Przerobiłem poprzedni układ do sterowania LED-ami, i zastosowałem MOSFET-y jak ktoś mi doradził.
Sterowanie działa... częściowo xD
Bramki mosfetów (IRF720) są podpięte do pinów arduino, ale nie zaznaczałem tego na schemacie żeby nie robić bałaganu. Diody prostownicze potem to 1N4007.

Arduino daje stan wysoki na jeden z pinów który otwiera MOSFET-a, prąd może na luzie przez niego przejść, przechodzi przez pasek LED, wraca do masy, pasek sie zapala tak jak powinien. Dodałem diody prostownicze między bramkę a źródło, żeby prąd który ma aktywować jeden pasek LED nie przechodził na inne paski.

I tutaj pojawia się problem, bo mimo wszystko na pozostałych diodach LED również pojawia się napięcie. Prąd na "wyłączonych" wyjściach jest dużo mniejszy (ok. 10mA) niż na jednym załączonym wyjściu (40-50mA), ale to wystarcza do zapalenia paska który nie powinien się zapalić. Zmierzyłem napięcie między bramkami zatkanych MOSFET-ów a źródłem, i w momencie gdy załącza się jeden mosfet, na bramkach pozostałych pojawia się napięcie ok. -0.3V, co jest dodatkową zagadką bo dlaczego ujemne napięcie załącza N-MOSFET.

Szukałem zwarć, ale nie znalazłem
#majsterkowanie #elektronika
1b881529-305a-4789-9ab2-f6afebfdac7a
redve

@myoniwy a memik zacny, pozwolę sobie ukraść ( ͡° ͜ʖ ͡°)

myoniwy

@redve mosfet do pełnego otwarcia potrzebuje kilku woltów na bramce względem źródła. Arduino ci tego nie da, bo w takiej konfiguracji musiałoby dać jakieś 18V lub więcej.

Pomijam też fakt że diody prostownicze robią ci zwarcie, albo już nie, bo się przepaliły.

redve

@myoniwy od czego się miały spalić? Podpinam całość do zasilacza warsztatowego, i on daje na wyjściu max 50mA 12V. Nie rozumiem w jaki sposób robią zwarcie


A arduino załącza wybrany mosfet, tylko po drodze załączają sie pozostałe z jakiegoś powodu. Jak testowałem na płytce stykowej z jednym mosfetem, to normalnie sie wszystko załączało jak powinno.


Na pinie który powinien sie włączyć wszystko sie dzieje tak jak powinno (tak mi sie wydaje przynajmniej, patrząc na pobory prądu i na to że nic sie nie grzeje), ale problemem jest to co sie dzieje na pozostałych.

Felonious_Gru

@myoniwy Pmosa z palcem w dupie wysteruje jak się zadtosuje pewną sztuczkę ( ͡ʘ ͜ʖ ͡ʘ)

myoniwy

@redve Z czego zasilasz Arduino? Bo może dało by się zrobić jakiś pokraczny układ z pływającą/sztuczną masą.

redve

@myoniwy podpinam do ładowarki od telefonu po USB

redve

@myoniwy ale docelowo chce je w jakiś sposób zasilać z tych 12V. Może regulator napięcia dam po drodze. Docelowo całość będzie sterowała ledami w aucie, i będzie zasilane z akumulatora

redve

w sensie z gniazda zapalniczki

myoniwy

@redve weź podaj całą specyfikację tych LEDów.

Potrzebujesz sterownika mosfetow high side

redve

@myoniwy jakiś zwykły najtańszy pasek LED RGB. Na jednej "części" (pomiędzy miejscami do cięcia z miedzianym polem do lutowania) są 3 LED-y. Pasek który w tej chwili podpinam składa się z 3 takich segmentów, czyli w sumie 9 diod. Załączają się od ok. 8V, a podpięte do 12V ciągną po ok. 40-60mA na każdy kolor z osobna, i pomiędzy 150-200mA dla zapalenia wszystkich.

myoniwy

@redve Jeśli zrobisz takie coś to będziesz wstanie podać +5V na bramkę względem źródła.

Ale to zadziała tylko przy dwóch różnych źródłach zasilania lub dodatkowej przetwornicy stepUP.


A najlepiej to zastosować normalne drivery do mosfetów. Lub zmienić na P-chanel. Bo w takiej konfiguracji tak czy siak potrzebujesz gdzieś mieć te +20V względem masy LEDów.

a2147191-3285-48aa-8af2-e93560cbf507
AliGi

@redve jeśli chcesz sterować paskami LED od zasilania i od masy, to chyba potrzebujesz innych mosfetów. Od góry typu P a od dołu typu N. I sterowanie mosfetów nie bezpośrednio z Arduino tylko przez dodatkowe tranzystory.

Poczytaj o kluczach tranzystorowych i jak nimi sterować:

https://www.electronics-tutorials.ws/pl/tranzystor/mosfet-jako-przelacznik.html

Jeśli chciałbyś wykorzystać tylko mosfety typu N to na bramkę musiałbyś podać więcej niż na źródło czyli jak ktoś wcześniej napisał minimum 15V (przy 12V na źródle)

redve

@AliGi kiedy wydałeś jakieś 60zł na różne tranzystory, mosfety, diody, płytki pcb, i montujesz 3 układ w ciągu tygodnia, żeby się dowiedzieć że zaraz będziesz montował 4 układ, po to żeby ci sie w aucie lampki świeciły

6f92b034-687f-43b6-a133-aa35299d3d9b
myoniwy

@redve Taka cena zdobywania wiedzy.

m_h

Trzymaj: https://www.electronics-tutorials.ws/transistor/tran_7.html

W technikum nauczyciel od elektroniki uczył mnie że strzałka w tranzystorze wskazuje kierunek prądu: do wewnątrz (tak jak u Ciebie typu N) prąd ma "wpływać" do tranzystora, do zewnątrz (nie jak u Ciebie typu P) ma wypływać z tranzystora.


Dodatkowo jak wspomniał tu ktoś wcześniej, mosfety potrzebują kilku voltów zasilania, możesz go sterować przez jakiś inny tranzystor bipolarny.

Felonious_Gru

@redve

zastosowałem MOSFET-y jak ktoś mi doradził.

Ten ktoś doradzał p-mosfet

Zaloguj się aby komentować