Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

816

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

MiernyMirek

@bizonsky teraz ci Urania przeszkadza? Serio ty masz coś nie tak z głową. Tłumaczyłem, próbowałem wyjaśnić, bez sensu. Zapraszam do "czarnej", tam jest miejsce dla kolegi.

Zaloguj się aby komentować

SpaceX Crew-2
SpaceX Crew-2 was the second operational flight of a Crew Dragon spacecraft, and the third overall crewed orbital flight of the Commercial Crew Program. The mission was launched on 23 April 2021 at 0902 UTC, and docked to the International Space Station on 24 April at 09:08 UTC.

[...]

Wake-up calls
NASA began a tradition of playing music to astronauts during the Gemini program, and first used music to wake up a flight crew during Apollo 15. Each track is specially chosen, often by the astronauts' families, and usually has a special meaning to an individual member of the crew, or is applicable to their daily activities.[20]

Day 2: An off-key, all flute comedic cover of A-Ha's "Take On Me", made by YouTube artist "Shittyflute".[21] A-ha (original) - Shittyflute (Cover) - Thomas Pesquet
https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceX_Crew-2
Piosenka:
https://www.youtube.com/watch?v=nF7lv1gfP1Q
myoniwy

Panie, to dawne dzieje. Teraz na iss jest Crew-6 a A 2 tygodnie leci Axiom2.


A starliner jeszcze nie poleciał załogowo.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Słynna galaktyka M8, ta od pierwszego "zdjęcia" centralnej czarnej dziury, zmienia swoją kategorię. Z radiogalaktyki przechodzi w kwazar, tak pojawiły się dżety. Olbrzym zasiadł do poważnego posiłku.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/jak-czarna-dziura-w-m87-uruchamia-strumien
Dzień dobry.
Na kanale Radio Naukowe pojawiła się rozmowa z profesorem Meissnerem. Jak to przystało na tego Pana świetnie się słucha. Polecam!
https://www.youtube.com/watch?v=cf0n0z--nys
#nauka #kosmos #astronomia
Foxington

@Rzeznik właśnie kończę oglądać

Marchew

@Rzeznik Dzięki, kolejny kanał do subnięcia.

Rzeznik

Ostrzegam jedynie, że prowadzaca bywa irytująca. Przynajmniej wg. mnie

fabikk

Dla mnie jest super obiektywna i podchodzi profesjonalnie do tematów. Dodatkowo nie wchodzi w słowo gościom. Subuje już od jakiegoś czasu i przyjemnie się słucha jej rozmów.

Niewygodna_Opinia

@Rzeznik Dziekuje za ciekawy kanal . subuje jak @Marchew , chyba ze faktycznie prowadzaca wkurwi

Zaloguj się aby komentować

Plejady, gromada gwiazd na tyle bliska, że widać ją nieuzbrojonym okiem. Astronomowie przyjrzeli się ostatnio gwiazdom zmiennym ww. gromady. Obserwacje przyniosły sporo dodatkowych pytań dotyczących pulsacji tych ciał niebieskich.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/tess-wykrywa-pulsujace-gwiazdy-w-gromadzie-plejady

Zaloguj się aby komentować

Na kanale NASA opublikowano filmik, który pokazuje pełny obraz supermasywnych czarnych dziur w porównaniu do Słońca i Układu Słonecznego
https://youtu.be/jU1DsipURcM
#astronomia #kosmos
Galaktyki karłowate, satelity naszej masywniej Drogi Mlecznej są zniekształcone przez nią. Wielki Obłok Magellana jest na tyle masywny, że sam odkształca naszą galaktykę.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/pobliska-galaktyka-deformuje-droge-mleczna
MiernyMirek

Czytasz czy się czepiasz? Polskojęzycznych źródeł prostych do zrozumienia dla zwykłego czytelnika w tematach astronomicznych nie ma wiele. Osobiście wolę Uranię, ale ostatnio mniej u nich publikacji, to posiłkuję się focusem. Na plus focusa idzie jeszcze fakt, że przyszedł do nich Radek Kosarzycki, którego czytałem w pulskosmosu.pl, ale ostatnio mało się tam udziela. Czytałem go także na Spiderweb.


