Lidl jako alternatywa do AWS w Europie

Lidl jako alternatywa do AWS w Europie

Techzine Global
Założyciel Lidla, Dieter Schwarz, „przypadkowo” stał się prawdziwą alternatywą dla wielkich amerykańskich hiperskalerów. Jako niemiecki gracz w chmurze, Schwarz Digits jest atrakcyjną opcją dla firm o rygorystycznych wymaganiach, w tym SAP i klubu piłkarskiego Bayern Monachium.

W wywiadzie dla Financial Times współzarządzający firmą Christian Müller wyjaśnia, że jego firma rozwijała się niezwykle szybko, mimo że wcale nie powstała z pobudek komercyjnych.

Najpierw z konieczności, teraz dla handlu
Rzeczywiście, Schwartz Digits rozpoczął działalność jako wewnętrzny system dla sieci supermarketów Lidl i Kaufland. Wrażliwe dane ze sklepów, klientów i 575 000 pracowników nie mogły być po prostu wysłane do AWS, Azure lub Google Cloud, ponieważ jako strony amerykańskie mogłyby być zmuszone do udostępnienia danych władzom amerykańskim.

Oczywiście takie rozważania nie dotyczą tylko Lidla. Przepisy krajów europejskich są różne, ale Niemcy i Austria mają prawdopodobnie najbardziej rygorystyczne zasady prywatności danych. To skłoniło SAP i Bayern Monachium do zapukania do drzwi Schwartz Digits.

Chmura, bezpieczeństwo i sztuczna inteligencja
Trzy główne obszary zainteresowania Schwartz Digits to chmura obliczeniowa, cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja. To dobrze przemyślany wybór, powiedział Financial Times Axel Oppermann, konsultant Avispador. W artykule zauważono jednak, że prawdziwa konkurencja zajmie trochę czasu, ponieważ Schwartz Digits nie ma ogromnej sieci partnerskiej amerykańskich hiperskalerów.

Niemniej jednak, przejście na europejskie opcje chmurowe może być konieczne w przyszłości dla wielu branż. Prywatność danych stała się obecnie głównym przedmiotem zainteresowania decydentów. Pośpiesznie kupowane amerykańskie rozwiązania, takie jak oferta Microsoftu, nie są przyszłością. W końcu muszą pojawić się europejskie alternatywy, aby kontynent stał się czymś więcej niż tylko cyfrową zależnością dla graczy z USA. Schwartz Digits zdobywa teraz doświadczenie, aby w dłuższej perspektywie stać się taką europejską alternatywą jako gracz w chmurze.

Przetłumaczono z DeepL.com (wersja darmowa)
#aws #hosting #cloud #lidl #technologia

Komentarze (30)

eloyard

Nawet nie wiem jak to wyśmiać - "alternatywa" w zasadzie wynikająca z nacjonalizmu i przepisów. Bo jeśli strona i sklep internetowy Lidla stoją na infrastrukturze tej firmy, to jest to w sumie doskonała "laurka" jaka to jest konkurencja dla dużych graczy. Nie każdy musi korzystać, więc podpowiem: muli się i ma problemy z ciągłością dostępności.

Tomekku

@eloyard co ma nie mulić skoro mają jakieś dzikie wymagania i nie wiadomo kto tam za co odpowiada... przy wdrażaniu SAPa wydali 500mln EUR i go nie wdrożyli, jedna z największych porażek wdrożeniowych o jakich słyszałem

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@eloyard w ogóle jak to czytasz to nie wiesz czy się śmiać czy płakać... ze śmiechu. Stawiają alternatywę na swojej infrze sieci i się pałują, że to ogarnie wymagania SAPa i klubu piłkarskiego Bayern Monachium. Jeszcze chwalenie się tym SAPem to zrozumiem, bo stawiałem tą pojebaną maszynę SAP HANA i żeby to dobrze działało to trzeba taniec deszczu na uszach nad tym odtańczyć, w sumie to nie zrozumiem, bo im się to przecież nie udało więc co się tym chwalą, ale "infra klubu piłkarskiego" to już jest żart i to z kategorii tych żenujących

HolenderskiWafel

"alternatywa" w zasadzie wynikająca z nacjonalizmu i przepisów


@eloyard to akurat nie jest głupie podejście, taki wymuszony rozwój produktu może być korzystny. My w Europie korzystamy z amerykańskich rozwiązań i przez to nic własnego nie rozwijamy. A Chiny albo Rosja ze względów politycznych opracowują sobie alternatywy. Mają własne wyszukiwarki, systemy operacyjne, mapy. A skończy się tak, że odcięcie Chin od półprzewodników zmusi ich do tego, że nauczą się sami robić

eloyard

@HolenderskiWafel to jest głupie podejście jeśli jest stosowane tylko wobec niektórych branż, bo przerzuca koszty rozwoju na inne, które z kolei same muszą się często borykać z brakiem tak czułego protekcjonizmu, a jednocześnie promuje rozwiązania niekonkurencyjne - mamy tak np. z europejskim automotive

Konto_serwisowe

@eloyard Stany mają zbliżone przepisy. Jeśli gdzieś u klienta był SAP, czy inne tego typu rzeczy, to i serwer był w USA i support był w USA.

eloyard

@Konto_serwisowe Stany mają o wiele luźniejsze przepisy gospodarcze (mimo elementów protekcjonistycznych) - czym innym jest wbicie igły w palec a czym innym siadanie gołą dupą na jeża.

