wiem że moge użyć akcelerometru, żyroskopu, magnetometru oraz barometru żeby opisać dokładnie jak zmienia się pozycja rakiety w czasie.
Wiem też że do kontroli pozycji rakiety nie mogę używać zwykłego GPS, ponieważ ten jest ograniczony właśnie po to żeby ludzie tacy jak ja nie budowali w domu pocisków rakietowych.
Pytanie brzmi: w jaki sposób poznam dokładnie początkową pozycje rakiety?
Mój plan zakłada wzięcie mapy terenu z jakiegoś googla, wybranie na niej kilku punktów a następnie wyznaczenie miarką dokładnych odległości od tych punktów, i je w ostatniej chwili wpisać jakoś do komputera pokładowego przez co wyznacze dokładnie pozycje startu ale nie mam pojęcia jak to wpisze (może sie będe podpinał pod serial monitor).
Mam jeszcze jakieś opcje?
@redve drony mogą się pozycjonować dokładnie a rakiety nie? Jak to jest zrobione? Powyżej jakiejś wysokości traci dokładnośc?
@NatenczasWojski chodzi bodajże o prędkość poruszania, ale zaraz znajdę dokładnie o co chodzi
@NatenczasWojski tak, limity prędkości oraz wysokości
https://www.wired.com/2013/09/bypassin-us-gps-limits-for-active-guided-rockets/
All normal GPS receivers got two limits build into them since the GPS system was released for public usage. The US military, who build and own the GPS, has placed a speed and height limit so no receivers can be used in automatic guided weapons - good idea of course.
@redve
Limit jest 1850km/h i 18km wysokości. Serio przekraczasz te limity aby się tym martwić??
@redve
Po co chcesz obliczać początkową pozycję rakiety, jak możesz wprowadzić dokładną pozycję startową pobraną z GPS dla stanowiska startowego.
Są witryny podające publicznie poprawki różnicowe GPS dla danego obszaru, więc określenie pozycji początkowej z centymetrową dokładnością nie powinno być problemem.
@UncleFester podasz przykład takiej witryny? Znalazłem dużo opisów jak to działa, ale żadnego gotowego źródła
@redve Nie mogę. Może pogadaj ze znajomym geodetą, na pewno ci pomoże.
@redve @UncleFester za dostep do diffsow, ktore daja taka dokladnosc, placi sie. diffsy darmowe to dokladnosc ok 1-2m.
@bartek555 Generalnie tak, ale ...
@UncleFester ale co :D
@bartek555 ... ale można mieć kumpla z podstawówki który ma firmę geodezyjną.
@redve nawet nie wiedziałem, że są takie limity ;O ale co ciekawe kiedyś lecąc samolotem udało mi się złapać lokalizację w apce osmand i normalnie mi pokazywało wysokość i prędkość, więc nie wiem jak to do końca działa
@roadie https://www.gps.gov/systems/gps/performance/accuracy/ Jego rakieta portrzebuje w miarę dokładnych odczytów, bo sama jest mała. Więc układ inercyjny powinien zastartować z w miarę dużą dokładnością.
@roadie bo limit jest 18km wysokości i prawie 1900km/h
samoloty lataja na wysokość 11-13km i z prędkością 900-1000km/h więc daleko do limitu.
@redve ArcGIS
@redve https://www.youtube.com/watch?v=bZe5J8SVCYQ
Rakieta wie, gdzie się znajduje przez cały czas. Wie to, ponieważ wie, gdzie jej nie ma. Odejmując to, gdzie jest od tego, gdzie jej nie ma (lub to, gdzie jej nie ma od tego, gdzie jest - zależnie od tego, które jest większe), otrzymuje różnicę lub odchylenie. Podsystem kierowania używa odchyleń do generowania poleceń korygujących, aby przemieścić rakietę z pozycji, gdzie jest, do pozycji, gdzie jej nie ma, i docierając do pozycji, gdzie jej nie było, a teraz jest. W rezultacie pozycja, gdzie jest, jest teraz pozycją, która nią nie była, a wynika z tego, że pozycja, która nią była, jest teraz pozycją, która nią nie jest.
W przypadku, gdy pozycja, w której jest, nie jest pozycją, gdzie jej nie było, system uzyskał wariację pozycji, a wariacja pozycji polega na różnicy między tym, gdzie jest rakieta, a tym, gdzie jej nie było. Jeśli uważa się, że wariacja jest istotnym czynnikiem, może być ona również skorygowana przez podsystem kierowania. Jednak rakieta musi również wiedzieć, gdzie była.
Scenariusz komputera kierowania rakietą działa w następujący sposób: Ponieważ wariacja zmodyfikowała niektóre informacje, którymi dysponuje rakieta, nie jest pewna, gdzie się znajduje. Jednak jest pewna, gdzie jej nie ma, z pewnym marginesem, i wie, gdzie była. Teraz odejmuje to, gdzie powinna być od tego, gdzie jej nie ma, lub odwrotnie, i różnicą między tym a algebraiczną sumą tego, gdzie nie powinna być, a gdzie była, jest w stanie uzyskać odchylenie i jego wariację, którą nazywamy błędem.
@redve wpis do ponownego ogarnięcia przez autora:
nawigacja cywilna gps oferuje dokładność z rozrzutem około 30m
nawigacja wojskowa to dokładność około 3m
jedne z najlepszych nawigacji które testowałem 2004+, pocket pc, windows mobile, odbiorniki gps sirf 3+plik z lokalizacją satelit-działa w gęstym lesie
porównanie do nawigacji z Samsung Galaxy S 24 ultra z 2024r:
Samsung S24 ultra to gówno, ma problem ze znalezieniem sygnału gps w lesie
w tej samej lokalizacji chińskie mio a701 za dolara z 2004 roku tego problemu nie ma - nawigacja w gęstym lesie zaopierlala jak ta lala
@JPII2137 co za bzdury z dokladnoscia gps... iphone ma dokladnosc 5m, wojskowe odbiorniki moga osiagac 1m dokladnosci. dgps daje dokladnosc na poziomie 0.1m
Zaloguj się aby komentować