Zdjęcie w tle
Budownictwo

Społeczność

Budownictwo

99

Domy małe i duże, bloki i szeregowce. Budowy, wyburzenia, remonty, instalacje.

Cześć,
W jaki sposób w budownictwie wielorodzinnym (deweloperka) realizuje się system wentylacji mieszkań?
To co widzę: nawiewniki (okienne czy ścienne), oraz kilka kratek wentylacyjnych w mieszkaniu.
A co dalej?
Ile pięter zazwyczaj obejmuje dany pion wentylacyjny?
Na dachu jakie urządzenia? Regulatory pasywne czy aktywne (różnicowo-ciśnieniowe)?
Ruch powietrza odbywa się grawitacyjnie czy mechanicznie (wentylator)?
I jeśli jest wentylator, jak sprawdzić czy on pracuje bez dostępu z dachu? Bo nie wiem czy można odróżnić ciąg generowany przez wentylator od tego który wystąpi naturalnie grawitacyjnie w przypadku awarii wentylatora.
Jeśli ktoś z branży, prosiłbym o krótki opis jak się to realizuje i dlaczego zazwyczaj nie działa ( ͡º ͜ʖ͡º)
Na serwisie ze strony dewelopera oraz zarządcy nie mam co się opierać. Przy absolutnie zerowym ciągi (kartka papieru się nie trzyma otworu wentylacyjnego) pomiarowiec stwierdził że działa, trochę go zbeształem, przyznał że nie działa. A w protokole do zarządcy była informacja że brak uwag (ʘ‿ʘ).
#budownictwo #branzasanitarna #wentylacja #hvac #inzynieria

Zaloguj się aby komentować

#budowadomu
Heh, ekipa budowlana z kierownikiem zrobiła cacy kwadracik. #stepujacybudowlaniec, w Tobie nadzieja dla tych ludzi, jakoś to by jeszcze zategowali.
Te grupki na facebooku to złoto i dobry materiał na studium przypadku.
aecd0513-92bc-4094-93e4-eb416d405545
9724db2a-c038-4597-9490-d74a15b0e7a6

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Hejto, czy ktoś z Was ma przydomową oczyszczalnię ścieków? Jakie są plusy i minusy? Jakich szamponów używacie, mydeł, czym pierzecie, jak często, czym sprzątacie, co z montażem solankowej stacji uzdatniania wody?
#przydomowaoczyszczalniasciekow

Zaloguj się aby komentować

Opy, niedługo jak dobrze pójdzie, będę przybierał się do budowy domu, więc zacząłem szukać wiedzy od totalnie podstawowego poziomu. Większość stron w necie z clickbaitowymi artykułami nadaje się co najwyżej do nieodwiedzenia ich. Zacząłem szukać książek, ale opinie też takie średnie, że raczej po łebkach wiedza przekazywana w dosyć wąskich obszarach.
Stąd pomysł na stworzenie jakiegoś spisu / konspektu wszystkich możliwych zagadnień od przygotowania działki, przez przegląd technologii budowy, wentylacji, ogrzewania, instalacji, etc. aż po wykończenie. Wtedy można by sobie szukać bardziej szczegółowych informacji na konkretny temat.
Znacie jakieś materiały, które pomogły by przygotować taką listę?
#budujzhejto #budownictwo #budowadomu #stepujacybudowlaniec
Torgerd

@heszke_w_meszke uważaj na internetowych znawców którzy używają chłopskiego rozumu np Holibud. Niby można obejrzeć jego filmiki bo informacje które przekazuje są prawdziwe ale już wnioski jakie wyciąga są kompletnie nieprawidłowe lub stronnicze. Wszystko zależy czy będziesz budować samemu czy brać ekipę.

ErroL

@heszke_w_meszke Czym większa świadomość tym mniej błędów. Wydatek jeden z największych w życiu to lepiej się dobrze wczytać w temat. Zwróci się stokrotnie.


Pierwsza rzecz to działka, projekt, usadowienie domu względem stron świata. To naprawdę trzeba dobrze przemyśleć.


Dużo ludzi wydaje bardzo dużo w pierwszym etapie budowy ale prawdziwe koszty są dopiero przy wykończeniu.

