Macie magazyn energii?
To ustawcie sobie harmonogram tak by oddawać energię do sieci między 20 a 21, nawet 19-22 może być.
Zobaczcie jakie ceny są w południe a jakie wieczorem.
Przy takich różnicach to nawet PV nie potrzeba, tylko magazyn. Ładujesz w południe a oddajesz wieczorem. Przebitka 10x.
Jak by ktoś się zastanawiał skąd te dane, to stąd:
https://raporty.pse.pl/?report=RCE-PLN&state=Funkcjonowanie%20RB,Raporty%20dobowe%20z%20funkcjonowania%20RB,Podstawowe%20wska%C5%BAniki%20cenowe%20i%20kosztowe&type=table
#konstruktorelektrykamator #elektryka #oze #energetyka
@myoniwy a policz mi rozmiar koła zamachowego żeby magazynować 20kWh xD
@Felonious_Gru jeśli nie jebłem się w obliczeniach to koło zamachowe o średnicy 2m, i prędkości obrotowej 3000obr/min, żeby zmagazynować 20kWh musiałoby ważyć,
Uwaga. Werble.
Tru,tu,tu
3000t.
@myoniwy 400000zł sam beton...
Dobra, bardziej się opłaca tesle albo forda f150e
@Felonious_Gru za 400k można postawic jakieś 300kWh magazynu na LiFePO.
Ale 300kWh w godzinę nie wepchasz do sieci bez przyłącza 100kW.
Ja mam 22kW wiec tyle mógłbym pchać. Przez 3h w szczycie cenowym daje ok 60kWh.
Ładujesz magazyn w południe za jakieś 30zł, a oddajesz do sieci energię o wartości 120zł. 90zł na plus. Licząc że nie codziennie są takie ceny to uśredniając 50zł dziennie. Sezon słoneczny z tanią energią to ok 8 miesiecy czyli ca. 250 dni po 50zł, to daje ok 12,5k rocznie możliwości zbicia rachunku. A koszt magazynu 60kWh to ok 80k czyli czas zwrotu ok 6 lat. A pewnie nawet krócej.
Tyle ze 6 lat to 1500 cykli baterii, połowa życia.
@Felonious_Gru a taka sprężynka jak w zegarku może być?
Licząc że nie codziennie są takie ceny
@myoniwy im więcej osób skorzysta tym bardziej zbiją cenę. Tu w zależności od tego kiedy publikowane są te dane, to albo zbierać je pod coraz lepszą statystykę albo skrypcik na raspberce co je pobierze i odpowiednio ustawi harmonogram.
@myoniwy a koszty przesyłu liczyłeś?
@eloyard Przesył jest jak na razie doliczany tylko do poboru.
@myoniwy w dużych instalacjach pewnie lepiej wychodzi, ale w G jak masz drogiego operatora typu enea to musisz dodać 300 zł/MWh za przesył, co istotnie zmniejsza opłacalność.
@myoniwy Troche mijasz sie z rzeczywistoscia. Zeby miec dynamiczne ceny musialbys aneksowac umowy. Poki co wszyscy wytworcy maja ceny zmienne miesiecznie, dziennie lub stale.
@100mph Przecież od 1 lipca można przejść na rozliczenie 15 minutowe.
@myoniwy ok, czyli mowimy o netbillingu :) nowe zasady moga sie ludziom mylic ze zmiana rozliczen w umowach od kwietnia 2022 :) jak bys dobrze pogrzebal w historii cen to w dniach gdy natepowalo nierynkowe redysponowanie jednostek oze w godzinach tegoz redysponowania pojawiaja sie nawet ujemne ceny energii, a co za tym idzie zysk z magazynu bylby jeszcze wiekszy ;) szacowanie stalego zysku w perspektywie kilku lat jest jednak szalenie ryzykowne bo im bardziej oplacalne jest magazynowanie energii tym wiecej magazynow powstanie i tym mniejsza roznica cen bedzie :)
poki co magazynow jest jak na lekarstwo ale mozliwe, ze szybko sie to bedzie zmieniac, choc warunki przylaczeniowe na takie instalacje SN i nN do mnie nie wplywaja
@100mph Widziałem, ceny po -200zl/MWh.
Z jednej strony kusi takie rozwiązanie. Ale z drugiej wciąż jestem na starych warunkach z 80% wirtualnym magazynem.
