Zdjęcie w tle

Społeczność

Ptaki

10

Społeczność skupiona wokół ptaków w ogóle - zarówno polskich jak i tych niewystępujących w Polsce. Fotografie, obserwacje, gry, dyskusje.

Tyle tu ostatnio polityki, że aż prosi się o jakąś neutralną ciekawostkę... najlepiej taką z przeciwległej półkuli aby odpocząć od naszego politycznego ptactwa :). Tak więc przenieśmy się do okolic Ameryki Środkowej - Meksyku, Kolumbii, Ekwadoru oraz wysp Galapagos.

Na zdjęciach poniżej widzicie państwo głuptaka niebieskonogiego, który - jak zapewne sądzicie - nazwę swą zawdzięcza kolorowi swoich stóp, które są niebieskie, choć damska brać (siostrać?) określiłaby go pewnie w stylu "jasnocyjanowego błękitu odbitego ze strumienia na toskańskim zboczu o poranku".

Co ciekawe, ptaki te nie rodzą niebieskimi odnóżami, są one jasnoszare. Podobnie jak za różowe upierzenie u flamingów, tak i tutaj za kolor - ale tylko nóg - głuptaków niebieskonogich odpowiadają przeciwutleniacze zwane karotenoidami. Znajdują się one w rybach, które stanowią podstawę diety tych ptaków morskich. Jeżeli z jakiegoś powodu ptak ten zostaje pozbawiony ryb (np. w niewoli), to już po 48 godzinach jego kolor jego nóg zaczyna płowieć.

Samce tego gatunku starają się zaimponować samicom wykonując przed nimi tańce godowe afiszując się oczywiście swoimi girami. Im bardziej jaskrawy i intensywny odcień, tym dany samiec jest bardziej atrakcyjny, gdyż świadczy to o jego dobrej kondycji fizycznej, czy umiejętnościach łowieckich. Przy okazji same karotenoidy wzmacniają układ odpornościowy, ale czy głuptaki to wiedzą, czy są za głupie na to?

Wartym odnotowania jest fakt, że jeśli jakiś samiec nie miał szczęścia na głuptakowym rynku matrymonialnym, a co za tym nie znalazł partnerki z którą mógłby spłodzić potomstwo, to natura wyposażyła go w mechanizm, dzięki któremu po rocznej abstynencji jego stopy zyskują "+5 do intensywności", aby i on miał szansę w kolejnym sezonie.

A skoro o zamoczeniu już mowa, ptaki te są świetnymi nurkami - najpierw lecą wysoko nad wodą, a następnie pikują głową w dół w celu upolowania zdobyczy. Są w stanie zejść na głębokość do 20 metrów oraz wytrzymać pół minuty pod wodą. Mimo świetnych umiejętności w powietrzu i oceanie są słabymi piechurami. Poruszają się bardzo niezgrabnie kołysząc się na boki, przypominając pingwiny, czy dziecko które uczy się chodzić i baczy na każdy stawiany krok.

Ktoś pomyśli, że nazwa "głuptak" pochodzi właśnie od ich pokracznej postawy, ale nic bardziej mylnego. Ptaki te (jak inne z rodziny głuptaków) mają bardzo silny instynkt rodzicielski i oboje wychowują potomstwo i na widok człowieka zamiast uciekać, wolą chronić swoje młode w (naziemnych) gniazdach. Równocześnie nie mając praktycznie żadnych naturalnych wrogów zatraciły swój instynkt samozachowawczy, a co za tym są one łatwym celem dla człowieka.

