podzielenia się władzą, co zapewniłoby białym Rodezyjczykom utrzymanie większości instytucji. Byli skłonni zrobić krok w tył, jednocześnie nie ruszając się z miejsca.
W wyniku trwającego konfliktu trzydzieści tysięcy ludzi straciło życie. Rząd brytyjski starał się doprowadzić do zawieszenia broni i w 1979 roku zaprosił wszystkie zainteresowane strony do Londynu. Spotkanie wypracowało Porozumienie w Lancaster House, które ostatecznie wytyczyło drogę do niepodległości dla nowego rządu wybranego przez większość, dzięki nadaniu prawa wyborczego czarnym. W zamian biali mogli utrzymać dwudziestoprocentową reprezentację w parlamencie. Smith nienawidził tego porozumienia, niemniej jego pole manewru zostało bardzo ograniczone.
Cztery miesiące później czarna większość została ostatecznie uwolniona od ucisku mniejszościowego rządu. Nazwę kraju zmieniono na Zimbabwe.
Robert Mugabe był postrzegany jako bohater ruchu wolnościowego. Walczył, żeby przynieść ulgę narodowi, który bardzo długo czekał na wyzwolenie od fanatycznej doktryny Smitha. W pierwszych wyborach legislacyjnych partia Mugabego zdobyła większość miejsc w parlamencie. Robert Mugabe został pierwszym czarnym premierem. Został nawet uhonorowany tytułem szlacheckim przez królową brytyjską Elżbietę II w 1994 roku.
Mugabe doprowadził kraj do ruiny, a świat go później potępił, ale to już inna historia.
Mugabe patrzył sfrustrowany, jak świat zakochuje się w innym wcześniej uwięzionym bojowniku o wolność, który został okrzyknięty – tak jak on kiedyś – symbolem postkolonialnego przywództwa, a jego imię stawało się synonimem wielkości.
Ponad flagą Rodezji na kurtce Dylanna Roofa widniała flaga innego głęboko rasistowskiego kraju: apartheidu Republiki Południowej Afryki.
W 1948 roku RPA przyjęła swój osławiony, trwający czterdzieści sześć lat system apartheidu, zinstytucjonalizowanej segregacji rasowej.
Ruchowi działającemu na rzecz zrównania praw czarnoskórych mieszkańców przewodził Afrykański Kongres Narodowy (ANC). Jego walka o sprawiedliwość rasową sprawiła, że Nelsona Mandelę i innych działaczy ANC uznano na Zachodzie za terrorystów i rząd uwięził ich w kolonii karnej. Dopiero po ich wypuszczeniu po dwudziestu siedmiu latach, kiedy Mandela odrzucił zemstę, został okrzyknięty międzynarodowym symbolem.
Tak jak Mugabe w Rodezji, Mandela został wybrany prezydentem w pierwszych powszechnych wyborach w RPA. Lecz podobieństwa na tym się kończą, bowiem obaj obrali bardzo różne sposoby rządzenia swoimi państwami i złagodzenia zaduchu fanatyzmu. Mandela wybrał prawdę i pojednanie, pokazując, że istnieje inna droga, i odszedł ze stanowiska po jednej kadencji. Mugabe wybrał przemoc. Choć tak różne były te podejścia, żadne z nich nie zdołało w pełni rozwikłać mocno splątanych nici segregacji na siłę wplecionych w tkaninę ich narodów.
Ian Smith twierdził, że czarni nigdy nie będą rządzić w Rodezji. Jednak zarówno on, jak i inni kolonialiści z czasów apartheidu zapomnieli dodać, że celowo rozsypali potłuczone szkło, które utrudni chodzenie, bez względu na to, czy wybierzesz pokój, czy zemstę – że wysłali przekaz tak rasistowski, że nawet dekady później i w oddalonych o tysiące kilometrów częściach świata wciąż będzie wzbudzać przemoc przeciwko czarnym, spokojnie skłaniającym głowy w modlitwie.
Z książki Afryka to nie państwo.
#czytajzhejto #historia #afryka #ciekawostki
Dobry fragment.
