Zdjęcie w tle
rakieciara

rakieciara

Mocarz
  • 52wpisy
  • 74komentarzy
Hej(to)!
Trafiłam ostatnio na LinkedInie na darmowy kurs wideo na temat data engineeringu - Data Engineering Zoomcamp . Wydaje się, że to fajne materiały do poznania narzędzi jak Docker, Google Cloud Platform, Terraform, Spark, Kafka itp. czyli niezbędnika programowego dla ludzi pracujących z danymi.
Można przerabiać go samodzielnie na podstawie nagrań, lub dołączyć do grupy (kolejna startuje 16 stycznia), żeby mieć większą motywację.
https://github.com/DataTalksClub/data-engineering-zoomcamp
kolorado

@rakieciara idealnie przed zbliżającą się sesją xd dzięki za podzielenie się tym!

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Hej(to)!
Na inaugurację rakietowej społeczności na #hejto leci nitka z linkami do fajnych polskich kanałów na YouTube w temacie kosmosu i rakiet. Podglądamy sobie do serniczka! Ode mnie:
Popularnonaukowe:
  • To jakiś kosmos! - długie filmy z animacjami, renderami 3d pokazującymi wnętrza popularnych rakiet, pracę silników itp.
  • Rakietomania - kosmiczne newsy, skupiające się głównie na rakietach
  • We Need More Space - aktualności, rozmowy z kosmicznymi ludźmi i comiesięczne podsumowania najważniejszych wydarzeń live
  • Astrofaza - na tym kanale szczególnie cenię rozmowy z naukowcami którzy przestawiają tematy z dziedzin jak astrofizyka czy mechanika kwantowa w prosty sposób
  • Astronarium - długie, edukacyjne odcinki o astronomii, ale też tematach technologicznych np. budowie kosmicznych teleskopów
  • Nocne niebo - dużo kosmicznych filmów, często bez komentarza, aktualności
  • Innspace - zapisy wydarzeń i rozmów live z młodymi naukowcami zafascynowanymi kosmosem
  • PTAstrobio - kanał Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, liczne rozmowy i wykłady o astrobiologii
  • Astrolife - kanał o astronomii i teleskopach i wydarzeniach z nimi związanych
  • Inżynieriada - luźne nawiązanie do kosmosu, częściej pojawiają się tematy łączności i radioamatorskie, ale twórca jest inżynierem rakietowym w RocketLab
Amatorscy modelarze:
  • B_Space - młody modelarz, który szczegółowo dzieli się postępami swoich projektów
  • RQLabs - dwójka uczniów, którzy po udanej zrzutce na drukarkę 3d do zastosowań rakietowych, dzielą się postępami swoich projektów we vlogach
  • Flower Space - różnorodny content dotyczący rakiet DIY, prezentacja testów i projektów
343503c4-1697-4cbe-83c1-7cd5d82de6d7
Opornik

@rakieciara Dzięki za prezent na Święta! Miłego obżarstwa i strachu przed dodatkowymi kilogramami!


A tak poważniej - jestem słaby w temacie, czy twoim zdaniem ruscy faktycznie mieli szansę szantażować zachód w sprawie ISS (dostawy sojuzami, rosyjska część stacji) tylko zachód na czas ogarnął alternatywne sposoby dostawy zaopatrzenia i ludzi, czy też od początku był to blef?

Pamiętam na kilka dni przed napaścią napisałem o tym do Scotta Manleya, ale nie dostałem odpowiedzi, pewnie dostaje setki maili dziennie albo nie chciał dotykać śliskiego tematu.

Szuuz_Ekleer

@rakieciara Nawet nie miałem pojęcia o większości z tych kanałów, dzięki! W przeciwieństwie do rozrywkowych nie nagrywają razem zbyt często i chyba łatwo zamknąć się w bańce.

Kapitan_Delirka

@shhocker Ja też lubię oglądać jego filmy, również takie bardziej rozrykowe -Kerbale XD. Pozdrawiam

Zaloguj się aby komentować

Hej(to)!
Polecam puścić sobie do świątecznych przygotowań wideo z podsumowaniem najważniejszych kosmicznych wydarzeń roku 2022. Mam tam nawet swój krótki występ, opowiadam o starcie rakiety Space Launch System, próby generalnej przed powrotem człowieka na księżyc. Wyszło mega nienaturalnie przez stres, ale nie jestem jeszcze obyta z mówieniem do kamery i w przyszłości będzie tylko lepiej.
https://www.youtube.com/watch?v=-xG-XA-A8c4
a61fc40d-bc7f-41cc-a905-d4e9877c682d
Opornik

@rakieciara Fajne ale masz straszne echo, jakby co na YT są fajne tutoriale jak je ograniczyć w domowych warunkach.


