Zdjęcie w tle
TenebrosuS

TenebrosuS

Fenomen
  • 361wpisy
  • 750komentarzy
SAAB poinformował o podpisaniu z Agencją Uzbrojenia umowy na zaprojektowanie, produkcję i wsparcie dwóch okrętów rozpoznania elektronicznego(SIGINT).
Umowa ma opiewać na około 620 mln euro i mają być dostarczone do 2027 roku. Zamówienie ma być podpisane przez SAAB przed końcem roku. Będą budowane w polskiej stoczni Remontowa Shipbuilding SA.
Postępowanie w ramach projektu DELFIN było przeciągane od wielu lat i dobrze, że ostatecznie się na coś zdecydowano.
Na zdjęciu nowy okręt Aretmis wyprodukowany na Szwecji, nasz pewnie będzie podobny. Szkoda tylko, że o zamówieniu dowiadujemy się znowu od producenta a nie z AU
a974b202-e39e-4603-a519-9f15c8a90225
Kurzciel

@Rozpierpapierduchacz kadłub tego Szwedzkiego okrętu chyba w Polsce był budowany?

Rozpierpapierduchacz

@Kurzciel Nie wiem od jakiego etapu były prowadzone prace u nas, wydaje mi się, że od początku. Na 200% ciągnięcie kabli, spawania, ocieplenie i inne prace monterskie. A potem odszedłem z roboty, więc co było wcześniej i później tego ci nie powiem

TenebrosuS

@Rozpierpapierduchacz @Kurzciel tak były budowane w Polsce, ale w międzyczasie stocznia upadła prawie i były kończone w Szwecji.

Zaloguj się aby komentować

Polska zgodziła się na zmianę formuły umowy pozyskania używanych C-130H od USA. Stany Zjednoczone zaproponowały zmianę umowy z Excess Defense Articles na Ramp to Ramp dla 3 pozostałych do dostarczenia Herculesów.
Różnica jest taka, że w procedurze EDA maszyny są rozkonserwowywane ze stanu magazynowego na pustyni i muszą przejść procedury przeglądowe przywracające do służby. Za te procedury płacimy my jako odbiorcy i to wszystko trwa około dwóch lat zanim maszyna trafi do pilotów w jednostkach. W procedurze R2R dostaniemy przygotowane już do służby maszyny, które będą wymagały tylko wymiany łączności na naszą. Mają to też być maszyny kilka lat młodsze niż pierwotnie pozyskane i w nieco zmodernizowanej wersji.
W praktyce może okazać się, że pozostałe 3 transportowce wejdą u nas do służby zanim pierwsze dwa przejdą niezbędne przeglądy, które zaplanowano do końca przyszłego roku.
25f95afd-6b73-4b6d-9919-43a5bbbdcd0c
Mikry_Mike

@TenebrosuS nieźle, w wieku 36 lat pójdę na wojnę. W końcu na coś się przydam

TenebrosuS

@Mikry_Mike śmiechy hihy, ale na wykopie piszą, że powołują przeniesionych do rezerwy pasywnej tylko po komisji wojskowej na ćwiczenia na miesiąc, czyli pewnie na podstawowe szkolenie. Więc jest szansa, że się załapiemy chociaż na używanie broni i kopanie okopu przed wojną

Mikry_Mike

@TenebrosuS ale nie rozumiem zaskoczenia. Nigdzie w ustawie nie napisano, że rezerwa pasywna będzie leżeć do góry brzuchem. Po prawdzie, to jeśli ktoś chce coś osiągnąć w woju, to lepiej starym zwyczajem się nie wychylać i zostać w biernej rezerwie, bo aktywna to cyrograf, TSW to też ciupa na trzy lata.

Co im kurwa da ten miesiąc? Jak większość żołnierzy nie umie strzelać, nie zna zielonej taktyki, to z kim miałbym walczyć u boku? Niech mi kurwa dadzą w razie W kaprala od razu.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Polscy czołgiści oddali pierwsze strzały z Abramsów
https://youtu.be/xpgg-qXwUqg
Bodzias1844

@TenebrosuS kumpel mi opowiadał jak dostali borsuka na "testy". Cyrk. Żaden żołnierz nim nie jeździł tylko konstruktorzy xD

znany_i_lubiany

@Bodzias1844 nie chcieli powtórki z klasyka "kto kierowcą był" ?

