Jedną z charakterystycznych cech historycznych przedmieść Torunia jest budownictwo z tzw. muru pruskiego. Budynki tego typu powstawały w XIX i na początku XX wieku na Mokrem, Chełmińskim, Bydgoskim i Jakubskim Przedmieściu oraz za Wisłą. Były przeznaczone dla ludności mniej zamożnej, np. pracowników fabryk i zakładów przemysłowych, które powstawały na przykład w północno-wschodniej części Torunia.
Niestety, od wielu lat trwa zagłada tego typu budynków. Za zgodą władz miasta domki te burzone są, aby powstały w ich miejscu zwykłe bloki. Wiele nieruchomości sprzedają również wspólnoty mieszkaniowe, które są właścicielami gruntów. W ostatnich latach udało się ocalić od zniszczenia dom aktorki Heleny Grossówny, jednak był to połowiczny sukces. Budynek przeniesiono w inne miejsce, a działka pójdzie pod zabudowę. Zniszczono klimat tego miejsca. #torun #architektura #murpruski #mokre #zabytki Fotki przestawiają zachowane jeszcze domki. Wykonane zostały w latach 2020-2022.
Zob. więcej:
https://toruntour.pl/2971/torun-mokre
https://www.eska.pl/torun/torun-z-mokrego-na-wole-zamkowa-dom-heleny-grossowny-domem-aktora-aa-1ehk-6jv2-TqK8.html
Przypomnę jeszcze artykuł o tym, jak to władze Torunia (z prezydentem Michałem Zaleskim) zaślepione są komunistycznymi wzorcami na rozwój miast, od których się już dawno zaczęło odchodzić z uwagi na dewastację przestrzeni miejskiej:
https://toruntour.pl/6008/zaglada-historycznego-przedmiescia-chelminskiego-torun