Zaskakują ceny kostki, ogrodzenia, bramy, ogrodu, tarasu.

Kuchnie, łazienki.

Centralne ogrzewanie.

Podłogi, schody, drzwi, brama garażowa, pompa ciepła itd.

ErroL

@Fen ogólnie da się ogarnąć wszystko. Bo każdy etap jest krok po kroku i dodatkowo mnie dokształcalem się na bieżąco.

Oczywiście mówimy o wiedzy a nie stawianiu domu samemu przez 5 lub 10 lat.

Zaloguj się aby komentować

Ostatnio w jednym z postów @StepujacyBudowlaniec myślałem o własnej nitce postów dotyczących samodzielnego(w większości) remontu mieszkania w wielkiej płycie.
Słowem wstępu:
W kwietniu zeszłego roku kupiłem mieszkanie w wielkiej płycie o powierzchni 64.44m. Stan mieszkania jest w porządku, mogłem od razu się przeprowadzić i mieszkać, zostało dużo mebli typu wersalki, stoły, krzesła, kuchnia, łazienka z których korzystam do teraz, w osobnym poście wrzucę zdjęcia jak wyglądało mieszkanie w czasie kupna.
Dopiero teraz po ogarnięciu spraw prywatnych zabieram się za remont. Plan jest taki, żeby robić każde pomieszczenie jedno po drugim, a na końcu salono-przedpokojo-kuchnię, która jest największym pomieszczeniem.
Z prac które planuję w każdym to nowe podłogi, prostowanie ścian(mega krzywe, nigdzie kąta nie trzymają xD), pomalowanie ścian, sufitu i umeblowanie na swój własny styl. Większość będę robił sam konsultując rzeczy z wujkiem który zajmuje się tym zawodowo od kilkunastu lat. Do największego pomieszczenia raczej wezmę ekipę, aby zgrać ze sobą zrobienie podłóg i ścian oraz planowaną dostawę nowych mebli kuchennych.
Dzisiaj w ruch poszły pierwsze prace, zerwałem panele w jednym pokoju, a pod spodem niespodzianka, kwadraty które materiałowo przypominają linoleum, wcześniej w tym pomieszczeniu była kuchnia, więc ma to sens. Łatwo się je zrywa, a pod spodem jest równy i płaski beton, okraszony tylko resztkami kleju.
Jutro będę rozmawiać z wujkiem który zjadł zęby na wykończeniówce i doradzi mi jak wyprostować ściany i jak przygotować podłogi. Podłoże wydaje się dosyć równe, więc możliwe że obędzie się bez wylewki i od razu będę mógł kłaść podkłady akustyczne i podłogę.
Póki co największą zagwozdką dla mnie jest wyprostowanie ścian, nigdzie nie ma kąta 90*, ściany są krzywe nie tylko w kątach, ale również na samej powierzchni, ktoś dołów narobił. Karton gips odpada, bo jest to mały pokój i będę miał ubytki na metrażu #pdk Może ktoś z was wie w jaki sposób mam je wyprostować, skąd wziąć punkt odniesienia żeby wiedzieć, że będą proste?
Wpisy będę dodawać w miarę postępu prac, ale raczej nie oczekujcie częstych aktualizacji. Postaram się odpowiadać na pytania w miarę regularnie, choć nie zawsze mam na to czas i chęci. #budownictwo #remontujzhejto #remont #remonty
ac914418-c0b7-4fd6-a68a-09c40551a26c
998bffa2-9700-4788-b8fa-c46a729cbd6e
Viapunk

Tak jeszcze informacyjnie, to planuję położyć lite drewniane deski, przez długi czas myślałem nad deskami dębowymi lub jesionowymi, najlepiej w ciemniejszym kolorze. Ostatnio kupując parę szpargałów do kuchni z drewnem bambusowym zadałem sobie pytanie, czy w ogóle bambusa można położyć na podłogę.


Okazuje się że można, co za cudowna informacja! Uwielbiam wygląd drewna bambusowego, ma swój oryginalny wygląd i wzory, a do tego jest ekologiczny i tańszy od desek dębowych/jesionowych. Teraz już wiem, że na 100% położę w mieszkaniu podłogi bambusowe.

