#marshaltown
Zaloguj się aby komentować
Społeczność
Domy małe i duże, bloki i szeregowce. Budowy, wyburzenia, remonty, instalacje.
Zaloguj się aby komentować
Garaż był budowany w zeszłym wieku. Możesz strzelić fotkę jak blisko winkla są montowane prowadnice? Może uzupełnienie styropianem
@smiejsiezzycia a co z wysokością? Standard to 2125, trochę mniej by nie było problemem, ale tutaj zostaje ci z 20 cm dziury. Jutro zrobię foty bo już dziś nie chce mi się wyłazić do garażu.
Kładziesz 20 cm styropianu, kołki i siatka. Dziury nie ma ¯\_(ツ)_/¯
Zaloguj się aby komentować
@Hulleck Zależy od projektu, u mnie jest de facto hydroizolacją. Od dołu patrząc jest podbudowa z 50 cm tłucznia, potem "wanna" z XPS, w niej warstwa folii PET i w to wylana płyta fundamentowa. Dalej już żadnej hydroizolacji pod ścianami konstrukcyjnymi czy działowymi nie ma, typu papa czy coś, tak jak w przypadku tradycyjnych fundamentów.
@GazelkaFarelka w tradycyjnych fundamentach dajesz pod styropian masy uszczelniające, a pod mury pape, nawet pod schody dajesz żeby nie podciągały kapilarnie, a od izolacji masz u siebie folie a nie styro, no chyba że każde klejenie jest idealnie szczelne
@Hulleck Są dwie warstwy frezowanego, na zakładkę, klejone, wg producenta (Synthos) nawet nie trzeba na to dawać folii, aczkolwiek my daliśmy bo tak było w projekcie.
Zaloguj się aby komentować
@Platan witam również
Zaloguj się aby komentować
@dez_ niedługo namioty będą meblować i sprzedawać jako pokoje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Powinien przykryć szmatami jak pewien budowlaniec swoją ścianę...
Industrial
Zaloguj się aby komentować
To już jest z tynkiem dekoracyjnym? Jak tak, to wydaje się w miarę spoko.
Ja bym spytała jeszcze o wycenę ze styropianem 15 cm i 20 cm. Niewielka dopłata pewnie będzie, bo większość w tej cenie to zapewne koszt robocizny, a jednak jak już robić to izolacja lepsza. @jegertilbake
@GazelkaFarelka Rodzice maja styropian w srodku muru stara metoda, dolozenie teraz wiecej jak 10cm sprawi, ze dom bedzie wygladal dziwnie i okna beda za gleboko osadzone
@jegertilbake jak już musi być max 10cm to koniecznie grafit. Różnica pomięczy ujowym białym, a dobrym grafitem jest kolosalna( lambda 0,044 vs 0,031) . Robocizna, kleje siatka itp zużycie tyle samo. Koszt ogrzewania w perspektywie czasu zawsze rośnie , dlatego docieplac ile sie da. Cenowo grafit jest nie wiele droższy od białego. Styro cały czas tanieje.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@LubiePieski hmmmm
Zaloguj się aby komentować
W tym kraju jest jakiś milion speców od budownictwa, jak na św. Betona chcesz się w tej sytuacji czegoś jednoznacznie dowiedzieć?
Zacznij od przemyślenia jak chcesz żyć
Jeśli masz miejsce na działce rób parterowy.
A materiały i technologie to wiadomo: tylko kevlar i grafen
Gx
@Stifler Bardzo rozsądne z twojej strony. Takie rzeczy jak dom warto sobie przemyśleć latami. Zarówno rozkład, funkcjonalność, układ na działce, wyposażenie jak i materiały i technologia. Możesz sobie nawet jakiś model zrobić w SketchUp czy innym programie. Odwiedzaj znajomych co mają domy, pooglądaj co mają, zobacz co ci się spodoba, popytaj jak im się mieszka - czego nie zrobili i żałują, co zrobili i żałują. Zrób sobie już wizję swojego domu, wprowadzaj poprawki w miarę jak coś nowego się dowiesz, coś ci się wyda fajne i przydatne.
@Stifler od siebie doradzę ci poszukanie informacji o domach pasywnych, które są budowane tak, aby zminimalizować zapotrzebowanie na ogrzewanie. Technologie jakie są w nich użyte to np. ciepła płyta fundamentowa, ciężkie materiały akumulujące ciepło (cegła silikatowa), wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja).
Zaloguj się aby komentować
@rafal155 w jeden dzień i bez syfu to chyba tylko z OSB coś wystrugasz.