#ciekawostki #ptaki #gruparatowaniapoziomu #natura
55ba9f8e-2029-4194-a751-953f29d33f66
066f873e-fe82-44c7-afc6-cc6b2f28bc5d
8c8813ed-4f3c-45ec-8b2b-7015c1f7c926
786030af-228a-433e-90b2-9b002a4ec3fe
kris

@Atexor

mechanizm, dzięki któremu po rocznej abstynencji jego stopy zyskują "+5 do intensywności", aby i on miał szansę w kolejnym sezonie.

niesamowite rzeczy dzieją się w naturze żeby gatunek przetrwał

Atexor

@kris prawda, kojarzę jeszcze inne zwierzę które też po abstynencji dostawało jakiegoś boosta na następny sezon, ale nie pamiętam już jakiego i co, więc ew. research by potrwał. Jak znajdę może wrzucę jako kolejną ciekawostkę.


W sumie szkoda, że tak u ludzi nie ma - choć może nie do końca. Jak facet nie ma partnerki a równocześnie wstrzymuje się od "samoulżenia" to podwyższa mu się poziom testosteronu. Najwyższy poziom bodajże po tygodniu-dwóch (nawet o kilkadziesiąt procent), następnie spada, ale nadal jest wyższy niż bazowy. A wyższy teść to broda, siła itp. Niektórzy pewnie woleliby +5 do długości albo ciemniejszego koloru skóry ale nie można mieć wszystkiego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

M_B_A

@Atexor Ludzie na nie polują? Bo taki wniosek można wysnuć ostatniego akapitu

Atexor

@M_B_A z tego co się dowiedziałem to nie, ale jak ktoś chciałby np. do zoo (choć ptaki nie są zagrożone wyginięciem), czy w innym celu to raczej nie odlecą.

UmytaPacha

@M_B_A z tego co mi wiadomo nazwę otrzymały właśnie po tym, że odkrywcy gatunku zabijali je masowo we własnych gniazdach, a one potulnie dawały się zabić. Gatunki ewoluujące bez kontaktu z ludźmi nie nauczyły się postrzegać ich jako zagrożenie.

KasiaJ

@Atexor "polityki" - raczej spamu tworzonego przez antypisowskie młodzieżówki

Atexor

@KasiaJ cóż, zawsze to jakaś przeciwwaga dla propisowskiej starszyzny w tvp i chyba wolę jednak to. Propagandę zostawmy. Tvp. Niemniej tak czy siak (niezależnie od strony) za dużo ostatnio polityki i czasem pomyślałem, że czasem trzeba się od tego zresetować. A że znalazłem coś ciekawego to stwierdziłem, że się podzielę

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Jakiś pomysł co to mogło być za ptic?
Szpak, może? Chociaż tutaj ich jakoś nie widać.
W każdym razie musiał być smaczny bo kitku tylko pióra zostawiło.
#ptaki #ornitologia #zwierzaczki #koty
609845de-1b8f-455e-af1d-ac6ffa790b4c
e462317b-ab6f-413b-8882-bbc14bfaad7f
Opornik

@arfordifrikej A bardzo i możliwe.

No to se nakwiczoł.

Ragnarokk

@Opornik

W Nowej Zelandii ludzie specjalnie skręcają by przejeżdżać inwazyjne oposy. Przy całej mojej sympatii do kotów (mam, niewychodzącego), robienie z nimi tego samego byłoby na plus dla świata. Hodujemy sobie morderców przyrody na sterydach.

okim

@Ragnarokk: już sobie wyhodowaliśmy, chociaż mam wrażenie, że w ostatnim czasie świadomość ludzka dotycząca szkodliwości kotów w środowisku nieco się zwiększyła.


@Opornik: dla dobra własnego kota lepiej trzymaj go w domu, a już w szczególności teraz, bo ptaki mogą przenosić ptasią grypę. Już pomijam aspekt zabijania kotem dzikich zwierząt i innych zagrożeń, jak samochody czy inne koty lub dzikie zwierzęta.

Ragnarokk

@okim Tutaj trochę dwuznaczność słowa "hodować" Przyznam, że ja sam jeszcze dekadę temu uważałem, że kotów nie powinno się zamykać własnie.

jimmy_gonzale

@Opornik pasożyt co wyjadą mi czereśnie. Półgodziny nie uwagi i całe drzewo opędzlowane.