Wciąż mnie zadziwia, że wciąż jeszcze wśród cywilizowanych ludzi znajdują się rasistowskie śmiecie.
@GordonLameman zawsze byli i zawsze będą.
Typ się urodził od małego pewnie mu dziadek i ojciec opowiadali swoją wersję historii o Rodezji więc mu się poprzestawiało we łbie, został jakimś fanatykiem...
@smierdakow
Mugabe doprowadził kraj do ruiny, a świat go później potępił, ale to już inna historia.
Jakoś tak od początku czytania tego tekstu przed oczami miałem, że czarni dostali władze i doprowadzili kraj do ruiny, nie myliłem się. Jednak jestem świadomy, że to nie był pewnie proces prosty i przyjemny a byli włodarze zamiast pomóc pewnie tylko przeszkadzali, Ew uciekli z kraju lub zostali zabici.
@GordonLameman nie jesteś rasistą dopóki twoimi sąsiadami nie są cyganie
@CzosnkowySmok Wychowałem się w miejscu, gdzie byli.
BTW. "Dopóki".
@GordonLameman to Romowie byli, nie myl z cyganami
@CzosnkowySmok
mmm, a Polaków mam nie mylić z polaczkami?
@GordonLameman akurat zły przykład, kastowość ma znaczenie w tej społeczności, którą dość dobrze poznałem.
Wciąż mnie zadziwia, że wciąż jeszcze wśród cywilizowanych ludzi znajdują się rasistowskie śmiecie.
@GordonLameman bo masz bardzo małe pojęcie o świecie albo sam jesteś rasistą uważając tylko Europę za cywilizowany świat. Rasizm masz wśród Azjatów, czarnoskórych jak i innych nacji koloru innego niż biały. Pojedź do Azji czy tam Afryki to się przekonasz.
No ale niedobra o tym mówić więc wydaje ci się że to wśród białych są „rasistowskie śmiecie”.
@CzosnkowySmok no potwierdzam :D
@Wyrocznia
A gdzieś napisałem, że rasizm to tylko wśród białych? Albo, że tylko Europa jest cywilizowana?
Czy może stworzyłeś sobie chochoła i teraz w niego bijesz?
@Wyrocznia nie no napisał "cywilizowanych". Szczerze wierzę, że znajdziemy kogoś takiego poza rasą białą
@GordonLameman zasugerowałeś mniejszość rasistów wśród „cywilizowanych” ludzi cokolwiek to miało znaczyć. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie, to nie-rasiści są w zdecydowanej mniejszości na całym świecie. No ale żyj sobie w tej swojej utopii:)
@Wyrocznia
O, na pewno masz na to jakieś potwierdzenie. Nie napisałbyś tego tak gołosłownie, co nie?
@GordonLameman rasizm nie rasizm ale miał gość rację że czarni nie radzą sobie z niczym. Większość krajów Afryki jest przepaścią gospodarczą i wielu wini postkolonializm choć prawda jest ciut inna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Polecam przegnanie białych farmerów i potem proszenie o ich powrót kiedy naród przymiera głodem xD
@piotrlionel
fajne bzdury. Takie zupełnie oderwane od rzeczywistości i oparte na wyselekcjonowanych przekazach medialnychZ
@GordonLameman Nikt nie broni ci zakrywać sobie uszu i krzyczeć "lalalala", kiedy rzeczywistość rozjeżdża się z wyobrażeniami, brzydko przy tym skrzecząc.
https://www.willagri.com/2023/11/17/the-return-of-white-farmers-to-zimbabwe/?lang=en
https://www.bbc.co.uk/news/world-africa-53988788
Pogadaj z jakimiś Afrykanerami, żeby ci opowiedzieli jak wygląda życie w RPA, skoro nie ufasz wyselekcjonowanym przekazom medialnym.
@jonas
kolego, czy RPA to cała Afryka?