Zaloguj się aby komentować

Ponad tydzień temu pisałem o przymiarkach OSU-35K na Mewie, a wczoraj wyszła ona na testy tego uzbrojenia na morzu. W ciągu kilku dni działo zostanie przeniesione na Albatrosa w ramach testów wymienności. Będzie można je najpewniej też zobaczyć 28 listopada podczas podniesienia polskiej bandery na Albatrosie.
Czym jest OSU-35K można przeczytać we wcześniejszym wpisie: https://www.hejto.pl/wpis/osu-35k-z-przymiarkami-na-mewie
fot. Jarosław Ciślak
9dbf66d1-250d-4dfa-ba79-553cc9cd4ec4
07edeadf-81a3-4399-a5f9-105361d7784f
e12c4d97-e891-4a09-a77b-2768eee2fd01

Zaloguj się aby komentować

Gorąco polecam prawie 2 godzinną rozmowę z chorążym Marcinem Chrabąszczem z 10BKPanc, instruktorem szkolenia załóg w Ośrodku Szkolenia Leopard. Wcześniej służył na PT-91 i można się tonę ciekawych rzeczy dowiedzieć o różnicach cywilizacyjnych między czołgami. Dawno nie widziałem tak bogatego w informacje materiału.
https://www.youtube.com/watch?v=GSZIIDJTims

Zaloguj się aby komentować

Taki przeciek dzisiaj poszedł, który Wolski wrzucił na tweetera, co by było świetną wiadomością. A Piotr Zbies dzisiaj leakował, że podobno się mocno Koreańczycy zastanawiają nad ZSSW-30 jeśli będą używać u siebie AS21. Co się pewnie stanie, bo K21 to nie jest najlepsza konstrukcja, a AS21 to generalnie lekko przerobione podwozie K9.
b152a986-fc6d-4599-8e23-68e7e073a4ac
5tgbnhy6

@Utylizejszyn pora puścić sobie jakiś kejpopik

Zaloguj się aby komentować

@hejto mam małe cztery quol wnioski formalne, żeby się przyjemniej używało
  1. Żeby dzwonek od powiadomień zmieniał kolor na jakiś bardziej oczojebny, gdy są nowe powiadomienia. Teraz te cyferki są tak mikroskopijne, że ciężko je w ogóle dostrzec
  2. Żeby nieodczytane powiadomienia przeskakiwały na górę i miały wyróżniające się tło, tę kropkę też trudno dostrzec.
  3. Żeby wejście przez jedno powiadomienie kasowało wszystkie pozostałe z danego wątku
  4. Żeby można było rozwinąć całą treść artykułu prosto z feeda bez konieczności wchodzenia do środka.
1 i 2 w części dotyczącej kolorów powinny zająć parę minut, a już znacznie by podniosły wygodę używania portalu. Reszta to więcej roboty na to do list. Pozdrawiam cieplutko
Rozpierpapierduchacz

@TenebrosuS 3 nie koniecznie, ale 1,2,4 jak najbardziej


Jeszcze jakby rangi miały tło tak jak kiedyś, bo teraz gówno widać. Ogólnie to jest jedyna negatywna część updateu, bo wszystkie te małe kropki, cyferki i inne pierdółki to widać cały chuj 🫤

Zaloguj się aby komentować

Nadbużański Oddział Straży Granicznej poinformował o zakupie zestawu dronów klasy mini FlyEye od WB Group za 4.4 mln złotych.
Drony FlyEye to rozwiązanie, które szeroko używane jest przez polskie wojsko. Doskonale sprawdziły się przy patrolowaniu granicy przez WOT w ubiegłym roku podczas kryzysu migracyjnego. Obecnie sprawdzają się na Ukrainie, skąd dochodzą wobec nich same pozytywne głosy. Drony te, jako że są tego samego producenta co system TOPAZ doskonale współpracują tam z przekazywaną przez nas artylerią m.in. dywizjonami Krabów.
FlyEye może wykonywać lot przez 2-4h i może być sterowany przez operatora lub latać po wcześniej zaprogramowanej trasie. Startuje przez wyrzut z ręki, nie potrzebuje więc dodatkowego sprzętu do startu ani lotniska. To mini w dronach jest dość zwodnicze, bo FlyEye ma prawie 3,8 metra rozpiętości skrzydeł i 1,8 metra długości
Typowo w skład zestawu wchodzą 4 samoloty, stacja kontroli i sensory.
a63a4538-1d8c-4986-836e-247c8ab3445b

