Zdjęcie w tle

Społeczność

Piwowarstwo domowe

12
Będzie dłuższy wpis nt domowego piwa.
Dawno, dawno temu, w okolicach roku 2013 zacząłem warzyć piwo w warunkach domowych. Ot, kumpel mnie zaciekawił, a do tego czasu nienawidziłem piwa. W 2017 przeprowadziłem się nach Warszau razem ze sprzętem, a że piwnica przynależna do mieszkania była duża, to trochę tego piwka się tam uwarzyło. Obstawiam że epizod warszawski to ponad 300 warek po 22 litry średnio. Ostatnią warkę popełniłem gdzieś na początku 2020 roku, bo od września już byłem przeprowadzony do Pruszkowa.
Teraz do sedna:
podczas sprzątania piwnicy wśród nalewek znalazłem butelkę z przezroczystym płynem i bardzo znajomym osadem. Pierwsza myśl to zagubiona buteleczka z moim piwkiem. Zabrałem do domu, postawiłem w kącie i zapomniałem.
Aż do dzisiaj.
Przed dzisiejszym treningiem wstawiłem do lodówki i oto nastąpiło otwarcie.
Ladies and Gentleman oto Polish Ale mojego autorstwa.
Zasyp najprawdopodobniej na 12 Blg zawartości cukru. Marynka na goryczkę i Lubelski na aromat. Mocno słodowe, wysładzane w temperaturze ok. 52 stopni (tak lubiłem). Aktualnie czuć goryczkę i zero aromatu. Alfa kwasy zawarte w chmielach aromatycznych utleniają się po 4-6 m-cach. Tutaj mamy piwo 4 letnie.
Taka niespodzianka, jaram się ( ͡o ͜ʖ ͡o)
#piwowarstwo #piwodomowe #piwo #chwalesie
b93a912b-3463-4061-b814-b2f89fb0c79a
7242d95d-96a4-44ff-b2c9-01760eae9840
0908e32a-7c0e-4275-88cf-d5665e631722
AndrzejZupa

Pisz co z tego wyszło!

Yes_Man

@AndrzejZupa samo gęste! Ten gatunek warzyłem na ok. 5,2-5,5%. Subiektywnie miało ok. 6%, super goryczka i słodowy smak. Delektowałem się tym kuflem dobre 40 minut. Może po nowym roku wrócę do okazjonalnego warzenia, ale z gotowego słodu z puchy

rakokuc

@Yes_Man wysycone jak Kopyr na festiwalu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ipoqi

Z dwa tygodnie temu znalazłem w piwnicy butelkę ale'a na amora preta, walorów smakowych nie było ale dało się wypić.

Zaloguj się aby komentować

Takie wykopalisko podczas sprzątania piwnicy. Kveik czyli drożdże do Norwegian Farmhouse Ale. Na tej porcji uwarzyłem jakieś 800-900 litrów piwa. Ach, łezka w oku się kręci
#piwo #piwowarstwo #domowepiwo
5dce9405-f183-4569-9273-302c0a3e9666
Navane

@Yes_Man nie lubię kveikow, dziwne są. Teraz szykuję się na warze ie double AIPA

Yes_Man

@Navane kveik można dopasować do siebie, ale fakt, nie każdemu ten posmak drożdżowy może podejść

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Witam
Czeka mnie butelkowanie. Zawsze do czyszczenia butelek używałem oxi, ale zauważyłem, że mi się skończyło. Czy mogę w zamian użyć vanish oxi action, czy mam czekać do jutra i lecieć do sklepu?
SuperSzturmowiec

@Harpersy już to pisałeś przed chwilą

Harpersy

@SuperSzturmowiec w dwóch roznych grupach to wrzuciłem o browarnictwie, nie wszyscy należą do każdej z nich

Nemrod

@Harpersy OXI to jest nadwęglan sodu. To nie jest odpowiednik wybielaczy używanych przy praniu. Możesz użyć czystego wybielacza chlorowego (jeśli taki znajdziesz), ale po takim syfie trzeba płukać butelki (po krecie, czyli wodorotlenku sodu również). Bez chemii? Jeśli zostało niewiele butelek, to wrzuć je do piekarnika 150 na 20 minut (tylko nie próbuj ich potem studzić wodą).

