Irlandzka rodzina je posiłek złożony z ziemniaków i mleka, 1917.

Ziemniak nie pochodzi z Irlandii, ale z Ameryki Południowej (konkretnie z Peru i Boliwii), gdzie rdzenni mieszkańcy uprawiają go od tysięcy lat. Po tym, jak hiszpańscy konkwistadorzy najechali ten region w XVI wieku, sprowadzili ziemniaka z powrotem do Europy, gdzie ostatecznie stał się popularną rośliną uprawną w XIX wieku.

W latach czterdziestych XIX wieku zaraza ziemniaczana zaczęła atakować wszystkie ziemniaki w całej Europie. Irlandczycy zostali szczególnie dotknięci, ponieważ utrzymywali się prawie wyłącznie z ziemniaków. Byli to głównie dzierżawcy, którym przydzielono niewielką działkę w zamian za pracę na ziemiach ich właścicieli. Ziemniaki były łatwe w uprawie na niewielkim obszarze i były tanie, sycące i mniej podatne na psucie się, więc stały się idealnym źródłem pożywienia dla biednych.

W szczytowym momencie irlandzkiego głodu w 1847 r. brytyjscy właściciele ziemscy kontynuowali eksport żywności z Irlandii do Anglii i Szkocji, co tylko pogorszyło sytuację. Anglia odmówiła wprowadzenia jakiegokolwiek zakazu eksportu. Około 1 miliona Irlandczyków zmarło z głodu.

W tym samym roku ludowi Choctaw udało się zebrać 170 dolarów (dzisiejsza wartość 4800 dolarów), aby wysłać je do Irlandii na pomoc głodową. Zaledwie 16 lat wcześniej Choctaw zostali usunięci ze swoich ziem i zmuszeni do przejścia „Szlakiem łez”, w którym aż 4000 mężczyzn, kobiet i dzieci zmarło z powodu głodu, chorób i narażenia.

Imperium Osmańskie również wysłało statki zaopatrzone w żywność, ale zostały odrzucone przez Brytyjczyków. Musieli potajemnie przetransportować swoje zapasy do małego miasteczka, ponad 100km na północ od Dublina, aby nakarmić głodujących Irlandczyków. Sułtan Abdulmeiid I również zaproponował przekazanie 10 000 funtów brytyjskich (dzisiejsza wartość 1,3 miliona dolarów), ale królowa Wiktoria odmówiła przyjęcia, ponieważ przekazała już 2000 funtów brytyjskich i nie chciała stracić twarzy. Sułtan niechętnie obniżył swoją ofertę do 1000 funtów brytyjskich.

https://twitter.com/historyinmemes/status/1683878125321564188?t=k_BmovFdll5OGa67oulw7w&s=19

#irlandia #ziemniak #historia #ciekawostki0jcaPijo
0jciecPijo userbar
23293444-0e9c-4e87-b408-e04da38d7b3a
Villdeo

Najwyraźniej każde państwo, dopóki nie straci imperialnych zapędów, jest bestialskie

VonTrupka

@Villdeo no anglicy względem irlandczyków i w mniejszym stopniu szkotów to wręcz wybitnie bestialscy

GrindFaterAnona

@Villdeo czy da się w ogóle zbudować imperium bez przemocy?

liberationist

@Villdeo nie „jest bestialskie” a „posiada wolę mocy”

proszę Cię, jeszcze z dużej litery.

poczytaj trochę Nietzschego.

852f20c4-a527-4268-8b59-a2f84a11bf54
Fox

Czyli zwyczajnie jak stalin ukrainę, chcieli ich wykończyć głodem i izolacją od pomocy.

GordonLameman

Grzmot się należy, a zbrodniarzy brytyjskich jebać prądem.

Nebthtet

@0jciecPijo brytole nie tylko te życia mają na sumieniu... Kolonizacja Indii to też niezły cyrk.

Dzban3Waza

Brytole to właśnie ci zwycięzcy którzy piszą historię

panbomboni

To co Brytyjczycy zrobili w swojej historii Irlandczykom to zwykle sku.wysyństwo.

GrindFaterAnona

@panbomboni nie przeszkadza to Irlandczykom wyjezdzac i zyc w Wielkiej Brytanii, mowic językiem angielskim, porzucając prawie calkowicie Irlandzki

pszemek

@0jciecPijo

> 4000 mężczyzn, kobiet i dzieci zmarło z powodu głodu, chorób i narażenia.


zgaduję, że chodziło w oryginale o 'exposure', więc po polsku raczej chodzi o wychłodzenie / przegrzanie, inne czynniki środowiskowe

Zaloguj się aby komentować