NASA ogłosiło, że prawie 47-letnia sonda Voyager 1 wróciła do pełnej sprawności po awarii, wskutek której sonda wysyłała bezsensowne dane w postaci zer i jedynek od 14 listopada 2023 r. Wiekowa sonda już nieraz stanowiła wyzwanie dla inżynierów NASA ze względu na rozmaite usterki, ale żadna nie była tak złożona jak obecna, gdyż NASA nie była w stanie nawet poprawnie się z nią skomunikować i sprawdzić, co mogło się zepsuć.

Jest to niemałe osiągnięcie, zważywszy na wiek sondy, jej prędkość oddalania od naszego Układu Słonecznego - 61500 km/h, a także odległość wynoszącą ok. 487 651 754 645 basenów olimpijskich lub 5 231 996 169 509 259 przeciętnych 15-centymetrowych bananów. Sygnał wysłany do sondy leci ponad 22h i 35 min. Na odpowiedź czekamy drugie tyle.

Podejrzewano usterki komputerów pokładowych, czy jednostki TMU (takiego Win-Rara i Gmaila do kompresowania i wysyłania danych na Ziemię). W marcu natrafiono na trop przyczyny usterki, kiedy to w ciągu losowych danych natrafiono na bardziej logiczny ciąg. W kwietniu go potwierdzono. Uszkodzony został fragment pamięci komputera FDS. Służy ona do przechowywania zbieranych danych, instrukcji wysyłanych z ziemi oraz sterowaniem przyrządami. W ostatnich tygodniach podzielono kod sondy na fragmenty i przesyłano go do sondy oraz wgrywano w różne miejsca w chipie,na wypadek dalszych uszkodzeń wokół wadliwych sektorów, a także uruchamiano kolejne, pozostałe przy życiu 4 instrumenty naukowe: do wykrywania promieniowania kosmicznego, cząstek niskiej energii, analizy fal plazmowych i heliosfery.

Niestety lata sondy nadal są policzone. Szacuje się, że paliwa starczy jeszcze na 2025, góra do 2036, kiedy to sonda i tak już znajdzie się już poza zasięgiem naszych radarów. W roku ok. 40270 r. powinna dotrzeć do gwiazdy Gliese 445 (będącej 17 lat świetlnych od Słońca), o ile jakiś UFO-rowerzysta nie wymusi jej pierwszeństwa.

A jak tam aktualizacje w Waszych trzyletnich Samsungch i Xiaomich ( ͡° ͜ʖ ͡°)?

edit: w sumie ranga mi pasuje do wpisu xD

#kosmos #astronomia #ciekawostki #nauka
b7df2fc6-e990-41cd-955a-e7d64caaf30c
To_Stan_Umyslu

@Atexor "5 231 996 169 509 259 przeciętnych 15-centymetrowych bananów" nowa jednostka SI

Atexor

@To_Stan_Umyslu często ludzie pytali o długości czegoś w basenach olimpijskich lub bananach dla porównania (zwłaszcza na rogalowym portalu), więc dokonałem już z góry obliczeń dla nich ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ataxbras

@Atexor Ale my tu jesteśmy normalni

dolitd

@ataxbras Pisz za siebie.


Ugabuga.

em-te

@ataxbras normalni? mów za siebie

Atexor

@ataxbras czy ja wiem? Ja tu widzę więcej basenów na hejto ( ͡° ͜ʖ ͡°)

HolQ

@To_Stan_Umyslu to takie....amerykanskie. oni zrobią wszystko byleby nie uzyc metrycznych jednostek xD

kaszalot

korzystam z tego co wysyła do swojej pracy naukowej, więc kibicuję żeby działała jak najdłużej, chociaż od jakiegoś czasu nic ciekawego w tych danych już się nie dzieje i są raczej przewidywalne to fajnie jakby było ich więcej niż mniej