Co do twoich jęków, to już kolejny raz sapiesz do mnie. Mam 3 rady:

1. Przejrzyj co wrzucam i zobaczysz, że nie zajmuję się reklamą jednego portalu

2. Piszczałeś, że dużo reklam, spamu. Ja mam skonfigurowanego Firefoksa. Syf się nie wyświetla, da się temu zaradzić.

3. Jeśli wrzucam takie byle co, to wrzucaj sam lepsze treści. Daj szansę pokomentować.


Btw pod każdą wrzutką jest kilkadziesiąt piorunów, więc odnoszę wrażenie, że tylko tobie nie pasuje to co robię.


Z fartem i pozdrawiam

Zaloguj się aby komentować

#ciekawostki #astronomia
Krótka historia kształtowania się w ludzkiej świadomości prawidłowego modelu układu słonecznego.
Mała prośba do Was o popularyzację tego kanału YT - zapowiada się bardzo dobrze a szkoda by było by niska liczba wyświetleń zniechęciła autora.
https://www.youtube.com/watch?v=y5aWV6usDiM
Pan_Pomidor

@Dalmierz_Ploza Dzwoneczek i kciuk w góre xD Będzie na bezsenne noce.

Dalmierz_Ploza

@Pan_Pomidor Naprawdę, facet bardzo fajnie opowiada o naukowych kwestiach.

Pan_Pomidor

@Dalmierz_Ploza No przecież oglądam.

Zaloguj się aby komentować

Skaliste egzoplanety to jedna z najbardziej interesujących obiektów w kosmosie. To one są bowiem głównymi kandydatkami na miejsce w kosmosie, gdzie może istnieć życie. Ostatnimi czasy przyjrzano się więc jednej z nich znanej jako GJ 486 b. Znajduje się ona w odległości 26 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Panny. Krąży bardzo blisko swojej gwiazdy macierzystej, czerwonego karła typu M, wykonując pełny obieg w ciągu zaledwie 1,5 dnia ziemskiego. Jest przy tym o około 30 procent większa od Ziemi, a przy tym niemal trzy razy od niej cięższa.
Z powodu tak bliskiego położenia względem swojej gwiazdy jest zbyt gorąca, aby nadawała się jako strefa życia. Jej temperatura powierzchni wynosi około 430 stopni Celsjusza. Jednak postanowiono sprawdzić, czy posiada ona atmosferę za pomocą techniki zwanej spektroskopią tranzytową. Polega ona na obserwowaniu zmiany jasności gwiazdy, gdy planeta przechodzi przed nią z naszej perspektywy. Wtedy część światła gwiazdy jest pochłaniana przez atmosferę planety i zmienia swój kolor (długość fali).
W grudniu 2022 roku JWST obserwował dwa tranzyty GJ 486 b i zebrał dane o częstotliwościach światła podczerwonego w widmie. Następnie zespół badawczy pod kierownictwem Sarah Moran z Uniwersytetu Arizony w Tucson użył trzech metod analizy danych, aby znaleźć dopasowanie do znanych cząsteczek atmosferycznych. Za pomocą modeli komputerowych uwzględniających szereg różnych cząsteczek ustalono, że najbardziej zbliżonym dopasowaniem jest para wodna. A tej nigdy nie wykryto wokół skalistej egzoplanety. Uczeni jednak zastrzegają, że para wodna może być związana ze zimnymi plamami na samej gwieździe, a nie z samą planetą.
Dlatego też za pomocą takich narzędzi jak Kamera Bliskiej Podczerwieni (NIRCam) i Spektrograf Średniej Podczerwieni (MIRI) zespół planuje dokonywać dalszych obserwacji i obserwować planetę podczas jej zaćmienia. Wkrótce więc być może poznamy odpowiedź na pytanie, czy GJ 486 b jest pierwszą skalistą egzoplanetą znaną z posiadania atmosfery. I czy ta atmosfera jest złożona z pary wodnej.
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/webb-finds-water-vapor-but-from-a-rocky-planet-or-its-star
https://spidersweb.pl/2023/05/atmosfera-z-pary-wodnej-na-superziemi.html
#astronomia #kosmos
YouCanCallMeSusanIfItMakesYouHappy

Rozpierdolmy Ziemie - szukajmy planety z hipotetycznym życiem na która i tak nigdy nie dotrzemy. Zgrywam się troche, bo to ciekawe oraz rozwój nauki jest potrzebny nawet jeżeli w określonym horyzoncie czasowym nie widać zastosowania takich badań.