Poza tym biorąc pod uwagę to co się wyprawiało w Afryce trzeba być idiotą myśląc że wystarczy 50 lat żeby sobie wszystko poukładali.
my, mimo ponad 1000 lat państwowości i suwerenności do dziś odczuwamy skutki rozbiorów, PRL etc.
a oni?zacznijcie kurwa myśleć jakoś, zamiast powielać tępe rasistowskie przekazy.
@GordonLameman średnie IQ 70 robi swoje
@GordonLameman Oni akurat mieli najwięcej czasu na ogarnięcie się, bo cała ludzkość pochodzi właśnie z Afryki (co nawiasem mówiąc musi być trudne do przyjęcia dla typów z KKK na przykład). Nie wystarczyło im 50 lat, nie wystarczy i 500 ani nawet 5000. Polsce wystarczyło 30 lat, by z postsowieckiej prowincji pełnej biedy, bandytyzmu i braku perspektyw przejść do pierwszej ligi światowej i celu podróży imigrantów z mniej zamożnych regionów świata. Tyle że Polska nie jest krajem mało inteligentnych zabobonnych murzynów, uwikłanych w plemienne wojenki o pietruszkę.
Oczywiście przyczyn tkwienia Afryki w wiecznej chujni jest więcej niż tylko jakiś tam rasizm białych kolonizatorów, ale to bardzo wygodne ometkować sobie świat łatkami typu "rasistowski przekaz" i cyk, pora na CS-a.
@GordonLameman oj tak tak. 1000 lat temu też kolonializm białych Europejczyków trwal - pewnie Wikingowie albo ktoś inny. A 2000 lat temu to już w ogóle xD. Ciężko przyznać że inteligencja jest związana z rasą ale faktow nie oszukasz. Mając wiecznie ciepło i porę na uprawę w centralnej Afryce takie coś jak głód nie powinno istnieć. Zresztą najlepszy kek to murzyni myślący że Wakanda istnieje xDD
@smierdakow i tak źle i tak niedobrze. Afryka powinna być oznaczona "to skomplikowane"
Lekko stronniczy artykuł.
Po 1. Budowanie tła pod rasizm i wizję od strony rasizmu z USA (zaczyna się od jakiegoś czuba co strzelał do ludzi).
Po 2. Pokazanie Mozambiku jako złotego wyzwolenia i wolności, gdzie tak naprawdę mugabe stworzył swój komunistyczny "raj" przy wsparciu ZSRR.
Hiperinflacja, bieda, wojna domowa. Autorowi artykułu pogratulować tylko idealistycznych lewicowych poglądów i cieszenia się że komuniści rozjebali dobrze prosperujący kraj.
I też żeby nie było, nie lubię rasistów i uważam że forma rządzenia kolonualna to porażka zachodniego świata, ale sorry - to co tam się odpierdalalo potem było i jest dużo gorsze.
@libertarianin gdzie niby masz pokazany Mozambik "jako złotego wyzwolenia i wolności"?
@mrocznykalafior chociażby w ten sposób że jest tylko lekka wzmianka że doprowadził do ruiny (ale to już inna historia hehe).
Ja nie rozumiem po co jest ta wstawka na początku
@libertarianin nawet bym powiedział że bardzo stronniczy.
@libertarianin XD wzmianka o doprowadzeniu do ruiny oznacza pokazanie jako "złotego wyzwolenia i wolnosci". PS i nie Mozambik tylko Zimbabwe
@libertarianin ale w zasadzie nie ma tu słowa nieprawdy. Rodezja to było rasistowskie piekło dla czarnych, trzymanych za mordę przez kilku właścicieli ziemskich. Dla nich Mugabe był ucieleśnieniem walki o wolność, a dopiero po zostaniu dyktatorem zrobił z kraju kołchoz. No i to jest też zasługa administracji brytyjskiej, której struktury bardzo utrudniały stworzenie demokratycznego państwa, za to były idealną podwaliną pod dyktatury i rabunkową gospodarkę, tym razem z czarną twarzą.
