Dom niskoenergetyczny - zużycie prądu na CO, CWU oraz rekuperację
Podsumowanie roku 2024

Całkowite zużycie na w/w cele: 2120 kWh
czyli ~18 kWh /m2 /rok

Czwarty kolejny pełny rok ogrzewania. Każdego roku było coraz mniej. W pierwszym roku było ok. 3100 kWh - podobno pierwszego roku zawsze idzie więcej na ogrzewanie, aż całość dobrze się wysuszy i wygrzeje. Każdy kolejny rok jednak to ewidentnie ocieplający się klimat. Luty w tym roku to zużycie prądu na ogrzewanie mniejsze, niż w marcu w poprzednich latach. Grudzień to też rekordowo niskie zużycie prądu na ogrzewanie w porównaniu z innymi grudniami z poprzednich lat.

Od kwietnia zmieniony licznik, żeby liczył osobno zużycie rozdzielone na pompę, pompę grzałkę oraz rekuperator. Tak więc od tego okresu, w powyższym zawierało się 40 kWh grzałka od pompy (defrost) oraz 115 kWh rekuperator. Ogólnie rekuperator wychodzi, że pobiera jakieś 12-15 kWh miesięcznie.

Dom 120m2, III, prawie IV strefa klimatyczna, całość na podłogówce, pompa ciepła powietrzna.
W domu ~+24 stopnie.

#budownictwo #dompasywny #prad #ogrzewanie
UncleFester

@GazelkaFarelka where *.xls

Fen

24 stopnie? Ktoś chyba lubi popylać w shortach przez cały rok 😅.

<br />

Zdaje się świetny wynik jak na 120mkw utrzymujesz 24st z wentylacja mechaniczna i cwu za 2k rocznie. Nice!

GazelkaFarelka

@Fen tak, w krótkim rękawku i boso

AndrzejZupa

No to napisz ile faktycznie PLN!

bartek555

@AndrzejZupa 2120 pln

GazelkaFarelka

@AndrzejZupa @bartek555 zależy od regionu, u nas jest PGE które kroi nawiecej w Polsce - 1,10 zł / kWh.

W E.On jest 0,94 zł / kWh.


My akurat mamy fotowoltaikę więc nic nie płacimy.

bartek555

@GazelkaFarelka nie no to rzeczywiscie bedzie roznica :D kurna bela 2 kola to ja za 3 miesiace grzania place, zycie jest niesprawiedliwe.


Btw. Slyszalas cos o zmianach znowu w rozliczaniu fv?

GazelkaFarelka

@bartek555 No prawie 15% - może kwotowo przy tym zużyciu to niedużo ale ogólnie procentowo to sporo.


My mamy jeszcze na starych zasadach, które będą obowiązywały przez 15 lat od podpisania, maksymalnie do 2035 roku. Potem się zobaczy. Aczkolwiek nawet jakby uwalili teraz tą fotowoltaikę to już od zeszłego roku jesteśmy na plusie - zwrócił się koszt, plus dom z niskim zapotrzebowaniem na energię potrzebną do ogrzewania obroni się sam, bo nawet jakbyśmy mieli wyłożyć za to ogrzewanie z własnej kieszeni, to co to jest. Ludzie więcej płacą za ogrzewanie mieszkania w blokach.

bartek555

@GazelkaFarelka spoczko, pytam bo slyszalem, ze znowu cos maja kombinowac z zasadami dla nowych, bo nikt nie chce teraz montowac pv

GazelkaFarelka

@bartek555 Coś zmienili ostatnio, aczkolwiek w temacie już nie siedzę mocno, więc nie wiem jak wiele to zmienia. My pewnie po 2035 roku dołożymy jakiś magazyn i może instalację na zachód jeszcze - mamy przygotowaną jedną połać dachu w garażu do tego celu. Ogólnie o fotowoltaice w zeszłym roku zrobię osobny wpis.


https://www.gramwzielone.pl/trendy/20294188/zmiany-dla-prosumentow-i-nie-tylko-nowe-prawo-wchodzi-w-zycie

dez_

Hola hola, jaki cop pompy kochaniutka? Tak czy inaczej gratuluję wyniku bo jest świetny.

