Z tego właśnie powodu samce niektórych gatunków jętek są wyposażone w dodatkową parę oczu, która ułatwia im lokalizowanie partnerek w słabym świetle zmierzchu. Podobnie jak samice, samce jętek mają jedną parę oczu złożonych po bokach głowy i troje przyoczek – małych, okrągłych oczu prostych ulokowanych z przodu, w pobliżu czułków – jednak oprócz nich mają też jeszcze jedną parę bardzo dużych, cylindrycznych oczu na samym czubku głowy, których samice nie posiadają.
Są to tak zwane oczy turbanowe, nazwane tak, ponieważ przez swój kształt i położenie przypominają trochę turbany na głowie jętki. Skierowane wyraźnie ku górze, pomagają samcom jętek lepiej namierzać latające nad nimi samice. Badania wykazały ponadto, że ta para oczu jest lepiej niż pozostałe przystosowana do widzenia w ultrafiolecie i rozróżniania światła niebieskiego, co prawdopodobnie pomaga samcom w rozróżnianiu sylwetek samic nawet o zmierzchu.
Na ostatnim zdjęciu ciekawostka – widoczna na nim jętka to gynandromorf, organizm "pół na pół" łączący w sobie żeńskie i męskie cechy (wspominałam o gynandromorfach przy okazji tego wpisu o motylach). Męska połowa głowy jętki ma oko turbanowe, żeńska jest go natomiast pozbawiona.
#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
@Apaturia pojebane
Piorun
@myoniwy szczególnie to ostatnie
@Apaturia jak my nie żyjemy w symulacji czy grze komputerowej to co to jest?
@CzosnkowySmok Cud natury
Chciałbym zobaczyć te badania które udowodniły, że dodatkowe oczy są właśnie do tego.
@Apaturia Szczerze mówiąc to wierzyłem Ci i zaciekawiło mnie jak do tego doszli, ale po tych linkach to teraz już zwątpiłem.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23950066/ Tu jest trochę więcej, ale też słabo jeśli chodzi o dowody, raczej domysły na podstawie tego, że oczy są dobre jeśli chodzi o obserwowanie celów na tle nieba.
@Mor Jeśli ma 5 minut życia na znalezienie samicy i założenie rodziny to te oczy pewnie nie są do napawania się widokiem ciał niebieskich
@Mor Bez przesady, to nie tylko domysły - przeprowadzano badania, uzyskano pewne konkretne wyniki i póki co interpretuje się je tak, a nie inaczej. Biorąc pod uwagę, jak funkcjonują jętki (osobniki dorosłe ukierunkowane praktycznie wyłącznie na rozmnażanie, gody odbywające się w powietrzu, samiec musi wypatrzeć i chwycić samicę od dołu wykonując swoistą akrobację powietrzną, i zwykle ma na to niewiele czasu), to na razie najbardziej logiczne wytłumaczenie.
Fakt, jest jeszcze sporo do wyjaśnienia w tym temacie, jednak dorosłe jętki bada się dość niewdzięcznie z uwagi na ich krótkie życie. Na dalsze badania trzeba będzie pewnie jeszcze poczekać
Jaki to ma procesor graficzny w czaszce, żeby tyle oczu ogarnęło:)
@LaMo.zord i do tego jeszcze z pełnym śledzeniem promieni 😉
To jest tak brzydkie i odrzucajace, a zarazem tak pociągające w swojej naturze. Nie mogę się na to napatrzeć xD Dzięki za wpisy, wartościowy kontent.
Mógłby taki w Google pracować zamiast samochodu.
Zaloguj się aby komentować