#fizyka #matematyka #pytanie
Czy jest możliwe zważenie "cięcia" pewnego obiektu, bez jego niszczenia?
Przykładowo, mam pręt który ma zmienną gęstość materiału z którego jest wykonany. Chcemy wyznaczyć funkcję gęstości pręta w zależności od fragmentu w którym mierzymy, tak żeby potem móc odpowiednią całką wyliczyć ile waży kawałek tego pręta.

Możnaby w tym celu pociąć pręt na małe kawałki, zważyć je i zrobić taką funkcję "schodkową" która opisuje jak zmienia się gęstość tego pręta, ale ja szukam sposobu żeby to zrobić bez niszczenia pręta
entropy_

@redve jeżeli pręt jest sztywny a różnice gęstości diametralne to może spróbować go balansować i mierzyć ile przeciwwagi potrzeba?

Nie znam się, rzucam tylko pomysł

redve

@entropy_ byłoby ciężko go ustabilizować nawet bez żadnej wagi, no i ciężko zmierzyć przy końcówce pręta

redve

@roadie obejrzałem film gdzie gościu robił miecz od zera, i chciałem wyliczyć jaka idealnie powinna być masa ciężaru który robi za przeciwwagę, w zależności od preferencji użytkownika.

Miecz ma nieregularny kształt, i możnaby użyć tej samej metody do wyznaczenia gęstości miecza (czy jego masy) i dobranie idealnego ciężaru co do grama

wiatraczeg

@redve teoretycznie tak, praktycznie, nie


Co kurwa nie znaczy, że teoria nie ma zastosowania w praktyce

pdalce!

redve

@wiatraczeg jaka teoria mówi że się da?

wiatraczeg

@redve zdrowemu umysłowi wymykają się takie rzeczy

plemnik_w_piwie

@redve analiza składu? Np spektroskopią rentgenowska dużo potrafi, ale nie znam jej w praktyce.

A określanie gęstości metodą archimedesa?


Problem jest praktyczny, czy teoretyczny?

Jeśli praktyczny, masz jeden pręt i jest on nietykalny, czy w grę wchodzą badania pod kątem produkcji?

redve

@plemnik_w_piwie praktyczny, mam jeden pręt (a raczej obiekt o nieregularnym kształcie, ale ten sam problem) i nie da się nic powiedzieć o produkcji.

Zakładamy że znalazłem jakiś pręt na ziemi i chcę wyznaczyć w miarę dokładnie funkcję gęstości

plemnik_w_piwie

@redve a chcesz to faktycznie wykonać, czy dywagujesz nad praktyczną możliwością?

redve

@plemnik_w_piwie dywaguje, ale miałem praktyczny pomysł który opisałem wyżej w komentarzach

plemnik_w_piwie

@redve albo inaczej. Jego stan trzeba opisać miarodajnymi parametrami, które pośrednio opiszą twoją szukaną.

Żeby się przekonać czy człowiek żyje nie trzeba go zabijać, by wyznaczyć konkretny stan w jakim przebywał przed badaniem. Można zmierzyć jego parametry życiowe, jak np. Temperaturę ciała, aktywność na FB i inne, które samodzielnie bezpośrednio nic nie oznaczają, ale w połączeniu odpowiadają bezinwazyjnie na zadane pytanie, z pewną dozą niepewności.

redve

@entropy_ @plemnik_w_piwie @roadie @wiatraczeg

wymyśliłem coś takiego, żeby postawić ten pręt na 2 podstawkach o znanych masach, i obie podstawki ustawić na prezycyjnych wagach.


przesuwamy same podstawki, i możemy precyzyjnie określić zmiany w masie.

Problem w tym że to trzeba będzie jakoś przekształcić, ale metoda jakas jest

ataxbras

@redve I dobrze kombinujesz. W zależności od próbkowania możesz uzyskać dosyć dokładny rozkład mas. Można to też dostać z jednym punktem podparcia i piezo podpiętym od góry od góry strony opadającej. Ale to tylko inna konfiguracja pomiarowa, pozwalająca na jedną wagę. Co więcej, tak się robi przy wyważaniu dużych mas (chodzi bardziej o abstrakcyjną metodę oczywiście).

Jest jeszcze od groma innych metod, nie wymagających wagi - choćby rotowanie i mierzenie wynikającego z siły odśrodkowej.

PlatynowyBazant20

@redve najlepiej gdyby jedna podpora trzymała pręta, z możliwością pomiaru siły w górę i w dół

plemnik_w_piwie

@redve myślałem o czymś podobnym. Ale z wykorzystaniem jednej wagi, ale z jednorodną kopią przedmiotu, dla porównania.

Koniec przedmiotu montujemy na podstawce, ale luźno by drugi koniec mógł swobodnie opadać. Waga z podobnym jak opisaleś podnóżkiem jedzie pod przedmiotem i go "skanuje" od mocowania aż po lużny koniec. Graf masa vs. Dystans wagi od umocowania przedmiotu powinien być dobrym wskaźnikiem rozkładu masy.

Rozklad objętości moznaby wyznaczyć z jednorodnego duplikatu przedmiotu, tą samą metodą, lub inną, bezinwazyjną na samym przedmiocie, np skan 3d lub powolne liniowe zanurzanie w zlewce wody na wadze

Swbd

Wagi to jeden pomysł. Może można też spróbować wykonać eksperymnety z wahadłem. Mieć punkt przyłożenia na różnych wysokościach i mierzyć okres oscylacji.


Teoretycznie z równań oscylatorów albo Eulera langrange coś może się wyliczy.


Generalnie jak masz możliwość to może zajrzyj do Newtona i jego "Matematycznych zasad filozofii naturalnej". Gość w sumie na samych trójkątach i geometrii wyznaczał sporo, więc może coś Ci to pomoże:D

myoniwy

@redve Znasz historię o Archimedesie?

Magnifice

@myoniwy co się spuścił w sedesie?

redve

@myoniwy z tego co wiem to on mierzył objętość mierząc ile wody wyparł obiekt, ale co mi daje objętość przy liczeniu wagi fragmentu?

Boltzman

@redve objętość i masa to co to jest proszę pana? XD

myoniwy

@redve Zawieszasz element na wadze nad naczyniem z wodą.

Wkładasz go 1cm do wody, patrzysz o ile spadła masa i o ile zwiększył się poziom wody. i tak centymetr po centymetrze.

Swbd

@myoniwy czy to nie będzie wymagać zbiornika z wodą o wysokości równej conajmniej długości prętu plus to co wypchnięte zostanie? :D

Swbd

@myoniwy i nic zastanawiam się nad koncepcją konstrukcji :D

myoniwy

@Swbd konstrukcja będzie zależna od przedmiotu. A autor wspominał o mieczu, więc nie sądzę by to było więcej niż 1,5m wysokości. A na upartego to może być tylko 0,75 bo można mierzyć do połowy z obu stron.

976497

@redve Czy nie lepiej, aby ta przeciwwaga miała możliwość płynnego ustawiania, aby kalibrować w zależności od preferencji, zużycia miecza lub innych zmiennych?

redve

@976497 to tylko jeden przykład. Wyznaczenie gęstości na różnych odcinkach miałoby sporo zastosowań

976497

@redve Jeżeli zadziałasz różnymi siłami na obiekt, to da się mu wyznaczyć masę ze wzorów na drugą zasadę termodynamiki, a stąd gęstość, gdy geometrię dobrze wymierzysz. Ale sporo pomiarów trzeba porobić, również w ruchu obrotowym wokół różnych osi.

Zaloguj się aby komentować