#komputery #procesory #amd #intel
Do jakiego teamu należysz?
@Klamra nie lubisz w ankiety?
@Hajt Ankiety na hejto to RAK. Sztuczne podbijanie rankingu. Wystarczy zadać pytanie i użytkownicy wypowiadają się w komentach, jak chcą. jednorazowe kliknięcie jest wyrazem oddania głosu, ale z poziomu, nie tylko anonimowości, ale też lenistwa. "Mam zdanie, ale nie chcę mi się go uzasadniać". Podbiję statystykę ludzi, którzy mają takie samo zdanie jak ja. A co z tego wynika? Co wynika z tych ankiet? No nic... (° ͜ʖ °) Albo dyskutujemy, albo zachowujemy się jak słupki i zbiory.
@Klamra tzn niektóre ankiety są spoko, np jak jest pytanie o wykształcenie no to łatwiej zagłosować niż liczyć komentarze, ale takie typu #ankietykredafreda to słabe są
@Klamra nie mówiąc o tym że są ludzie którzy klikają losowo, byle zobaczyć wynik xD
Ja swoją przygodę rozpoczynałem lata świetlne temu z AMD Sempron 2800+, całe potężne 1.6 GHz. Teraz chciałbym zostać posiadaczem AMD RYZEN 7 9800X3D ale cena potężna, więc co najwyżej będzie AMD Ryzen 5 5600 xD
@Hajt W moim pierwszym własnym kompie siedział poczciwy Athlon XP 2000+. Dobry procek łatwo się podkręcało xD
I do tej pory siedzę na AMD, ale teraz mam Ryzena 5 7600X i grzeje się mocno, chyba będę musiał wymienić cooler na coś lepszego.
@Hajt
czy jesteś na mojej Czarnej liście?
-
tak
-
tak
@NatenczasWojski no weź
166 Mhz Cyrix, Amd K6 3d now, Duron,Athlon XP, i teraz jakis 6cio rdzeniowiec ryżen.
@Hajt a procki do jabłka?
Beznadzieja ankieta :/
@Astro ano racja zapomniałem, że jabłka już nie Intel a na swoich ARM
@Astro w zasadzie będąc użytkownikiem jabłka nie masz wyboru procesora, po prostu kupujesz komputer i tyle, bierzesz co dają. Możesz zapłacić więcej lub mniej, ale nie masz żadnej alternatywy jak w przypadku Intela i AMD, nie możesz dowolnie wybierać podzespołów
@ZohanTSW w zasadzie tak. Ale pytanie w ankiecie jest jakiego Procka używasz a nie czy masz wybór :)
@Astro racja
@Hajt Do żadnego, Większość naszej podwórkowej bandy już nie żyje
Działa? Działa, na jakiego drążyć?
Poważnie. Musiałbym posprawdzac...
@Hajt AMD, mimo że jeszcze siedzę na starym Intelu.
Miałem Intel, teraz na próbę mam AMD, jako przeciętny gracz nie widzę różnicy.
AMD kibicuje, używam głównie Intela i NVIDII
AMD miałem tylko Bartona 2500+
@Hajt ARM jeb*ć x86 bo to starocie niewydajne
@0x34 Ale zdajesz sobie sprawę, że topowe procki x86 są wydajniejsze niż topowe ARM ponieważ ich przeznaczenie jest zupełnie inne prawda? Wiem, że teraz jest moda na ARM ale imo to nie licząc Apple to na razie nikomu się to nie udało w praktyce? Wszystkie te nowe laptopy ARM z Windowsem jak na razie są co najwyżej średnie i na pewno źle wycenione, a w desktopach to ARM wgl nie ma racji bytu. Pomijam już wszelkie problemy związane z kompatybilnością.
Może sytuacja się trochę poprawi jak tylko skończy się ta umowa pomiędzy Qualcommem a Microsoftem dająca im praktyczny monopol w tym segmencie, ale na razie to jest bieda.
