Wczoraj dostałem FV od 1.11.23 do 30.4.2024. Dom zasilany jedynie prądem, ogrzewany PC P/W i do tego auto PHEV.
Łączny koszt za okres 6 miesięcy to 236PLN.
#wygryw #chwalesie
@jarezz mieszkanie z wszystkim na prąd bez żadnych paneli.
Nie wiem czemu taki rachunek, wcześniej normalnie od 90 do 200 zł miesięcznie było.
@Odwrocuawiacz korekta z "tarczy"?
@Odwrocuawiacz korekta za zmniejszenie zużycia prądu o 10% w 2023 roku zdaje się.
@jarezz U nas już czwarty sezon. Jak przyszła wojna i rosły w kosmos ceny węgla, pelletu, gazu, drewna opałowego i nie szło nigdzie dostać, to miałam ochotę na FB na grupkach z budowy domu poodkopywać te wszystkie wątki gdzie kłóciłam się z ludźmi, którzy pisali że "tylko wungiel, bez wungla to się nie ogrzejesz a jak wojna jaka będzie to prądu nie będzie i ta pompa to na nic ci się nie przyda" odpisywać im "I co? Kto miał rację?"
@GazelkaFarelka no u mnie od 09.2021 chodzą. Obawiałem się teraz rachunku, bo co drugi dzień auto jest ładowane, a bateria ma 8,5kW. Teraz już jestem spokojny. Nie dość, że prąd, to tylko przesył, to teraz jeszcze paliwo miesięcznie do auta to niecałe 300pln.
@jarezz
jaka moc instalacji?
@Half_NEET_Half_Amazing 9,86kWp
@jarezz Jak jest wszystko dobrze policzone i dobrane to nie ma opcji żeby się nie opłacało. Siostra ma fotowoltaike na konstrukcji na działce, ogrzewanie pc, solary na dachu, elektrycznego leafa i płaci za prąd mniej rocznie niż ja miesięcznie w 90m2 mieszkaniu.
@moderacja_sie_nie_myje Jest opcja - wg. nowych zasad net billingu. Wtedy nie opłaca się po prostu energii sprzedawać.
@Nemrod w takim wypadku już prościej skorzystać z instalacji hybrydowej i wpiąć się całkiem na umowy fotowoltaiki i czerpać prąd z sieci tylko wtedy kiedy jest potrzeba. Nie?
@mortt Tak, dlatego teraz się sprzedaje fotowoltaikę z magazynami energii. Przy dobrych wiatrach masz pół roku swojego prądu.
@Nemrod fotowoltaika nie zbiera energii z wiatru
@Felonious_Gru No to dupa.
@Nemrod prostytucja to tez jakies rozwiazanie
@bartek555 zrób wiec AMA ¯\_(ツ)_/¯
A jakby zamontować bez podłączenia do sieci i na swoich panelach samemu? To ciekawe czy lepiej się opłaci bo te panele to to taniocha tylko firmy tną na tym
@konrad1 offgrid się nie spina a z pompą ciepła już całkowicie. Zimą produkcja jest znikima a zużycie duże. Zobacz na moim przykładzie 12kWp paneli, 10kWh magazyn i pompa ciepła
@konrad1 i gdzie to zmagazynujesz? Bez magazynu też nie jest wstanie to działać bez przyłącza do sieci.
@konrad1 Możesz zamontować na swoich panelach samemu, nie ma wymogu montażu przez firmę. Byle ci to elektryk z uprawnieniami podbił czy jest wszystko tak jak trzeba zrobione, a jak masz uprawnienia bo jesteś elektrykiem z zawodu to możesz sam się pod tym podpisać i elo.
@KUROT @GazelkaFarelka dzięki byłem ciekaw
@Amhon no swój magazyn?
Z ciekawosci - podobno sredni czas zycia paneli to ok. 7-10 lat i co potem trzeba zrobic? Zakladam ze nowe trzeba kupic, one sie zwracaja w to 7-10 lat?
@jomazafaka inwestycja 41,5, zwrot podatku 9, nie płacisz inne paliwo grzewcze, nie płacę za paliwo do auta poza 300 na miesiąc, woda, kuchnia wszystko z prądu. Znajomy z domem tej samej wielkości 650pln za dwa miesiące prądu.
@jomazafaka Ni chuja, co za bzdury. Są takie panele co nawet po 10 latach nie tracja 1% wydajnosci
@jomazafaka Najstarsze panele na świecie mają 40 lat i nadal działają. To jest krzemowy wafel zatopiony szkle, nie ma się co tam popsuć, o ile coś ich fizycznie nie uszkodzi. Falownik może mieć krótszą żywotność, mowa właśnie o 7-10 latach (przy czym mowa o falownikach umieszczonych na zewnątrz, narażeniu na warunki atmosferyczne - te umieszczone wewnątrz posłużą dłużej), ale w takim przypadku wymieniasz tylko sam falownik.
@sl33ph4nd Jaki koszt w porównaniu ze zwykłymi?
Dlaczego ludzie w kalkulacjach nie liczą kosztów inwestycji? Te instalacje przez 30 lat będą bezawaryjne?
@DKK u mnie panel kosztuje 270pln. Nie trzeba wszystkich jednocześnie wymieniać - trzeba najsłabszy.
Teraz porównując ze znajomymi ich wydatki na prąd z moimi to 2,5 roku * okresów rozliczeniowych ( tak +/-) *600 (średnia różnica na rachunkach) =10800
41500-10800-9000-koszty węgla i drewna (znajomi mają ogrzewanie na smieciucha) - paliwo do auta od grudnia. To są moje korzyści. Do tego do końca tego roku mam do odbioru energię 1:1.
Poza ww. stare zasady na kolejne 7 lat. Co do utrzymania to jest gwarancja. Dodatkowo ubezpieczenie paneli od np. gradu.
Odejmij jeszcze jakieś 12k pln bo PV była zakładana ze względu na PC więc mogliśmy wywalić kominy.
Wg mnie wszystko jest dobrze policzone. Mówię tu o kwotach nominalnych. Teraz niepoliczalne wygoda podczas sezonu grzewczego, bo pieca nie pilnujesz. Jak dla mnie jest super.
Co do awaryjnosci trzeba brać pod uwagę jaki jest producent paneli. Ja akurat miałem do wyboru 2-3 kalkulacje i konfiguracje. Różniły się głównie panelami (np. Klasyczne rakowe i full black). Wszystko oparte na falowniku Huawei.
Przy każdej inwestycji musisz brać pod uwagę koszty utrzymania. Nie ważne czy to kopciuch i klasyczne CO, PV+P/C czy np. gaz.
Zaloguj się aby komentować