Odwiedziła mnie refleksja i taka myśl mi zostawiła na temat mojego tajwańskiego ciemiężyciela.

Od pewnego czasu mam przyjemność współpracować z działem CSD, odpowiedzialnym za design algorytmów przetwarzania warstwy fizycznej. Średnio osoby w tym dziale mają więcej niż jeden doktorat, i nie mówimy tutaj o gównianych doktoratach z Europy, tylko hardcorowych studiach na Tajwanie.

Telekomunikacja od pewnego momentu to nic innego niż matma stosowana, więc wszystkie slajdy, które dostaję od CSD są zawalone algebrą liniową / rachunkiem prawdopodobieństwa / procesami stochastycznymi / cholera wie czym jeszcze. Ale mimo wszystko te prezentacje są w cholerę czytelne - jasna definicja problemu, opis notacji, etc. Nawet nawiasy są zawsze dobrze postawione i nie muszę się zastanawiać co właściwie jest podniesione do kwadratu. I mam na myśli nie tylko slajdy przygotowane z myślą o zwykłych śmiertelnikach, ale również wewnętrze slajdy CSD.

Żodyn, kurła żodyn, z moich wykładowców, ani w Polsce, ani tym bardziej w UK, nie potrafił przygotować tak dobrych slajdów. 90% artykułów naukowych było przygotowanych gorzej od strony technicznej.

#programowanie #programista15k #programista25k #pracait
plemnik_w_piwie

@groman43 a nie chciałoby ci się założyć tagu i opisywać zwykłym śmiertelnikom jak to działa?

groman43

@plemnik_w_piwie Kiedyś już próbowałem i wyszło słabo z kilku powodów. Mam w planach do tego powrócić, ale niestety żeby zrobić to dobrze, to jest potrzebne w cholerę czasu.

Zawodowo zajmuję się sieciami komórkowymi i na tym znam się najlepiej. Jeśli masz jakieś pytania, to wal śmiało. Mogę wskazać również kilka książek / materiałów online.

Niestety, z oczywistych względów, nie mogę się podzieć żadnymi zaawansowanymi algosami używanymi przez MTK.

plemnik_w_piwie

@groman43 ja wiem że to wymaga mnóstwo pracy. Ale nie mojej, a taką lubię najbardziej nie jestem morderczo zainteresowany dziedziną, ale bardzo chętnie bym się dowiedział co w trawie piszczy, jakich narzędzi się używa i po co. Jak dla mnie, to magia, której moja szara komórka nie pomieści, ale gdyby ktoś ją opisał krok po kroku jak idiocie, to może cześć tej tęczy udałoby się rozplątać

W każdym razie zagrzewam do podjęcia tematu

groman43

@plemnik_w_piwie Tak naprawdę wszystko zaczyna się od modelu matematycznego. Taki model może być bardzo różny, w zależności od tego co chcesz modelować - inaczej modeluje się channel estimation / correction a inaczej algorytmy schedulingu i współdzielenia zasobów czy user plane'a. Co ważne, takie modelowanie nie ogranicza się tylko do warstwy fizycznej. Tutaj masz przykład jak modeluje się proste MIMO - https://www.youtube.com/watch?v=SFIRXrvvXBQ&list=PL3nE1Yo1b4CrAfN3lndrMImPFuS1hR5U-&pp=iAQB


Jeśli chodzi o samą implementację, to narzędzia są bardzo różne od średniowiecznego C aż po różne Javy czy inne Elixiry. Wszystko ma swoje miejsce, siermieżne C to raczej warstwa fizyczna, Java to raczej wyższe warstwy. Inna bajka, że często dużo rzeczy implementuje się za pomocą akceleratorów sprzętowych (na przykład FFT). A takie akceleratory najpierw opisuje się behavioralnie się w HDLu (VHDL albo Verilog) a potem za pomocą odpowiednich narzędzi (Cadence, Synopsis, Ansys) projektuje w krzemie. A jeśli coś jest liczone bezpośrednio w krzemie, to fajnie żeby zajmowało jak najmniej miejsca. I tak dalej, i tak dalej.

bojowonastawionaowca

@groman43 jeśli to w czymś zachęci, to ja również podzielam zainteresowanie wytłumaczeniem dłuższym, choć mój poziom wiedzy jest zerowy :x

plemnik_w_piwie

@groman43 ciemny lud tego nie kupuje. Prościej pls

groman43

@plemnik_w_piwie Prościej się nie da xD A tak na poważnie, dla kogoś kto siedzi w tym już od kilku dobrych lat tak jak ja, mówienie prosto wcale nie jest takie proste.

plemnik_w_piwie

@groman43 sam wyżej przyznałeś, że to nie będzie proste

ZmiksowanaFretka

@groman43 AGH i Polibuda Wrocławska normalnie korzystała z Mathematici i nie było nigdy żadnego problemu i to dobrą dekade temu

groman43

@ZmiksowanaFretka Jestem ofiarą PWr mniej więcej z przed dekady i za cholerę nie przypominam sobie, żeby na zajęciach była używana Mathematica.

UncleFester

@groman43 Trzymają swój poziom.

Michumi

@groman43 chętnie bym jakiś zobaczył slajdzik

Michumi

@groman43 toć wytnij krytyczne wartości/nazwy itp i wrzucaj

maly_ludek_lego

@Michumi lol, wyjebka z roboty bylaby szybciej niz predkosc swiatla xD

plemnik_w_piwie

@maly_ludek_lego więcej czasu dla nas! ^^

powodzenia

@groman43 gdzie pracujesz (w jakim kraju)? opowiedz coś więcej o tych tajwańczykach xd

groman43

@powodzenia Mieszkam w UK i pracuję dla tajwańskiej firmy MediaTek (w skrócie MTK).

Zaloguj się aby komentować