Viapunk

@tellet akurat łazienki i wc nie będę robić, one są w dobrym stanie, podobają mi się i nie wymagają remontu. Jedyne co planuję, to zamianę kabiny prysznicowej na wannę.

Wszelkie media typu instalacja elektryczna, wodna, kanalizacyjna również nie będą ruszane, bo są dobrze zrobione i nie mam do nich zastrzeżeń.


Nie znam się na tym, ale według mnie rozmieszczenie gniazdek jest bardzo sensowne i nie przeszkadza mi ich rozstaw, problemów z przeciążeniem instalacji również nie miałem. Blok był budowany w 1990, więc nie jest to aż tak stare budownictwo.

Mowi

@Viapunk przy braku kątów, jak nie zmieniasz drzwi, to pierwszą linnię puść sobie od futryny, a potem do tego dorabiasz kąty 90*. Na końcy sprawdź, czy ma to "ręce i nogi", tzn. czy nie wychodzi Ci, że musisz gdzie dołożyć 10cm tynku. Możesz też zacząć od linni okna np.

Zaloguj się aby komentować

Ceny materiałów budowlanych w I 2023 r. wzrosły średnio o 17%, w stosunku do I 2022 r. (Źródło: Grupa PSB).
#nieruchomosci #budownictwo #inflacja #ekonomia #gospodarka
cafb3fc9-d858-43de-8d38-57da515493a2
ApexPredator

@3lfka Dla Ciebie może jest niższa. Ja mogę sobie poczekać.

Lanzarot3

@ApexPredator ja tylko biorę pod uwagę to co musiałoby się stać żeby w najbliższym czasie ceny były niższe niż chociażby teraz. Polecam sprawdzić jak działa dynamika cen rdr.

Tu masz bardziej szczegółowo rozpisane:

88e3aee5-0f78-472d-affa-d8c659b1818b
NoMercy

@Lanzarot3 @ApexPredator to też zależy od punktu obserwacji, ja obserwując ceny od września widzę że spadły, choć wiem że cena jest dużo wyższa niż 12 miesięcy wcześniej. Ja mając kupować materiały budowlane czekam

Zaloguj się aby komentować

Jeśli jestem wyłączonym właścicielem drogi prywatnej to budując dom nie muszę się od niej odsuwać 4 metrów, co nie? Mogę np 2 albo 1.5 co nie?
#budujzhejto #remontujzhejto #budowadomu
dez_

@robertx ale mówimy o domu czy o garażu lub innym budynku gospodarczym?

robertx

@dez_ Zgodziłem się na budynek gospodarczy, a dokładniej magazyn. Sam chcę postawić dom jednorodzinny. Ewentualnie jakoś inaczej działkę podzielę, żeby z dwóch stron była ślepa ulica dojazdowa, żeby swój projekt zmieścić xD

robertx

@dez_ Myślałem, myślałem i wymyśliłem. Chuj im wszystkim w dupę, nie będę robił żadnej drogi - po co se problemy robić. Podpiszę sam sobie służebność przechodu/przejazdu na fragmencie działki i wyjebane

Zaloguj się aby komentować

Dzisiaj otrzymałem rozliczenie prądu z Plusa. Jestem prosumentem, moim OSD jest Energa (dlatego rozliczenia dostaje rzadko; problemy z komunikacją pomiędzy Plusem i OSD), mam zainstalowane 9,86kWp na połaciach wschód - zachód.
Dom (164m2) jest ogrzewany pompą ciepła powietrze - woda, rekuperacja, podłogówka, generalnie wszystko na prąd.
Panele wyprodukowały energii wystarczająco na to, że za okres 01.04 - 31.12.2022, zapłacić muszę 347PLN opłat handlowych i przesyłowych (zwał jak zwał), a energii zmagazynowanej mam wystarczająco na styczeń i prawie cały luty 2023.
Założenie PC w połączeniu z PV to najlepsze rozwiązanie jakie mogłem wybrać w dostępnych warunkach, chociaż nie wiem, czy z gazem nie wchodziłoby gorzej, gdyby ten był dostępny.
#dom #fotowoltaika #budowadomu #budujzhejto #oze #prad
Hejto_nie_dziala

@GazelkaFarelka w zimę mogę się przełączyć na sieć przecież, chodzi o to żeby tanio zmontować coś nawet na ziemi, myślałem czy używanych nie kupić plus falownika ale boli cena cały czas

@jarezz dzięki, sprawdzę w wolnej chwili

GazelkaFarelka

@Hejto_nie_dziala no to co to za offgrid, jak chcesz się przełączać na sieć w razie potrzeby? Ongrid tak właśnie robi tylko dzieje się to automatycznie, masz swój prąd to używasz swój, nie masz - to ciągnie z sieci...