GazelkaFarelka

@dez_ COP zależy od pogody - temperatury, wilgotności, temperatury do której podgrzewasz wodę, więc jest różny w czasie. Ta pompa nawet przy -15 ma niby COP bliski 3, gdzieś kiedyś miałam wykres (deklarowany przez producenta) ale nie mam teraz pod ręką.

kuba-brylka

@GazelkaFarelka jaki model pompy? Też niedługo będę stawać przed wyborem, a Twój wynik brzmi nieźle

dez_

@GazelkaFarelka chodzi mi o to że wyliczanie 18kWh/m2/rok jest wadliwe bez uwzględnienia COP przy założeniu że 2000 kWh zużytego prądu pracowało na średnio 3 COP to dom zużył realnie 6000 kWh, co daje 51 kWh/m2/rok Kumasz o co mi chodzi ?

GazelkaFarelka

@kuba-brylka Panasonic Aquarea split powietrze-woda.

GazelkaFarelka

@dez_ Nie jest wadliwe, tylko zależy co liczysz. Energię użytkową, pierwotną czy końcową?

dez_

@GazelkaFarelka Podałaś 18 kWh/m2/rok, ale zakładam (może błędnie) że chcesz wykazać energooszczędność swojego domu. Żeby zrobić to rzetelnie i w sposób, który umożliwi porównanie tej wartości z innymi - tzn. np. ogrzewającymi gazem lub węglem - to w takim przypadku absolutnie musisz to przemnożyć przez COP - wtedy wykażesz wartość zapotrzebowania domu na energię.

GazelkaFarelka

@dez_ Dom jest energooszczędny nie tylko dzięki przegrodom ale także instalacjom. Jeżeli odrzucam zyski wynikające z pompy ciepła czy podłogówki, czy wymienników gruntowych (jeżeli by były), to nie powinnam także odrzucić zysków z rekuperatora i podać zużycie energii jakie byłoby, gdyby była jeszcze wentylacja grawitacyjna?


Tylko co ja wtedy podam? Efektywność energetyczną samych ścian? O tym mówią współczynniki przenikania ciepła dla przegrody (ścian, dachu, podłogi, okien, drzwi). Maksymalne Uw ściany dla pasywnego to na przykład 0.15 W/(m²K), u mnie jest na przykład 0.125 W/(m²K). Dom rozpatruje się jako całość będący sumą wszystkich zastosowanych rozwiązań, a pasywność osiąga się nie tylko ścianami i oknami.

hejno

@GazelkaFarelka masz jakiś projekt tego domu? Jakiś wpis jak został wybudowany?

dez_

@GazelkaFarelka nie rozumiemy się, ale nie mam zamiaru drążyć tak czy inaczej gratulacje energooszczędnego domu

GazelkaFarelka

@dez_ Rozumiem do czego dążysz, ale źle to interpretujesz. Tak samo jak np. efektywności energetycznej lodówki nie podajesz bez uwzględnienia sprawności jej kompresora, patrząc tylko na jej izolację (z innym rodzajem kompresora już nie byłaby taka energooszczędna), tak samo efektywności energetycznej domu nie liczysz bez źródła ciepła i całej reszty instalacji.


To co chcesz policzyć czy pokazać, to straty ciepła w domu przez przegrody i wentylację. Żeby osiągnąć efektywność energetyczną w twoim rozumieniu, czyli że dom pasywny to straty ciepła do 15 kWh/m2/rok osiągany tylko samymi tylko ścianami i oknami, musiałbyś w przypadku jednorodzinnego domu zrobić Uw dla ścian 0.05 W/(m²K), czyli jakieś 60 cm najlepszego grafitowego styropianu, co jest oczywistym absurdem.