Opornik

@jimmy_gonzale siatki nic nie dajo?

Zaloguj się aby komentować

Pierwszy raz widziałem dzikiego gołębia w mieście
#polska #ptaki #zwierzaczki
bcae6ed0-3ea8-4994-9c86-a1a28b9f8140
milew

Latająca kura. Pełno tego wszędzie.

Rzeznik

@mejwen kilka lat temu w Rzeszowie też były rzadkością, a teraz na równi z golabiami skalnymi, a i czasem sieprówka się pokaże. Ale na przykład wron nie ma wcale, z tym praszyskiem dopiero w Warszawie się spotkałem

Zaloguj się aby komentować

Ładnego mam ptaka?
Ktoś wie co to za gatunek? Znaleziony wczoraj w pracy na warsztacie.
da61a7e8-9d3c-4805-8f5d-237b7d2af07b
Ciuplowski

@Jason_Stafford Nie znam się na ptactwie, ale ten z dzioba wygląda jak wkurzony Kaczor Donald.

PanKinomaniak

Wygląda na zdenerwowanego xD

Jason_Stafford

@PanKinomaniak też byś był jak by się ludzie na ciebie gapili

Zaloguj się aby komentować

Jastrzębiak mały (Micronisus gabar) - gatunek ptaka z podrodziny jastrzębi (Accipitrinae) w rodzinie jastrzębiowatych (Accipitridae). Występuje on na otwartych, zadrzewionych terenach subsaharyjskiej Afryki, wyłączając dorzecze Kongo oraz południowo-zachodniej części Półwyspu Arabskiego. Ptak ten jest gatunkiem polimorficznym, występującym w dwóch bardzo odmiennych formach barwnych – szarej oraz czarnej. Te drugie są znacznie rzadsze i stanowią średnio 25% całej populacji. Natomiast te częściej występujące mają w większości szare górne partie ciała z wyraźnym, białym zadem oraz biało-szarą pręgą na piersi, udach i pod skrzydłami. Młode jastrzębiaki mają żółte zabarwienie nóg oraz woskówki, zaś ich grzbiety są bardziej brązowe. Samice są znacznie większe niż samce. Masa ciała dojrzałej samicy waha się w granicach 167–240 g, natomiast samca 90–173 g.
Gatunek jest klasyfikowany jako częściowo wędrowny. Wśród młodych osobników obserwuje się okresowe migracje. Jastrzębiak mały żywi się ptakami, ssakami, wężami, jaszczurkami oraz owadami. Poluje on w charakterystyczny sposób, szybkim lotem wypadając spomiędzy koron drzew i starając się chwycić ofiarę w locie.
#ptaki #zwierzeta
a3927fc2-eaa5-4fc4-9e40-0741255d0f43

Zaloguj się aby komentować

Piłodziób czarnogardły (Eumomota superciliosa) - ptak z rodziny piłodziobów (Momotidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Eumomota. Występuje on w całej Ameryce Środkowej od południowego Meksyku do północno-zachodniej Kostaryki na południu. Szczególnie rozpowszechnione są na Półwyspie Jukatan i w górskich dolinach północno-zachodniej Gwatemali i Hondurasu. Zamieszkują zazwyczaj lasy z polanami i rzekami w pobliskiej okolicy.
Ich średnia masa ciała wynosi 66,5 g, a długość około 34 cm. Posiada wielobarwne upierzenie: wierzch głowy i skrzydeł, grzbiet oraz pierś są barwy zielonej, natomiast okolice czarnego gardła i brwi są turkusowe. Ponadto w oczy rzuca się kasztanowo-brązowy brzuch oraz plama na grzbiecie. Charakterystyczne dla piłodziobów są widoczne z daleka, dwie wydłużone sterówki koloru czarnego z charakterystycznymi proporczykami na końcu.
Gatunek ten wyróżnia się tym, że nie występuje tam wyraźny dymorfizm płciowy. Mimo to samcom reprodukcję ułatwia długość ogona. Samica składa 3–4 jaja w głębokiej do 1,5 metra norze wykopanej zarówno przez nią jak i wybranego przez nią samca w urwistym brzegu rzeki. Okres inkubacji wynosi około 17 dni. Po wykluciu pisklęta są ślepe z różową skórą i pozostają w norze, dopóki nie nauczą się przyzwoicie latać, co trwa od 25 dni do 1 miesiąca.
Odżywiają się głównie owadami, ale też owocami czy ziarnami. Czatują na gałęzi, a upatrzywszy swoją ofiarę, starają się ją schwytać w locie lub na ziemi.
#ptaki #zwierzeta #ornitologia
41a8c5b1-7181-4401-9938-9fef0ced1985

