Czy uważacie że instalacja elektryczna miedziana w mieszkaniu to must have kupując je? Znalazłem fajną ofertę mieszkania jednak ma ono instalacje aluminiową. Słabo widzi mi się wymiana na miedzianą bo wiąże się to z remontem generalnym. Co sądzicie?
#mieszkanie #budownictwo #pytanie
TheLikatesy

@Balad ale... ale... jak to chcesz pomalować?

moderacja_sie_nie_myje

@Balad Lepiej popatrz jaki jest stan ten instalacji. Wymiana na miedzianą to nie tylko wymiana dla idei ale pewnie instalacja jest zrobiona byle jak i po taniości jak to przed laty robiono, przekroje przewodów pewnie gówniane i wszystko na dwóch bezpiecznikach, bez różnicówki i uziemienia. Instalacja jednofazowa?

Balad

@moderacja_sie_nie_myje czy jednofazowa to nie wiem. Póki co mieszkanie widziałem tylko na zdjęciach. Cena atrakcyjna, rozkład fajny tylko właśnie ta elektryka jest minusem a przede wszystkim to ile roboty potem jest żeby te nowe kable pochować

moderacja_sie_nie_myje

@Balad Ee, ze zdjęć to się nawet nie ma o co pytać. Na oględziny bierzesz kogoś kumatego żeby zobaczył co trzeba zrobić żeby się dało mieszkać. Może być tak, że będzie trzeba skuwać tynki i posadzki bo jest po parę centymetrów w pionie czy poziomie różnicy na 3 metrach. I do ceny dolicz co najmniej 2 koła za remoncik.

zomers

@Balad jeżeli jest instalacja aluminiowa, to ma zapewne więcej jak 20 lat (obstawiam jest z lat 70tych). Musiałbyś wziąć elektryka, który by Ci ją pomierzył, ale biorąc pod uwagę, że jest to gorszy przewodnik niż miedź, to możesz mieć z nią spore problemy, w szczególności z urządzeniami o dużej mocy.

cebulaZrosolu

@Balad od razu bym wymieniał :D

Half_NEET_Half_Amazing

instant wymiana dla świętego spokoju

myoniwy

@bartek555 Panie @Balad

W dzisiejszych czasach nie ma innej opcji jak wymiana. Tak mówią normy, tak mówi zdrowy rozsądek. Aluminiowych przewodów w domach nie stosuje się od kilkunastu lat, więc ta ma jeszcze więcej. Po 30-40 latach aluminium zapewne już dogorywa. Żadne pomiary nie zagwarantują ci że za 3 lata nie będziesz musiał robić generalki, po pożarze.

Aluminiowa instalacja to zapewne tylko 2 żyły, to już jest nieakceptowalne współcześnie, niby można zrobić zerowanie ale ja bym się tego nie podjął.


Rwij instalację i kładź normalną miedziuchę.

Amhon

@myoniwy a z ciekawości - gdzieś się jeszcze stosuje aluminium? Jakieś instalacje na słupie albo ziemne?

globalbus

@Amhon duże przekroje można, tak od 16mm2. Takie wiszą na słupach.

myoniwy

@Amhon Aluminium teraz spotkasz w dwóch zastosowaniach. Grube kable energetyczne od 16mm2 do tysięcy.

Albo w chińskim tanim sprzęcie, wtedy jest to bardzo często CCA, czyli Copper Coated Aluminium. Wygląda jak miedź, Świeci się jak miedź, magnes nie przyciąga jak miedzi, ale to nie jest miedź, to aluminium.

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@Balad licz się z natychmiastową wymianą jak to kupisz. Jakieś zwykłe światła i telewizory to by opędziła ale jak myślisz podpiąć pod to piekarnik czy jakąś indukcję, a już nie daj borzu trójfazową, to tylko ostrzegę, że dostaniesz akustyczny i wizualny wskaźnik na ścianach gdzie dokładnie te kable lecą

oneoneone

Da się z tym żyć, ale zanim będziesz robić remont zaplanuj sobie wymianę elektryki. Nie jest to duży koszt.

Balad

@oneoneone koszt nawet mnie tak nie martwi tylko to że dochodzi dużo roboty w chowaniu kabli np w podwieszanych sufitach które by trzeba wtedy robić w całym mieszkaniu

nobodys

@Balad na czym jak na czym, ale na instalacji elektrycznej nie ma co oszczędzać.

bucz

@Balad jesli cena atrakcyjna to bym w to poszedl

tylko jesli ma byc kuchenka elektryczna to tam bym dal nowy przewod

Balad

Czyli zbierając opinie ekspertów do kupy - miedź musi być. No nic będzie sobie trzeba wyliczyć czy się to opłaca. Dzięki

Astro

@Balad wymiana od razu. Dużo pracy pracy i planowania ale będziesz z niej korzstal codziennie. I docenisz komfort.

mehdnpl

Plus pamiętaj, że sąsiedzi też mogą mieć alu. A skutki pożaru nie zawsze się kończą na pierwszym mieszkaniu.

