Odpowiedzi do DZIWNYCH Pytań

Odpowiedzi do DZIWNYCH Pytań

hejto.pl
Jestem zmuszony dodać to w formie artykułu, bo mamy kilka tematów do wyjaśnienia, wliczając w to mój błąd w formułowaniu tych stwierdzeń, który sprawił, że dwa z 4 były nieprawdziwe (Malediwy i Saturn).

No ale od początku:


• Banany są radioaktywne: TAK

Banany mają naturalnie wysoki poziom potasu, a niewielka część całego potasu jest radioaktywna. Spożycie jednego banana dostarczyłoby całkowitą dawkę 0,01 milirema (0,1 mikrosiwerta) promieniowania. Jest to bardzo mała ilość promieniowania.

Bez obaw, banany są bezpieczne. : )
https://www.epa.gov/radtown/natural-radioactivity-food


• W sierści leniwców żyją ćmy, które nie tylko tam kopulują, ale i składają jaja bezpośrednio w ich odchodach, gdy te schodzą z drzew: TAK



Leniwce są często przedstawiane, jako brązowe stworzonka, choć w rzeczywistości wiele z nich ma bardzo wyraźnie zieloną sierść. Odpowiadają za to glony, które żyją z nimi w symbiozie, dostarczając to, czego same zwierzęta nie są w stanie wyprodukować. Glony z kolei żyją w symbiozie z niektórymi gatunkami, grzybów, które rozkładają ciała martwych ciem, na minerały, których glony potrzebują do życia. Leniwce schodzą z drzew w celu "rozluźnienia" średnio raz w tygodniu i to jest moment, gdy ćmy składają jaja w ich odchodach. Gdy larwy dorosną i przeobrażą się w ćmę, fruną w poszukiwaniu naszego powolnego stworzonka i spędzają tam prawie całe życie, w tym najintymniejsze jego momenty.


Grafika ze strony PBS.


• Podstawowym budulcem wysp na Malediwach są rybie odchody: NIE

Gdyby pytanie brzmiało "budulcem NOWYCH lub MAŁYCH wysp", to odpowiedź byłaby twierdząca. Dlaczego? Odpowiadają za to głównie papugoryby, które produkują coś na wzór piasku, żywiąc się koralowcami.

Wyspa Vakkaru na Malediwach to niewiele więcej niż mierzeja piasku wznosząca się nad oceanem, porośnięta roślinnością i otoczona rafami koralowymi. Vakkaru jest wyspą rafową, co oznacza, że składa się z osadów powstałych na rafach koralowych. Na Malediwach znajduje się około 1200 takich wysp, skupionych w grupach wzdłuż licznych atoli w regionie. Ale skąd pochodzi osad? Z nowego badania wynika, że głównie z odchodów ryb.

Mam nadzieję, że coś tu widać.

Wiele gatunków papugoryb żywi się polipami koralowców. Zamiast jednak delikatnie wyciągać polipa z jego twardej koralowej powłoki (jak w przypadku jedzenia ślimaka), ryby po prostu gryzą kamienistą rafę, połykając razem polipa i twardy koral. Wewnątrz papugoryby polip zostaje strawiony, a kamienny koral wydalony. Papugoryby wytwarzają tak dużo osadów, że utworzyły całe hawajskie plaże.

Około 685 000 kilogramów osadów jest produkowanych rocznie w wodach u wybrzeży Vakkaru, donoszą naukowcy 27 kwietnia w Geology . Biorąc pod uwagę wielkość ziaren osadu, źródłem nie był po prostu gruz koralowy. Niektóre gatunki gąbek są zdolne do wwiercania się w rafy koralowe i tworzenia osadów, ale badanie wykazało, że tego typu gąbki były rzadkie. A te, które były obecne, tworzyły osad o wielkości mułu, który również był rzadkością na wyspie. A pasące się jeżowce mogą wytwarzać osad, ale ziarna nie były odpowiedniej wielkości.

Naukowcy odkryli, że około 10 procent osadu można przypisać glonom Halimeda. Glony te mają wapienne płytki, które po oderwaniu pękają i ostatecznie stają się drobnymi kawałkami piasku. Jednak zdecydowana większość - ponad 85 procent - osadów pochodziła od papugoryb. Największym źródłem były dwa gatunki papugoryb - Chlorurus sordidus i C. strongylocephalus. Ryby pobierają koralowce i wyrzucają osad, a te drobne ziarna są następnie transportowane na wyspę w czasie, gdy zmienia się sezonowy wiatr monsunowy.

https://www.sciencenews.org/blog/wild-things/island-maldives-made-parrotfish-poop


• Gęstość Saturna jest tak niska, że umieszczony w kosmicznej wannie pełnej wody, unosiłby się na powierzchni: NIE

Czesto na pytanie "czy Saturn unosiłby się na wodzie" znajdziecie odpowiedzi twierdzące, nawet na stronach związanych z NASA, choć w tym przypadku sama odpowiedź zależy od tego, jak wiele parametrów uwzględnimy.