Trochę to brzmi dziwnie w ustach Polaka, bo takiej narracji używali przecież zaborcy "patrzcie, jaki tam chlew i bieda, za naszych czasów co prawda Polacy byli traktowani jak robactwo, ale przynajmniej im zanosiliśmy kaganek cywilizacji"
@libertarianin to fragment książki o Afryce, morderca w USA pojawia się jako ciekawostka w kontekście jak ponadczasowy jest ten afrykański rasizm (pod koniec jest mowa, że to USA pomogły obalić Smitha)
Mazambik jest wspomniany tylko jako nowy front walki rebeliantów
Fragment "to już inna historia", to ja dopisałem, w książce jest to omówione, ale wpis by był za długi, ale wstawiłem tylko część o Rodezji, reszta to historia Zimbabwe
@mrocznykalafior Zimbabwe zostało "wyzwolone" przy wsparciu Mozambiku
@libertarianin fragment o ruinie na który sie powołujesz i który oznacza dla ciebie "złote wyzwolenie" jest o Zimbabwe
@smierdakow nie zrozum mnie źle kolego ale to brzmi tak jakby zacząć pisać o jacku jaworku i potem przejść dlaczego jedwabne było źle bo on zastrzelił rodzinę i miał pistolet ruski.
Budowanie narracji jakimiś pojebanymi ludźmi z dzisiejszych czasów do historii z przeszłości to jakaś pomyłka pisarza
@libertarianin no nie wiem, jak na moje oko to ta lżejsza część literatury popularnonaukowej właśnie na tym polega, że w oparciu o chwytliwe ciekawostki, historie przekazuje się jakąś szerszą wiedzę
@smierdakow wogole cała akcja z Rodezją jest trochę tym czym Donbas jak się zastanowić nad tym. Różnica jest taka że nie mieli wsparcia międzynarodowego za rasizm i złe podejście do tubylców
@smierdakow
Biali to: kolonialiści, terroryści, supremacjoniści, naziści i fanatycy.
Czarni to: eksploatowani, wyzwoliciele, pokojowi, godni, więźniowie polityczni.
Nie pomylcie się.
@markxvyarov i komu to przeszkadzało
Bardzo fajny artykuł, wiadomo ze mapa z książki o Afryce więc to się rozumie ale mnie zawsz boli jak Irlandia i Szkocja są zapominane kiedy mówi się o ofiarach colonializmu.
@ErwinoRommelo jakby co to mapa nie jest z książki, wrzuciłem jakąś z Google :p
@smierdakow no to potwierdza to moje słowa :p
@ErwinoRommelo a w jaki sposób niby Szkocja była ofiarą kolonializmu? XDDD Przecież to oni razem z Anglikami stworzyli Imperium Brytyjskie. W wielu koloniach byli nadreprezntowani na stanowiskach administratorów, urzędników itd. Nie bez powodu Glasgow było nazywane drugim miastem Imperium.
Do tego stopnia, że w 1965 roku Front Rodezyjski proklamował niezależność od Zjednoczonego Królestwa tylko po to, żeby móc kontynuować rasistowską politykę bez kontroli Londynu. Zadziałało. Brytyjski rząd był wściekły, ale niewiele mógł zrobić.
@smierdakow Mocno wątpliwa teza, wybielająca rząd brytyjski - raczej mogli, ale po prostu nie chcieli.
Mieli możliwość posłać grupę ekspedycyjną, tak jak później to zrobili na Falklandy. Rodezja miała kilkanaście tysięcy wojska, bez lotnictwa ani ciężkiego sprzętu. Jedno, dwa bombardowania, i władze Rodezji przypomniałyby sobie swoje miejsce w szeregu.
@LondoMollari to tu jeszcze fragment, który wyciąłem:
Brytyjskie wojsko miałoby walczyć z brytyjskim wojskiem? Narzucono sankcje, ale południowa Afryka pełna była rasistowskich białych osadników na eksponowanych stanowiskach, którzy przychodzili z pomocą Rodezji, gdy tylko Smith o to poprosił.
Na wstępie disclaimer - nie jestem rasistą, a to co za chwilę przeczytasz, jest tylko skrótowym i odartym z moralnych rozważań podsumowaniem europejskich działań kolonialnych.