@Catharsis masz rację w temacie topowych komputerów w rozwiązaniach serwerowych i innych ale w klasie komputerów mobilnych a powoli komputerów stacjonarnych (Mac Studio) ARM mniej się grzeje i działa wydajniej. Sam to sprawdziłem na sobie. Używałem maca z Intelem. Obecnie mam della na i9 i maca na M1 Pro. Programy do modelowania graficznego działają płynniej. Bateria dużej starcza a kod kompilowany na embedded o dziwo na Macu kompiluje się szybciej. Nie wspomnę nawet o czasie pracy na baterii. I co najlepsze Dell był neco droższy od maca a mają podobną konfigurację. Dell ma 2x tyle ramu. Intel miał swoje problemy w 7 i 8 generacji przez co MacBooki ale i delle miały problem z ciepłem. Przesiadłem się na nową rewizję i nie żałuję. Znajomy kupił ostatnio tego maca mini z M4 i jak sam stwierdził nie kupiłby za 3k tak wydajnego komputera na intelu lub AMD. ARM ma swojej architekturze sprytne rozwiązania gdzie instrukcja procesora ma zaimplementowany kod instrukcji warunkowych przyśpieszający pipeline. Nie posiada mikrokodu i może wydajniej agregować dane z magistrali poprzez podzielenie przestrzeni adresowej z dowolnym koprocesorem. W x86 nadal są ograniczenia szerokości szyn gdzie w armie szyna danych może być 512 bitowa i jednolicie współdzielona z rdzeniem graficznym na jednym obszarze pamięci RAM również o dowolnej szerokości bo czemu nie i takie rozwiązanie spotykane jest w macach. W x86 pod mikrokodem również spotykane są usprawnienia ale klienci chcą mieć wymienny dysk i wymienny RAM więc nie ma możliwości przepuszczania i współdzielenia tak pokaźnych ilości danych. Przynajmniej nie z takim niskim poborem energii a to istotne w urządzeniach mobilnych i coraz częściej w urządzeniach stacjonarnych.
@0x34 Mnie interesuje tylko segment desktopowy, czysta moc obliczeniowa, nie zamierzam przemieszczać swojego komputera z miejsca na miejsce. Chciałem sprawdzić czy faktycznie nie da się kupić nic porównywalnego za tą samą cenę do tego maca mini z M4 ale nie potrafię na szybko znaleźć żadnego wiarygodnego porównania go z desktopowymi modelami, ale powątpiewam aby faktycznie tak było.
Jedynie na szybko mogę np porównać wynik z Cinebench 2024. Weźmy na przykład Ryzena 7 7700 czyli desktopowy procesor za ok 1000zł. Wiadomo, wyniki z benchmarków nie oddają tego jak sprzęt będzie się sprawdzał w codziennych zastosowaniach. Ale skoro procesor za 1k PLN ma podobny a nawet lepszy wynik niż procesor z tego maca mini, to na spokojnie złożysz porównywalny jak nie lepszy stacjonarny komputer za cenę 3K PLN, a przy okazji będziesz mieć jeszcze do tego więcej ramu i starczy na np ssd 2tb gdzie w macu mini ma się śmieszną ilość pamięci w tej cenie.
@0x34 co za czasy. Jakbym to przeczytał 10 lat temu to bym się popukał w głowę, gdzie ARM, gdzie x86. Ale w czasach w których i tak w każdej architekturze optymalizuje się zużycie energii rozkładając obliczenia na większą ilość wątków, to czemu nie mieć więcej, ale słabszych.
No kto by się spodziewał że te procki z mobilek zaczną współistnieć na rynku desktopowym (nawet jeśli tylko w Macach póki co). Pokazuje to pewien trend na przyszłość, kiedyś walczyło się o wydajność rdzenia, dzisiaj niekoniecznie bo zużycie energii jest nie mniej ważne niż surowa wydajność.
@Hajt Spoko, ale dodawaj tag #ankieta
Apple M, lubię jak moje instrukcje mają stałą długość
Brak opcji Apple Silicon. Żadne x64, tylko ARM
@Hajt Jako, że korzystam z Linuxa to wybór jest oczywisty, ino AMD.
Ale ogólnie to gdyby nie aktualne problemy Intela z wadami fabrycznymi to tak naprawdę wybór producenta procesora nie ma tutaj większego znaczenia, i spokojnie można tutaj sugerować się tylko stosunkiem ceny do jakości konkretnych serii i modeli. Inna sprawa w wyborze karty graficznej bo tutaj pewna firma jest znana z bycia jednym wielkim problemem na pingwinowym systemie.
Zaloguj się aby komentować