@myoniwy moc OZE w sieci 110 i nizej ma sie podwoic w ciagu 2 lat, a to oznacza, ze ujemne ceny beda coraz czestsze ;) to spowoduje oplacalnosc magazynow i w efekcie gorki tez stanieja ale to tylko moje gdybanie bo gdyby banki mialyby sie oplacac to weszliby w nie duzi prywatni inwestorzy, a poki co tego nie widac
@myoniwy Dawno o tym trąbię. Powinna być możliwość założenia samego magazynu i przejście na rozliczanie tak jak prosumenci od fotowoltaiki - z tym, że bez fotowoltaiki, sam magazyn. Zakładasz taki magazyn i pobierasz sobie energię jak jest tania, a wykorzystujesz jak potrzebujesz albo sprzedajesz do sieci nadmiar jak jest droga. Do tego jakieś dofinansowanie czy ulga podatkowa i tak samo jak w fotowoltaice - bez wielkich projektów, po prostu zmieniając prawo na takie dające ludziom zarabiać czy oszczędzać - za dwa lata za pieniądze prywatnych inwestorów będziemy mieli dodatkowe 2 GW mocy w magazynach energii.
@GazelkaFarelka Jak nie można bez PV to zakładasz jeden panel 400W i juz masz wszystko czego potrzebują.
Bo falownik hybrydowy i tak potrzebny.
Wystarczy ludziom nie utrudniać, a sami wszystko ogarną.
@myoniwy Nie zawsze masz możliwość, w domu jednorodzinnym normalnie możesz sobie założyć panele (to dziś grosze), bardziej to byłoby rozwiązanie dla tych co paneli nie mogą założyć. Np. w wielorodzinnych szeregowcach, gdzie w 1 segmencie masz 2-3 mieszkania. Znajdziesz miejsce na magazyn w garażu, ale dach już masz wspólny z innymi, poza tym często tam jakieś okna dachowe albo lukarny i nie ma w sumie za bardzo jak.
@GazelkaFarelka trochę na siłę, ale. Możesz mieć "panel mobilny" srut na taczkę do celów podpisania umowy, a później cyk do piwnicy. Nie musisz miec tej generacji cały czas przecież, a nikt nie będzie sprawdzał czy masz
@LaMo.zord No ale po co?
@GazelkaFarelka mozesz panele zamontowac na barierkach balkonu jesli administrator budynku nie widzi przeciwwskazan :) mam kolegow ktorzy tak zrobili, mam takich tez, ktorzy zamontowali PV w kierunku polnocnym :) odchodzi sie juz od montazu na poludnie bo okazuje sie, ze sumarycznie bardziej oplacalne jest generowanie poza szczytem wytwarzania sasiadow ;)
@100mph Ale chodzi o sam montaż w ogóle. Po co kazać ludziom kombinować i utrudniać. Nie można pozwolić być samym magazynierem?
@GazelkaFarelka a czemu mialbys nie byc samym magazynem? skladasz wniosek i dostajesz warunki na magazyn
@100mph No właśnie aktualne prawo na to nie pozwala.
Żeby mieć magazyn i oddawać do sieci, musisz być producentem energii elektrycznej.
Nie możesz być po prostu tylko magazynierem.
EDIT: Mowa o osobach fizycznych, bilansujących sobie rachunek za prąd
@GazelkaFarelka po co to nie wiem:) Trzeba pytać przy korytku:) Ja podaje tylko rozwiązanie. Wiem, że to jest do D, no ale co zrobisz jak nic nie zrobisz:/
@GazelkaFarelka "po prostu zmieniając prawo na takie dające ludziom zarabiać"
Powinna być możliwość założenia samego magazynu i przejście na rozliczanie tak jak prosumenci od fotowoltaiki - z tym, że bez fotowoltaiki, sam magazyn.
@GazelkaFarelka powinna byc ale wtedy bys zarabiał i na co to komu. Kup sobie jeden panel i bzikaj
Przy takich różnicach to nawet PV nie potrzeba, tylko magazyn.
jeszcze się nie zwraca
ale idziemy w tym kierunku
i bardzo dobrze
Ale ogarniacie że sprzedaż po RCE weszła automatycznie ale jak chcecie mieć też zakup po RCE to musicie zmienić taryfę jesli wasz dostawca taką posiada. Inaczej kupujecie po normalnej cenie.
@KUROT "Ale ogarniacie że sprzedaż po RCE weszła automatycznie ale jak chcecie mieć też zakup po RCE to musicie zmienić taryfę"
to potwierdzone info? bo to takie troche kurestwo
@bucz Tak, to było wiadomo od samego początku jak wchodziły nowe zasady dla nowych. Że rozliczanie po cenie "miesięcznej" będzie przejściowe, zanim energetyka nie dostosuje się do możliwości rozliczania tego na podstawie cen godzinowych.
Aczkolwiek przy obecnej cenie maksymalnej 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych, nie opłaca się przechodzić na dynamiczny zakup jeszcze.