Afryka jest niewątpliwie kolonialną porażką Europejczyków. Gdy porównamy to jak dziś wygląda Ameryka Północna, Australia i w większości Ameryka Południowa do Afryki - to widzimy, że to w zasadzie jedyny kontynent, w którym utrzymała się rdzenna ludność. Czynników które do tego doprowadziły jest kilka: czas, wielkość terytoriów i bariery geograficzne. Ameryka została silnie spenetrowana, gdy jeszcze nie było lekarstw i szczepionek - miejscowa ludność w dużej mierze wymarła z nieznanych wcześniej chorób przywiezionych przez Hiszpanów. Ci co przetrwali zostali bezlitośnie dobici przez osadników. Tak było w USA - gdzie cały XIX w. to czystka etniczna na Indianach. Była możliwa do zrealizowania, bo kontynent jest dużo mniejszy niż Afryka i do tego nieźle ułożony pod względem barier geograficznych - dwa oceany od wschodu i zachodu, pustynia od południa, tundra od północy. Do tego góry i duże rzeki idące na linii północ-południe - można było Indian rugować kawałek po kawałku bez groźby zewnętrznej interwencji i bez dopływu ludów z innych rejonów. Jeszcze łatwiej było w Australii, w której lokalsów było dużo mniej, a teren było totalnie odcięty od innych części świata.
A Afryka - zupełnie inna historia. Duży teren bliski geograficznie wielu graczom - późno XIX-wieczny wyścig o Afrykę nie ma nic wspólnego z Objawionym Przeznaczeniem (Manifest Destiny) w imię, którego dokonano czystki etnicznej w Ameryce Północnej i na dobre skolonizowano USA. Po pierwsze za późno, po drugie za duży teren ze zbyt dużą populacją, po trzecie za wielu chętnych... Rezultat to zupełnie inny model kolonizacji - niewielkie znaczenie osadników (dla osadników liczy się pokój), a duże znaczenie eksploatacji lokalnej ludności i zasobów naturalnych...
Atrakcyjne klimatycznie dla Europejczyków tereny Afryki Południowej przyciągały co prawda osadników, ale nie możliwe było dokonanie takiej czystki, jak w USA. Zbyt dużo lokalnych ludzi i bliskość zarówno obcych mocarstw (brytyjska rywalizacja z Niemcami i Francją oraz w mniejszym stopniu z Portugalią), a także bliskość innych kolonii, z których bez problemu mogli napływać ludzie...
To wszystko sprawiło, że biali są skazani w Afryce na wyginięcie albo emigrację. System apartheidu spowolnił proces, do dziś w RPA żyją biali - ale ich udział maleje i jakoś nie wierzę w to, że akurat tam uda się stworzyć wieloetniczne, multikulturowe państwo demokratyczne. To kwestia czasu, kiedy biali stamtąd wyjadą - sami lub zostaną wypędzeni tak jak w Zimbabwe.
A wracając do artykułu - z jego przekazem generalnie się zgadzam, poza jednym elementem. Jako pokazuje przykład Mugabe i Zimbabwe rasizm to nie jest wyłączna domena białych. Lokalna ludność wcale nie składa się wyłącznie z osób "spokojnie skłaniającym głowy w modlitwie". Wydaje mi się nawet, że gdyby przeprowadzić badania na ten temat - to pewnie okazałoby się, że poglądy rasistowskie w Zimbabwe ma dużo większy odsetek ludzi niż gdziekolwiek w Europie, czy też w USA.
Obrzydliwy manipulujący post. Po chuj info o jakimś mordercy? Taki obraz manipulacji lewackiej.
@dildo-vaggins widzę, że w internecie już wszystko jest lewackie i prawackie, może przerwa od internetu dobrze zrobi?
@smierdakow Nawet jak człowiek sobie zablokuje tag polityka to się przedzierają prawakolewaki i lewakoprawaki
Wojna w Rodezji zawszę będzie mi się kojarzyła z jednym. Super krótkimi szortami taktycznymi.
Zaloguj się aby komentować