Hejto_nie_dziala

@GazelkaFarelka offgrid czyli w lazience mam drugie gniazdko na przykład. Odpada multum papierkologii, podpisywanie umów z PGE i podobnymi tworami i drogie falowniki

Wtedy no w każdy dzień kiedy jest dość ciepło grzeję w termie ile wlezie póki jest słońce, jako że terma nowa i nieźle zaizolowana to kilka dni mi trzyma ciepło

Zaloguj się aby komentować

Mam problem z krzywą podłogą w mieszkaniu, wielka płyta, stara wylewka i fale Dunaju. Panele na niej robią huśtawkę i jest ogólnie bida.
Chciałabym uniknąć burdelu (i wydłużać remont) w postaci wylewki czy innego kucia więc powstało pytanie, na które może bardziej doświadczona osoba mi odpowie:
  • czy jeśli napierdzielę pod panele więcej pianki, np dodatkowo z 1cm pianki PE czy innej to czy to wystarczy?
  • ewentualnie czy macie jakieś inne tips and tricks na ogarnięcie tematu?
Nadmienię, że różnice nie są jakieś dramatyczne, ale panel z 5mm pianką tego nie ogarnął i trochę się wygina (nieco bardziej niż akcepowalna wartość)
#remontujzhejto #remont
igger

@StrugamAnanasa Samo-poziom schnie 4 godziny więc opierdolisz to na luzaku. Wystarczą dwa wiadra, woda wiertarka z mieszadłem

mart

@igger nie wprowadzaj w błąd, samopoziom długo schnie, możliwość kładzenia paneli przy warstwie samopoziomu 10mm to 7dni. Zajżyj do karty technicznej produktu. Co innego przy kładzeniu płytek, tam można kłaść najczęściej po 24h ( oczywiście zależy od grubości wartstwy)

Zaloguj się aby komentować

JC97

@NoMercy Jakimś dziwnym trafem kolega wstawia tylko "prospadkowe" informacje. O zmianie rekomendacji KNF czy możliwości preferencyjnego liczenia zdolności dla #kredyt2procent mamy niezręczną ciszę

bzyku95

@Fulleks @Lanzarot3 drewno na domy szkieletowe tak samo ~ +20%?

Zaloguj się aby komentować

No, 3h więcej roboty, bo jakiś debil puścił w takim miejscu belkę, ale w końcu skończyliśmy z chłopakami. Elegancko, prawda?
#budownictwo #januszebudownictwa #heheszki
ff040d11-e8a0-43b2-8945-33ccf46c7539
Pan_Wiesio

@Aksal89 wsytarczyło luzem puścić ten kabel ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Half_NEET_Half_Amazing

@Aksal89 kierownika chyba w karetce zabrali

Marchew

@Aksal89 W pierwszej chwili pomyślałem że to kanał wentylacyjny obudowany GK.

Zaloguj się aby komentować

Cześć.
Orientuje się ktoś ile powinienem zapłacić za monitoring podjazdu pod domem? Jestem zupełnie zielony i nie chce żeby zdarli ze mnie za dużo
Co potrzebuje:
-1 kamera dobrej jakości dzień/noc
-rejestrator (plus podglad na telefonie w aplikacji)
-dysk twardy 1t chyba starczy?
-okablowanie
-instalacja
Ile może kosztować taki zestaw z instalacja?
Nie chce żadnego chińskiego syfu.
Dzięki za pomoc!
#krakow i okolice
#budownictwo #bezpieczenstwo
sorry za tagi, ale nie wiedziałem gdzie to wrzucić
dsol17

nie wiem ile mi potrzebne miejsca. Musi nagrywać cały czas, bo sporo ludzi tamtędy chodzi, wiec co chwile bym dostawał powiadomienia, ze wykryto ruch.


