Witamina B12 to inaczej kobalamina. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, którą magazynuje wątroba. Jej głównym źródłem jest mięso
i produkty odzwierzęce, takie jak mleko
, jogurty, sery, jajka
Zapotrzebowanie na witaminę B12 u dorosłych wynosi 2,4 mcg na dobę. W zależności od stanu organizmu może być zwiększone, np. w czasie nasilonego stresu, w ciąży lub podczas karmienia piersią.
Kobalamina jest niezbędna dla naszego organizmu. Potrzebujemy jej do syntezy DNA, tworzenia osłonek mielinowych, neuroprzekaźników i czerwonych krwinek oraz przemiany kwasu foliowego do aktywnej formy. Ponadto wit. B12 zapobiega wysokiemu poziomowi homocysteiny, a także zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i neurodegeneracyjnych.
Niedobory najczęściej dotyczą osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Do czynników ryzyka wystąpienia niedoboru zalicza się także stosowanie leków
m.in. metforminy, IPP, famotydyny, kolchicyny i aminoglikozydów oraz nadużywanie alkoholu. Inne przyczyny niedoboru to choroba Addisona-Biermera, gastrektomia, wrodzony niedobór czynnika wewnętrznego, choroby jelit upośledzające wchłanianie, przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie błony śluzowej żołądka.
B12 najczęściej jest podawana doustnie, w formie zastrzyku lub podjęzykowo. Według badań, wszystkie trzy metody są skuteczne w uzupełnianiu poziomu kobalaminy, choć niektóre źródła sugerują, aby w przypadku cięższych niedoborów stosować pozajelitową drogę podania
W suplementach diety i lekach najczęściej znajdziemy cyjanokobalaminę lub metylokobalaminę. Cyjanokobalamina jest bardziej stabilna, ale nie jest biologicznie aktywna. Musi ulec przekształceniu do aktywnej formy, czyli metylokobalaminy lub adenozylokobalaminy.
Objawy niedoboru tej witaminy to uczucie mrowienia w kończynach, osłabienie, duszności, bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, złe samopoczucie, bladość skóry, zaburzenia hormonalne, brak apetytu, zmiany w jamie ustnej. Niedobór wit. B12 może również doprowadzić do rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej czy neuropatii obwodowej.
Wchłanianie witaminy B12 odbywa się na 2 sposoby:
- Aktywnie w jelicie cienkim, co wymaga udziału czynnika wewnętrznego
- Poprzez dyfuzję bierną, czyli niezależnie od czynnika wewnętrznego (w ten sposób wchłania się 1-2% dawki doustnej)
Stosujecie witaminę B12? Ja niestety mam niedobór, więc muszę
PS. Jest już dostępna witamina B12 zarejestrowana jako lek OTC, a od zeszłego roku lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na oznaczenie poziomu tej witaminy (niestety obowiązują limity).
Więcej ciekawostek na:
https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/
#medycyna #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja #suplementy #ciekawostki