Zaloguj się aby komentować
@Opornik To mówisz o pompach ciepła gruntowych, gdzie wymiennik ciepła jest pod ziemią - pobiera ciepło z gruntu. Takie i owszem są również, tylko dosyć drogie. Tzn sama pompa kosztuje praktycznie tyle co powietrzna, ale dochodzi koszt wymiennika. Ja mam pompę z wymiennikiem powietrznym, takim jak ma klimatyzacja (widać je na zewnętrznych ścianach budynków). Ten wymiennik pobiera ciepło po prostu z powietrza zewnętrznego i potrafi "wyssać" ciepło nawet z takiego o temperaturze -20. Dopiero przy niższych temperaturach załącza się po prostu grzałka, ale takich temperatur czasami nawet przez kilka lat nie ma.
@GazelkaFarelka
o pompach ciepła gruntowych, gdzie wymiennik ciepła jest pod ziemią - pobiera ciepło z gruntu. Takie i owszem są również, tylko dosyć drogie.
Dokładnie tak, właśnie o tych, i wiem że nadal są drogie. Tak jak napisałem, muszę dokształcić się w temacie, ale cieszę się, że się coś ruszyło.
@Opornik Ostatnio ich ceny oszalały w związku z kryzysem energetycznym, ale generalnie w ostatnich latach pompa ciepła powietrzna (jaką ja mam) od jakiegoś czasu to tanie w montażu i eksploatacji ogrzewanie nowych domów. Upowszechniła się technologia, produkuje je dużo firm. Jak budowaliśmy się w 2019 roku to kosztowały raptem 12-16 tys. złotych, gdzie piec na pellet kosztował wtedy ok. 10 tys., a trzeba do niego zbudować jeszcze komin, mieć miejsce na składowanie opału i rzadko bo rzadko, ale co jakiś czas dosypać czy wybrać popiół.
Niestety w internecie nadal pełno ludzi z wiedzą sprzed 20 albo i więcej lat, którzy będą za przeproszeniem pierdzielić farmazony, jaka to pompa jest droga a w ogóle to nie działa i prądu ciągnie że ło jezu. Teraz na szczęście w nowym domu nie dostaniesz już pozwolenia na piec na węgiel, ale wiele osób budujących przez ostatnie lata nowe domy dało się nabrać, bo "bez węgla to się nie ogrzejesz" i teraz wymieniają te piece na ekogroszek. Niepotrzebnie wywalili na nie pieniądze parę lat temu, bo i tak finalnie kończą z pompą ciepła i zbędnym kominem, który tylko wychładza dom (mostek termiczny).
Zaloguj się aby komentować
@JaktologinniepoprawnyWTF Nie wiadomo dokładnie jak jest w tym przypadku ale ogólnie odsłonięcie ściany fundamentowej powoduje że napór ziemi znajdującej się wewnątrz fundamentu na bok tegoż nie jest niczym powstrzymywany a fundament jest projektowany do przenoszenia obciążeń pionowych a nie bocznych, jeszcze jakby był lany z betonu a to wygląda na niezbyt spojone i luźno pasowane kamienie.
Ale może ktoś to dokładnie zbadał i stwierdził że tak można, bo np. fundament ma 2 metry szerokości
Gx
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
@Besteer niecałe 120
@GazelkaFarelka Mój dom to około 240mkw , myślę ze dość dobrze ocieplony. półtora pustaka plus około 24cm styropianu grafitowego, do tego wełną całe poddasze. Okna może nie nowe ale też nie jakieś strasznie wiekowe (drutex). Mam założoną fotowoltaike 6,4kw, która pozwoliła mi nagromadzić 3200kwh w magazynie, wiec myślę że na zimę mi to wystarczy, tym bardziej że podgrzewam się trochę kominkiem plus piecem gazowym ( około 150mkw mam podłogówki). Mam pytanie, czy klimatyzatory włączone na chłodzenie latem pobierają mniej energii niż przy grzaniu?
@wiku Mniej, to oczywiste. Schłodzić potrzebujesz zazwyczaj tylko o kilka, o maks 10 stopni względem tego co jest na zewnątrz. Jak grzejesz, to zazwyczaj o jakieś 20 stopni albo i więcej musisz podgrzać.
Zaloguj się aby komentować
Widać mostki termiczne
Zaloguj się aby komentować
Reszte paczki bez jednego panela możesz zwrócić
A po co otwierać paczkę. Majster. To się zateguje.
@Bigos najgorzej
Zaloguj się aby komentować
@GazelkaFarelka Uwierzę jak zobaczę, rok temu było 40 cm śniegu
@senpai Rok 2021 był wyjątkowo zimny, najzimniejszy od 8 lat.
@mahuk jakby nam wystarczyło 20-21 stopni to pewnie byśmy też nie odpalali. Na samo grzanie w tym mcu poszło 45 kWh, reszta to grzanie CWU i rekuperacja. To niewielka ilość a mamy zdecydowanie dużo lepszy komfort w domu, głównie cieplejszą podłogę.
Zaloguj się aby komentować
Można po jednym robić
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować