Skaliste egzoplanety to jedna z najbardziej interesujących obiektów w kosmosie. To one są bowiem głównymi kandydatkami na miejsce w kosmosie, gdzie może istnieć życie. Ostatnimi czasy przyjrzano się więc jednej z nich znanej jako GJ 486 b. Znajduje się ona w odległości 26 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Panny. Krąży bardzo blisko swojej gwiazdy macierzystej, czerwonego karła typu M, wykonując pełny obieg w ciągu zaledwie 1,5 dnia ziemskiego. Jest przy tym o około 30 procent większa od Ziemi, a przy tym niemal trzy razy od niej cięższa.
Z powodu tak bliskiego położenia względem swojej gwiazdy jest zbyt gorąca, aby nadawała się jako strefa życia. Jej temperatura powierzchni wynosi około 430 stopni Celsjusza. Jednak postanowiono sprawdzić, czy posiada ona atmosferę za pomocą techniki zwanej spektroskopią tranzytową. Polega ona na obserwowaniu zmiany jasności gwiazdy, gdy planeta przechodzi przed nią z naszej perspektywy. Wtedy część światła gwiazdy jest pochłaniana przez atmosferę planety i zmienia swój kolor (długość fali).
W grudniu 2022 roku JWST obserwował dwa tranzyty GJ 486 b i zebrał dane o częstotliwościach światła podczerwonego w widmie. Następnie zespół badawczy pod kierownictwem Sarah Moran z Uniwersytetu Arizony w Tucson użył trzech metod analizy danych, aby znaleźć dopasowanie do znanych cząsteczek atmosferycznych. Za pomocą modeli komputerowych uwzględniających szereg różnych cząsteczek ustalono, że najbardziej zbliżonym dopasowaniem jest para wodna. A tej nigdy nie wykryto wokół skalistej egzoplanety. Uczeni jednak zastrzegają, że para wodna może być związana ze zimnymi plamami na samej gwieździe, a nie z samą planetą.
Dlatego też za pomocą takich narzędzi jak Kamera Bliskiej Podczerwieni (NIRCam) i Spektrograf Średniej Podczerwieni (MIRI) zespół planuje dokonywać dalszych obserwacji i obserwować planetę podczas jej zaćmienia. Wkrótce więc być może poznamy odpowiedź na pytanie, czy GJ 486 b jest pierwszą skalistą egzoplanetą znaną z posiadania atmosfery. I czy ta atmosfera jest złożona z pary wodnej.
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/webb-finds-water-vapor-but-from-a-rocky-planet-or-its-star
https://spidersweb.pl/2023/05/atmosfera-z-pary-wodnej-na-superziemi.html
#astronomia #kosmos
YouCanCallMeSusanIfItMakesYouHappy

Rozpierdolmy Ziemie - szukajmy planety z hipotetycznym życiem na która i tak nigdy nie dotrzemy. Zgrywam się troche, bo to ciekawe oraz rozwój nauki jest potrzebny nawet jeżeli w określonym horyzoncie czasowym nie widać zastosowania takich badań.

Zaloguj się aby komentować