Jeśli również uważacie że różny wiek dla kobiet i mężczyzn jest jawną dyskryminacją albo że argumentacja Pani Kotuli jest bardzo słaba, to zachęcam żebyście również napisali swoje opinie do biura poselskiego. Jeśli chcecie żeby coś się zmieniło w tym państwie, to taki list jest tanim sposobem na wyrażenie swojej opinii.
Szanowna Pani Ministra Katarzyna Kotula,
Jeśli istnieje jakiś adres mailowy ministerstwa na który mógłbym wysłać tą wiadomość to proszę o sprostowanie, gdyż nie mogłem go znaleźć w internecie.
Piszę w sprawie wypowiedzi posłanek Lewicy, które pojawiały się w różnych mediach na temat wieku emerytalnego. Ostatnia Pani wypowiedź która skłoniła mnie do napisania tego maila miała miejsce w Polsacie dnia 3 Stycznia 2024 roku. Załączam link do tej wypowiedzi i dyskusji która wywiązała się na ten temat na dość lewicowym forum internetowym reddit.com/r/Polska. Sam również jestem wyborcą lewicy odkąd otrzymałem możliwość głosowania i jestem bardzo zawiedziony słysząc te słowa.
Jeśli dobrze zrozumiałem Pani wypowiedź, wynika z niej że stosowanie odpowiedzialności zbiorowej (czy raczej przywilejów zbiorowych) jakim jest obniżony wiek emerytalny powinno być dopuszczalne pod warunkiem że dana grupa społeczna jest dyskryminowana, nawet w jakiś kompletnie nie związany sposób jak wykonywanie większej części obowiązków domowych. Jeśli źle zrozumiałem Pani punkt widzenia, proszę mnie poprawić.
Jak może Pani zobaczyć w załączonym linku, komentarze bardzo krytycznie odnoszą się przede wszystkim do Pani sposobu argumentacji. Pozwolę sobie zrobić streszczenie kilku opinii które się tam pojawiły, uzupełnionego o moje pytania i komentarze.
1. Prawdopodobnie najważniejszy problem z punktu widzenia równości kobiet. Możemy obrócić Pani argumentację i użyć jej by uzasadnić zmuszanie kobiet do przyjmowania większej ilości obowiązków domowych czy opieki nad innymi. W końcu państwo daje kobietom szybszą emeryturę, czemu więc te obowiązki mieliby w równym stopniu przejmować mężczyźni?
Czy w takim razie Ministerstwo Równości podejmuje lub chce podejmować jakieś kroki w celu wyrównania tych różnic? Jeśli tak, to kiedy Ministerstwo uzna że podział obowiązków jest wystarczająco równy by zacząć wyrównywać wiek emerytalny? W jaki sposób będziemy mierzyć te metryki?
2. Czy uważa Pani że stosowanie tego typu odpowiedzialności zbiorowej jest uczciwe? Zgadzam się z tym że statystycznie kobiety w dalszym ciągu wykonują więcej obowiązków domowych niż mężczyźni. Ale nie trzeba bardzo długo szukać, by znaleźć wiele przykładów osób których to nie dotyczy: single. Liczba osób które nie mają partnera z roku na rok rośnie. Dlaczego kobiety które nigdy nikim się nie opiekowały oraz wykonywały tylko obowiązki domowe za siebie mają niższy wiek emerytalny niż mężczyźni w tej samej sytuacji?
Co w sytuacji gdy to mężczyzna wykonuje większość obowiązków w gospodarstwie domowym? Ci mężczyźni, których społeczeństwo powinno doceniać, również są "karani" wyższym wiekiem emerytalnym w porównaniu do swoich partnerek. Czy ministerstwo ma jakiekolwiek plany rozwiązania tej niesprawiedliwości?
3. Skoro Pani i wiele posłów i posłanek z partii Lewica uważa że nierówności powinny być w jakiś sposób wyrównywana przywilejami w innych dziedzinach życia społecznego, to czy w takim razie Ministerstwo Równości ma w planach wprowadzenie przywilejów dla mężczyzn związanych z:
- Zdecydowanie większą liczbą samobójstw wśród mężczyzn [1]
- Mniejszym (i ciągle spadającym) procentem mężczyzn wśród studentów oraz absolwentów szkół wyższych [2]
- Coraz gorszymi wynikami w nauce chłopców względem dziewczynek [3]
- Krótszym średnim czasem życia [4]
Czy istnieją jakiekolwiek plany aby wprowadzić te przywileje, lub czy ministerstwo ma zamiar pracować nad programami które miałoby wyrównywać te różnice?
Na koniec dodam jeszcze informację, że obecnie w żadnym innym państwie Unii Europejskiej nie istnieje różny wiek emerytalny ze względu na płeć, bądź jest zaplanowana data jego wyrównania (w Austrii). Czy uważa Pani że w każdym z tych państw sytuacja Kobiet jest lepsza niż w Polsce?
Zdaje sobie sprawę że zadałem bardzo dużo pytań, jednak byłbym bardzo wdzięczny za udzielenie na nie odpowiedzi.
Z poważaniem
#polityka
@ThisIsFine poproszę o tag #polityka
@bojowonastawionaowca Dodane, ale chciałbym żeby stosowanie logiki w dyskusji publicznej nie sprowadzać tylko do polityki...
@ThisIsFine też bym chciał (dlatego dałem pioruna), natomiast temat jest związany z polityką, dlatego o tagi tag poprosiłem. Dziękuję
Taguj byczku
@ThisIsFine daj znać jeśli dostaniesz jakaś odpowiedź.
@emdet Byłbym miło zaskoczony gdybym dostał jakąkolwiek odpowiedź. Ale oczywiście dam znać!
@ThisIsFine no niestety chyba jedyną partią popierającą równouprawnienie w tym względzie jest Razem
@cotidiemorior Dlatego na nich głosuje
@ThisIsFine oczywiście, że to dyskryminacja - względem kobiet. Bo potem płacz, że kobieca emerytura jest odpowiednio niższa.
@AdelbertVonBimberstein taka to dyskryminacja kobiet, że przypadkiem im to nie przeszkadza, a jednocześnie facet nie pójdzie w wieku 60 lat na emeryturę. Typowe lewackie odwracanie kota ogonem.
@jimmy_gonzale ale ja nie jestem lewakiem. Ja jestem chrześcijańskim libertarianinem.
@AdelbertVonBimberstein a jakoś kojarzę Cię z partią Razem 🤔
Ps. Ja też.
@jimmy_gonzale źle kojarzysz. Głosowałem na Petru ale generalnie nie identyfikuję się z żadną partią.
Komentarz usunięty przez moderatora
@ThisIsFine
Dodatkowo czy faktycznie chcemy brać przykład z krajów europejskie które nie są nawet w UE a ich przyszłość jest.. bardzo niewiadoma?
Lista krajów z różnicami wieku emerytalnego:
Albania 65 60
Białoruś 63 58
Mołdawia 62 57
Polska 65 60
Rosja 65 60
Ukraina 62 60
Zaloguj się aby komentować