Efektywność energetyczną osiąga się nie tylko ścianami ale także wszystkimi instalacjami wchodzącymi w skład budynku. A czy wolisz ogrzewać gazem i dać 60 cm styropianu, czy ogrzewać PC i dać 25 cm styropianu to już twój wybór.

dez_

@GazelkaFarelka po prostu podałaś zużycie prądu/energii w przeliczeniu na m2 domu na rok, a nie na obiektywną kWh/m2 na rok zużytą przez Twój dom - spoko. W moim przypadku (gaz) zużyłem 7325 kWh, co daje mi 46 kWh/m2/rok (160m2) przy założeniu że kocioł ma sprawność 100% (dla uproszczenia, max chyba mam 104% wg specyfikacji kotła, ale raczej nieosiągalne). Gdybyś podała COP moglibyśmy te wartości obiektywnie porównać i ustalić kto ma lepiej ocieplony dom - do tego zmierzam, bez COP nasza rozmowa jest bez sensu - chyba że nie chodziło Ci o pochwalenie się jak bardzo energooszczędny dom masz (a chodziło - bo jest czym się chwalić).

GazelkaFarelka

@dez_ "W moim przypadku (gaz) zużyłem 7325 kWh, co daje mi 46 kWh/m2/rok (160m2) przy założeniu że kocioł ma sprawność 100%"


To bardzo ładnie, ale weź pod uwagę jeszcze jaką utrzymujesz temperaturę w domu (pomiędzy "standardowymi" +20 stopniami przyjmowanymi do obliczeń a +24 u mnie różnica w zapotrzebowaniu na ogrzewanie to jakieś 20%), rodzaj wentylacji, ilość mieszkańców, strefę klimatyczną (jak kiedyś sprawdzałam, w I strefie klimatycznej miałabym o jakieś kolejne 10-15% mniejsze zużycie). Wszystkie te wartości podałam. Dlatego też (powtarzam się znowu) - dom rozpatruje się jako całość z uwzględnieniem wszystkich aspektów i zastosowanych rozwiązań.

dez_

@GazelkaFarelka 2 strefa, rekuperacja, 23st, ale nadal nic nie porównamy z wiadomych powodów: )

GazelkaFarelka

@dez_ Ja cały czas w moich wpisach mierzę i piszę o energii końcowej pobranej przez budynek przez wszystkie jego systemy ogrzewania i wentylacji, bo za to się płaci i generalnie to interesuje mieszkańca - ile to wszystko ciągnie prądu


Natomiast na polskich stronach z tego co kiedyś szukałam informacji, generalnie panuje niezrozumienie co do tego współczynnika, który jest podawany przy domu pasywnym - bo nie jest to ani energia końcowa, ani użytkowa, a większość uważa to za tożsame z jednym albo drugim. Większość - jak ty przed chwilą - po prostu mnożą energię końcową razy sprawność urządzenia i fajrant. Czyli żeby osiągnąć współczynnik 15kWh/m2/rok musiałbyś mieć zużycie 5kWh/m2/rok na pompie czy zużywać 15 kWh/m2/gazu - no nie.


Ten współczynnik podawany przy domu pasywnym to "dodatkowa energia potrzebna do dostarczenia budynkowi przez urządzenie zewnętrzne". Czyli po prostu ilość energii (ciepła) potrzebnej dodatkowo do ogrzania. Liczy się to tak, że najpierw liczysz straty przez wszystkie przegrody, potem liczysz zyski - światło słoneczne, odzysk z rekuperacji, zyski wewnętrzne (mieszkańcy, gotowanie itp). Pozostałą brakującą ilość energii musisz dostarczyć jakimś zewnętrznym urządzeniem i ta ilość energii jest właśnie ten współczynnik, jaki musisz spełnić, zeby dom był niskoenergetyczny czy pasywny. U mnie brakuje i muszę dostarczyć zewnętrznym urządzeniem 35 kWh/m2/rok ciepła wg projektu. Przy założeniu że utrzymuję 20 stopni w domu. Mówiąc kolokwialnie, tyle ciepła mi spierdoli. Ciepła, bez definiowania na tym etapie czy pochodzi ono z gazu czy z PC czy z farelki.


