Trzecie podejście do chlebka na własnym, 7 dniowym już zakwasie (od zera, dokarmiany przez ostatnie 7 dni - 50g żytniej 2000/50g wody). Powoli się uczę, ale jeszcze mam wiele błędów do naprawy.

Przepis: Od Mirka z pewnego portalu o rogalach #kmwtw

Garść uwag i również pytań.

Jak duże znaczenie do kleistości ciasta na chleb i do skuteczności tworzenia siatki glutenowej ma to, czy zakwas wezmę gdy dopiero dorasta do dwukrotnej objętości, a jak wezmę jak już się nażarł i zaczyna opadać (widoczne "zacieki" na ściankach słoika po podwojeniu objętości)? Bo zrobiłem właśnie z takiego opadającego już i zakładam że to w tym problem. Mimo wyrabiania ręcznego przez jakieś 15-20min, mimo wyczekania godziny po ugniataniu nie było efektu glutenowej "szyby" jak anglojęzyczni to mawiają na metodę sprawdzania czy gluten sobie zbudował siatkę, a kleistość zmniejszyła się minimalnie, i tak musiałem pomagać sobie cały czas plastikową szpatułką.

#bojowkapiekarska
c24e7c1c-df54-4df3-afe6-27c7d49826c9
18

Komentarze (18)

miciek

Wrzucam zdjęcie z imgura bo Hejto nie pozwala w godzinach policyjnych dla zielonek. https://imgur.com/II1xnC0

bojowonastawionaowca

@miciek pozwoliłem sobie Ci pomóc i dodać zdjęcie ;)

miciek

@bojowonastawionaowca Dziękuję

miciek

Zdjęcie jest robione z wysokiego kadru więc nie widać, ale chleb urósł jedynie troszeczkę w miejscu nakrojenia, reszta mało co urosła, ale to zapewne przez martwe bakterie i drożdże z zakwasu no i brak siatki glutenowej jak wspomniałem początkowo.

Nervous99

Ładnie wygląda , piekłeś w jakimś naczyniu ?

miciek

@Nervous99 Tak, w żeliwnym. 20 minut pieczenia pod przykryciem i kolejne 20 minut bez przykrycia. Chleb spryskany od góry zraszaczem + tryb pieczenia z parą w piekarniku

GazelkaFarelka

@miciek Nie taka mąka, mi w życiu nie wyszła "glutenowa szyba" ani takie dziury jak u nich, mimo roku różnych eksperymentów. Anglosasi robią z mąki bardziej przypominającej naszą 500 czyli biała mąka, z tym że zawiera więcej białka. Niemniej i bez tego można zrobić pyszny bochenek.

miciek

@GazelkaFarelka Mąka Szymanowska 750 z 12g białka

GazelkaFarelka

Na pierwszy rzut oka zbyt długo fermentowany ale musiałbyś pokazać przekrój.

Nervous99

@miciek a no właśnie, pochwal się jak wygląda w środku

miciek

@Nervous99 @GazelkaFarelka Pod wieczór zrobię jeszcze fotkę z środka

GazelkaFarelka

@miciek Słabiutki zakwas, prawdopodobnie przeciągnąłeś za długo jeszcze, czekając aż urośnie, ale nie miało szans urosnąć, za to się tylko zakwasiło i jeszcze bardziej opadło. Spróbuj przejść na karmienie zakwasu białą mąką chlebową w proporcjac 15 na przykład (czyli 10g zakwasu, 30g wody, 50g mąki).

miciek

@GazelkaFarelka Dzięki, dzisiaj kolejna próba zakwasu który nakarmiłem 6h temu mąką chlebową. Od jutra nakarmię zakwas proporcjami które podałeś, bo dzisiaj już poszlo 13 (choć tutaj nie jestem pewien tej pierwszej wartości, bo po prostu dodałem 50g mąki chlebowej + 50g wody do tego, co mi w słoiku zostało, a było tam jakieś 10g max pewnie).


Z przeciąganiem aż urośnie to prawda, nie przyłożyłem się do sprawdzania co jakiś czas czy już ta objętość ciasta się podwoiła. No i troszku kwaskowaty chlebek był. Dzięki wielkie za porady

GazelkaFarelka

@miciek ma być zakwas gęsty jak tutaj na zdjęciu, taka kulka z ciasta. Wtedy jest przewaga drożdży w zakwasie, które odpowiadają za puszystość ciasta, a mniej bakterii kwasowych, które odpowiadają za kwaśny smak ale niszczą też to co zrobiły drożdże, czyli puszyste ciasto. One wchodzą do gry jako drugie, żywiąc się produktami fermentacji, jakie wcześniej wytworzyły drożdże. Dlatego też ważny jest moment, kiedy proces przerwać, żeby chleb już miał właściwy smak ale pozostał jeszcze puszysty. Jak sam potwierdzasz że chlebek kwaśny, to tylko potwierdza, albo twój zakwas miał przewagę bakterii od samego początku i one na bieżąco wpierdalały to, co zrobiły drożdże, nie dając chlebkowi nawet w ogóle wyrosnąć, albo przeciągnięte właśnie zbyt długo, że bakterie zdążyły wszystko wpierdolić. Jak masz w domu koło 24 stopnie to wystarczy 6 godzin i czekasz na wzrost tylko o 30%, jeżeli bliżej 20 stopni to około 9-10 godzin do podwojenia objętości. Jeżeli w tym czasie nie podwoi objętości to też nie ma co trzymać za długo, znaczy że drożdże za słabe i trzymanie dłużej nie sprawi że ciasto bardziej wyrośnie.

3500a765-89fa-4563-a802-584bb451b41e
miciek

@GazelkaFarelka Dzięki wielkie za szczegółowe wyjaśnienie, sprawdzę ile dokładnie w mieszkaniu mam ale myślę, że spokojnie 24*C jak nie więcej.


Robiłem w osobnym słoiku tzw. stiff starter czyli mniej-więcej to co na Twoim zdjęciu, lecz raz że na żytniej mące dwa że chyba za mało wody, bo wtedy dałem w proporcjach 12,5 i ugniatał się jak trochę suche ciasto. Teraz już wszystko przerobione i działam na dwóch zakwasach w pełni pszennych, z czego jeden to 11 a drugi 13,5. Dzisiaj wjeżdżam w dwa chlebki już w 100% na pszennej mące chlebowej (po 4 różnych sklepach trzeba było jeździć, w Stokrotce dopiero znalazłem chlebową 750 z Młynów Szczepanki z 12g białka). Ów wspomniane zakwasy ładnie wyrosły dwukrotnie już po 4-5h, z czego ten z mniejszą proporcją wody nawet trzykrotnie po 6h.

GazelkaFarelka

@miciek Dokładnie, ten zakwas zwiększa objętość 3x, bo ma dużą przewagę drożdży.


Przy 24 stopniach to bym celowała w 6 godzin + po tym czasie na leżakowanie do lodówki na noc. (Przy założeniu, że dajesz 20% zakwasu, czyli na 400g mąki dajesz 80g zakwasu).


Mąkę do ciasta chlebowego zmieszaj 90% mąki chlebowej pszennej i 10% razowej żytniej - żyto fajnie podkręca smak i daje pożywkę mikroorganizmom.

Zaloguj się aby komentować