#pogoda
Konieczna zmiana nazwy na Suche Guwno
@PlatynowyBazant20 Zacznijmy zresztą od określenia stolica. Nie przez przypadek w tytule użyłem zestawienia „stolec” i „stolica”. Dlaczego? Bo oznaczają one co do zasady jedno i to samo. Tak, tak! Rozumiem. W dzisiejszych czasach słowo „stolec” kojarzy się raczej inaczej. Z jedną z podstawowych czynności fizjologicznych, jak najbardziej. Właściwie to chyba bardziej z jej pochodną, przez wielu dość dyplomatycznie nazywaną „dwójką”. Co wszakże „kał” może mieć wspólnego z głównym ośrodkiem administracyjnym czy historycznym danego kraju i narodu? Absolutnie nic. Dlaczego? Ponieważ pytanie należałoby postawić odwrotnie. A mianowicie co określenie „stolica” wspólnego ma z ową „dwójką”. Otóż samo słowo stolica pochodzi od określenie „stolec” właśnie. Przez całe stulecia bowiem nazwa ta oznaczała tron, miejsce na którym siedzi król, książę czy nawet biskup; „stolec” jako przerobiona nieco nazwa stołu, a więc czegoś na czymś się coś kładzie lub ewentualnie siedzi. Dawniej więc bardzo często można było usłyszeć bądź przeczytać o biskupim czy książęcym stolcu, wszak nie chodziło tutaj o produkt końcowy procesu trawienia, a właśnie tron, miejsce usytuowania władcy i władzy. I właśnie od słowa stolec wyewoluowała nazwa stolica; ośrodek władzy o charakterze centralnym czy centralizującym. Natomiast medycznego kontekstu nazwa „stolec” nabrała dopiero później, a to przez fakt, że docelowo miejsce wypróżniania stało się jednocześnie miejscem siedzenia. Zresztą nie jeden do dziś idąc do toalety używa określeń nawiązujących do tronu. Czy zbeształo to więc w jakikolwiek sposób władzę, władcę? Nie. Stanowi wszak przykład bogactwa (choć zdaniem niektórych ubóstwa), różnorodności i ciągłej pracy języka, w ramach którego słowa tak samo brzmiące oznaczać mogą zupełnie inne rzeczy.
prasłowiańskie: stos, sterta
@PlatynowyBazant20 posrane miejsce xD
Dla tych co czytali serię Narrenturm - tak, to ten Stolec od von Biebersteinów.
@Ragnarokk Właścicielem jest #nowywlascicielhejto @AdelbertVonBimberstein ?
@Ragnarokk wieś rycerska. Stolica wolnego państwa. Tak się tam bawili.
@paulusll Nie wiem, trzeba sptyać czy zna przyśpiewkę kibiców Iskry Stolec
@Ragnarokk Rycerz zakonu który odprawia modły do Boga deszczu żeby Stolec nie był zbyt mokry
@paulusll nie będę ukrywał, taka była inspiracja. Z racji, że byłem na mocno fabularyzowanej imprezie rekonstrukcyjnej na Śląsku, dziejącej się w XIV w., a ze względów fabularnych w czasie trwania wydarzenia musiałem zmienić postać na szlachcica w podróży, chciałem wybrać rodzinę Bibersteinów, jednakże moje braki w wiedzy o zawiłościach rodzinnych, ziemskich itd. w średniowiecznym Śląsku, sprawiły, że ostatecznie powstała persona fikcyjna, o humorystycznym nazwisku z grą słowną w tle, inspirowana tymi żyjącymi. Tak powstał
Adelbert von Bimberstein, Pan na Hejto.
@Ragnarokk przez chwilę musiałem się zastanowić bo tam wszędzie była używana niemiecka nazwa Stolz
Dzięki temu stolec nie będzie rzadki
@arwin_pistacja
@nobodys
@Ragnarokk wychowałem się w mieście niedaleko. W Stolcu była kiedyś świetna masarnia. Wędliny, kiełbasy itp. pierwsza klasa.
Sami mówiliśmy, że najlepsza kiełbasa to ta ze Stolca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie tykaj gówna bo śmierdzi
@Ragnarokk suchy stolec
Teraz użyje magicznego zaklecia i zacznie padać na stolec
Titta!
Zaloguj się aby komentować