Dla mnie największym zaskoczeniem (pozytywnym) było to że ISS potrafi obyć się bez Ruskich Sojuzów - na początku wojny próbowali szantażować Zachód przerwaniem lotów. Szybko sobie z tym poradzili.


Polecasz jakieś ciekawe kanały w temacie, oprócz Scotta Manleya?

rakieciara

@Opornik teraz lepię pierogi, ale na dniach podeślę parę ciekawych kanałów

Zaloguj się aby komentować

Nauka przetrwa wojnę – zbiórka na renowację obserwatorium koło Charkowa
Wiem że temat zrzutek jest kontrowersyjny, ale ta wydaje się ważna i chciałabym, żeby więcej osób się o niej dowiedziało. Z opisu zbiórki:
Obserwatorium Radioastronomiczne im. S. Braude - to kompleks naukowy, gdzie przez dziesięciolecia tworzona była niesamowita nauka. Tutaj po raz pierwszy zaobserwowano pioruny na Saturnie. Tutaj prognozuje się aktywność słoneczna. Tutaj eksplorowane są pulsary, egzoplanety i jeszcze dużo rzeczy, od których wiruje w głowie.
Niedawno to miejsce przeżyło chyba najtrudniejszy okres w swojej historii – okupację rosyjską. W tym czasie wykorzystywano ją jak stanowisko ogniowe. Stąd okupanci prowadzili ostrzały, tutaj oni mieszkali i robili wszystkie te nikczemne rzeczy, do których są oni skłonni. Wskutek tego, obserwatorium potrzebuje drogiej i długotrwałej odbudowy, ale przede wszystkim niezbędne jest ocalić przyrządy oraz części budowy, które przetrwały, przed zimą.
W obserwatorium znajduje się radioteleskop UTR-2 – absolutnie unikalny instrument, jeden z największych detektorów kosmicznych fal dekametrowych na świecie. Składa się on z 2040 anten, które zajmują około 15 hektarów. Teleskopem sterowano za pomocą potężnych komputerów oraz różnych specjalistycznych przyrządów naukowych. W skład obserwatorium radioastronomicznego wchodzi także częściowo zbudowany radioteleskop nowej generacji GURT, obok znajdują się teleskop optyczny oraz stacja meteorowa.
Na szczęście, anteny UTR-2 są nieuszkodzone, a to znaczy, że odbudowa obserwatorium jest możliwa i jak najbardziej sensowna. Jasne, że nie można pokryć koszt całkowitej rekonstrukcji wyłącznie za pomocą darowizn. Ale teraz najważniejszym priorytetem jest chronienie obserwatorium od warunków zimowych, pilna konserwacja systemu ogrzewania i wodociągu oraz zapewnienie ochrony, aby uniknąć jeszcze większych uszkodzeń. Środki z tej zbiórki będą pokrywać właśnie te potrzeby.
https://zrzutka.pl/39etju
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/rosjanie-zniszczyli-obserwatorium-astronomiczne-kolo-charkowa
225f94ee-0778-427a-9c1b-13ad99d40575

Zaloguj się aby komentować

Wpis zajawkowy, od kilku dni bawię się generacją text2img na podstawie Stable Diffusion WebUI. Górny rząd to niektóre ze zdjęć, na których trenuję mój osobisty embedding (podstawą była dla mnie ta instrukcja), a dolny to wygenerowane awatary. Szykuję długi wpis jak zrobić to samemu lokalnie (jeśli dysponujecie karta graficzna z min. 8GB vramu), z rozwiązaniami problemów na które natrafiłam, wytłumaczeniem funkcji i przemyśleniami. Wrzucę jak tylko się pojawi, ale już strasznie jaram się wynikami i mnogością modeli od community, np. waifu diffusion który generuje anime dziewczynki :3
6dfb017e-ff8b-47f0-a3e1-25fa8d8487b9
sorek

@rakieciara kolega weeb odradza waifu diffusion i poleca od siebie leaknięty model NovelAI i jego kontynuacje AnythingV3 (z leakiem nic nie robią bo ponoć sami używali jakichś innych kradzionych elementów xD).

MudVulpo

@sorek Potwierdzam słowa - akurat te 2 modele sprawują się najbardziej okay oob - ale slyszałem że już powoli pojawiają sie mutanty łączone przez stable diffusion z kilku różnych modeli.

MudVulpo

@rakieciara Można mieć mniej niz 8GB VRAM ale wtedy trzeba dać znać poprzez --medvram (dla 4GB) aby było ok.

Od siebie podsyłam chyba najobszerniejszy aktualnie tutorial https://rentry.org/voldy

Zaloguj się aby komentować

Poprzednia