Atexor

@kaszalot o kurde, fajna informacja. Co takiego studiujesz? Doktorat? Powodzenia w pracy

I fakt z powtarzalności danych. Z racji że wpływ Słońca na sondy praktycznie ustał i sonda jest w jednolitej heliosferze to raczej dane są podobne. Niemniej skoro nadal naukowcom zależy na ich zbieraniu, to znaczy że są do czegoś przydatne.

szymas

dałem pioruna po fragmencie o bananach

NaczelnyRusofob

@szymas bOrZe jAk śMiEsZnIe

4b94cfcb-7bd1-4a01-ab67-d2680573c1a7
PS2_4_life

Ano po 3 latach tani Szajsung przestał dostawać aktualizacje, aczkolwiek niedawno po pięciu wydali jakąś łatkę... i szczerze mi to lata, póki co nie znalazłem powodu do wymiany - co dziwi, biorąc pod uwagę że wcześniejsze smartfony chciałem cisnąć o ścianę po roku xD

ElektrolizatorDwuczlonowy

@PS2_4_life mam 5 letnią motorolę i też działa dobrze, myślę, że Google już na tyle ogarnęło optymalizację by telefony nie chodziły jak truchło po roku. Myślę, że to był problem wczesnych wersji Androida tzn. 1-5. Oraz nakładek producentów, które teraz są bardziej dopracowane (a jak nie są dopracowane to przynajmniej wydajność procesorów i szybkość pamięci to kompensuje)

conradowl

@PS2_4_life @ElektrolizatorDwuczlonowy jeszcze jest kwestia tego, że postęp nam się zatrzymał. Wincyj ram, wincyj pamięci, szybszy procesor.

W efekcie? Większość aplikacji na 4, może 6 GB pamięci śmiga. A najnowsze telefony mają po 12 i więcej. Bezsens.

Procesory w jakichś AnTuTu wyciągają kosmiczne wartości - jednocześnie wydajność musi być obcięta bo całość się grzeje bardziej niż nastolatek na widok pierwszej gołej dziewczyny. To już norma (moim zdaniem to skandal, ale recenzenci mówią o tym, jakby to był standard), że procesory obcinają wydajność i grzeją się.

Pamięć to spoko, ale gdy potrzebowałem jej dużo (na MP3 itp) to było jej mało w telefonach, teraz gdy mam Spotify i dysk Google na zdjęcia - jest jej dużo. Po co?

Fotografia to już w ogóle. Chińczyki wciąż jeszcze chwalą się pierdyliardem megapikseli, gdy Google do Pixela 5 używało 12MPx i były to najlepsze fotki na rynku, iPhone też nie ma ogromnych matryc, a i nowe Pixele to 50MPx, a nie jakieś 64 czy 100 jak to jest w chińskich zabawkach...

Obserwuję rynek telefonów od lat i zawsze mnie bawi narzekanie niektórych, że im się zacina coś, gdy my technologicznie mamy już urządzenia zbyt szybkie by je upakować w takiej obudowie i trzeba im ucinać wydajność - a ludzie i tak nie zauważają różnic.

Dobra, ponarzekałem jak boomer

sebie_juki

@PS2_4_life mam 5-letniego średniopółkowego samsunga (A50, czyli ani 'S', ani A10). Nie widzę najmniejszego powodu do wymiany.

PS2_4_life

@sebie_juki mój to A70 🙃

ElektrolizatorDwuczlonowy

gorzej jeśli to nie były bezsensowne zera i jedynki

Xianth

No z tą pełna sprawnością to przesada, bo kod upchnięty po kątach wypycha oryginalny kod tam umieszczony więc jednak jakieś funkcjonalności się traci, więc uratowali co mogli i to w sposób nader kreatywny.