Zaloguj się aby komentować

Kwazary, aktywne jądra galaktyk, najpotężniejsze źródła promieniowania, fascynujące światła z najodleglejszych zakątków Wszechświata. Właśnie poznaliśmy mechanizm ich powstawania.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/astronomowie-rozwiazuja-zagadke-zapalania-sie-kwazarow
Noah

Jedyne sensowne wyjaśnienie

Zaloguj się aby komentować

Od wczoraj dostępny jest portal internetowy Astroturystyka.pl, stanowiący przewodnik astronomiczny po Polsce. Zawiera mnóstwo opisów i zdjęć ciekawych miejsc w naszym kraju, związanych z astronomią i kosmosem. W kolejnych miesiącach w zasobach przewodnika znajdzie się ich jeszcze więcej.
Polskie Towarzystwo Astronomiczne przygotowuje na Rok Kopernika 2023 projekt pod nazwą „Przewodnik astronomiczny po Polsce”. 30 kwietnia wystartowała wersja online, a na wrzesień planowane jest książkowe wydanie przewodnika.
Zegary słoneczne, teleskopy, obserwatoria, planetaria, kratery meteorytowe, ulice imienia astronomów, pomniki, miejsca pamięci i inne ciekawe punkty w Polsce, nawiązujące do szeroko rozumianej astronomii i badań kosmosu. Wszystko opisane w sposób ciekawy dla każdego turysty, zarówno dla kogoś planującego swoja najbliższą wyprawę astroturystyczną, jak i dla turysty bardziej ogólnego, który szuka ciekawego miejsca w odwiedzanej okolicy.
Nad przewodnikiem pracuje około dziesięcioosobowa redakcja oraz kilkuosobowy zespół informatyków. Zachęcamy też wszystkich do zgłaszania do redakcji przewodnika (redakcja@astroturystyka.pl) miejsc w swojej okolicy, szczególnie tych mało znanych, albo znanych jedynie lokalnie – wskazuje dr Krzysztof Czart z Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, koordynujący powstawaniem przewodnika.
https://astroturystyka.pl
żródło: https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/ruszyla-strona-astroturystykapl-z-przewodnikiem-astronomicznym-po-polsce?fbclid=IwAR3r2zC8poIa0Rw3iYf9g1pTFJEbX3TmD20JVGkvcD6gbWwhw8Z71O40Cq4
fdcd5000-6c0c-4d87-821c-fb2f97dfd8c5
Procyon

Dobra inicjatywa, but where Emilcin?

deecb3b2-c2cd-49cd-a1c1-3e2360d5a8c4
rakieciara

@Procyon trzeba im napisać żeby dodali

slec21

@rakieciara

Baza chyba jeszcze niekompletna? Ja bym dodał atrakcje z Olsztyna jak Planetarium w Olsztynie, obserwatorium w starej wierzy ciśnień, oryginalne tablice Kopernika (jedyne zachowane) na zamku Olsztyńskim, do tego ten rok jest rokiem Kopernikańskim tym bardziej warto.

rakieciara

@slec21 niekompletna, można podsyłać propozycje na maila (redakcja@astroturystyka.pl), sama wyślę parę propozycji

Opornik

@rakieciara cześć w ramach krucjaty dla zwiększenia zasięgu autorskich postów i autorskich treści namawiamy wszystkich twórców by używali tagów zbiorczych #oc i #twórczoscwłasna

Czuwaj!

rakieciara

@Opornik to akurat przeklejka posta z Uranii, ale zapamiętam na przyszłość!

Zaloguj się aby komentować

Johnnoosh

@SciBearMonky

*astronomii

MiernyMirek

@SciBearMonky niedaleka w skali kosmicznej

Zaloguj się aby komentować

Quoar - bardzo interesujący mały świat na obrzeżach Układu Słonecznego. Przyznam, że wcześniej nie spotkałem się z tą nazwą.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/uklad-sloneczny-to-nie-tylko-planety-i-ksiezyce-slyszeliscie-kiedys-o-quaoar
bizonsky

Spam i clickbait, założyłbym chociaż oficjalne konto z reklamami a nie...

MiernyMirek

@bizonsky dziękuję za opinię. Pozdrawiam

Zaloguj się aby komentować

Czarne dziury o masie pośredniej, hipotetyczne twory (choć kilka mocnych kandydatek jest), które wypełniają lukę pomiędzy gwiazdowymi (do 10 mas Słońca), a supermasywnymi (powyżej miliona mas Słońca). Naukowcy ostatnio wzięli je do symulacji, wychodzi na to, że tego typu obiekty mają bardzo specyficzne "zwyczaje żywieniowe".
#astronomia #nauka #kosmos #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/czarne-dziury-o-masie-posredniej-pochlaniaja-gwiazdy-fragmentami
Pimenista2

Hipoteczny to może być kredyt.

