Ja zawsze miałem te leki za darmo. Dopisze mi pani tego seniora?”, “A na te suplementy to żadnej zniżki dla seniorów nie ma?”, “Mam legitymację emeryta, daje to jakąś zniżkę?” - dla pracowników aptek takie pytania to codzienność i (nie)stety odpowiedź na wszystkie brzmi nie.
Uprawnienie Senior przysługuje pacjentom 75+, czyli najwcześniej taką receptę można wystawić w dniu 75. urodzin (oczywiście zawsze można wcześniej, ale wtedy i tak to nie zostanie uwzględnione).
Sam wiek pacjenta nie wystarczy - na recepcie musi się pojawić symbol S w miejscu uprawnień dodatkowych. A to może wpisać tylko osoba wystawiająca receptę. Pracownik apteki nie może tego dopisać.
Takie recepty mogą wystawiać:
- lekarze i pielęgniarki POZ
- lekarze specjaliści
- lekarze szpitalni
- emerytowani lekarze dowolnej specjalności, którzy mają PWZ, ale już nie pracują (tylko pro auctore i pro familiae)
Wcześniej powinny zostać zweryfikowane poprzednie recepty danego pacjenta.
Nie wystarczy też sama literka S na recepcie. Darmowe leki można uzyskać wtedy, gdy dany lek znajduje się na listach leków refundowanych, a pacjentowi przysługuje prawo do refundacji. Dodatkowo lek ten musi znajdować się również w wykazie bezpłatnych leków dla seniorów. Oczywiście recepta musi być poprawnie wypisana. Zaznaczenie/wpisanie odpłatności 100% dyskwalifikuje możliwość wydania leku bezpłatnie.
W 2022 roku pacjentom 75+ bezpłatnie wydano łącznie 76,7 mln opakowań leków dla 2,7 mln seniorów. Kosztowało to 830,3 mln zł. W styczniu tego roku na liście leków 75+ znalazło się 2057 preparatów obejmujących 175 substancji czynnych.
Uprawnienie S dotyczy tylko leków na receptę. Nie ma bezpłatnych pasków do glukometru, suplementów czy pieluchomajtek. Nawet jak lekarz zaznaczy S, to nic nie zmieni. Dany produkt i tak zostanie wydany z pominięciem tego uprawnienia.
Więcej ciekawostek na:
https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/
#medycyna #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja