Widziałem w Bauhaus coś podobnego. Z tym, że było to zrobione z czarnej folii, a kanały były szerokie na jakieś 100 mm. Więc powinno działac. Im więcej w tym wody, tym lepiej. Z fartem.
@rodarball woo ale fajny projekt! Proszę o aktualizację za jakiś czas czy to działa, bo wygląda ciekawie.
@ciszej w miarę możliwości i pogody postaram się aktualizować temat, dziękuję
Zastanawiam się jeszcze czy nie przykryć tego czarną pleksą?
@rodarball Raczej przezroczystą pleksą albo szybą
Ciemna pleksa będzie chyba lepiej pochłaniała promieniowanie słoneczne? @Johnnoosh
@rodarball ciemna pochłania, przeźroczysta trzyma ciepło w środku (jak szklarnia)
Idealne połączenie to czarne węże, jak zrobiłeś + przeźroczyste pleksi.
Tak działają kolektory słoneczne
@rodarball będzie lepiej pochłaniała promienie słoneczne, no ale właśnie to ona będzie je pochłaniać i raczej nie chcesz izolacji z powietrza między nią a rurkami.
@rasta masz rację, zamontuje zwykłą pleksę
@rasta izolacji z powietrza???
To w jaki sposób promienie słońca przynoszą ciepło, skoro przechodzą przez warstwę 10 km powietrza?
Pustka powietrzna będzie izoliwać właśnie wtedy, jak nad nią dasz warstwę nieprzeźroczystą tj. nieprzepuszczającą promieniowania cieplnego ,)
W szklarni jest ciepłej niż na zewnątrz czy zimniej? A wypełniona jest powietrzem
@Johnnoosh
Wstaw szyby, może nawet zespolone.
Na podobnej zasadzie robi się wytapiarki słoneczne do wosku.
Matowoczarne wnętrze i szyby zamykające skrzynkę, to działa.
A pleksa nie zżółknie z czasem?
@rodarball Ale to nie pleksa ma być ciepła a tworzywo rurki z wodą. A przy okazji masz jeszcze bonus że po przejściu promieni słonecznych przez transparentną warstwę część widzialnego promieniowania jest wypromieniowana w niższej długości fali czyli promieniowaniu podczerwonym - ciepło, a to z kolei już tak łatwo nie przechodzi przez przynajmniej szybę. Tak działa efekt szklarniowy. Tylko co do plexi to pamiętaj że może się ono nadtopić jak i trzeba koniecznie brać tylko i wyłącznie odporne na UV bo zwykłe zmatowieje i zacznie się kruszyć.
@UncleFester no właśnie szyby zespolone nie mają sensu bo służą do nie wpuszczania do środka promieniowania cieplnego
@michal-g-1 Izolacja IR zależy od powłok na szybach i gazu wypełniającego. Jeśli weźmiesz "po taniości" szyby bez powłok i z powietrzem nie będzie mowy o izolacji.
@UncleFester zgadza się
@rodarball
pompa obiegowa sterowana czujnikiem temperatury
Tylko nie rób dureństwa w postaci termostatu na np 50°C tylko taki że jak temperatura wody wracającej jest niższa od tej w basenie to dopiero wyłączy pompkę.
Najwięcej mocy uzyskasz gdy ∆T między rurą a wodą będzie największa. Czyli duży przepływ cały czas.
@myoniwy dzięki za dobrą radę, wezmę ją pod uwagę
@myoniwy Pompa musi być też bardzo silna. Zwykła pompa z filtra basenowego nie wpompuje wody na dach
@w00cash I tak i nie.
Żeby napełnić układ faktycznie trzeba podnieść wodę aż do najwyższego punktu instalacji.
Ale gdy już jest cała napełniona wodą to byle jaka pompka przepchnie wodę. Bo musi pokonać tylko opory przepływu przez konkretną długość rury. Różnice niwelacji nie mają wtedy wpływu, jeśli w najwyższy punkt nie będzie wyżej jak ok 10m. Bo wtedy do akcji wkracza Toricielli i jego próżnia.
A to się jakieś algi się nie zrobią, jak będzie taka fajna ciepła woda?
@cebulion Nie, masz odpowiednie pH, a i pewnie OP powie CI więcej co tam leje.
@rodarball Ojciec kumpla zamiast ogrzewania wody zrobił zadaszenie z plexi. Coś takiego:
Nie wiem jakie zadaszenie na twoim basenie by się dało zamontować, ale generalnie idea była taka, zeby zrobić z tego szklarnię. Na czas używania basenu oczywiście było to odsuwane.
Efekt zaskakująco dobry - bez zadaszenia woda miała zazwyczaj 21-22 stopnie, 23 max. w największe upały.
