Zdjęcie w tle
.....

.....

Sum
  • 216wpisy
  • 216komentarzy
Dziurawiec zwyczajny - naturalny antydepresant
Suchy wyciąg z dziurawca uzyskany poprzez ekstrakcję alkoholem może zmniejszać objawy łagodnej lub umiarkowanej depresji. Mechanizm działania jest trudny do określenia ze względu na różnorodność substancji zawartych w dziurawcu. Żadna z nich zastosowana z osobna w dawkach odpowiadających leczeniu dziurawcem nie posiada działania wystarczająco silnego do uzyskania efektu przeciwdepresyjnego. Przyjmuje się, że dopiero współdziałanie ze sobą owych aktywnych biologicznie substancji zawartych w dziurawcu pozwala na uzyskanie efektu przeciwdepresyjnego. Obecnie największe znaczenie dla działania przeciwdepresyjnego przypisuje się hiperforynie, a w mniejszym stopniu hiperycynie i flawonoidom. Przypuszcza się, że główne mechanizmy pośredniczące w tym działaniu to hamowanie zwrotnego wychwytu serotoniny, noradrenaliny i dopaminy oraz słabe hamowanie enzymu monoaminooksydazy odpowiadającej za rozkład serotoniny, noradrenaliny i dopaminy (neurotransmiterów w mózgu). Poza tym wykazano powinowactwo substancji zawartych w dziurawcu m.in. do receptorów adenozynowych, GABA i glutaminianowych. Wykazano także, że składniki dziurawca na modelach zwierzęcych powodują desensytyzację receptorów beta-adrenergicznych i sensytyzację receptorów serotoninowych 5-HT2. Dziurawiec wpływa także na ekspresję genów zaangażowanych w regulację osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej. Efektom przeciwdepresyjnym dziurawca może towarzyszyć działanie przeciwlękowe i zmniejszenie bezsenności. Co więcej, według części badaczy, dziurawiec w części przypadków może być lepiej tolerowany od leków przeciwdepresyjnych.
W przeglądzie metaanalizy z 2015 r. stwierdzono, że ma on lepszą skuteczność niż placebo w leczeniu depresji, jest tak samo skuteczny jak standardowe leki przeciwdepresyjne w leczeniu depresji i ma mniej działań niepożądanych niż inne leki przeciwdepresyjne. W Niemczech ziele dziurawca zwyczajnego może być przepisywane na łagodną lub umiarkowaną depresję, szczególnie u dzieci i młodzieży. W przeglądzie Cochrane z 2008 roku obejmującym 29 badań klinicznych stwierdzono, że jest lepszy od placebo u pacjentów z ciężką depresją i jest równie skuteczny jak standardowe leki przeciwdepresyjne, a także ma mniej skutków ubocznych. W przeglądzie z 2016 r. stwierdzono, że stosowanie dziurawca zwyczajnego w łagodnej i umiarkowanej depresji było lepsze niż placebo w łagodzeniu objawów depresji i porównywalne z lekami przeciwdepresyjnymi. Metaanaliza z 2017 r. wykazała, że ziele dziurawca ma porównywalną skuteczność i bezpieczeństwo do SSRI w przypadku łagodnej do umiarkowanej depresji, znacząco niższy wskaźnik odstawienia oraz potwierdza jego istotną skuteczność kliniczną w łagodzeniu objawów depresji.
#ciekawostki #zdrowie #depresja #nauka
115a61d1-ae28-40a1-9836-6ca30929f8f6
LM317T

@..... warto dodać, że w czasie przyjmowania dziurawca należy unikać wystawiania się na działanie słońca, jako że zwiększa on wrażliwość skóry na szkodliwe promieniowanie UV

LM317T

@roadie "Badanie ukończyły 73 osoby." no trudno, ale metaanalizy jednak pokazują skuteczność, może ktoś bardziej to przeanalizuje bo mi się nie chce

