Spore zmiany w ortografii Języka Polskiego!

Spore zmiany w ortografii Języka Polskiego!

Pan
Wśród zmian m.in.

  • Ustanowienie bezwyjątkowej pisowni łącznej nie- z imiesłowami odmiennymi (bez względu na interpretację znaczeniową: czasownikową lub przymiotnikową), tj. zniesienie wyjątku zezwalającego na „świadomą pisownię rozdzielną”.

  • Wprowadzenie łącznej pisowni nie- z przymiotnikami i przysłówkami odprzymiotnikowymi bez względu na kategorię stopnia, a więc także w stopniu wyższym i najwyższym, np.

  • dopuszczenie rozdzielnej pisowni cząstek takich jak super-ekstra-eko-wege- mini-maksimidi-mega-makro-, które mogą występować również jako samodzielne wyrazy, np.

miniwieża lub mini wieża
superpomysł lub super pomysł
ekstrazarobki lub ekstra zarobki
ekożywność lub eko żywność

  • Pisownia wielką literą nazw mieszkańców miast i ich dzielnic, osiedli i wsi, np. WarszawianinOchociankaMokotowianinNowohucianinŁęczyczaninChochołowianin;

#jezykpolski #ortografia #ciekawostki

Komentarze (29)

sireplama

Za każdym razem jak słyszę o jakiś reformach języka to mam wrażenie, że to przez że ludzie są coraz głupsi i język musi się dostosować. Szczytem była legalizacja "poszłem" i "wziąść".

macgajster

@sireplama serio można już tak mówić? A co z, brrrrr, "oglądnąć"?

Ja to akurat jestem pasywnym użyszkodnikiem języka, ale staram się w miarę poprawnie na czuja lub na pamięć. Zawsze miałem problem z zapamiętaniem zasad analizy części składowych języka i przez to wyodrębnianiem. Imiesłowy odmienne, przysłówki odprzymiotnikowe, czy co tam jeszcze, to dla mnie czarna magia


Warszawianin

To samo w sobie brzmi źle. Przecież jest "Warszawiak"...

Maciek

@sireplama naturalna ewolucja języka. Pamiętajmy że język jest dla ludzi, nie na odwrót, a wszelkie wyjątki i zasady po czasie robią się męczące w użyciu.

Alnitak

@Maciek No wiadomo, super naturalnie, mega informacja, totalnie popieram, teraz będzie ekstra, jakość języka na mega poziomie. XD

sireplama

@Maciek ale "poszłem"?!

Maciek

@sireplama "poszłam", "poszło", więc "poszedłem" może się wydawać wyjątkiem. Skoro ludzie sobie upraszczają, to co im na siłę robić pod górkę.

Maciek

@Alnitak w jaki sposób język stracił na jakości na tych zmianach?

sireplama

@Maciek ta? To odmień to przez osoby.

_Pszczelarz_

@sireplama nie przeszło jeszcze "poszłem" i "wziąść" i mam nadzieję, że nie przejdzie.

sireplama

@Pszczelarz O? Dałbym sobie paznokcie obciąć, że Rada Językowa dopuściła do użytku obie formy.

sireplama

@macgajster @Maciek @Pszczelarz


"Co jakiś czas pojawia się informacja elektryzująca zwłaszcza męską część mówiących po polsku, że nareszcie nie będą oni krytykowani z powodu używania przez nich form szłem, wyszłem lub poszłem. Są to jednak płonne nadzieje, gdyż formy te nie zostały dotychczas i zapewne w najbliższej przyszłości nie zostaną uznane za poprawne."


Rzadko kiedy tak się cieszyłem, że byłem w błędzie jak teraz...

Maciek

@sireplama oczywiście masz rację, przy odmianie przez osoby natychmiast wychodzi że nie jest to wyjątek, dlatego napisałem że "poszłem" "może wydawać się" wyjątkiem.

GrindFaterAnona

Za każdym razem jak słyszę o jakiś reformach języka to mam wrażenie, że to przez że ludzie są coraz głupsi i język musi się dostosować.

@sireplama tylko, ze zależność jest odwrotna. Tzn językoznawcy nie narzucają norm i reguł tylko badają jakie one są i ogłaszają o ile się język zmienił. Jeśli ludzie używają jakiejś formy powszechnie to z jakiegoś powodu.

MarianoaItaliano

@macgajster Właśnie ''Warszawiak'' to typowe słowo z gwary mazowieckiej, kończące się na -ak tak jak kurczak, schaboszczak, karcelak ...