Konto_serwisowe

@eloyard Gospodarka obecnie zależy w dużej od danych, jeśli oddasz zarządzanie nimi na zewnątrz, to równie dobrze możesz wysłać je mailem do konkurencji.

eloyard

@Konto_serwisowe na razie to UE chce bezpieczeństwo danych zniszczyć m.in. poprzez Chat Control, także ja całkowicie się zgadzam z sentymentem, ale z pewnością UE nie jest rozwiązaniem, tylko źródłem problemu. Nie ma obiektywnych przeszkód żeby w UE rozwijały się organicznie przedsiębiorstwa informatyczne klasy tych amerykańskich... poza polityką UE i krajów członkowskich.

Konto_serwisowe

@eloyard Cokolwiek UE chce wprowadzić, to Stany robią to już od dawna.

Te obiektywne przeszkody to biliony dolarów hajsu, patenty i dekady doświadczenia.

eloyard

@Konto_serwisowe ale te wszystkie przeszkody to właśnie zapóźnienie spowodowane tym samym podejściem które po raz kolejny jest proponowane jako rozwiązanie. A konsekwencje nadal ponosimy wszyscy, gdzie beneficjentami tych rozwiązań są nieliczni

Konto_serwisowe

@eloyard Ale o czym konkretnie mówisz? Zapóźnienia względem USA ma każdy i to od lat czterdziestych. To, że beneficjentami będą nieliczni to też logiczne, nikt sam nie postawi infrastruktury technicznej w piwnicy. Klucz, żeby byli to nasi nieliczni.

eloyard

@Konto_serwisowe mówię o podejściu do całości biznesu i jego regulacji.


A co do "nasi" to korpusu którzy to są ci "nasi"?

Konto_serwisowe

@eloyard Ale o czym konkretnie? Nasi to Europejskie firmy.

eloyard

@Konto_serwisowe o systemie podatkowym i prawnym, podejściu do regulacji - całość narostu sraczki legislacyjno-regulacyjnej I pokutującym przeświadczeniu że przedsiębiorca to wróg, powodujące że wiele firm utyka na etapie małego/średniego kiedy narost problemów jest większy niż wzrost przychodów. Ludzi przedsiębiorczych jest masa, ale znaczną część ich energii idzie w gwizdek zamiast w rozwój i to powoduje brak kapitału bądź chęci inwestowania tego kapitału w nowatorskie idee. Niedawno był wrzucony wykres firm z Francji z liczbą firm wg pracowników, gwałtownie ucinające się przy 50 że względu na nowe obowiązki. Tak samo słynne rozpiski o ilości i wartości nowych fintechów, unicornów, firm od AI itp. To wszystko nie bierze się z niczego, tylko właśnie przez to że ludziom nie opłaca się tutaj tym się zajmować i zamiast ułatwić wszystkim robienie biznesu zróbmy najlepiej dofinansowanie i protekcjonizm. No super rozwiązanie, na skansen Europa.


A co do "nasi" - no cóż, aż tak szeroko nie utożsamiam się, albo może aż tak wąsko?

Konto_serwisowe

@eloyard To jakiś bełkot. Firma do 50 osób ma rzucać wyzwanie Microsoftowi, czy co tu masz na myśli? I od kiedy to niby nie opłaca się IT zajmować? Przedawkowałeś Korwina?

Nie ma znaczenia z kim się utożsamiasz, mówimy o Europie, więc podmiotem jest Europa.

eloyard

@Konto_serwisowe widzę że muszę jak dla debilna tłumaczyć: firma, żeby urosnąć do poziomu aby rzucać wyzwanie wielkim, musi przejść przez etap rozwoju małych/średnich firm na którym wiele przedsiębiorstw utyka nie z winy obiektywnie złego zarządzania czy produktu, tylko z powodu narastających problemów z regulacjami.

Konto_serwisowe

@eloyard Nauczyć się pisać jak człowiek, to i mniej się natłumaczysz, a i reszcie będzie łatwiej.