Ok.To masz rację.Pewnie stały monitoring albo częste ściąganie danych z karty.

papryczka

@dsol17 dzięki za rady. Muszę to przemyśleć. Póki co mam zamówiona darmowa wycenę i gość ma przyjść zobaczyć. Stawiam, ze krzyknie z montażem 1700-2000. Dobrze wiedzieć, ze są alternatywy

papryczka

@artur-szczepaniak bardzo bym prosił

Zaloguj się aby komentować

bede niedługo zabierała się za projektowanie wnętrza domu. Czy wiecie, jaki to jest program ze screena? Często widzę animacje z niego na instagramie, wyglada ciekawie, ale po hasztagach nie mogę znaleźć nazwy #remontujzhejto #budujzhejto
13121d95-bbd6-48d4-b93f-f1a88bb87bf1
zaba34

@saiko zależy mi właśnie na czymś lepszym, bo zabudowa będzie na wymiar xD

Zaloguj się aby komentować

Zużycie energii elektrycznej, styczeń 2023.
Dom "prawie pasywny", ok. 120 m2, pompa ciepła powietrzna, podłogówka. III strefa klimatyczna.
Całkowite zużycie energii elektrycznej: 654 kWh (w tym 606 kWh pobrane z sieci, 48 kWh z fotowoltaiki)
W tym 317 kWh ogrzewanie i rekuperator, 52 kWh grzanie ciepłej wody użytkowej, 284 kWh prąd bytowy (w domu wszystko na prąd, indukcja, suszarka automatyczna). Budynek gospodarczy, z warsztatem ogrzewanym klimatyzacją (okazjonalnie w razie potrzeby). W tym miesiącu doszło jeszcze prawie codzienne pieczenie domowego chleba.
Całkowita produkcja energii elektrycznej: 66 kWh (fotowoltaika 5 kWp)
Z czego 48 kWh autokonsumpcji, 18 kWh oddane do sieci. Bardzo nędznie, nawet jak na zimę. W zeszłym roku w styczniu było 130 kWh produkcji, a na dodatek była mniejsza instalacja (dołożyliśmy 3 panele w marcu).
Jeśli chodzi o ogrzewanie w styczniu, to w tym roku poszło o 100 kWh mniej, w zeszłym roku (styczeń 2022 - 419 kWh). Czyli jakieś 25% mniej.
Jak podaje meteoprognoza.pl
Styczeń 2023 w Polsce zakończył się anomalią temperatury rzędu 4,1°C. Był to czwarty najcieplejszy styczeń w historii polskich pomiarów (od 1781r.) i drugi najcieplejszy w XXI wieku.
W przeliczeniu na inne źródła ciepła, na grzanie domu ekogroszkiem przez cały miesiąc poszło by ok. 150 kg węgla, przy grzaniu pelletem - trochę ponad 200 kg, lub ok. 90 m3 gazu ziemnego. Jak widać nowoczesny dom ma tak niskie zapotrzebowanie na ciepło, że szkoda robić jakieś kotłownie, kominy i ręce sobie brudzić, bo więcej pewnie opału pójdzie na rozpalanie i podtrzymanie (w przypadku ekogroszku), niż tego ciepła jest rzeczywiście potrzebne.
#pompaciepla #dompasywny
41e9395a-be1b-4d95-9b88-eeb304b87021
halflajf

Masz wyliczenia ile zapłaciłeś za styczeń za to wszystko i ile byś zapłacił jakbyś miał piec np. na gaz?

antek-solok

to i tak duzo z fotovoltaiki u mnie nawet 50kwh nie ma a jest na dachu na 7Kwp

GazelkaFarelka

@halflajf Nic nie zapłaciłam i nie zapłacę, ponieważ mam fotowoltaikę i bilansowanie roczne.


