Ludzie, trochę zgłupiałem, więc chciałbym zapytać mądrzejszych ode mnie.
Mam działkę, która jest objęta MPZP. Działka ma przeznaczenie MNU (mieszkaniowe jednorodzinne i uslugowe), klasa gruntu RV. No i chłop wymyślił, że postawi sobie domek 35 mkw na zgłoszenie. Urzędniczka, do której poszedłem by "rozpocząć procedurę" poinformowała mnie, że "uuuu ale to trzeba najpierw złożyć wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej". Jako, że nie miałem czasu drążyć, odstawiłem temat do dalszej analizy. Zawsze byłem przekonany, że takie wyłączenie robi się dla działek rolnych lub tych gdzie nie ma MPZP. Czy coś się zmieniło w tej kwestii i biurwa miała rację, czy była niewyspana i wolała mnie odesłać z kwitkiem? Pomożecie?
#budownictwo #budowadomu i #prawobudowlane
dez_

Coś tu się nie zgadza. 1-3 klasa wymaga wyłączenia. Gorsze nie. Sam miałem 4 klasę i nie musiałem nic kombinować.


Składaj zgłoszenie i czekaj na ewentualne uwagi urzędu. Tak będzie najłatwiej.

argonauta

@dez_ o to to to, dez_ dobrze prawi - wszystko zależy od klasy gruntu jeżeli rolna, jeżeli MNU to tym bardziej lajcik powinien być.

Heterodyna

@Banan11 ja mam taką sytuację, że jestem właścicielem dwóch, sąsiadujących ze sobą działek. Na jednej stoi dom i ona na mapie ma literę "B" a druga ma "R3a". Chcę zbudować oczyszczalnię biologiczną na tej drugiej i poszedłem do gminy po warunki zabudowy (nie ma MPZP). A pani mówi, że starostwo się nie zgodzi na budowę czegokolwiek na R3. Myślałem, że muszę wyłączać grunt z produkcji rolnej, ale to kosztuje 80 - 200 tys. zł za hektar, a pani powiedziała abym wystąpił o zmianę klasy gruntu na R4, skoro na sąsiedniej stoi mój dom. Wdedy pozwolą budować. Tak zrobiłem i jestem w trakcie procedur. Czekam na wizytę klasyfikatora.

pigoku

@Banan11 taki kraj że co urząd, co gmina to inne podejście 😁

Przy zgłoszeniu, z tego co wiem, a sam składałem dwa razy, to wrzucasz na dziennik podawczy wniosek z mapka, rysunkiem i opisem, im lepiej i profi wygląda, tym mniejsza szansa ze ktos cos sie doczepi. I czekasz 2 tygodnie chyba, jak gmina nic nie odpisze to możesz robić.

Będziesz chodził się pytać urzędniczki to się dopytasz i zawsze coś znajdzie bo to taka mentalność że się nie da i trzeba jeszcze to i tamto. A jak trzeba wydać opinie na piśmie to się okazuje że już nie są tacy do przodu.

wonsz

Będziesz chodził się pytać urzędniczki to się dopytasz i zawsze coś znajdzie bo to taka mentalność że się nie da i trzeba jeszcze to i tamto


@pigoku no bo młodzi nie wiedzą jak to się robi, a człowiek dobrej daty od razu dałby kopertę i już by się dało

Fen

@Banan11 sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana niż poprzednicy opisują. Ważne jest też pochodzenie gruntów - mineralny/organiczne. Pamiętaj też, że twój budynek musi spełniać wymagania postawione przez MPZP dotyczące kształtowania nowej zabudowy.


Jeżeli będziesz potrzebował pomocy to daj znać na priv, prawdopodobnie na każdym etapie będę potrafił Ci coś doradzić

Banan11

@dez_ @argonauta @Heterodyna @pigoku @wonsz zostawię tu komentarz ku potomnym. Dzięki @Fen udało się potwierdzić, że jeśli nawet w MPZP działka jest przeznaczona pod zabudowę mieszkalną lub usługową, ale jest ona w rejestrze gruntów oznaczona jako rolna, leśna, pastwiska, łąki itd, to trzeba wystąpić z wnioskiem o wyłączenie z produkcji rolnej, itd. Warto to wiedzieć, bo koszty mogą być bardzo duże. Jak duże - patrz tabelka. Oprócz jednorazowej opłaty, płaci się przez 10 kolejnych lat!

Dlatego kupując działki, oprócz MPZP sprawdzajcie rejestr gruntów (w wypisie jest zawsze taka informacja lub w geoportalu - nie zawsze).

Finalnie - u mnie przed zgłoszeniem budowy, muszę wyłączyć grunt pod planowanym budynkiem z produkcji rolnej. Plusem jest, że nie będzie mnie to nic kosztować.

e5c1639c-657e-463b-a2d5-f3f66f09da01
b91f988c-6851-488f-8c8c-6c1a67e488d9
wonsz

@Banan11 ja sobie co prawda tylko robiłem heheszki z rzeczywistości w jakiej przyszło nam żyć, ale dziękuję za wołanko do wartościowych treści

Fen

@Banan11 No to ja dodam jeszcze, że mimo fajnego zebrania informacji, to nadal masz w swoim tekście kilka błędów - POLSKIE PRAWO JEST SPOKO.


Wyłączenie z produkcji rolnej - za darmo tylko jak masz grunty klasy IV-VI pochodzenia mineralnego i ogarniasz w odpowiednim Starostwie Powiatowym (ewentualnie Urzędzie Miasta jeżeli nie ma Starosty)


Wyłączenie z produkcji leśnej - za darmo tylko dla budownictwa mieszkalnego jednorodzinnego do 500mkw działki i ogarniasz w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych


Pozdro

Zaloguj się aby komentować