Zaloguj się aby komentować

ehh z 30 zdjęć dziś nacykanych i tylko babądź mi wyszedł
#ptaki #fotografia
046b18c3-a25e-451a-acca-86ae2dd0fb8c
rtofvnt

Babądzie są fajne - parę dni temu - na święta. Nikon D610 i jakiś stary, chujowy 28-80

be880708-3c31-40b3-ba2a-0ef548347559
SpoconaPacha

@rtofvnt oj ładne kolorki, ale chyba hejto przemieliło na pikselozę

ja jadę na jednoczęściowym Sony DSC-H300 z 2014, ale 90% zdjęć sra się w zoomie, więc za kilka miesi może uzbieram na coś lepszego : /

rtofvnt

@SpoconaPacha a jaki masz budżet

Zaloguj się aby komentować

Raniuszek sie chyba podobal patrzac po pradzie, wiec moze kwiczol tez sie spodoba?
Czekam na premiere nikonowego 200-600, ma byc w kwietniu ogloszona.
#fotografia #ptaki
5bd2f07b-4af3-4c39-8078-f33427c2c690
d3a26fad-a133-42a4-85c7-3ea99d987ac7
winiucho

Pisklęta kwiczoła to są dopiero aparaty, stoi taki bez ruchu przy krawędzi jezdni i trzeba gnojka omijać bo hujek dupy nie ruszy, jakby nie miał instynktu samozachowawczego

SpoconaPacha

@musimury bardzo ładne : D Jakiego aparatu używasz obecnie?

SpoconaPacha

@musimury ociesune, jak będziesz wyrzucał to daj znać do którego kosza : P

bzdzislaw

Tamron albo Sigma nie wystarczą?

musimury

@bzdzislaw teraz mam tamrona 150-600 g2 i niby miekki na koncu.

Zaloguj się aby komentować

Pan Krogulec odwiedził wlasnie miejscówkę pod karmnikiem i szukal ziomków wróbelków. Pewnie chciał pogadać, a one uciekły.
#smiesznypiesek
ef28a7ca-70fd-4e8e-ad62-623df1793f4e
riggen

"Te wróbel cho no, coś ci powiem"

Michumi

@riggen grubel, cho, pokaże ci, fiu fiu, zboże.

VonTrupka

@kwahu666 ten to chyba w sprawie reklamacji przyleciał

choć wygląda mi na komiwojażera co to z niejednego karmnika ziarno dziobał B)

Zaloguj się aby komentować

Są jacyś znawcy jaj na pokładzie? Czemu to jajko tak wygląda? #jaja #jajko #kura #gotujzhejto
Suodka_Monia userbar
4b2595c4-1c73-4d67-94af-b2c7ed277dd7
Atarax

@Suodka_Monia jadłem takie, nadal żyje, można spożywać

ricelme

Ta kura dopiero się uczy robić jajka, więcej wyrozumiałości, każdy kiedyś zaczynał.

Trismagist

@Suodka_Monia Kura miała zatwardzenie.

Zaloguj się aby komentować