W przypadku samej gęstości, Saturn ma ją średnio o 30% mniejszą, niż woda, tak więc uwzględniając tylko jeden parametr, nasze zdanie może być prawdziwe. W prawdziwym świecie jednak mamy więcej rzeczy do uwzględnienia, jak grawitacja obu ciał, to, że gęstość jądra jest ogromna w porównaniu z gazową powłoką, zmianę skupienia wody, która byłaby między Saturnem a źródłem swojej grawitacji. Ogólnie mamy kilka opcji. W najbardziej sprzyjającej naszemu twierdzeniu, woda zamieniłaby się w jeden z ultra gęstch lodów, spotykany głownie na planetach lodowych, nazywanych lodem VII i lodem X. To stworzyłoby barierę dla Saturna, który zostałby w teorii zawieszony, a raczej jego jądro by było, bo powłoka gazowa by raczej nie przetrwała, ze względu na swoją delikatną strukturę. Duże znaczenie miałoby też to, czy umieszczamy Saturna w wodzie i odpalamy symulację, czy dajemy mu się przyciągać grawitacyjnie.

Najbardziej prawdopodobna byłaby jednak katastrofa. Tak po prostu.

Nie wszystko jeszcze wiemy, zwłaszcza o wspomnianych gęstych stanach skupienia wody, stąd traktujcie to jako spekulację.

Warto było o tym wspomnieć, bo w internecie znajdziecie wiele informacji potwierdzających to zdanie, choć to bardzo mocne uproszczenie typowo edukacyjne, mające ułatwić zapamiętanie, że Saturn ma średnią gęstość niższą, niż woda. : )

https://www.llnl.gov/article/44741/new-understanding-solidification-high-pressure-ice-found-ocean-world-planets

--------------------------

Mimo, że spaprałem odpowiedź nr 3, mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś ciekawego i na przyszłość mam nauczkę, żeby formułować to lepiej. Dziękuję administracji i @maximilianan za pomoc.

--------------------------
> #dziwnesowiepytania < tag z quizami i odpowiedziami

#sowietetate #ciekawostki #kosmos #malediwy #saturn

Komentarze (5)

CzosnkowySmok

@DziwnaSowa chciałby, żeby to sie przyjęło. Bardzo fajny pomysł i realizacja.

DziwnaSowa

@CzosnkowySmok w sumie to mamy taką społeczność, że może dałoby się to wspólnie robić. Dla przykładu niektóre stwierdzenia mogliby tworzyć nasi twórcy, jak @Oczk o kosmosie, @Ragnarokk o grzybach itp. I potem odpowiedzi, dlaczego coś jest lub nie jest prawdą byłyby publikowane przez nich? Taka głupawka, bo nie konsultowałem tego z nimi, ale w sumie jest potencjał na fajny kontent powiązany. Na ten moment mam jeszcze pytania na około dwa quizy.

LondoMollari

Gęstość Saturna jest tak niska, że umieszczony w kosmicznej wannie pełnej wody, unosiłby się na powierzchni


@DziwnaSowa Generalnie takie pytanie o Saturna, jeśli chcesz przyjąć jakikolwiek poziom realizmu traci trochę sens. Dlatego odpowiadając na to raczej wolałem jedynie myśleć o magicznej wannie ze stałym i równomiernym polem grawitacyjnym, i magicznym włożeniu tam Saturna w sposób gwarantujący zachowanie spójności planety (co w wypadku planety gazowej jest niemożliwe). W takim układzie porównujemy tylko gęstości, i nasz Saturn "pływa".


Jeśli chcemy podchodzić do tego realistycznie, to nasza wanna, oraz Saturn muszą przede wszystkim być w jakimś polu grawitacyjnym, aby mówić o unoszeniu się na wodzie. Czyli, zarówno wanna, jak i Saturn znajdują się w polu grawitacyjnym jakiegoś wielkiego obiektu (dużo większego od Saturna), gdzie stoi wanna z wodą. Przy takiej wielkości obiektu mamy niemal pewność, że Saturn będzie dużo poniżej granicy Roche'a (https://pl.wikipedia.org/wiki/Granica_Roche%E2%80%99a). Tak więc, gdyby orbitował wokół tego ciała przed zanurzeniem, to by się rozpadł. Gdyby nie orbitował, to mówimy o swobodnym spadaniu, a wtedy nastąpi bardzo energetyczna dezintegracja planety w momencie uderzenia o wodę.


Im dalej w las, tym pojawia się więcej problemów - o jakim polu grawitacyjnym mówimy? Jak ze wzrostem głębokości będzie rosło ciśnienie wody (zależy od odpowiedzi na poprzednie)? Czy sytuację, kiedy planeta całkowicie zmieniła stan skupienia na gazowy, który unosi się równą warstwą nad powierzchnią wanny uznajemy za "pływanie"? Etc, etc...

DziwnaSowa

@LondoMollari dopiero po publikacji zdałem sobie sprawę, że to pytanie/stwierdzenie jest trochę zbyt abstrakcyjne, no ale często się przewija ze względu na różne wygodne uproszczenia edukacyjne. Następnym razem postaram się dodawać takie, które nie wymagają od odpowiadających tworzenia interpretacji, które zmienne bierzemy pod uwagę, a których nie i jakich dokładnie sytuacji to dotyczy itd. Dzięki za komentarz.

Zaloguj się aby komentować