Żadna z liczących się na tym rynku firm, nie weszła w ten biznes nie mając dziesiątków miliardów dolarów, gadanie o jakichś 50 osobowych firmach jest tu niepoważne.

eloyard

@Konto_serwisowe widzisz tylko końcowy efekt a nie widzisz etapów pośrednich, np. małych start upów czy innych firm które powstawały, czy wchodziły na nowe rynki i bankrutowały, tworząc know how, kapitał intelektualny pracowników i sprzętowy do wzięcia taniej nas licytacjach. Tak rozrastała się właśnie dolina krzemowa, na gruzach poprzedników. Częściowo liniowo, częściowo skokowo, ale nie bez powodu w UE tego nie było i jak widać przy poklasku niektórych, nadal nie będzie.


Chcesz mieć nowatorski biznes? Przede wszystkim pozwól ludziom go robić i skupić się na tym.

Konto_serwisowe

@eloyard Znowu te same kocopoły made by Korwin bez grama konkretów. Sorry, ja wysiadam.

eloyard

@Konto_serwisowe no i EOT, bo ja też szczerze po prostu nie rozumiem czego nie rozumiesz. Prowadzę swój i zarządzam cudzymi biznesami od wielu lat i po prostu nie ogarniam czego tu nie rozumieć. Zajmij się biznesem i zobacz ile urzędów i przepisów jest na których można się wypierdolić zamiast skupiać się na corowej działalności. Zadzwoń do urzędu z pytaniem o konkretny przepis z ustawy i dowiesz się że sami nie wiedzą. Złóż deklarację dzień po terminie. Nie miej przygotowanego papieru XYZ podczas kontroli. Bądź w sytuacji gdzie jeden urzędnik mówi że masz zrobić jedno, a drugi że drugie. Spróbuj wyegzekwować odszkodowanie za błąd urzędnika. Spróbuj planować coś licząc że urzędnicy załatwiać będą sprawy w terminach. Spróbuj wycenić klientowi bardziej złożoną usługę mając z tyłu głowy że legislacja albo po prostu interpretacja może się zmienić z miesiąca na miesiąc.

Konto_serwisowe

@eloyard Wiem, wiem. Ludzie by zakładali punkty z paróweczkami, a później płynnie przenieśli się na Cloud Providerów. Koniec dyskusji.

eloyard

@Konto_serwisowe szkoda strzępić ryja - z takimi naprawiającym to problemów nigdy nie zabraknie.

Nedkely

@eloyard i bardzo dobrze, że rozwija się europejska firma w tym sektorze, a nie mamy monopol dwóch amerykańskich korporacji, może być nawet za pieniądze z UE, myślisz że amazon też sam do wszystkiego doszedł?

intel dostanie w łape hajs od amerykańskich podatników, bo jest strategiczną firmą.

Wolny rynek nie istnieje, to tylko fasada

eloyard

@Nedkely to czy się rozwija to się okaże kiedy zniknie protekcjonizm i dofinansowanie, pompować balonik można póki kasa płynie. Intel dostaje hajs i jak widać przegrywa. Amazon urósł na kilku ciekawych decyzjach biznesowych, z tego co pamiętam od wczesnych etapów rozwoju firmy był nacisk żeby każdy produkt utworzony na potrzeby własne był robiony z zamysłem że będzie produktem do sprzedaży na zewnątrz, stąd "księgarnia" stała się "sklepem" a potem "dostawcą chmury". To jest właśnie przewaga konkurencyjna i ścieżka rozwoju którą ciężko replikować w warunkach przeregulowanych.

Orzech

@eloyard Jaki swój biznes prowadzisz? Ilu pracowników?

nobodys

Kilka tygodni temu powstała bardzo ciekawa niemiecka analiza: https://www.youtube.com/watch?v=Xqy5xZ2NIco


Takie TLDR: "Grupa Schwarz" dobrze wie, że rynek dyskontów jest już praktycznie wypełniony i pomijając ciągłą rywalizację nie ma za wiele pola do pozyskania nowych klientów. W świecie wirtualnym jest jeszcze dużo luźniej, dlatego właśnie inwestują i będą inwestować w chmury jak i sztuczną inteligencję.

Nedkely

@nobodys Bardzo dobrze, czas najwyższy by UE ruszyła technologicznie z tym szajsem, a nie polega wyłącznie na korpo z uSA

nbzwdsdzbcps

Dobrze, że europejskie firmy też dołączają do wyścigu z amerykańskimi gigantami. Rzeczywiście tak duża firma dobrze robi, że stawia na dywersyfikację swojego profilu bo kto wie czy dyskonty nie podzielą losu hipermarketów i nie wejdzie nowy format lub nie przerzucimy się tylko na zakupy z dostawą do domu. Kto wie, może i Dino pójdzie podobną drogą w przyszłości? Trzymam kciuki za nowych graczy i jestem ciekawy jak będzie się to rozwijać w przyszłości.

Boski

Pieniądze z Europy zostaną w europejskiej firmie. Taką inicjatywę należy chwalić, a nie się z niej śmiać.

Zaloguj się aby komentować