Tak z grubsza licząc za gaz do ogrzewania zapłaciłabym jakieś 350-400 zł, za ekogroszek (zależy gdzie kupiony) 350-590 zł, za prąd (tylko grzania domu, 319 kWh) zapłaciłabym ok. 420 zł (liczę cenę powyżej limitu 2000 kWh). Czyli cenowo podobnie wychodzi (ekonomia jak natura, nie znosi braku równowagi), z tym że gazu czy ekogroszku sobie nie wyprodukuję, a przy ekogroszku jeszcze trzeba się zajmować piecem - dosypywać, wynosić popiół.


W tym wpisie jest podsumowanie za cały 2022 rok:

https://www.hejto.pl/wpis/podsumowanie-zuzycia-i-produkcji-energii-elektrycznej-w-2022-roku-oraz-porownani

Zaloguj się aby komentować

Ogarnia ktoś w jaki sposób przenieść skrzynkę gazową z domu na ogrodzenie? I jak to wygląda w praktyce, mam możliwość sobie wybrać z której strony ogrodzenia ma być ta skrzynka, czy podepną najkrótszą drogą i elo?
Trochę szczegółów: główna nitka z gazem biegnie przez moją działkę, od niej mam zrobione przyłącze. Do głównej nitki z gazem nie mam nic, ale przyłącze przez środek działki mnie wkurwia bo będę chciał w tym miejscu coś postawić i kombinuję jak to zmienić.
Póki co wychodzi, że najlepiej byłoby przenieść skrzynkę na zupelnie inną stronę domu niż jest aktualnie, na ogrodzenie (bo tak się teraz chyba zawsze robi) i od tego miejsca sobie podciągnąć gaz do domu już samemu.
Ogarnia ktoś jakie to mogą być koszty? Samego przyłącza do skrzynki będzie jakieś 20 metrów, od skrzynki do domu góra 10, w domu już mam instalację rozprowadzoną (bez żadnych projektów itp, stary dom kiedyś nikt tego nie wymagał).
#budujzhejto #budowadomu #remontujzhejto #gaz
Szeretlek

@robertx możliwe że będzie to tak wyglądać: wnisokujesz o wydanie warunków na przebudowę/ kolizję, na podstawie warunków wybierasz projektanta i geodetę, ogarniasz mapę do celów projektowych, czekasz na projekt. Uzgadniasz projekt w gazowni, wybierasz ekipę z uprawnieniami do wykonania, geoteta przy robotach ulegających zakryciu i odbiór budowlany przez gazownię

Zaloguj się aby komentować

Czym się teraz najbardziej opłaca grzać?
Dom ocieplony, piętro + parter. Metraż około 140m, instalacja podłogowa położona tylko w jednym pomieszczeniu (łazience), cała reszta na żeliwnych grzejnikach.
Rodzice coraz starsi, fajnie by było by nie musieli ciągle do kotłowni chodzić i dokładać węgla / drzewa.
Myślałem o pompie ciepła ale słyszałem że w terenach górskich słabiej się to sprawdza 🤔
#budujzhejto #pompaciepla
uxie

@juventino dzięki że o tym wspomniałeś, dobrze wiedzieć

mart

Biorąc po uwagę wartość całej inwestycji to od kotłowni na gaz ziemny nic tańszego nie ma. Po 2030 ma być niby zakaz montażu kotlow gazowych w nowych budynkach. Wszędzie gdzie już jest używany gaz ziemny, dalej będzie można używać. Jeszcze jedna sprawa przy grzejnikach jednak gaz ziemny będzie lepiej się sprawować niż pompa ciepła. Może inaczej: pompa ciepła jest idealna jako źródło nisko temperaturowe (idealna do podłogówki) przy grzejnikach już mniej ciekawie. No chyba że mamy grzejniki mocno przewymiarowane to wtedy da radę.

GazelkaFarelka

@uxie Co znaczy "dom ocieplony"? Ocieplić można 5 cm styropianu, można 30 cm styropianu Ile idzie im węgla na sezon?


Na tej stronce masz całkiem fajnie zrobione porównanie kosztów różnych źródeł ciepła.

http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html


Jeżeli dom jest stary i słabo ocieplony, to może bym poszła jednak w gaz. Ewentualnie, biorąc pod uwagę że jest już kotłownia i komin, to piec na pellet (też jest mało obsługowy).

Zaloguj się aby komentować