Zaloguj się aby komentować

Kurkumina i jej właściwości zdrowotne
Kurkuminie przypisywane jest działanie przeciwzapalne, a jej pochodnej – desmetylokurkuminie – działanie antyoksydacyjne. W krajach azjatyckich uważa się, że długotrwałe przyjmowanie kurkumy zmniejsza zachorowalność na nowotwory, szczególnie przewodu pokarmowego. Alkoholowe wyciągi z kłącza kurkumy stosuje się także przy leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego: uczucie pełności, wzdęcia i zaparcia spowodowane niedostatecznym wydzielaniem żółci i niedrożnością dróg żółciowych, przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamicy żółciowej, zaburzeniach trawiennych wywołanych niedoborem żółci, w stanach atonicznych i skurczowych mięśni gładkich dróg żółciowych oraz w pooperacyjnym zastoju żółci.
Metaanaliza z 2020 roku wykazała, że czysta kurkumina ma właściwości przeciwutleniające. Zmniejsza stężenie dialdehydu malonowego (MDA) w surowicy i może zwiększać całkowity potencjał antyoksydacyjny (TAC). Działanie kurkuminy na markery stresu oksydacyjnego związane jest z jej właściwościami ukierunkowanymi na usuwanie reaktywnego tlenu i azotu, chelatację metali oraz regulację wielu enzymów. Udowodniono zatem, że kurkumina jest przeciwutleniaczem. Dalsze badania są jednak konieczne ze względu na wciąż zbyt mało badań oceniających czystą kurkuminę (nie kurkuminoidy, bez dodatku wzmacniaczy, takich jak piperyna) oraz ograniczenia w postaci zróżnicowanej badanej populacji dotkniętej różnymi chorobami, co może istotnie wpływać na wyniki.
#ciekawostki #nauka #zdrowie
d8a27cdd-fbe9-429e-9694-973833e8a9fd
serotonin_enjoyer

@JamesOwens A jak byś nie żarł może byś już nie żył...

JamesOwens

@serotonin_enjoyer Pewnie tak. Lepiej dam księdzu na tacę. Nigdy nie wiadomo.

serotonin_enjoyer

@JamesOwens księdzu na pewno nie zaszkodzi jak mu dasz na tacę a i tobie nie pomoże

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Zdjęcie wykonane w 2019 roku na terenie Australii podczas pożarów buszu.
Były to jedne z największych w historii tego kraju pożary. W ich wyniku zginęły co najmniej 34 osoby. 2500 budynków, w tym ponad 1300 domów, uległo zniszczeniu. Ogień strawił też 103 tysiące kilometrów kwadratowych buszu.
W połowie grudnia 2019 NASA udostępniła wyniki analiz, z których wynika, że od 1 sierpnia pożary buszu w Queensland i Nowej Południowej Walii spowodowały emisję do atmosfery 250 mln ton dwutlenku węgla, wg danych na 2 stycznia emisja wyniosła 306 mln ton (w 2018 całkowita emisja CO2 na kontynencie australijskim była równa 536 mln ton). Uwolniony do atmosfery dwutlenek węgla zostanie pochłonięty przez odrastającą roślinność, jednak okres przywrócenia biocenozy buszu do pierwotnego stanu szacuje się na dekady, a w niesprzyjających warunkach występującej obecnie suszy może nigdy w pełni nie nastąpić. Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney na początku stycznia 2020 oszacowali, że katastrofalne pożary spowodowały (w samym stanie Nowa Południowa Walia) bezpośrednio lub pośrednio śmierć 480 mln zwierząt.
#ciekawostki #fotografia #historia
ac825ea5-c5b5-4150-b480-d6a70de15cbf
SklejPizde

Obok siedziby Dagoth-Ura

bob-dylan

A zapomniałem o tej małej apokalipsie z 2019. Świat się jednak zaczął kończyć przed covidem

ToksycznySocjopata

@..... Ale wymyślasz historię, jakie pożary... To zwykły kadr z filmu, którego akcja dzieje się w Meksyku

Zaloguj się aby komentować

Holenderska szkoła plenerowa w 1957 roku. ⁣Zajęcia odbywały się w lasach, aby uczniowie korzystali z pozytywnego wpływu czystego powietrza i światła słonecznego.
#ciekawostki #historia
5b7595f2-e4ef-40f3-9e72-4f524d933dec
Kosior

@..... i wyrosli na cpunow i zboczuchow. Ladne mi efekty...

szukajek

jakich lasach w holandi nie ma lasów

Zaloguj się aby komentować

Oglądam serial Czarny ptak (ang. Black Bird) na Apple TV+ i po trzech odcinkach mi się podoba, więc jeśli nie widzieliście - myślę, że warto.
Ogólnie za najlepszą produkcję Apple uznaję Severance, ale to całkowicie inna tematyka.
Black Bird to amerykański miniserial kryminalny opracowany przez Dennisa Lehane'a, oparty na autobiograficznej powieści In with the Devil: a Fallen Hero, a Serial Killer i Dangerous Bargain for Redemption Jamesa Keene'a z 2010 roku.
#seriale
22b5e919-e84b-426a-ac31-da1b64b5826f
f3445185-5020-471d-8466-c0b03bb240fa
.....

@LM317T Jest 4K HDR na Android TV, bardzo dobra jakość obrazu

.....