Xianth

Do tego fajnie pokazane że chip to chip I nie ważne gdzie jest, to cpu I memorki można użyć jak się chce, a nie tylko jak pan architekt przewidział

Atexor

@Xianth może zoptymalizowali kod, w sensie te same instrukcje dało się napisać krócej. Zauważ też, że aktualnie działają też tylko (albo aż) 4 urządzenia pomiarowe z 10, więc możliwe że ich wywalono. No i mogło zostać też trochę wolnego miejsca na inne dane, może nie robili wszystkiego pod korek.


A kreatywności nie można im odmówić - nie pamiętam szczegółów, ale wysłali też raz update, które powodował, że paliwo od ścianek przewodów mogło się odkleić i zostać wykorzystane, czy jakoś tak. Po prostu wszystko wyżyłowanege jak się da


Ale sam fakt puszczenia takiej aktualizacji do igły w stogu siana po tylu latach robi wrażenie.

GrindFaterAnona

@Atexor no i to jest ciekawostka!

Atexor

@hist4min4 od 2025 do 2036 (ciężko im ocenić ile dokładnie), z czego w 2036 r. Voyager powinien być już w odległości poza zasięgiem anten DSN (deep space network).

sebie_juki

> W roku ok. 40270 r. powinna dotrzeć do gwiazdy Gliese 445 (będącej 17 lat świetlnych od Słońca)


to się kurcze trochę miną, bo Gliese 445 za 45000 lat zbliży się do Słońca na 3 lata świetlne.

Atexor

@sebie_juki https://voyager.jpl.nasa.gov/mission/interstellar-mission/

In about 40,000 years, Voyager 1 will drift within 1.6 light-years (9.3 trillion miles) of AC+79 3888, a star in the constellation of Camelopardalis which is heading toward the constellation Ophiuchus

AC+79 3888 to inna nazwy Gliesy. Może tak się wszystko poprzestawia w kosmosie, że Gliese do nas się zbliży, obecnie jednak ta gwiazda jest 17 ly od Słońca.

Mikuuuus

@Atexor Robisz dobrą robotę

Atexor

@Mikuuuus ależ mi Pan słodzisz, natrafię na coś fajnego, to się dzielę


Twoje filmiki z Ukrainy też robią niezłą robotę. Sam bym nie wiedział, gdzie to po Telegramach szukać. A wbrew pozorom koją duszę za te wszystkie lata mojego wkurzania się na rusków w internetach, ale i za dziadka co został zesłany na Sybir, za Obławę Augustowską (gdzie miałem okazję poznać córkę i siostrę porwanych mężczyzn), czy Katyń, gdzie zginął dziadek mojego nauczyciela z liceum. Taka to z nas społeczność, gdzie sobie dogadzamy i cukrujemy

sireplama

Chwilę... Na 2025 lat czy do 2025 roku?

Atexor

@sireplama parę komentarzy wyżej napisałem

od 2025 do 2036 (ciężko im ocenić ile dokładnie), z czego w 2036 r. Voyager powinien być już w odległości poza zasięgiem anten DSN (deep space network).

Na 2025-2036 lat to byłby uber dobry mega wynik i zarazem precyzyjny. Nawet datowanie węglowe nie jest tak dokładne. Chodziło o rok, a raczej lata. Ograniczeniem jest pozostałe paliwo i zasięg. Mogłem to lepiej ubrać w słowa. Mea culpa.

festiwal_otwartego_parasola

tradycyjnie:

myślę że minęło już tyle czasu, że spokojnie mógłby nagrać drugi film

https://youtu.be/E118gyMUrLU?si=BWrRWrd8V_OkK8gM

Atexor

@festiwal_otwartego_parasola brat go od paru lat wypuszcza z piwnicy raz-dwa razy do roku

Przykro, bo też go bardzo lubię. Bardzo fajnie popularyzuje naukę. Dobrym "zamiennikiem" jest Kacper Pitala, który również porusza ciekawe wątki i opowiada w ciekawy sposób, niestety trochę mniej technicznie wchodzi w temat.

https://www.youtube.com/@KacperPitala

Zaloguj się aby komentować