Dzięki zadaszeniu norma w lecie to było 26 stopni, a w największe upały i 29. Więc bardzo komfortowo.
Skoro już zacząłeś z ogrzewaniem wody to pewnie nie będziesz chciał już zmieniać pomysłu (nie wiem zresztą który lepszy), ale gdyby twój pomysł nie do końca się sprawdził to zawsze to może być plan awaryjny. W takim wypadku połączenie ogrzewania i zadaszenia na pewno będzie git
@rodarball a nie mógł byś się pochwalić czymś co działa?
@StepujacyBudowlaniec powiedział typ który robi schody już n-ty rok.
@Dildo_Baggins typie nie wiem czy zauważyłeś ale schody działają
@StepujacyBudowlaniec jak będzie działało, dowiesz się pierwszy
@rodarball super
@StepujacyBudowlaniec mam nadzieję, że otwór technologiczny w dachu działa prawidłowo
@rodarball nie wiem o co chodzi - u mnie otwór na rury jest w ścianie
@StepujacyBudowlaniec w dachu też się pojawił, widocznie masz nieproszonych gości na poddaszu
@rodarball Żal dupe ściska panu stepującemu bo na pierwszy rzut oka widać, że Twoja instalacja będzie wydajniejsza i schludniejsza.
Ja około 10 lat temu zrobiliśmy z bratem ze starych dwóch okien i rury czarnej coś podobnego. Sprawdziło się wyśmienicie do basenu okrągłego o średnicy 3,5m i wysokości 1,2m, a, w ciepłe dni trzeba było wyłączać obieg bo zbyt mocno grzało. 4 szt do dużego basenu powinno wystarczyć.
Wersja moja, bez większej zabawy w skrzynki, ale z maksymalizowaniem powierzchni zewnętrznej i - co najważniejsze - przepływu. Wszystko podpięte pod wylot z pompki basenowej i przy takiej średnicy "kolektora" oraz takiej ilości rurek obieg wody jest może z 20% mniejszy niż "na krótko". Zresztą do odkurzania basenu jest właśnie ten zawór pośrodku - głównie po to, żeby jakiś liść nie zapchał rurki. W słoneczny dzień podnosi zauważalnie temperaturę przepływającej wody - docelowo staram się, żeby było około 30 stopni C, rekordowo dobija do 32-33 ale to już zupa. Przy odpowiedniej dbałości i filtracji (mam filtr typu rękaw filtrujący wszystko powyżej 1 mikrona) glony nie rosną.
W sytuacji awaryjnej jak woda jest bardzo zimna to mam jeszcze stalowy grzejnik, który kładę nad ogniskiem. Wtedy woda leci ciepła jak do wanny i cały basen podgrzewa się o 5 stopni w mniej niż 1 dzień.
@JarosG super, najważniejsze, że spełnia swoją funkcję
Nie czaję tej manii grzania wody w basenie. Latem przecież spokojnie do 22-24 stopni dogrzeje samo z siebie. A czy nie chodzi właśnie o to, żeby się ochłodzić? Ktoś pisze, że docelowo chciałby 30 stopni, masakra
@deepth0ught A tyś pływał kiedyś w basenie? Normatywna temperatura w basenie sportowym wynosi 26-28C. To jest temperatura, przy której czujesz się komfortowo przy znacznym wysiłku. Jak chcesz poczillować (basen rekreacyjny) to ok 30C. Pamiętaj, że Twoje ciało ma 37C, a w wodzie zdolności termoizloacyjne ciała są znikome.
@gregor4021 tak pływam w basenie sportowym, ze 2 razy w tygodniu. Woda tam jest zdecydowanie za ciepła, tylko to subiektywne odczucia. Pamiętam ile ma moje ciało i pamiętam jak przegrzewa się latem czasami. Nie wiem jakich rozmiarów masz basen w ogrodzie, nasz ma jakieś 3,5-4m średnicy. Pływać za bardzo się nie da, ale ochłodzić się latem jest ideolo.
@rodarball
" i ja postanowiłem się pochwalić zbudowanym przez zemnie systemem"
Nie wiem jak system, ale polszczyzną to się niewątpliwie pochwaliłeś.
Przede wszystkim odizoluj basen od podłoża. Ziemia wychładza wodę. Jak dasz pod basen styropian to zauwazysz, ze bedzie dluzej utrzymywal temperature.
@100mph pod basenem położony jest 3 centymetrowy styrodur
@rodarball różnicą że tutaj zrobiłeś to tak że wygląda profesjonalnie. U stepującego wszystko wygląda jak prowizorka zrobiona na odpierdol be pomyślunku
Zaloguj się aby komentować