@Rebe-Szewach Jeszcze nie

Zaloguj się aby komentować

Faworyta (ang. The Favourite) – brytyjsko-irlandzko-amerykański dramat historyczny z 2018 roku w reżyserii Jorgosa Lantimosa.
W 1711 roku Wielka Brytania jest w trakcie wojny z Francją. Bohaterką filmu jest niedołężna królowa Anna, podatna na manipulacje ze strony swojej faworyty i kochanki, lady Sarah. Na dwór królowej przybywa upadła arystokratka Abigail Hill, najęta przez Sarah jako służąca. Odkrywszy sekret relacji miłosnej między Anną a Sarah, Abigail planuje obrócić homoseksualne skłonności tej pierwszej na własną korzyść.
#filmy #filmnawieczor
58050847-73ae-4e80-a91d-d553c4ae26f0

Zaloguj się aby komentować

Ona (ang. Her) − amerykański melodramat z elementami fantastycznonaukowymi w reżyserii i według scenariusza Spike’a Jonze’a z 2013 roku.
Theodore Twombly to ułożony, uduchowiony człowiek, który zarabia na życie, pisząc wzruszające, osobiste listy dla innych ludzi. Załamany po zakończeniu długiego związku, staje się zaintrygowany nowym, zaawansowanym systemem operacyjnym, który zapowiadał posiadanie intuicyjnego podmiotu w sobie, indywidualnego dla każdego użytkownika. Po uruchomieniu systemu Theodore zachwyca się poznaniem „Samanthy” − jasnym, kobiecym głosem, który jest wnikliwy, wrażliwy i zaskakująco zabawny. Potrzeby i pragnienia głosu rosną, a ich przyjaźń pogłębia się.
#filmy #filmnawieczor
8337c931-83f5-4c8d-896e-9edb694014e5

Zaloguj się aby komentować

Chłopcy z ferajny (ang. Goodfellas) – amerykański dramat gangsterski z 1990 roku w reżyserii Martina Scorsese.
Akcja filmu rozgrywa się w świecie gangsterów. Jest to autentyczna opowieść oparta na zeznaniach Henry’ego Hilla. Główny bohater, a zarazem narrator opowieści, prowadzi nas przez wydarzenia trzydziestu lat swojego życia, od pałętania się wokół postoju taksówek, poprzez zaprzyjaźnienie się z lokalnymi gangsterami, do rozbojów, wymuszeń i handlu narkotykami.
#filmy #filmnawieczor
42e355dd-8d40-4eaf-8d19-7baad3f9bf4a
lubieplackijohn

@radek-piotr-krasny A nie wiem, czy wiesz, ale już coś takiego jest. Spróbuj dla testów zacząć pisać jakiś post i wyjdź z niego (nie patrz na informację o usunięciu wprowadzonych danych)

radek-piotr-krasny

@lubieplackijohn spoko, ale bym chciał sobie np 7 przygotować pod publikacje (jak np kolega własnie o tych filmach)

lubieplackijohn

@radek-piotr-krasny Kurde, siedem by chciał. Dać takiemu palec to upierdolą rękę przy samym łokciu


A tak poważnie, to raczej grubsza sprawa. Trzeba będzie kiedyś nad tym pomyśleć. Na tą chwilę mamy wersję uproszczoną w postaci jednego zapisywalnego szkicu.

Zaloguj się aby komentować

Pluton (ang. Platoon) – dramat wojenny produkcji amerykańskiej z 1986 roku z Willemem Dafoe oraz Charliem Sheenem w głównych rolach. Reżyserem oraz autorem scenariusza jest Oliver Stone.
Rok 1967, Wietnam, kompania Bravo. Na front przybył Chris Taylor, młody chłopak z zamożnej rodziny. Był rekrutem-idealistą, który patrzył optymistycznie na swój kraj. Rzucił studia i zaciągnął się do wojska w imię własnych ideałów. Trafił do plutonu, w którym istniały swoiste podziały napędzane przez dwóch skłóconych dowódców, sierżanta Barnesa, bezwzględnego rygorystę i sierżanta Eliasa, zachowującego spokój i moralną odwagę. Kilka tygodni na froncie w dżungli wystarczyło, by Chris zmienił diametralnie swoje poglądy na temat wojny i wojska. Odkrył też, że najtrudniejszą walką, którą trzeba stoczyć, jest walka z samym sobą.
#filmy #filmnawieczor
91770a1e-689c-4463-976f-d77329d389ed