@GazelkaFarelka ale przypadkiem teraz dla prosumentow nie mialy wejsc z cena dzienna a nie godzinowa?
@bucz no niestety. Dodatkowo energię kupisz z wirtualnego portfela, ale opłat za dystrycje i abonament z tego nie opłacisz. A no i z nadwyżki nie dostaniesz wszystkiego tylko 20% (albo 30%) jak zmienią przepisy.
To wszystko sprawia, że takie kupowanie jak tanio i sprzedaż jak drogo nie ma zbytnio sensu, bo i tak części opłat za każdy kWh nie unikniesz.
@100mph "Z początkiem lipca 2024 r. prosumenci korzystający z net-billingu przeszli – zgodnie z ustawą o OZE – z rozliczeń według średniej ceny miesięcznej energii (RCEm) na cenę RCE. Po ostatnich zmianach wartość RCE powinna być ustalana w 15-minutowych okresach niezbilansowania według cen z Rynku Dnia Następnego (RDN) na Towarowej Giełdzie Energii."
"Obecnie w praktyce jest to jednak cena godzinowa, ponieważ Towarowa Giełda Energii nie wdrożyła jeszcze dla Rynku Dnia Następnego notowań 15-minutowych."
@drzewiasty Ale ma sens kupowanie jak jest tanio a zużywanie jak jest drogo. Z tego co kiedyś liczyłam, przy obecnych cenach magazynów i ich żywotności (cyklach ładowania), musiałaby być złotówka różnicy zakup/sprzedaż dla ciebie, żeby się opłacało sprzedawać do sieci.
Na ten moment się nie opłaca, bo w taryfie G11 masz dla gospodarstw domowych zamrożoną cenę do maksymalnie 50 groszy za kWh + przesył, a kupować po rynkowej cenie w tanich godzinach, to powiedzmy przeciętnie 20-30 groszy + przesył, tak więc zaoszczędzisz ze 30, przy dobrych wiatrach 40 groszy na kWh.
@GazelkaFarelka No i kolego mijasz się z prawdą. Obowiązuje średnia miesięczna. "Zapomniałeś" wkleić kolejne zdanie, a brzmi ono następująco:
"Aby zwiększyć opłacalność rozliczeń prosumentów w systemie net-billing Minister Klimatu i Środowiska zaproponował w omawianym projekcie ustawy modyfikację ww. przepisów w ustawie OZE, polegającą na możliwości dalszego rozliczania w oparciu o RCEm prosumentów, którzy byli w ten sposób rozliczani przed dniem 1 lipca 2024 r. "
Podsumowując:
"Po 1 lipca 2024 r. prosumenci będą mieli prawo pozostać przy rozliczaniu fotowoltaiki w systemie net-billing w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej. Ale pojawi się też możliwość – poprzez złożenie stosownego oświadczenia sprzedawcy – zmiany sposobu rozliczeń energii z OZE na rozliczenie w oparciu o rynkową cenę energii elektrycznej obowiązującą w okresach rozliczenia niezbilansowania. Aby zachęcić jednak do zmiany systemu rozliczenia, nowe przepisy wprowadzą możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy (tzw. nadpłaty) do 30%."
@100mph To jest propozycja modyfikacji jak na razie.
zbyt pięknie, zbyt łatwe nałapią nowych frajerów i zaraz zmienią.
@adam-bca No właśnie dwa tygodnie temu weszły te przepisy, więc trochę pobędą.
@myoniwy no nie po będą, już pracują nad zmianą.
@myoniwy Wszystko spoko, tylko czy masz pewność że OSD będzie liczył energię wprowadzoną do sieci według tego samego klucza co PSE? Tak zupełnie serio to bym się nie zdziwił gdyby za wprowadzenie naliczali stawki ujemne a za wprowadzenie poza szczytem po 20 gr/kWh.
Jak dzwoniłem do PGE u siebie z pytaniem gdzie mogę poznać aktualne stawki godzinowe po których mogę kupić energię na taryfie godzinowej to mi powiedzieli że nie ma takiej możliwości. I że MOŻE na koniec lata będzie apka, która to wyświetli.
Sama zmiana grafiku w falowniku hybrydowym to nie jest duży problem. Sprowadza się do manewrowania ustawieniem zero eksport / eksport zależnie od czasu. Problem w tym, że najpopularniejsze obecnie falowniki hybrydowe mają interfejsy oparte o dongle solarmana, który jest g* wart. O jakości dokumentacji deye nawet nie będę pisał, bo szkoda strzępić..
Zanosi się na "Powerwall w każdym domu...".
Zaloguj się aby komentować