[dobra, rozumiem, że całe butelkowanie jest do zrobienia - kup nadwęglan, nie wygłupiaj się]

Harpersy

@Nemrod dzięki za pomysł. Kiedyś używałem poprostu oxi z brytyjskiej sieci sklepów Wilko, który był poprostu odplamiaczem i sprawdził się bardzo dobrze, stąd moje pytanie

Nemrod

@Harpersy O kurde, myślałem, że mówisz o OXI ze sklepów piwowarskich, bo tak nazywają nadwęglan, żeby było drożej. Nie mam pojęcia co tam jest w składzie, przy odrobinie szczęścia może był w miarę czysty nadwęglan.

Harpersy

Ok, dzięki wam, poczekam do jutra i polecę do sklepu

Zaloguj się aby komentować

Cała warka bitera w kanał,miałem syf między uszczelką a kranem i doszło do potężnego zakażenia.
Musiałem umyć wszystkie zbiorniki oraz krany i uszczelki.
Wam też radzę umyć wszystko dokładnie chociaż raz ma jakiś czas żeby nie było akuku.
P.s Warzę piwo około 3 lata i to trzecia taka sytuacja,ostanio zastanawiam czy nie zrezygnować z zbiorników z kranami bo ryzyko zakażenia jest za duże
Teraz będę rozlewał APA z własnego przepisu jak będzie wszystko ok to za około tydzień dodam zdjęcie.
#piwo #domowepiwo #homebrew #piwowarstwo
Nemrod

@Kaktus12 Masz jakieś specjalne wagi do tego ważenia?

A tak poważnie: gratuluję cierpliwości do zakażeń. U mnie po pierwszym zakażeniu wszystkie wiadra z kranikami dostały bana na fermentację - służą teraz wyłącznie do filtracji lub rozlewu.

https://youtu.be/jZ1Z5hBgzSk

Kaktus12

@Nemrod teraz zauważyłem literówkę xd

Nemrod

@Kaktus12 Ta, literówkę. Ale spokojnie, zalinkowany polski Eminem pomoże ich uniknąć do końca życia.

wonsz

@Kaktus12 krany i rurki to ja chyba po pierwszym roku już pożegnałem - wystarczy wieko rozszczelnić/niedocisnąć i robi robotę.

Zaloguj się aby komentować

Czy jeżeli trzymam pirosiarczan potasu w butelce (no zwykły psikacz aby łatwiej było dezynfekować), to czy on po jakimś czasie traci swoje właściwości ? Domyślam się, że tak tylko po jakim ?
wonsz

@Arturtido co do zasady piro rozrabiamy tyle ile potrzeba a nie na zaś, druga sprawa że tanie na tyle że lepiej wylać i użyć świeżego. A tak najlepiej to zostawić siarkę i chlor i pójść w fosfor - starsan twoim przyjacielem.

Arturtido

@wonsz a powiedz mi jak jest z przewożeniem np. 2-3 tygodniowego piwa, będę się przeprowadzał, czy transport może coś zaszkodzić ?

wonsz

@Arturtido jedyne czego możesz się obawiać to że się ew. osady których nie chcesz mieć w kuflu poderwą z dna butelek i trzeba będzie poczekać kilka dni aż znowu opadną.

Zaloguj się aby komentować

Witam, chciałbym zacząć robić własne piwo. Czy ma ktoś z was może do polecenia jakąś godną stronę z instrukcją dobrego piwka i co należy kupić ? Wcześniej robiłem bardzo dużo bimbru, więc coś tam o fermentacji wiem.