Tytuł: Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje
Autor: Bogdan Góralczyk
Kategoria: reportaż
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
ISBN: 9788380027626
Liczba stron: 588
Ocena: 8/10
"Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje" to wnikliwa analiza dynamicznych zmian, jakie zaszły w Chinach na przestrzeni ostatnich dekad, oraz ich wpływu na światowy porządek polityczny i gospodarczy. Autor przygląda się ewolucji Chin od czasu dojścia do władzy Mao Zedonga, przez reformy Deng Xiaopinga aż po współczesne, ambitne projekty takie jak Inicjatywa Pasa i Szlaku (Belt and Road Initiative), które nałożyły się jednak z powrotem autorytaryzmu pod rządami Xi Jingpinga. To nie tylko książka o chińskim wzroście gospodarczym, ale również o jego geopolitycznych konsekwencjach, które odczuwalne są na całym świecie.
Największym plusem tej analizy jest skupienie na zarówno źródłach zachodnich, jak i chińskich. Pozwala to spojrzeć na te same zagadnienia z różnych stron i z różnych perspektyw.
Drobnym minusem jest mnogość powtórzeń i czasem irytujące przedstawianie postaci i omawianych przez nie zagadnień.
Wszystkim zainteresowanym geopolityką, jak i samymi Chinami polecam tę pozycję, lub przynajmniej jej ostatnie dwa rozdziały stanowiące podsumowanie i syntezę tego jak zmieniały i będą zmieniać się Chiny, i jaką rolę odgrywać będą w światowej gospodarce.
Prywatny licznik: 30/12725
Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz
#bookmeter
A pisze coś o możliwym kryzysie albo problemach rozwojowych Chin? To by mnie najbardziej interesowało z punktu widzenia Zachodu
Ostatnio też czytałem książkę o Chinach Marcina Jacoby. To co najbardziej mi się podoba w Chinach, to ich rozmach. Jak władze sobie wymyślą, że chcą coś zbudować, to nie mają problemu żeby wysiedlić tysiące ludzi, wyburzyć zabytkowe budynki i wydać miliardy dolarów.
Ale poza tym jest ciężko, bieda smród i ciężka praca, i niewiele nadziei na lepsze życie dla młodych.
@HolenderskiWafel hmm i bylbys szczesliwy gdybys gdzies mieszkal cale zycie, budowal wszystko co masz a pozniesj przyszla informacja, ze do 28.11.2024 masz sie wyprowadzic, bo wielki wodz chce tutaj miec wielki basen, dla wielkich wielkich tego kraju?
@Bystrygrzes pewnie nie, ale takie podejście mi się podoba przez kontrast do Polski, gdzie na każdą osobę która chce coś zbudować, przypada 5 aktywistów i 100 mieszkancow którzy będą protestować
Ksiazka jest z 2018 roku, wiec wydana zanim na dobre rozkręcił sie tam kryzys nieruchomości i zaczal sie Covid.
Autor opowiada o tym, ze wzrost gospodarczy jest nadrzędnym celem wladz i dopiero zaczynać ma się budowa klasy średniej, co jak wiemy po 6 lat raczej nie przyspieszyło.
Odpowiadajac na Twoje pytanie, ksiazka jest raczej analiza juz dokonanych zmian, jest tam zawarte kilka tez na przyszłość, lecz jesli szulasz pozycji konkretnie o problemach Chin to jednak nie jest idealna pozycja. Mam w kolejce Zmierzch Wschodu Yasheng Huanga, myślę ze tam bedzie wiecej na ten temat.
@HolenderskiWafel
@Piesek no ta która czytałem była z 2016 więc też trochę brakowało współczesnej analizy. Jestem ciekawy jak będą się dalej rozwijać, nie da się wiecznie ciągnąć na taniej sile roboczej. Może jak zbudują klasę średnią to im mentalność się zmieni na bardziej indywidualistyczną
@HolenderskiWafel Dopoki wszystko bedzie uzależnione od partii, dopoty wszelkie indywidyalstyczne rozprezenia beda eliminowane. Xi Jinping juz zaorał ideę merytokracji Denga, jedyna dla nich nadzieja, ze po nim przyjdzie ktos dokładnie odwrotny w przekonaniach politycznych.
Ponadto cala cywilizacja chińska jest antyindywidualistyczna, dlatego za naszego zycia drastycznych zmian sie nie spodziewam. To jest też powod, dla którego cywilizacja chińska nie będzie az tak oddziaływala na swiat jak kultura zachodu - pomijajac wzrost gospodarczy, nie jest ona atrakcyjna dla jednostek.
Zaloguj się aby komentować