Po za tym kielczak, łodziak, lubliniak? To dopiero brzmi sztucznie a tak z końcówką -anin jest w miarę jednolicie we wszystkich przypadkach kielczanin, łodzianin, opolanin, lublinianin

Yes_Man

@macgajster Akurat"Warszawiak" pierwotnie miał wydźwięk pejoratywny.

macgajster

@MarianoaItaliano czyli zgodnie z gwarą Nie upierałbym się, że nasz język należy standaryzować

Jak poza mazowszem mówią na kurczaki?

@Yes_Man ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ dla mnie nie ma, no może jeśli ktoś zacznie przekręcać na "Warsiawiak" albo "Warsiafka", to wtedy jakoś prędzej.

MarianoaItaliano

@macgajster No ja też nie upieram się, ale jak wszystkie nazwy mieszkańców miejscowości kończymi na -anin to juz niech tak zostanie Dlaczego Warszawiak ma być wyjątkiem? Co do drobiu to raczej funkcjonowało to jako kura i kogut do niedawna, moje babcie tak jeszcze mówiły - a kurczak się rozpowszechnił stosunkowo niedawno, ale pochodzi generalnie z gwary z okolic Warszawy

macgajster

@MarianoaItaliano och, tak od razu rozróżniać ich płeć

Kuciak! Kuciak! Sipko, sipko, kruj waziwa! ( ‾ʖ̫‾)

47f0da89-f34c-4794-8c0a-58c9fd383931
Maciek

@macgajster Nikt nie mówi o twardym narzucaniu zasad - jeśli regionalizm to "Warszawiak" to śmiało warto stosować. Torunianin nie powie o sobie inaczej niż "Toruńczyk", nawet w szkolnym wierszyku uczyłem się piosenki idącej tak:


Kto w Toruniu mieszka, wesoło się śmieje,

je toruński piernik, dobrze mu się dzieje.

Wszyscy się częstują w Toruniu piernikiem,

a więc dobrze temu, kto jest Toruńczykiem.

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@sireplama szkoda jeszcze, że nie zalegalizowali "włończyć". Dla mnie cała ta RJP to jest banda mentalnych leśnych dziadów, które jak typowy profesor co kilka lat muszą wysrać jakąś nowelkę, żeby tego profesora podtrzymać.

Alnitak

@Alnitak w jaki sposób język stracił na jakości na tych zmianach?


@Maciek Jeśli uważasz, że używane teraz przez 3/4 społeczeństwa słowo "mega" - które zastępuje im w rozmowie słowa takie jak: bardzo, niesamowicie, wybitnie, genialnie, konkretnie, mocno, silnie, stanowczo itd. - nie powoduje uproszczenia języka i jego jakości, to wybacz, ale nie mamy o czym rozmawiać

Maciek

@Alnitak No tak, zapomniałem że jedno słowo zastępuje inne. Mało tego, zapomniałem że wprowadzono zakaz używania słów bliskoznacznych do "mega". Masz rację, dopóki używanie słowa "mega" było nielegalne to język był bogatszy. Przyznaję ci rację, to ja się mylę.

kodyak

Czyli nie przejęli "no i chuj" jako synonimu ok

100mph

Bardzo dobrze. Coś jest z językiem nie tak, jeśli człowiek pisząc zdanie zastanawia się nad ortografią zamiast składnią. Przedrostki i przyrostki powinny być ujednolicone pod względem łączności. Zmian powinno być znacznie więcej włącznie z rezygnacją części znaków, np. ó. Skoro w mowie nie słychać różnicy to nie ma sensu stosować dwóch znaków.

Maciek

@100mph zgadzam się. Dziś, jak opowiedziałem koleżance o tych zmianach i ucieszyłem się że już nie będę wychodził na analfabetę przy pisaniu "nie" z różnymi cześciami mowy (bo nigdy tych zasad nie ogarniałem), ta mi powiedziała że wciąż jeszcze pozostają w mocy zasady pisowni „nie” z czasownikami (rozłącznie, np. nie palić) i z rzeczownikami odczasownikowymi (łącznie, np. niepalenie). Więc nadal pod górkę...

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@100mph o tym, że powinno się już dawno zrezygnować z abominacji typu "rz"-"ż", "ó"-"u" czy "ch"-"h" to już od dawna mówię, bo z punktu widzenia wymowy, zrozumienia, ani składni to już od baaaaaardzo dawna nie robi żadnej różnicy. Podejrzewam, że nawiedzone nauczycielki polskiego by się zapłakały na śmierć, jakby nie mogły wpisywać na tych swoich sprawdzianikach "ort". Nie mówiąc już o takich wynalazkach jak wykopowy paliwoda, który- cytując klasyka- by chyba popełnił rytualne bukkake.

Zaloguj się aby komentować