Zaloguj się aby komentować

W ramach ćwiczeń  Project Convergence 22 koncern Northrop Grumman wraz z US Army testował integrację IBCS z różnymi podsystemami istniejącymi w siłach zbrojnych USA w ramach koncepcji Joint All Domain Command and Control .
Demonstrowano m.in. integrację z systemem zarządzania artylerią AFATDS, radarami marines MELPS, systemem zarządzania obroną powietrzną CEC US Navy oraz systemem dowodzenia przestrzenią powietrzną AC2 US Air Force.
Ze znacznie dla nas istotniejszych rzeczy, to testowano połączenie kierowania ogniem pocisków PAC-3 bez użycia elementów radaru systemu Patriot. Do tej pory nawet jeśli dane o celu przez IBCS przekazywał inny radar to kierowanie samym pociskiem odbywało się przy użyciu wyposażenia radaru Patriot.
Jest to o tyle istotne, że pozwoli to potencjalnie całkowicie rozczłonkować baterie systemu Patriot na pojedyncze wyrzutnie, które będą mogły działać w znacznym oddaleniu od siebie niezależnie od połączenia z natywnym radarem systemu tak długo, jak długo będą miały połączenie przez uplink i jakiś radar będzie mógł je naprowadzać na cele balistyczne. Czemu to takie ważne? Bo pociski PAC-3 MSE przeznaczone są przede wszystkim do zwalczania rakiet balistycznych i dla takich celów mają zasięg około 30km, pozwoli to więc pokryć znacznie większy obszar.
Pierwsza bateria Patriot z IBCS w ramach programu Wisła przechodzi właśnie integrację i testy w Polsce. Wstępną gotowość operacyjną powinna osiągnąć na przełomie 2023 i 2024 roku.
edbaab65-ddc3-4f53-b415-aecc31014c5e
TenebrosuS

@kamyk1984 nie no, czasem mają cywilne GPS

Zaloguj się aby komentować

Frasad

@TenebrosuS I jaki to ma sens skoro i tak kupią koreańskie, zamiast rozwijać Kraba to kupią koreańskie.

starebabyjebacpradem

@Frasad w jakiś sposób na elektrownię jądrową muszą koreancow zachęcić

metsys_lodreip

@Frasad miejmy nadzieję, że im się poprawi myślenie

Zaloguj się aby komentować

Dla tych co nie wiedzą, 40 km obok tej miejscowości jest posterunek radarowy z radarem o zasięgu ~500km. Doskonale wiemy co i skąd przyleciało.
138744ac-6119-4cf6-9044-021d9218d46a
TenebrosuS

@Pan_Wiesio my w sensie rząd wie

@regisek to odpowiedz na pewne spekulacje, ze nic nie wiemy itd

Zaloguj się aby komentować

Ottokar-Brzoza w wersji improwizowanej gdzieś na Ukrainie. Na filmiku widzimy odpalenie pocisków przeciwpancernych Brimstone z ciężarówki.
Pociski Brimstone pierwotnie były zaplanowane dla lotnictwa. Odpalane z ziemi posiadają zasięg ponad 10km i naprowadzane są radarem umieszczonym w pocisku. Mogą działać w trybie odpal i zapomnij lub cel może być akceptowany przez operatora pocisku.
W Polsce prowadzony jest program niszczycieli czołgów Ottokar-Brzoza, którego efektorem będzie pocisk Brimstone i posadowiony będzie na Waranie 4x4. Prototypowe wozy powinny pojawić się pod koniec przyszłego roku, a pierwsza bateria ma mieć wstępną gotowość bojową najpóźniej do 2025 roku.
https://streamable.com/o7793a
metsys_lodreip

@TenebrosuS Na MSPO w 2019 koś w temacie trochę fantazja poniosła

e9d2b03f-decd-40f6-949a-dead19a3e0c8
18209a31-012d-4863-828c-1717bfca5136
TenebrosuS

@metsys_lodreip bo pierwotnie wojsko chciało na gąsienicach/kto, ale na szczęście ktoś im to z głowy wybił.

metsys_lodreip

@TenebrosuS Wiem, wiem. Mi chodzi raczej o jednostkę ognia na obu nośnikach wtedy zaprezentowanych. Tak z tego, co pamiętam jeszcze oparta na Rośku przewijała się wizualizacja, ale tam też dwanaście pocisków było widocznych

Zaloguj się aby komentować

Do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy trafił pierwszy F-16 Sił Powietrznych USA na Service Life Extension Program, czyli procedurę przedłużenia resursów. Procedura taka poza pełnym przeglądem najmniejszej śrubki obejmuje również wprowadzenie pewnych zmian strukturalnych do maszyny.
Jest to realizacja zawartej wcześniej umowy z AAR Government Services INC na serwis maszyn Sił Powietrznych USA służących na terenie Europy. Umowa z WZL-2 została zawarta na 5 lat z możliwością przedłużenia jej na kolejne 5 lat do 2032 roku. Kolejne dwa myśliwce do procedury SLEP powinny trafić jeszcze w tym roku.
c38b1989-4c57-4e98-9238-a08c1e40e89b
RACO

ja myslalem ze kompletny serwis bedzie mój kumpel na krzesinach robil

TenebrosuS

@RACO serwis bieżącego utrzymania i serwis fabryczny to dwie różne procedury

RACO

@TenebrosuS rzeczywiście, choć myślałem że wykonają ją w jednej z baz w których stacjonują.

Zaloguj się aby komentować