druga część @Mikel
Wnioski te są tworzone 'na chłopski rozum' i 'na oko' - czyli nie wynikają wprost z danych tylko z waszego widzimisie
Nie wynikają wprost z danych no kto to mówi... Tacy jak ty nawet abstraktów artykułów pewnie nie doczytują...
I ci przy okazji odpowiem:
Myślenie krytyczne ~ niepodleganie autorytetom
Na takim,że ktoś kto myśli krytycznie myśli krytycznie i nie potrzebuje autorytetu który mówi mu co ma myśleć.
Ślepe zaufanie autorytetowi to nie jest postawa naukowa tylko postawa religijna.
Myślenie krytyczne to zdyscyplinowany intelektualnie proces aktywnej i umiejętnej konceptualizacji, stosowania, analizowania, syntetyzowania i / lub oceniania informacji zebranych lub generowanych przez obserwację, doświadczenie, refleksję, rozumowanie lub komunikację, jako przewodnik po wierze i działaniu
zaś : https://pl.wikipedia.org/wiki/Autorytet_epistemiczny
[...] Osoba obdarzona wysokim autorytetem epistemicznym z zakresu fizyki teoretycznej będzie w stanie przekonać laików co do strunowej natury światła bez potrzeby przeprowadzania poważnego naukowego dowodu.
Autorytet epistemiczny jest też nazywany „autorytetem wiedzącego” (z grec. episteme znaczy „wiedza”) przysługuje ludziom, którzy lepiej od nas znają przedmiot, np. nauczyciele, rzeczoznawcy. P jest autorytetem epistemicznym dla A w dziedzinie D wtedy i tylko wtedy, gdy A w zasadzie uznaje za prawdziwe każde zdanie, które mu zostało zakomunikowane przez P w sposób twierdzący, a które należy do dziedziny D. Autorytet ten może być uzasadniony i w wielu wypadkach jest rozumnie uzasadniony poprzez wnioskowanie.
Albo definicja psychologiczna autorytetu:
W psychologii osoba, której jesteśmy skłonni ulegać, podporządkowywać się i wykonywać jej polecenia (zobacz: wpływ autorytetu).
Zatem przy korzystaniu z autorytetów jako jedynego źródła NIE MA czegoś takiego jak samodzielna weryfikacja, samodzielne ocenianie, systematyzacja itd. Ergo: jest to dowód,że ślepe poleganie na autorytecie jest co najmniej częściowo sprzeczne z myśleniem krytycznym, zatem:
Myślenie krytyczne ~ niepodleganie autorytetom
dowiedzione. Choć zapewne będziesz próbował poalfonsować nieszczęsnej logice i się spierać. Ze względu na dysonans poznawczy,twoje ego i takie tam.
Przykładowe zjawisko powiązane z autorytetem będące upośledzeniem myślenia krytycznego:
https://kadry.infor.pl/kadry/hrm/zarzadzanie/559486,Na-czym-polega-zjawisko-kapitanozy.html
Co zaś do:
myśleć krytycznie ale podlegać autorytetom gdyż cel autorytetów jest zbieżny (egoizm).
Nie myśleć krytycznie i nie podlegać autorytetom - bo ma się charakter w którym robi się wszystko na przekór. Więc człowiek nie będzie myślał krytycznie lecz schematycznie - "muszę zrobić odwrotnie niż mi nakazują"
To tylko dwa przykłady tego że to nie są tożsame rzeczy.
Zgoda,ale "mem internetowy" to mem lub memplex w sensie Dawkinsowskim - wchodzenie w szczegóły rzeczy sprawia,że "mem internetowy" traci na przekazie. Wielokrotnie kpiono właśnie dlatego z "lewackich memów" będących "ścianą tekstu". Tu (przy relacji braku krytycznego myślenia do podążania za autorytetami) należy postawić znak przybliżonej równości ("~") a nie równości ("=") sensu stricte - co do tej korekty masz rację.