Zaloguj się aby komentować

Aż poleje się krew (ang. There Will Be Blood) – amerykański film z 2007 roku w reżyserii Paula Thomasa Andersona, powstały na podstawie powieści Oil! Uptona Sinclaira.
Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis) jest potentatem naftowym. Na ropę trafił przypadkowo, szukając srebra. Jest też niemającym skrupułów samotnikiem, który nienawidzi całego świata, i z którym nie warto zadzierać. Poszukiwanie ropy jest niemal sensem jego życia, jest gotów znieść wszelkie upokorzenia, aby tylko zdobyć kolejny skrawek roponośnej ziemi. Jako potentat naftowy nie ma sobie równych. Silną pozycję w miasteczku ma także młodziutki przywódca religijnej wspólnoty z Kalifornii – Eli Sunday (Paul Dano). Konflikt pomiędzy obydwoma mężczyznami narasta do apokaliptycznych rozmiarów.
#filmy #filmnawieczor
7b2f92f3-e218-4640-8e02-08c0b88265a4

Zaloguj się aby komentować

Labirynt fauna (hiszp. El laberinto del fauno, ang. Pan's Labyrinth) – hiszpańsko-meksykański film fabularny autorstwa Guillerma del Toro, wyprodukowany w 2006 roku.
Akcja filmu toczy się w 1944 w Hiszpanii, rządzonej przez frankistów po zwycięstwie w wojnie domowej. Dziewczynka imieniem Ofelia (Ivana Baquero) udaje się z ciężarną matką (Ariadna Gil) do jednostki ojczyma, sadystycznego kapitana Vidala (Sergi López), który w brutalny sposób usiłuje oczyścić podległy mu teren z republikańskich partyzantów. Gdy koło niej toczą się walki, Ofelia odkrywa w ogrodzie tytułowy labirynt i pogrąża się w baśniowym świecie.
#filmy #filmnawieczor
aa1f252b-fa19-4d00-90ce-ab153e870a53
KUROT

@..... @Zielczan Dla mnie beznadziejny film, nie podobał mi się.

Zaloguj się aby komentować

Whiplash − amerykański dramat muzyczny z 2014 roku, w reżyserii i według scenariusza Damiena Chazelle’a.
Andre (Miles Teller), student nowojorskiego konserwatorium, chce zostać najlepszym na świecie jazzowym perkusistą. Aby zrealizować to marzenie, zostaje uczniem ekscentrycznego Terence’a Fletchera (J.K. Simmons). Mężczyzna prowadzi zespół jazzowy i słynie z bezwzględnych metod nauczania. Muzycy rozpoczynają współpracę, podczas której Fletcher zmusza dążącego do doskonałości Andrew do przekraczania własnych granic.
#filmy #filmnawieczor
d6dd6759-5f8d-4180-8783-775b52936a9f

Zaloguj się aby komentować

Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej (ang. Borat!: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan) - amerykański satyryczny mockument z 2006 roku w reżyserii Larry’ego Charlesa. Film bazuje na postaci tytułowego Borata stworzonej przez brytyjskiego aktora Sachę Barona Cohena na potrzeby programu Da Ali G Show. Duża część filmu jest improwizowana i zawiera prawdziwe reakcje ludzi.
Film jest oparty na żywiołowym popisie brytyjskiego komika Sachy Barona Cohena. Przedstawiono go jako Borata Sagdijewa, dziennikarza kazachskiej państwowej telewizji, który w celu poprawy losu swojego narodu chce w Ameryce zasięgnąć wiedzy o tamtejszej kulturze. Wyrusza ze swej wioski w Kazachstanie do Ameryki, aby nakręcić film dokumentalny o tym kraju. Podczas oglądania jednego z odcinków Słonecznego patrolu zakochuje się w grającej w nim Pameli Anderson. Wybiera się więc do Kalifornii, gdzie ma nadzieję spotkać swoją ukochaną i ją poślubić.
#filmy #filmnawieczor
82ed068e-60d5-47c0-a76b-d1ca95366314
.....

@Voltage Oglądałem niedługo po premierze i mnie bardzo śmieszył

Zaloguj się aby komentować

#pizza #jedzenie #jedzzhejto #gotowanie #gotujzhejto
78f65532-6685-4ae6-a9d5-2d7789696062
Pan_Wiesio

@..... Rozumiem, że więcej dodatków to ta pitca nie uniosła

.....

@Pan_Wiesio Nie stać mnie na więcej dodatków, mieszkam w Polsce

Pan_Wiesio

@..... Chyba nie zrozumiałeś ironii

Sam jestem minimalistą, jeśli chodzi o dodatki na pitcy, więc ta Twoja wygląda dla mnie na za ciężką

Zaloguj się aby komentować