Biorąc pod uwagę pompę ciepła i jej sCOP, wychodzi że muszę zużyć jakieś 12 kWh/m2/rok energii końcowej NA SAMO OGRZEWANIE.


Czyli z mojego zużycia odliczamy CWU, odliczamy rekuperator. Po odliczeniu na samo grzanie domu u mnie zostaje jakieś 1500 kWh, czyli wychodzi jakieś 12,5 kWh/m2/rok, razy COP urządzenia daje 37,5 kW ciepła, czyli projektant nie oszukiwał. A że trzymam w domu 4 stopnie więcej niż projektowane, to całkiem niezły wynik.


Energia końcowa którą podaje się w projekcie budowlanym (przynajmniej u nas w PL) i którą ja tutaj podałam we wpisie, z kolei uwzględnia już wszystko, czyli CWU, prąd pobrany przez urządzenia typu rekuperator i tak dalej. Dodatkowo liczy się jeszcze energię pierwotną, gdzie mnoży się tą końcową razy współczynnik dla danego paliwa, odliczając odnawialne źródła energii jak np. fotowoltaika.

dez_

@GazelkaFarelka wchodzimy na poziom dyskusji akademickiej, a ja dalej nie wiem jaki masz cop :)

GazelkaFarelka

@dez_ Ale ja też nie wiem, przyjmuje się że sCOP = 3 dla pompy powietrznej

Dane z samej pompy ciepła można o kant dupy potłuc bo przekłamuje straszliwie.


Zakładając, że obliczenia projektanta są poprawne, czyli projektowane zapotrzebowanie na brakujące ciepło to 35 kWh/m2/rok a moje zużycie prądu na ogrzewanie to 12,5 kWh/rok to by wychodził sCOP właśnie w okolicach 3, czyli tak jak się przyjmuje dla powietrznej pompy.

dez_

@GazelkaFarelka to zonka złapałem, pompa nie zlicza? 😆 skąd wiesz ze przekłamuje jak nie masz z czym porównać? Projekty robi się żeby pasowało, chyba że robiłaś taki za 20k PLN to MOŻE projektant się postarał.

GazelkaFarelka

@dez_ Zlicza a owszem. Wyszło jej że pobrała 1000 kWh w tym roku, podczas gdy podlicznik z tablicy rozdzielczej pokazuje że pobrała 2000 kWh

dez_

@GazelkaFarelka to ładnie. Dzięki za konwersację 😃

GazelkaFarelka

@dez_ Projekt gotowy, ale kosztował wtedy 2 x drożej niż inne popularne gotowce, właśnie ze względu na to że był dostępny w wersjach pasywnej i bardzo energooszczędnej, nie tylko na papierze tylko taki faktycznie miał być - jak myśmy sie budowali, to jeszcze nawet nie było takich wymagań, żeby projektant musiał jakoś specjalnie naciągać obliczenia jak gumę w gaciach żeby przeszło pozwolenie na budowę - obowiązywały jeszcze WT 2017.


Poza tym robiłam kalkulacje dla naszego domu w różnego rodzaju kalkulatorach na necie i wychodziło podobnie, z niewielkimi marginesami.


Wydaje się, że jak chcesz porównywać standard energetyczny domu zgodnie z PHPP, czyli współczynnik uwzględniający straty i zyski ciepła ponoszone przez dom, to musiałbyś odszukać u siebie w projekcie ten współczynnik Euco - Energia Użytkowa CO (nie mylić z Eu, Energią Użytkową, do której wlicza się również zużycie energii do CWU czy wentylacji). To jest de facto ten współczynnik używany przy definiowaniu pasywności budynku.

Zaloguj się aby komentować