MiernyMirek

@Pimenista2 kurła, słownik. Poprawione

Zaloguj się aby komentować

Ziemia i Mars, światy bardzo podobne, a jednak odmienne. Podstawowa różnica to brak osłony w postaci pola magnetycznego na czerwonej planecie. Nieczynny już lądownik Insight rzuca światło na tą zagadkę, chodzi o skład jądra Marsa.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/mars-skrywa-ciekle-jadro
Nemrod

@MiernyMirek Bardzo podobne, nie dość, że na Marsie prawie cały gaz to CO2, to jeszcze właściwie nie posiada atmosfery (ciśnienie na poziomie 7 hPa).

MiernyMirek

@Nemrod podobny skład, okres formowania, bliskość orbit. Ba, istnieją dowody, że była tam kiedyś gęsta atmosfera i woda w stanie płynnym.

conradowl

@Nemrod w skali kosmicznej bardzo podobne. Bardziej niż planety gazowe, złożone z ciekłego metalu, obracające się tak powoli, że zawsze jedna strona jest zimna i ciemna, orbitujące w kilka dni dookoła gwiazdy... Na Marsie są pory dnia, roku itp.

Planety podobne do Ziemi lub Marsa to naprawdę rzadkość.

Zaloguj się aby komentować

Szybkie błyski radiowe (FRB – z ang. Fast Radio Bursts) to trwające milisekundy wybuchy promieniowania rejestrowane na falach radiowych. Są one niezwykle silne -w tak krótkim czasie wyzwalana energia może być nawet 10 mln razy większa niż moc promieniowania Słońca. To jedno z najpotężniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych zjawisk, jakie obserwujemy we Wszechświecie. Uczeni do tej pory nie potrafią określić ich przyczyny.
W najnowszym artykule naukowym opublikowanym przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto biorących udział w programie obserwacji za pomocą teleskopu Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) naukowcy opisali 25 nowych powtarzalnych szybkich błysków radiowych. W efekcie liczba wszystkich takich błysków zarejestrowanych do tej pory wzrosła do 50. Naukowcy mają nadzieję, że dwukrotnie większa baza danych pozwoli w końcu ustalić pochodzenie i źródło tych sygnałów.
W ciągu ostatniej dekady astronomowie odkryli wiele takich błysków, ale zdecydowana większość z nich nie powtarzała się i była widziana tylko jeden raz. Te powtarzające się, prócz wielokrotnego "pojawiania się", różnią się też długością błysku i zakresem częstotliwości, na których są widoczne. To prowadzi badaczy do pytania: czy za obie te grupy błysków mogą odpowiadać inne procesy. Stąd i na przestrzeni ostatnich lat naukowcy rozwijali nowe narzędzia analizy statystycznej oraz dogłębnie analizowali wszystkie dane dotyczące już obserwowanych powtarzalnych szybkich błysków radiowych. Dzięki temu już teraz naukowcy są w stanie określić, czy dwa błyski pochodzące z tego samego miejsca w przestrzeni kosmicznej pochodzą z dwóch, czy z jednego źródła.
W momencie odkrycia nowego źródła astronomowie obserwują ten punkt nieboskłonu nawet przez kilkadziesiąt godzin, aby sprawdzić, czy sygnał się powtórzy. Okazuje się, że niektóre z nich błyskają do nas regularnie, ale z odstępami nawet dziesięciodniowymi.
Błyski powtarzalne są dużo bardziej wartościowe od pojedynczych. Gdy astronomowie wiedzą, kiedy mogą spodziewać się ich w tym samym miejscu, mogą skierować w ich stronę różne teleskopy, które pozwolą się im przyjrzeć znacznie dokładniej.
https://www.space.com/astronomers-find-25-repeating-fast-radio-bursts
#astronomia #kosmos
michal-g-1

Uwielbiam czytać o tym co nie zostało jeszcze odkryte. Kiedyś czytałem o czarnych dziurach, zastanawiano się czy w ogóle istnieją, teraz mamy już ich zdjęcia

AndrzejZupa

Wincyj! Ale i tak klasyka pozwolę sobie wpasować...

62aabc36-b728-455d-ad7c-75603cd00632
AndrzejZupa

Wincyj! Ale i tak klasyka pozwolę sobie wpasować...

62aabc36-b728-455d-ad7c-75603cd00632

Zaloguj się aby komentować