AmAd

@Balad No wg mnie instalacja miedziana będzie bezpieczniejsza. Zwłaszcza jeśli chodzi o przeróbki bo aluminium jest zwyczajnie bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście warto pamiętać że jeśli chodzi o zabezpieczenia nad prądowe to w instalacjach miedzianych masz dużo więcej obwodów no np osobne obwody gniazdowe i oświetleniowe na konkretne pokoje. Nie wspominając o wyłączniku rocznicowo prądowym.

Fen

Ja jestem totalnie antyelektryczny i do wymiany żarówki odłączam prąd w całym miesicie ale bardzo polecam Ci zadać to pytanie mojemu przyjacielowi:

https://chatgpt.com/

dez_

@Balad jest jeszcze aspekt którego nikt nie poruszył, taka instalacja zapewne nie przejdzie przeglądu i nie dostaniesz protokołu od elektryka (powinno się co 5 lat ponawiac przegląd instalacji elektrycznej). Brak przeglądu w przypadku pożaru wywołanego zwarciem, co jest dość częstą przyczyną pożarów, doprowadzi do odmowy wypłaty ubezpieczenia. Warto to brać pod uwagę.

K44

@dez_ To prawda, jest jakiś ubezpieczyciel, który nie wymaga, chyba "Uniqa" ale cena ubezpieczenia x2. PZU bez ważnego przeglądu wyplaci 50%

Marchew

@dez_ A dlaczego miałby nie wystawić protokołu? Przecież dopóki instalacja jest sprawna i zgodna z normami które obowiązywały w dniu jej wykonania, przegląd powinien przejść bez problemów.

ZohanTSW

Zwykle takie historie kończą się tak, że nie możesz uruchomić płyty indukcyjnej i mikrofalówki bo ci wyjebie korki. Albo urządzeń w innej konfiguracji.

Marchew

@ZohanTSW Albo stopi się izolacja tych przewodów bo "elektryk" wsadził zabezpieczanie o dwa stopnie za duże.

pigoku

@Balad już ci napisali co nieco. Dodam że często i tak remont instalacji elektrycznej jest potrzebny bo w starych blokach masz gniazdka w miejscach kompletnie z dupy np na środku ściany i jedno w całym pokoju. Potem wszędzie przedłużacze kładziesz bo nie ma gdzie podpiąć lampki przy biurku.

Po drugie czasem da się pociągnąć przewód gdzieś za listwą i nie prujesz ściany.wiec trzeba to obejrzeć i zaplanować co gdzie będzie w mieszkaniu.

Po trzecie bywa że skrzynka jest blisko kuchni i łazienki a to tam musisz pociągnąć głównie instalację. Więc wystarczy wymiana skrzynki, jakiś jeden przewiert przez ścianę, czasem w kuchni można koryto zostawić na ścianie bo będzie zabudowa meblowa i okazuje się koszt niewielki i bez rozpierduchy. Stare przewody można odciąć przy skrzynce i zostawić w ścianie i odpada szpachlowanie bruzd.

Dużo zależy od układu mieszkania.

Marchew

@Balad Niestety ale częstym zjawiskiem jest nie wymienianie starej instalacji podczas remontu. Niesie to sporo ograniczeń.

  1. Gniazdka w miejsach gdzie ich nie trzeba

  2. Brak gniazdek w miejscach gdzie są potrzebne -> konieczność przedłużaczy i innych wynalazków.

  3. Prawdopodobnie 1, może 2 obwody na całe mieszkanie,

  4. Brak możliwości zainstalowania wyłącznika różnicowoprądowego

  5. Czasem nawet bezpieczniki zamiast wyłączników w rozdzielnicy

  6. Brak możliwości instalacji większych urządzeń jak płyta indukcyjna

  7. Czasem brak możliwości użytkowania JEDNOCZEŚNIE kilku urządzeń np. piekarnik + czajnik elektryczny (tak, zdarza się), ale co gorsza aby temu zapobiec wymieniane jest zabezpieczenie na "większe" aby nie wyrzucało przez co przewody bardzo się rozgrzewają co może doprowadzić do "spłynięcia" izolacji.


Oczywiście to czarny scenariusz, bo może ktoś to kiedyś zrobił z głową, a użytkowanie tego staruszka będzie bezpieczne i satysfakcjonujące.

Marchew

@Balad ps. Przy odrobinie pecha w/w niedogodności spotkasz też na nowej instalacji jeśli ktoś to zrobił bezmózgo : )

Meverth

@Balad tak, aluminium po pewnym czasie parcieje i jest po prostu kruche. Miałem takie w bloku z '70 i wymieniłem na miedź.

Zaloguj się aby komentować